DIY Electronic projects

Full Version: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Putzeys tvrdi od prvog dana da klasa D nije digitalna, već da se radi o analognom sklopu s PWM modulacijom.
HMAP ako se slažeš da se prebaci rasprava u temu D Class ampa koju sam otvorio...izvinjenje @brank tod sto sam mu temu skrenuo sa planirane.

Za D klasu ima jako malo shema diy...a bilo bi dobro da se projektira jedan amp u D klasi pa da fino krene i izrada...poslusat i donjet zakljucak.
nema tu generalnog zaključka - za sad je generalno problem izlazni filter i povratna sprega koje generalno ili nema ili je ispred filtera. verzije sa povratnom spregom iza filtera se ekonomski eksploatišu dok god se ne "provali" jednostavan i efikasan sistem,a i tad će verovatno biti opcija i varijanti i opet nema generalnog zaključka.
svakako će a b ab klasa nestati za 15ak godina,biće je koliko i lampi sada...
Bez izvinjenja meni, problem je u tome sto se na opstim temama cesto razvije dobra i inerensantna
diskusija koja se vremenom zatrpa i prakticno nestane. Zato je pametno da otvorimo, barem ja tako
mislim taj pod forum, jer je D klasa ustvari novi fenomen. Znaci ne nova klasa, vec novi fenomen u
novim audio tendencijama. Apsolutno nije to digitalna klasa vec je verovatno od onoga D po inerciji
nazvana digitalna. Uostalom, u predhodnom postu sam je nazvao prekidacka, jer to i jeste prekidacka
modulisana sprava. I sami znate ako turite audio ulaz na TL494, da on svira dosta dobro, a zove se u
papirima Pulse-Width-Modulation Control Circuits.

O fenomenu te D klase i povratnim spregama bilo bi lepo diskutovati na novom podforumu. Uostalom
imamo bas veliki forum Masinstvo sa podforumima koji je skoro prazan, sa ukupno 18 tema.
Ja imam nekoliko kineskih modula sa irs2092, na nekima sam čak i mijenjao komponente, radio napajanja sa puuuuno kondezatora itd. Ne sviraju loše, na osciloscopu su katastrofa, tako da bi ih vjerojatno unaprijedio bolji izlazni filter. Da sam to imao prije dvadesetak godina kada sam postajao "pravi audiofil" vjerojatno bih bio jako zadovoljan s njima i možda i ne bih tražio bolje Smile IcePover 50asx2 kojeg isto imam radi bolje ali je osjetljiv na uparivanje sa zvučnicima, jako varira u kombinacijama. Hypex Ncore je recimo još 2% bolji Smile
BTW imao sam doma i neki ovaj fensi tanki, novi, tvornički, skupi, toliko me dojmio da mu nisam ni ime zapamtio... Smile
(12-11-2021, 03:04 PM)Bocko Wrote: [ -> ]Napisa Zare, a mogu i ja, meni se D klasa učinila kao kroz debelu zavesu da se slušala, mada, ako se se dobro sećam, nije se radilo o Hypexu, nego na samogradnju, koju smo slušali prethodno...  

Da se dopunim i ispravim o slušanom i gledanom, sve sa pipanje Hypexu: 

sa KG2016

Ma to je taj Hypex. Spakovan u kućište nekog risivera-pojačala, više se i ne sećam. 
Strahovita dinamika i brzina, nisam nikada čuo tako nešto. I to je to, ništa više. Sve ostalo sam se potrudio da zaboravim  Big Grin.
Dodao bih da ne treba da sudite konkretno tom pojačalu na osnovu tog slušanja jer su u opticaju bili moji zvučnici koji trpe max 50W i nisu dorasli zadatku koji je bio u tom momentu pred njima. A to nikada neću zaboraviti. Slušali smo neku Bracinu klasiku, ne znam tačno šta je bilo, i u slučaju jednog krešenda moji zvučnici su usr*li stvar. Takođe, i kada ceo orkestar zasvira od jednom. Zbune se i otpevaju to kao pubertetlija sa mutiralim glasom Big Grin
Htedoh da napišem upravo Ninja-in komentar, zvučnici nedorasli Hypex UcD180 modulima. Dinamika i brzina jesu odraz odličnog pojačala. UcD moduli su postavili lestvicu kvaliteta poprilično visoko. Od tada se još dalje napredovalo sa npr takođe B.Putzeys-ovom '1ET400A Eigentakt' modulom te više modula relativno mlade firme, nekada deo 'B&O' razvojnog tima, 'ICEpower'.

A onda je došla era upotrebe tranzistora na bazi Galijum nitrida, za još više 'špricer hladne' a velike snage odličnih pojačala. Prvo kroz uređaje poprilično paprene cene (npr. 'Technics SU-R1000', 'AGD Vivace' monoblokovi, 'Merill Audio Element 114' itd.) sve do pojave nama pristupačnijih (relativno) 'Starcrimson' (='BOSC') mono blokova ili 'Premium Audio Mini GaN 5' pojačala (nije se dobro pokazao na merenjima). Sve u svemu, klasa D će i dalje napredovati.

Evo izvoda jedne sveže recenzije 'Starcrimson' mono blokova iz cenjenog audio časopisa 'TAS - The Absolute Sound':

"I know that Starkrimson is supposed to be a pear, but to my mind it is a peach of an amplifier, sweet and dynamic, at a delicious price point. To my ears, it sounds like a high-definition Class A amplifier and surely offers a glimpse into the future of Class D amplification. An absolute must-audition." ... "The Starkrimson performed flawlessly with excellent bass impact, transient clarity, and purity of tone."

Link ka celom tekstu 'Niskobudžetni proizvodi godine': https://drive.google.com/file/d/1AYGmLtW...ChfhV/view
Slažem se da zvučnici nisu bili neka visoka klasa ali su sasvim lepo svirali sa dosta drugih pojačala. Ono što je meni najviše smetalo je da to pojačalo ne svira muziku nego nule i jedinice a to najviše mrzim u muzici. Kao da svira robot bez duše i osećaja za muziku. Onakav zvuk ja ne bih stavio ni u garažu. Možda bi to bilo bolje sa boljim zvučnicima ali se od te visoke klase, sem dinamike i brzine, nije čulo baš ništa.
Nazalost, sto citam na engleskome sto pisu authori blogova da D klasa je buducnost, a to znaci po iskustvima forumasa da cemo da idemo 2 koraka nazad.

Moje misljenje je da cemo svi mi koji sagradimo sebi DIY AB klasu u buducnosti cijena tih AB pojacala imati paprenu cijenu i savrsen zvuk...slicno ko sto danas lampe imaju paprenu cijenu i tesko se nabavljaju (one kvalitetne, ne kineske lampe koje pregore sa par sati svirke).

Nisam nikad slusao D klasu ali PWM tehnologija se koristi dosta siroko u elektronici, ono sto mi pada na pamet je kod osvjetljenja ekrana TV, monitora za PC, pa do RF tehnike, arduino upravljanje OLED displeyima i jos puno toga....i jos ide ON...OFF...ON...OFF....time se dobija na efikasnosti....manjem grijanju a zvuk banana Smile

Zato fino sagraditi AB klasu ampa, stavis ogromne hladnjake, toroide, elektrolite...olaksat se sa par stotina eura i miran si do kraja zivota Smile

PS: Mislim da je D klasa usporedba sa AB klasom po pitanju kvalitete zvuka kao da usporedjujemo A klasu sa AB klasom i kazemo AB klasa je ista kao i A klasa po zvuku a mozda i bolja...sto nikako nemoze biti Smile

To je moj zakljucak za D klasu...ali da bih volio napraviti mini D klasu cisto iz gusta DIY voda, da kazem eto i to sam probao i poslusao, pa krenut dalje....ali kad citam kompleksnost izrade D klase, posebni IC kao u prvoj shemi, PWM treba podesiti na nekoliko stotika kHz da PWM radi kako treba...pa SMPS PSU napravit doma je nocna mora...kompleksno i sve mora biti ustimano savrseno inace nece raditi kako treba....vrijedi li komplicirati si zivot PWM i SMPS? Mislim da ne ako su iskustva forumasa negativna o pitanju D klase Smile

Pricao sam prije nego sam otvorio temu o D klasi sa jednim forumasem (koji ima jako puno iskustva i prakse o DIY pojacalima i puno pojacala mu prodje kroz ruke), imao je hypexovo D klase pojacalo, cini mi se 700eura da je cijena komplet tog pojacala i kaze da je izvanredno i da ima brzinu , kontrolu i dinamiku....ocito svaki covijek ima drugaciji sluh i uho te svako drugacije cuje Smile
Zare,nule i jedinice su osnova svakog digitalnog snimka pa pošto malo do niko od ljudi ne sluša više ploče i kasete isto toliko ljudi sluša i analogni audio snimak (da ne idemo detaljnije u to kako su se ti mediji zapravo usnimavali i obrađivali).
nule i jedinice su postale neizbežne,a ni samo pojačalo nije baš čista šuma 0 i 1. svakako,ne mora nam se dopasti pod obavezno,i to stoji.
Ne slušam ni ja ploči i kasete mnogo dugo. Nego se radi o tome da bez obzira na digitalan izvor zvuka imaš uređaje koji ne zvuče digitalno ili bar ze zvuče mnogo digitalno. Ovo što pominjem je čista digitalija. Nema ništa od muzike, meni to smeta. A da li će na kraju D ili neka druga klasa biti bolja, nisam baš siguran da će presuditi korisnici nego biznis.
To 'digitalno' nije poteklo od pojačala već od izvora zvuka: ne optimizovan (za audio reprodukciju) laptop pa na dalje. Tvoje ograničeno druženje sa pojačalima D klase ne treba da definiše neki globalni zaključak. Moj audio sistem je digitalan a zvuči kao najfiniji analogni. I bolje od njega.
Prvi da ne mesamo babe i zabe. Digitalno nije od izvora zvuka vec od tog famoznog slova D,
koje je oznaka klase.

Na svetu minimum milijardu ljudi ima kakvo takvo pojacalo, a bolje sisteme sigurno koju stotinu
miliona. Po meni klasicno pojacalo u AB klasi sa dobrim trafoom od 5 kila, tegla kondenzatorima
za filtriranje i predimenzionisanim izlazom moze da sahrani i dedu i oca, i da svira unuku/sinu bas
dobro. A to nije cilj potrosackog drustva. Cilj je stalni napredak i promene, i stalna potrosnja love.
Nova prekidacka pojacala imaju i prekidacka napajanja, i sviraju lepo 5 ili 10 godina i onda puf.
Kao i bela tehnika koju se vise ne isplati popravljati  i kad rikne kupuj novo, a i kola po zapadu.
Svako moze sa, recimo, LM3886 da odradi dobro pojacalo, ali to treba polako suzbiti. U nekim
trenutcima izuzetna stara audio oprema mogla je da se kupi po bagatelnim cenama, ali nije vise
tako. Promene su u toku u svi sferama, pa i u audio tehnici. Kupis jeftino pojacalo u D klasi koje
ce lepo raditi jedno vreme, a posle ti se smesi glanc novo iz izloga. A u svakoj novoj ideji je vazno
biti prvi, da pokupis kajmak ...
A sada drugi deo price, green deo. Svako pojacalo u AB klasi baca po satu minimum 30 W. Nije
puno na prvi pogled, ali kada se baci na papir, deluje mnogo drugacije. Ako uzmemo da radi samo
250 miliona pojacala i da baca 30W po satu, i da radi po danu 5 sati dobijamo da se na godisnjem
nivou gubi 13125000000 KW/h ili 13TW/h. Kazu da se proizvodi ukupno oko 27PW/h.
Ako gresim ispravite me ...
Hypex-ovo pojačalo koje se ovde pominje slušano je na skupu iz 2016. godine.
Radi se o modulima UcD400, napajanim Hypex-ovim SMPS-om:
https://forum.yu3ma.net/attachment.php?aid=19005
Doneo ga je jedan Kragujevčanin, po imenu Đoka, inače drugar nekolicine od nas iz Radio-kluba i moj kolega s fakulteta.

Pozdrav
Braco, ja bih ipak rekao da je UcD180 jer ono ima one hladnjake plave boje T oblika. Možda grešim.

Prvo pravo digitalno pojačalo visoke klase je bilo pojačalo 'TacT Millennium' koje se pojavilo negde '98 godine. Ono je direktno pogonjeno digitalnim PCM signalom koji se pretvara i preoblikuje u pulsne signale varijabilne širine a koji čine izlazni signal pojačala. Frekvencija ferceranja pojačala je bila 352,8 KHz što je bio zavidan uspeh tridesetak+ godina unazad.

A ne podešen kompujter (još gore, lapatop) kao izvor zvuka, uz prosečan audio softver je početak loše reprodukcije celog audio lanca.
Djoka ima UcD400
Kolega je uzeo:

https://www.audiophonics.fr/en/power-amp...13545.html

Hvali ga na sva usta...sto mislite o ovom D pojaciva u?
Jeli tehnologija silicija napredovala u odnosu na ab klasu TH elemenata koje koristimo u DIY(poluvodici)?
za kucno slusanje je FA 123 best buy, dovoljno snage (dva kanala od 125W i jedan od 100W), vrlo dobar DSP (malo steka ali se sve moze napraviti), signal sense on/off, power sense on/off, mislim 4 kom se mogu lancano spojiti te jednim daljinskim sve raditi, coax, opt, aes, analog in, ADC AK5554, DAC AK 4454 itd.

I sve to za 470 eura. Znam da nije malo, ali ne postoji druga kombinacija te snage i performansi za slicne novce