DIY Electronic projects

Full Version: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Pa da! Verniji je DSD, i totalno je kontra od pcm, postoje i razni dokumenti gde se uspeva odraditi po neki efekat na dsd i prakticno i teorijski, ja to trazim godinu-dve nigde ne mogu da nadjem neki example code. Zasto se stoji sa tim ne razumem, nema interesovanja dovoljno verovatno jer je sve preplavljeno sa pcm
Jel pogledao neko ovo? To je vec postignuto sa kapijama, nativni diskretni dsd dac i funkcionise do dsd512 ! To je u mom uredjaju gde imam hypex, ct7302pl, amanero, fm radio, i sve ostalo, to funkcionise jako dobro! Ja to nebi nista cackao i ostavio bi tako ali zelim da imam i eq, Dragane odatle je proistekla ideja da se ima analogni izlaz sa ina849 i equalizerom umesto sto je predvidjeno da se ima audio transformator kao i/v na izlazu, taj preamp ide na mesto gde je trenutno audio transformator
Miki, Pa morao bi XMOS interno da kuva nešto!..rekao si i sam prije!
(08-02-2022, 07:44 PM)savan Wrote: [ -> ]Jel pogledao neko ovo? To je vec postignuto sa kapijama, nativni diskretni dsd dac i funkcionise do dsd512 ! To je u mom uredjaju gde imam hypex, ct7302pl, amanero, fm radio, i sve ostalo, to funkcionise jako dobro! Ja to nebi nista cackao i ostavio bi tako ali zelim da imam i eq, Dragane odatle je proistekla ideja da se ima analogni izlaz sa ina849 i equalizerom umesto sto je predvidjeno da se ima audio transformator kao i/v na izlazu, taj preamp ide na mesto gde je trenutno audio transformator

Sečam se toga!
Umesto transformatora idu direktno I/V OPA1637, onda INA849 sa Offset korekcijom, poslije ili Volume analogni ili Tone controle analogne, izlaz differencialni OPA1632(7)
Od tu smo počeli onda razvijati samooscilirajuču Dclassu sa GaN, kasnije sa ISO driverima zbog lakše tranlacije nivoa.

E, tek kasnije se počelo razmišljati o DDX i DDFA sa PSU Volume!
Tako da smo poprilično puta napravili, posetili mnoga sela i krajeve izmedju, nešto se vračamo, poškiljimo na desno malo pa na levo...itd
:-)
Pa moraće da kuva, mora da se pretvara iz jednog u drugi format, mora matematika da se verovatno radi sa 64bit floating-point da bi "matematička distorzija" bila što je moguće niža.
Ima u ovoj temi ne znam sad na kojoj strani vec prakticno odradjen post filter fb na pdm modulaciji, okacen je taj dokumenat! Trebalo bi to malo bolje pogledati. Sto je zanimljivo to je odradjeno uspesno na ne tako brzoj tehnologiji koja je danas dostupna. Vidim da niste ni pogledali izuzev Dragana, ali morate priznati da ste se primili kao i ja sto sam sto je dobro jer pokazuje da ste se poceli interesovati za pdm Smile
Tehnologija suprotno od pcm https://magnahifi.com/holo-audio-may-dac...r-dsd1024/ mada nama ne treba dac at all nego direct digital power dac, yu3ma DDPD bi trebalo da bude prava stvar
(08-02-2022, 08:12 PM)savan Wrote: [ -> ]Tehnologija suprotno od pcm https://magnahifi.com/holo-audio-may-dac...r-dsd1024/

Da ali to je samo DAC, na kraju moram da uzmem analogni XLR i da priključim u AMP i ništa "pametno" nisam postigao osim što sam (ni uludilu) potrošio 5k+ Eur Smile

Stoji mi mobilni telefon na stolu, na pola metra od audio sprava, kada neko pozove čujem sve bitove i bajtove GSM mreže prvo pa posle zazvoni pa se malo smanji krrr krrr krrr.

Zamisli da se to desi sa tim gore DAC??? 
Ili bi ga izlomio ili bio dobio Macolu po sred DAC-a! Smile

----

Cela frka je samo taj interkonekcioni kabal, f** kabal, cela ideja sa dobrim zvukom samo taj kabal da se preskoči samo da nije analogna konekcija, treba digitalna konekcija samo iz razloga jer je drastično imunija na smetnje i kad dobro radi "gubici" su 0%.

Bolje da smo napravili BatoMM sa integrisanim ESS Sabre 32bit DAC-om i da smo već uživali u predivnom zvuku bez ikakvih zujanja i šumova!
Ma ja verujem da bi direct digital i bez fb dobro zvucao bez obzira sto bi na papiru imali neka bude i jedan posto izoblicenja baz sato sto izmedju nema niti jedne analogne komponente sem mosta, ali stvarno mislim tako. Dovoljno je samo pogledati ove dve slike i po nekoj logici zakljuciti da dzaba na ulazu imati 0.00001% izoblicenja, dok to sve prodje kroz svaku sledecu kariku pa onda jos i kabal, pa konverziju iz digital u analog pa ovo pa ono na kraju dobijes sta? Ali ako bi islo direknto iz izvornog materijala recimo dsd i to digitalno dovedes do poslednje/predposlednje karike normalno je da to mora da zvuci prirodnije, ne znam ja mislim da je to tako ima tu neke logike. Inace ove slike su izvucene iz Nad dokumentacije sto je Dragan postavio u ovoj temi

Ova druga slika, bukvalno je tako trenutno na mom uredjaju kada dodam i preamp, ne samo na mom nego na 99% uredjaja takav je setup, sa razlikom sto je kod mene dsd umesto pcm na toj drugoj slici, ali bukvalno tako izgleda sklop i put od ulaza do izlaza, ali opet i tako ja sam prezadovoljan, mogu samo da zamislim kako bi to izgledalo da je DDPD. Znaci nemas dac, nemas kabal, nemas preamp, pa nemas opet kabal od preampa do power ampa, pa ovaj bufer pa onaj bufer, pa onda opet nemas bufer na power ampu, kao kada bi obukao 10 majica na ovoj vrucini pa ih skinuo sve sutradan, bilo bi samo ono \Smile/
Vidi ovako, ako uzmemo situaciju bez FB, tj open-loop DSD, direktno stream na prekidačke tranzistore, hajde onda da probamo da napravimo prototip sa brzim bibolarnim RF tranzisrtorima, neki iz VHF/UHF klase i da se pusdti dsd1024 stream na njih, da zanemarimo gubitke trenutno, samo da konceptualno to pokrenemo.

Ima VHF/UHF traznsitora za te frekvencije, da bi radio prekidački na 24.5MHz mora da ima GBW preko 200-300MHz.

Imam neke UHF keramičke lampe ovde za 433MHz, možda mogu da posluže za DSD Audio pojačalo Big Grin
Ja sam za, nacrtaj shemu ja cu da nacrtam plocicu, narucim delove, zalemim, ostaje samo napraviti sta ce da potera taj dsd1024 na tom mostu. Konverzija iz dsd fajla u pdm je vrlo jednostavna
BD139 i BD140 mislim da su dovoljno brzi, njih iskoristiti i za drajver i za izlazni stepen, možda paralelno par komada za malo veće struje, to je baza izlaznog stepena, polumost za početak i probati praktično sve formate i frekvencije uz korekciju filtera i to je dovoljno dobar prototip i korisno saznanje da se vidi šta dalje sa tim a bez preterano ulaganja, minimalni prototip.

Ovo mislim da se proba na raster PCB, prototip sa žicama ...

Samo da proradi, ali nemoj odmah zvučnike da priključuješ dok ne vidimo oscilograme Smile
Ja da znam da nacrtam tu shemu ja bi to dosad vec napravio i probao preko rpi dok sam bio na godisnjem odmoru, ali nisam znao da nacrtam most jer ga nikad nisam pravio
Ja sam trebao da budem offline već ... Nauči da crtaš most ... Poz Wink
Sta mislite dali bi mogli da ubacimo neki brz mikro mcu izmedju komplementarnih kapija i pdm ulaza da ima funkciju kao jedan 32bit shift koji bi radio na sledeci nacin po ovim koracima:

1. imamo jedan buffer u memoriji koji je konstantno 32 bitova dugacak, uvek je 32bit velicine u memoriji
2. svaki bit koji udje izlazi napolje i ide prema komplementrnim razdvajanjima na mostu. Kako stize novi bit mi radimo matematiku sabiranja, znaci ako nam dolazi bit "1" inkrementovacemo buffer za 1, ili ako nam dolazi bit "0" inkrementiracemo bufer za 0
3. e ovde je sad caka. Znaci akumulirao se bufer sa svih 32 bitova, automatski imamo potreban materijal i tajming kada mozemo da odradimo matematiku za feedback

Cinjenica je da imamo dsd64 koji je 32bit i da imamo ADC koji je takodje dsd64 ali je 24bit. Znaci razlika je za 8 bitova. Sta radimo prvo? Konvertujemo 32bit iz bufera u 24bit, konverzija je jednostavna: 32bit & 0x00ffffff. sad iammo sav potreban materijal, imamo varijablu koja nam je sada 24bit i imamo drugu varijablu dobijenu od ADC koja je takodje 24bit, kako radimo maematiku? Dali moze neko da objasni sta treba da se odradi?

Znaci imamo u buferu sledece:
110011000110010101010111

Iz ADC sa post filtera dobijamo recimo:
110011000110010101010000

Ocigledna greska je zadnja tri bita ili ti 0b111 ili u DEC to bi bio broj 7. Imamo razliku za -7 . Sta radimo sa ovim brojem? Dali mi jednostavno treba da matematicki inkrementujemo buffer za 7 posto imamo gresku -7 ??? Trebalo bi to malo bolje da se izduma kako bi mi vrtili taj bufer tj kako bi ti bitovi izlazili napolje, ali mislim da bi ovako mozda moglo ako ne gresim, ne razumem jos uvek kakva korekcija nama treba tj gledano na neki analogni cicuit nije mi jasno kako to analogija radi, mozda kada bi razumeo onda bi verovatno razumeo i sta treba da uradim na nekom MCU

Edit:
mislim da bi svaki izlazni bit trebao da se brise kako ulazni bit dodje. Ali onda bi i varijabla uvek bila drugacija! Znaci ovo 110011000110010101010111 vise nebi bilo to nego bi bilo na primer ako je novi bit 0 znaci to bi onda izgledalo ovako 011001100011001010101011 . U ovom slucaju bi imalo smisla jer izlazne bitove imamo! Njih bi mogli matematikom da menjamo jer nam se buffer "vrti" u desno! Broj 7 je 3 bita dugacak, logicno je i da moramo da pauziramo logiku korekcije za 3 sampla jer nam je greska samo 3 bita, jedan bit jedan sample, dok ta 3 bita koje smo korigovali ne izadju napolje? Ovako bi podigli amplitudu na ulazu za +7 tj tu razliku izmedju ulazne i izlazne gde na izlaznoj imamo -7, i to je u stvari ta korekcija koju fb radi. Dali ja ovu materiju dobro kontam? Analogijom je ovo tesko odraditi? Zato bi mcu-om to bilo vrlo jednostavno, treba nam 3 gpio, jedan na ulazu, jedan na izlazu i jedan na fb, neki minijaturni 8pin mcu a dovoljno brz, RP2040 ??
Dali razume neko o cemu pricam? Znaci imamo ovako primera radi:

bufer: 110011000110010101010111 , to je decimalni broj 13395287
fb: 110011000110010101010000 , to je decimalni broj 13395280
greska: 111, to je decimalni broj 7

korekcija: bufer - fb = 000000000000000000000111 = 7
korekcija: 13395287 + 7 = 13395294 ​= 110011000110010101011110

stari bufer je izgledao ovako: 110011000110010101010111
stari bufer sada izgleda ovako: 110011000110010101011110

Zaustavljamo funkciju korekcije na 4 sampla jer nam je greska 7 a sedmica je gledano na koliko bitova ima jedna sedmica jeste 3bit, cekanje = 3 + 1, cekamo 4 sempla i ne radimo dalju korekciju dok nam ne izadju ova 4 bita koja smo korigivali: 1110
Buffer se stalno menja, jedan bit udje, jedan bit izadje, onaj koji udje zauzima prvo mesto, poslednji bit aktivira gpio i brise se. Cak nam ni ne trebaju one kapije nego sve preko gpio mozemo da uradimo
Ja ne znam kako ide matematika sa dsd signalom. Nisam ni siguran da je moguća iskreno.
Zamisli da hoćeš da imaš gain*2. Sa LPCMom je to lako - svaki sample pomnožis puta 2.
Kako to odraditi sa dsd? Trebao bi nekako modulisati povorku impulsa da imaš isti efekat tj *2, i da sve ostane linearno..
Znaci ne znam..
Ali i sama činjenica da nema dostupnog materjala na tu temu meni nesto govori.
Izneo sam ideju kako fidbek da odradimo, ne tice nas se volume kontrola, bas boost...itd, znaci samo kako da odradimo fb. Mi vec imamo pdm modulisan na ulazu. Kada je povorka 111... amplituda ide u plus, kada je povorka sa nulama amplituda ide u minus. Kada je povorka 1010... amplituda je zero. Tako funkcionise pdm. Pdm je vrlo slican pwm, za razliku vrlo je ucestala povorka i ima fiksno vreme . Onda je lako za shvati, ako smo na ulazu poslali 1110, a na izlazu izmerili 1100 znamo da je greska 0010, podizemo povorku na ulazu za 0010 da bi kompenzovali tu gresku tj taj pad amplitude tako da je izjednacimo sa ulazom. Ja to tako kontam Smile
Ne znam da li će raditi, msm može da se proba.
Ja ipak mislim da kompezacija mora biti složenija, imaćemo kašnjenje signala koje će biti zavisno od frekvencije, msm imamo LP LC filter.. Pogledaj kako izgleda FB u analognoj realizaciji za jedan takav sistem, nije samo prost razdelnik napona
Znam, problem je koliko brzo moze da se odradi kalkulacija, imacemo kasnjenje sa ADC, pa kasnjenje u samom mcu dok se iskalkulise, pa gpio kasnjnje... ali ne znam mozda ni ne moramo da u okviru jednog sampla odradimo sve ovo nego da to odradimo u okviru narednog sampla, imal bi u uvid kolika je greska, ne znam stvarno, valjalo bi probati! Ja vec mislim da pocnem da crtam chemu za probu. Stavio bi 4 npn tranzistora koji su brzi a imaju mali gain, znaci da dovedem 5V 200mA tako da na izlazu za zvucnik imam 1W. Onda PCM1802 moze bez VCA na tih 5V, tako bi mogao da probam preko raspberry pi 4 da pokusam da vidim kako zvuci, ujedno mogao bi da debugujem da vidim sta imam na ulazu a sta imam sa izlaza i kako bi se to ponasalo kada bi odradila ova kalkulacija o kojoj pricam.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46