DIY Electronic projects

Full Version: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Postoji implementacija na Roon softveru nativni parametric 7 band equaliser na dsd64 https://community.roonlabs.com/t/dsd-equalizer/63196 ali nije open surce i pitanje je dali je to tacno
Ono sto bi jedan xmos trebao da odradi tj ono o cemu ja mastam jeste:

1. pcm2dsd (pcm sa ulaza konvertuje u dsd64)
2. dsd2dsd (dsdXXX sa ulaza downsampluje u dsd64)
3. fb
4. parametric equ (na dsd64)

Sta bi od ovoga moglo da se uradi? Koliko to bilo komplikovano, recimo prva dva? Ovim bi imali na izlazu uvek dsd64 koji bi nam ustvari bila modulacija za most/polumost. Dali xmos ima dovoljno programske memorije da u njega stane ova implementacija. Dali ima dovoljno mesta da stanu i fir filteri... itd pitanja.

Isto to samo umesto xmos imamo ct7302pl. Imali bi prve dve stavke, ostale dve stavke nebi imali. Usput bi imali 3 i2s ulaza, 5 spdif ulaza, i spdif izlaz, 2 i2s izlaza, dejiter integrisan, fir integrisan... itd
Kako je to uradjeno na ct, slika dole, kako bi to moglo i dali bi uopste bilo moguce odraditi sa xmos to je pitanje
Mozda bi mogla neka kombinacija da se odradi sa ct7601 posto ima na sebi i gpio pinove, recimo gpio pinovi za prihvat feed back podataka sa adc? Ne znam, cisto ono mozda nekom sine neka ideja! Ovako izgleda ct7601
(08-01-2022, 06:15 PM)savan Wrote: [ -> ]Ono sto bi jedan xmos trebao da odradi tj ono o cemu ja mastam jeste:

1. pcm2dsd (pcm sa ulaza konvertuje u dsd64)
2. dsd2dsd (dsdXXX sa ulaza downsampluje u dsd64)
3. fb
4. parametric equ (na dsd64)

Sta bi od ovoga moglo da se uradi? Koliko to bilo komplikovano, recimo prva dva? Ovim bi imali na izlazu uvek dsd64 koji bi nam ustvari bila modulacija za most/polumost. Dali xmos ima dovoljno programske memorije da u njega stane ova implementacija. Dali ima dovoljno mesta da stanu i fir filteri... itd pitanja.

Isto to samo umesto xmos imamo ct7302pl. Imali bi prve dve stavke, ostale dve stavke nebi imali. Usput bi imali 3 i2s ulaza, 5 spdif ulaza, i spdif izlaz, 2 i2s izlaza, dejiter integrisan, fir integrisan... itd

XMOS bi mogao sve ovo da odradi.

Caka sa DSD je ta što u jednom trenutku imaš za jedan sempl samo jedan bit informacije, kako bi bilo kakvo procesiranje inače radio nad takvim signalom, taj jedan sempl posle DSP ili kakve god obrade može da zadrži trenutno stanje ili da ga promeni (invertuje) ) 0 ili 1, to je muka sa DSD i procesiranje/obradom.

Da bi uradio EQ sa DSD a bez konverzije u PCM, moraš da imas neki protočni buffer koji "kasni" signal neko X vreme, i odatle dolazi referetni signal koji ide ka izlaznom stepenu.
FB bi trebao da se sabere sa referetnim DSD ali sa veoma tačnim uskladjenim vremenom koje smo uveli, tj koliko je to kasnjenje sistema tako da onaj glavni NFB procesor se ustvari svede na jedno logičko kolo koje kao rezultat daje 1 ili 0 ali je u vremenu to složeno da se ponaša po pravilima koje smo uveli u NFB algoritam.

PCM1804 ADC ima pored I2S dodatno i DSD izlaz, možda stvarno to može tako da se napravi ...
Skroz si u pravu. Nista ne moze da se odradi sa ova dva vezano za eq, nemoguce. Tek sad vidim i da ovaj ct7601 radi samo dop preko usb, u poredjenju na amanero amanero je daleko bolji jer radi i dsd, tako da moja ideja da uvedem i ovaj ct u zamenu za amanero otpada. Znas sta mi nije jasno, ovaj dokumenat govori da je maksimum koji taj xmos moze da odradi jeste dsd256 https://www.xmos.ai/download/AN00103:-En....2rc1).pdf , kako su uspeli da naprave dsd512 onda na xmos? Verovatno je ovo stari dokumenat, ali opet xu208 je isto star a uspeli su da poteraju dsd512
Imam jedan viska koji ce biti od koristi za testiranje te osnovne ploce mosta/polumosta, to cu da poklonim uz plocu koju budemo pravili, kada polemim to sto imam na lageru pre nego prosledim Draganu pa Dragan Mikiju ... Smile
Mozda bi i na tom atmel + xlinix mogao i neki custom fw da se napise?
Malo je sve to kontradiktorno, DSD je jedan od tipova strima i konverzije, efektivno DSD vs PCM mislim da nema mnogo razlike, isti zapis predstavljen DSD formatom ili PCM formatom trebao bi isto da se čuje, kod DSD mislim da postoje "obavezni" filteri za 48kHz ili 96kHz, mora da ima neki filter i neku konačnu vrednost u frekvetnom spektru.

DSD ima jedinu dobru osobinu što je distribucija šuma drugačija u odnosu na PCM, veći deo šuma je distribuiran u HF spektru, u LF/Audio spektru je manje vrednosti nego kod PCM kome je praktično ista distribucija šuma po frekvenciji, eto to je dobra osobina, lakše se filtrira DSD od PCM na kraju kada se pretvara u Audio signal.

Možemo da ostaneo na DSD izlaznoj modulaciji a interno šta će da XMOS kuva, preko USB ili nekog externog ulaza to je stvar koju možemo naknadno da razmotrimo.

Treba probati XMOS i GaN, open loop i to tako da MCU generiše matematički tačan sinusni signal od 1kHz sa DSD modulacijom od 1-2MHz, bez daljih komplikacija sa FB i ostalim stvarima.
To kad proradi onda možemo dalje da diskutujemo i da vidimo šta dalje sa tim.

[Image: attachment.php?aid=38047]
(07-31-2022, 08:20 PM)mikikg Wrote: [ -> ]BTW: Moram da pohvalim TIDAL platformu, bolja je od Deezer, SBB je uključio TIDAL u svoju ponudu.

Tidal ima dodatak VIDEO, spotovi i koncerti, bendovi/grupe imaju sve svoje video snimke tu u originalnom izdanju/kvalitetu.

Obe platforme imaju oficialno izdanje našeg prvog albuma, u izradi je drugi pa su mi te platforme "na radaru" Wink

Bolje se pretplatite na TIDAL nego NetF*Flix : )

U slučaju da je neko zainteresovan, postoji odličan open source Tidal downloader, moguće je preuzeti FLACove direktno od njih, dok za neke albume imaju i "master" snimke.

Napisao sam i Web interfejs za isti, mogu da ga podelim ovde, koristim ga na kućnom serveru u Docker okruženju, radi veoma lepo a snimci su odličnog kvaliteta, topla preporuka u odnosu na Deezer i premium Spotify, uz jedini minus srazmeno manjeg kataloga muzike u odnosu na njih.
(08-02-2022, 12:57 AM)mancube Wrote: [ -> ]
(07-31-2022, 08:20 PM)mikikg Wrote: [ -> ]BTW: Moram da pohvalim TIDAL platformu, bolja je od Deezer, SBB je uključio TIDAL u svoju ponudu.

Tidal ima dodatak VIDEO, spotovi i koncerti, bendovi/grupe imaju sve svoje video snimke tu u originalnom izdanju/kvalitetu.

Obe platforme imaju oficialno izdanje našeg prvog albuma, u izradi je drugi pa su mi te platforme "na radaru" Wink

U slučaju da je neko zainteresovan, postoji odličan open source Tidal downloader, moguće je preuzeti FLACove direktno od njih, dok za neke albume imaju i "master" snimke.

Napisao sam i Web interfejs za isti, mogu da ga podelim ovde, koristim ga na kućnom serveru u Docker okruženju, radi veoma lepo a snimci su odličnog kvaliteta, topla preporuka u odnosu na Deezer i premium Spotify, uz jedini minus srazmeno manjeg kataloga muzike u odnosu na njih.

Pozdrav komsija, odavno te nije bilo na forumu Wink

Hvala za info, zatrebaće taj Downloader, postavi link.

Do sad sam kad mi je trebalo ripovao ručno/zvučno, jedan program svira, drugi program snima, imam tamo neke drajvere koji to rade (Soundflower) ...
Meni to zatreba jedino za Logic Pro kada nesto oko toga čačkam ...
(08-01-2022, 08:17 PM)savan Wrote: [ -> ]Imam jedan viska koji ce biti od koristi za testiranje te osnovne ploce mosta/polumosta, to cu da poklonim uz plocu koju budemo pravili, kada polemim to sto imam na lageru pre nego prosledim Draganu pa Dragan Mikiju ... Smile

Probao sam sinoć XMOS startKIT, nisam odavno to pokretao pa dok sam skinuo i podesio alate, vazdan problema, sve je prilično out-date, jedino na Linux Ubuntu sam uspeo da pokrenem prevodilac (xcc) i program za upload/flash (xrun).

Možda na Windows bolje radi, nisam to probao.

IDE za Linux nema, ima neka prastara verzija koja ima problem sa Java verziom, puca kada se pokrene ...

Probao posle da preko CLion napravim projekat, nema CMake skripte za te kompajlere, mora da se nešto dodaje i čačka pa je to datno zaglup za CLion.

....

Uglavnom idem danas na odmor malo van kuće pa tek kad stignem za 10-ak dana mogu da nastavim sa tim ...
SMSL VMV A2, eto ko bi rekao da on koristi digitalni fidbek AX5689. Ja mislim da bi mozda moglo da se odradi vrlo dobro sa PCM1804 , jos bolje sto vec ima DSD izlaz na tom ADC-u, onda bi verovartno XMOS mogao da se upotrebi kao akumulator za ta 24 bita koje akumulira sa ulaza pa sa izlaza sa ADC i onda da se zbroji ta korekcija koja je potrebna na svakom narednom bitu u pdm modulaciji. Neki akumulator ce biti potreban definitivno ako se zeli fb, ne moramo uopste da "kasnimo" signal nego jednostavno sacekamo da akumulator akumulira prvih 24bita da korekcija postane aktivna. Malo ja tu jos ne kontam kako bi mi zbrojili ta dva signala tj kako bi izgledala korekcija. PCM1804 ima 1bit 64fs na izlazu, to je ustvari dsd64 bas ono sto nama treba. Dali postoji mogucnost korekcije na 1 bitu, recimo na ulazu imamo bit "1" a na izlazu imamo bit "0", sta bi moglo da se uradi sa jednim bitom? Mozda na kapijicama na ulazu moze da se "obrne bit" ? Time bi mogli da imamo analogni circuit umesto digitalnog?

Dragane, bas sam to spomenuo u vezi koliki put treba da predje jedan signal da bi dosao do zvucnika, cini mi se da je Nad to odavno shvatio i da vec odavno pravi digitalna pojacala sa tim kratkim putem signala bas kao sto mi pokusavamo da odradimo! http://www.zs-acoustics.com/nad_m2_info_...nology.pdf (strana 3)

DDX Damped Ternary, ovo nama ne treba da gledamo jer je ta terminologija vezana za PWM a mi idemo na totalno drugaciju modulaciju. DSD ima i mute, taj mute cemo morati da iskoristimo da zaustavimo binarne jedinice na komplementarnim razdvajanjima kada je mute aktivan, ne znam dali je neko gledao kako izgleda mute na DSD, to je skup uzastopnih nula ili jedinica, sad dali su nule ili su jedinice moram procitati negde nisam bas siguran, na to moramo da obratimo paznju, DDX Damped Ternary je ustvari nama ovaj mute sa dsd

ZXCZA200 je obsolete! Ali je zanimljiv, mislim da je to ustvari jedan vca + adc
(08-02-2022, 10:56 AM)mikikg Wrote: [ -> ]
(08-02-2022, 12:57 AM)mancube Wrote: [ -> ]

Pozdrav komsija, odavno te nije bilo na forumu Wink

Hvala za info, zatrebaće taj Downloader, postavi link.

Do sad sam kad mi je trebalo ripovao ručno/zvučno, jedan program svira, drugi program snima, imam tamo neke drajvere koji to rade (Soundflower) ...
Meni to zatreba jedino za Logic Pro kada nesto oko toga čačkam ...

Vreme za hobije je se postepeno smanjivalo kako su se obaveze dodavale, što od fakulteta, što ovako životno..
Ali šta je tu je, došlo je i to jedva dočekano leto i eto mene ovde opet, da se malo aktiviram  Big Grin

GitHub link za Tidal-dl, a priložiću u attachment ovo što sam piskarao ovih dana, prepravljeno prema ličnoj potrebi, nije još privedeno kraju pa nije još na mom GitHubu.

Pošto nije baš najsrećnije objašnjeno kako se koristi ceo downloader, mogu da ispišem u nekoj temi ukratko neke fazone i fore koje sam pohvatao u međuvremenu. Postoji i GUI verzija od istog čoveka, pisano u C# za Win, to radi veoma lepo a napravljeno je da bude najprostije moguće za korišćenje.
Na ovo sam mislio, dali je moguce i dali ima uopste smisla i efekta? Znaci imamo na ulazu dsd64 i na izlazu iz daca identicno dsd64, vidi se da je bit "jedan" poslat na komplementarne kapije, dalje, sa adc dobijamo bit "nulu" sto znaci da signal sa ulaza nije jednak signalu sa izlaza i da je u pitanju greska na izlazu, dali postoji mogucnost da ovo analogno resimo tako sto cemo da na kapijama izvrnemo stanje da u umesto jedinice na gornjoj kapiji stavimo nulu a da umesto nule na donjoj kapiji stavimo jedinicu, ima li ikakvog smisla? Dali ja to uopste dobro razumem kako bi FB trebao da funkcionise?

Dali postoji neki analogni 8bit bufer na kojem mogu da se menjaju bitovi? Recimo pre kapija stavimo taj 8bit bufer ciji ce bitovi da aktiviraju kapiju., dole jos jedan ali obrnutih bitova. Postoji tako nesto?
(08-02-2022, 12:53 PM)savan Wrote: [ -> ]SMSL VMV A2, eto ko bi rekao da on koristi digitalni fidbek AX5689. Ja mislim da bi mozda moglo da se odradi vrlo dobro sa PCM1804 , jos bolje sto vec ima DSD izlaz na tom ADC-u, onda bi verovartno XMOS mogao da se upotrebi kao akumulator za ta 24 bita koje akumulira sa ulaza pa sa izlaza sa ADC i onda da se zbroji ta korekcija koja je potrebna na svakom narednom bitu u pdm modulaciji. Neki akumulator ce biti potreban definitivno ako se zeli fb, ne moramo uopste da "kasnimo" signal nego jednostavno sacekamo da akumulator akumulira prvih 24bita da korekcija postane aktivna. Malo ja tu jos ne kontam kako bi mi zbrojili ta dva signala tj kako bi izgledala korekcija. PCM1804 ima 1bit 64fs na izlazu, to je ustvari dsd64 bas ono sto nama treba. Dali postoji mogucnost korekcije na 1 bitu, recimo na ulazu imamo bit "1" a na izlazu imamo bit "0", sta bi moglo da se uradi sa jednim bitom? Mozda na kapijicama na ulazu moze da se "obrne bit" ? Time bi mogli da imamo analogni circuit umesto digitalnog?

Dragane, bas sam to spomenuo u vezi koliki put treba da predje jedan signal da bi dosao do zvucnika, cini mi se da je Nad to odavno shvatio i da vec odavno pravi digitalna pojacala sa tim kratkim putem signala bas kao sto mi pokusavamo da odradimo! http://www.zs-acoustics.com/nad_m2_info_...nology.pdf (strana 3)

DDX Damped Ternary, ovo nama ne treba da gledamo jer je ta terminologija vezana za PWM a mi idemo na totalno drugaciju modulaciju. DSD ima i mute, taj mute cemo morati da iskoristimo da zaustavimo binarne jedinice na komplementarnim razdvajanjima kada je mute aktivan, ne znam dali je neko gledao kako izgleda mute na DSD, to je skup uzastopnih nula ili jedinica, sad dali su nule ili su jedinice moram procitati negde nisam bas siguran, na to moramo da obratimo paznju, DDX Damped Ternary je ustvari nama ovaj mute sa dsd

ZXCZA200 je obsolete! Ali je zanimljiv, mislim da je to ustvari jedan vca + adc

Harman Kardon Introduces New Citation Compact Amplifier Featuring Axign AX5689 Class-D Controller Solution | audioXpress+

Nagomilali mi se ti linkovi i dokumenti, pa sam jih tu stavio kao repositorium, nešto je i obsolete 
ali su jim zanimljiva razmišljanja i realizacija.
Ima i DDX koji je u stvari Direct Digital Open Loop, što bi mi odradili u prvom koraku ( i Miki napomenuo u prijašnjim postovima )

Power PSU Variabilni = a.k.a VOLUME nigdje nisam (još) našao implementiran u DDFA, 
a tu je taj naš pristup za smanjenje THDja (vidi idealizirani THD graf kod Miki-ja )  i na niskim nivoima snage, jer održavamo DSD64 uvijek na max resoluciji!!!

PCM1804 sasvim nam odgovara, 24Bit DSD64 OUT,
isprad VCA (njegov izlaz je konstantno oko +/-500mVpeak_max / PSU Volume) i slijedi mu FullyDifferential-opamp sa nešto gaina, 
znači njegov OUT do 5Vpeak-to-peak_max = 0dB,
da nam radi takodjer i OUT DSD64 PCM1804 onda FullScale sa cca tih - 0dB na max DSD64 resoluciji, 
da može XMOS odraditi popravke što preciznije

THS452x family odradio bi nam taj posao, Ao = 8...10x, u okruženju MultiFeedback LowPass filtracije ranga 150KHz ili niže, +/-5V napajanje
a u DS THS4531, Figure86 ima se več rešenje slične implementacije ( dodajemo simetrično napajanje +/-5V, ... i popravimo na željeno pojačanje)
Odlicno je to, super! Vidi molim te post iznad tvog posta, dali je moguce na "1bit" loop-u odraditi korekciju u letu nekim analognim circuitom? LP=LC Smile
(08-02-2022, 02:41 PM)savan Wrote: [ -> ]Na ovo sam mislio, dali je moguce i dali ima uopste smisla i efekta? Znaci imamo na ulazu dsd64 i na izlazu iz daca identicno dsd64, vidi se da je bit "jedan" poslat na komplementarne kapije, dalje, sa adc dobijamo bit "nulu" sto znaci da signal sa ulaza nije jednak signalu sa izlaza i da je u pitanju greska na izlazu, dali postoji mogucnost da ovo analogno resimo tako sto cemo da na kapijama izvrnemo stanje da u umesto jedinice na gornjoj kapiji stavimo nulu a da umesto nule na donjoj kapiji stavimo jedinicu, ima li ikakvog smisla? Dali ja to uopste dobro razumem kako bi FB trebao da funkcionise?

Dali postoji neki analogni 8bit bufer na kojem mogu da se menjaju bitovi? Recimo pre kapija stavimo taj 8bit bufer ciji ce bitovi da aktiviraju kapiju., dole jos jedan ali obrnutih bitova. Postoji tako nesto?

Ovako bi se moglo napraviti LocalFeedback na Digitalnom nivou, ali pre izlazne LC® filtracije.
Ovaj bi nadgledavao tačno šta se dešava u SW tački HalfBridga pre izlazne filtracije za zvučnik.

GlobalFeedback treba prvo uravnotežiti sa max resolucijom koju imamo na samom ulazu (Input DSD64, ili više/niže resolucije pa Down/UP Sampling)
i proslijediti XMOS-u, i kako kaže Miki: " ...a interno šta će da XMOS kuva, preko USB ili nekog externog ulaza to je stvar koju možemo naknadno da razmotrimo"
znači može XMOS interno raditi FB ili se pusti i kao OpenLoop = DDX , 
onda ... i PCM obradjivati/konvertirati DSD-->PCM (ili neku drugu primerniju modulaciju, sa što manje šuma i jittera...)/raditi i DSP/ kontrolirati U-I krivu Power izlaza, odraditi nERR greške i protekciju...itd
Ajde da ne spominjemo PCM i DSP, interesuje nas PDM a imamo i ADC koji pravi cist PDM, problem je mozda sto na ulazu imamo DSD64 32bit dok sa ADC imamo DSD64 24bit, malo mi tu nije jasno koja bi bila razlika, trebalo bi da je nema jer i na ulazu imamo 1bit i na izlazu sa ADC imamo 1bit, oba rade na 64fs, malo mi to sad nije jasno. Razlika bi bila kada bi odradili 32 sampla na 64fs definitivno, nije mi jasno koja je razlika na jednom samplu na 64fs, mislim da nebi trebalo da ima razlike
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46