DIY Electronic projects

Full Version: Elektronika u službi smrti
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Počeo je još jedan zasada mali rat. Nadam se da neće prerasti u
veći sukob, iako to obećava situacija.

Temu sam otvorio zbog onoga što se dešava tamo negde, gde ljudi
ginu u stvarnosti, a sve kao u nekoj video igrici, a sve uz svesrdnu
pomoć elektronike. Ne bih o tome ko je kriv u ovom sukobu, samo
o tome kako ljudi postaju potrošna roba.



Sve ovo je pogođeno sa novim izraelskim dronovima IAI Harop. Male,
relativno jeftine kamikaze koje po lansiranju lete nekoliko sati dok se
ne pojavi meta, i onda se obruše kao vođena bomba. Imaju 25 kila
eksploziva, sasvim dovoljno da unište skoro svaki cilj vrlo precizno.



Oboren tamo negde gde ratuju

[Image: attachment.php?aid=34148]




https://en.wikipedia.org/wiki/IAI_Harop
Na zalost, ali istina, najsofistiranija elektronika je razvijena u cilju unistavanja, kako tehnike, tako i ljudi, žive sile-receno vojnim rjecnikom.
Snimci koje si okacio potvrdjuju da su to vodjeni projektili (povratni snimak ka komandnom centru) sto drugi klip i
potvrdjuje.
---------------------------
Sredinom 60-tih, tacnije 1964, Siemens je finansirao vadjenje njemackog aviona koji je zavrsio u Ženevskom jezeru.
Cilj je bio snimiti stanje elektronike nakon 20 godina provedene u vodi. Elektrolitski kondenzatori su bili svi u
granicama tolerancije. Informacija je iz prve ruke, covjeka koji je vrsio ekspertizu. Negdje je objavljena i studija
o tome.-
pOz
Ne bih ja ovde okrivio elektroniku, vise je to do ljudskog faktora. 
Ponekad se stvarno zapitam "kuda idu divlje svinje" tj kuda ide ovaj svet.
Sve je podredjeno usko licnim interesima i gospodinu "dolaru". 
Neka nam je Bog napomoc.
Rat se sastoji u tome,  da se ljudi, mada jedni druge ne poznaju,
međusobno ubijaju na zapovest ljudi koji se vrlo dobro poznaju,
a uzajamno se ne ubijaju.

Albert Ajnštajn 
Nedavno sam se zainteresovao za FPV dronove pa sam malo pogledao sta ima u ponudi i koje su cene... Frapirao sam se kada sam video da u prodaji mozes da nadjes prijemnik i predajnik za drona koji moze da dobaci 40km i to za nekih 350USD...

Posto je meni u krvi da odmah gledam negativne strane, svasta mi je padalo na pamet kako se moze zloupotrebiti... Skoro pa kao na ovim snimcima koje je Branko okacio, kamera na dronu, okacis na dron sta hoces i vozis gde hoces, aktiviras kad hoces... Nimalo naivno a dostupno skoro pa svima...!

Ali kao sto Gosha rece "Ne bih ja ovde okrivio elektroniku, vise je to do ljudskog faktora."
Tačno Pakonja,

Kad se uzme u obzir da se i sam eksploziv može veoma lako i uspešno napraviti u DIY varijanti
onda dodatak u vidu elektronike može napraviti veoma opasnu i moćnu napravu.

Za tipičan primer navešću teroristički napad 2005 godine u Londonu:
https://sh.wikipedia.org/wiki/Napadi_u_L..._jula_2005.

Teroristi su napravili u kućnoj radinosti eksploziv "Aceton peroxid" TATP.
Tri upotrebljavane supstance za ovaj eksploziv možete kupiti u svakom gradu.
TATP spada u veoma jake eksplozive (5300m/s) a vojska ga ne koristi samo zato što je jako osetljiv i nestabilan.
U žargonu ovaj eksploziv zovu i "Sotonina majka"

Ima još dosta napada po svetu : Brisel, Pariz itd .. itd ... gde se radilo po istom receptu !

****
Ko hoće da nanese zlo može to uraditi drugome i običnom ciglom !
(10-02-2020, 03:14 PM)Želja Wrote: [ -> ]Ko hoće da nanese zlo može to uraditi drugome i običnom ciglom !
Tako je @Želja!
Zlo nije u sofisticiranoj elektronici, tehnici ni hemiji.Zlo je u glavi onoga ko ga cini.-
pOz
(10-02-2020, 03:14 PM)Želja Wrote: [ -> ]Tačno Pakonja,

Kad se uzme u obzir da se i sam eksploziv može veoma lako i uspešno napraviti u DIY varijanti
onda dodatak u vidu elektronike može napraviti veoma opasnu i moćnu napravu.

Za tipičan primer navešću teroristički napad 2005 godine u Londonu:
https://sh.wikipedia.org/wiki/Napadi_u_L..._jula_2005.

Teroristi su napravili u kućnoj radinosti eksploziv "Aceton peroxid" TATP.
Tri upotrebljavane supstance za ovaj eksploziv možete kupiti u svakom gradu.
TATP spada u veoma jake eksplozive (5300m/s) a vojska ga ne koristi samo zato što je jako osetljiv i nestabilan.
U žargonu ovaj eksploziv zovu i "Sotonina majka"
Nisam znao za to... zanimljvo i zastrasujuce...

Posto nemam predstavu koliko je to 5300m/s ukucao sam u google "5300m/s explosive video" i posto nije bio nijedan video naletim na ovaj dokument: https://www.cia.gov/library/abbottabad-c...OSIVES.pdf

Zasto objavljuju javno ovakve stvari?! Kao da podsticu da se prave problemi...


(10-02-2020, 03:14 PM)Želja Wrote: [ -> ]Ko hoće da nanese zlo može to uraditi drugome i običnom ciglom !
Slazem se, samo sto sa ciglom mora da pridje blize da je upotrebi, ali sa ovime meta moze da mu bude bilo ko u krugu od 40km...
(10-02-2020, 04:02 PM)emiSAr Wrote: [ -> ]
(10-02-2020, 03:14 PM)Želja Wrote: [ -> ]Ko hoće da nanese zlo može to uraditi drugome i običnom ciglom !
Tako je @Želja!
Zlo nije u sofisticiranoj elektronici, tehnici ni hemiji.Zlo je u glavi onoga ko ga cini.-
pOz

Normalno da zlo ne čini elektronika nego čovek. Osnovno pitanje
je ko čini veće zlo, onaj ko pritisne dugme ili onaj ko napravi i dugme
i sve ono iza dugmeta. Moje mišljenje je da onaj jadnik koji pritiska
dugme neuporedivo manje kriv od onog ko je smislio ono iza dugmeta,
jer je ranije onom pritiskaču bila dostupna samo cigla ...

(10-03-2020, 09:56 AM)pakonja Wrote: [ -> ]Posto nemam predstavu koliko je to 5300m/s ukucao sam u google "5300m/s explosive video" i posto nije bio nijedan video naletim na ovaj dokument:
Zasto objavljuju javno ovakve stvari?! Kao da podsticu da se prave problemi...

Nisi ni svestan šta sve može da se nađe na internetu, od projekata
automata koji može da se odradi sa alatom koji ima skoro svako od
nas, do anarhističkog "kuvara" sa receptima za kuvanje bombi.
Svako od vas može da napravi eksploziv ako ima recept za baš siću.

Normalno da je "demokratiji" potrebno da neko uvek malo rovari
da može da demokratski vrši kontrolu ...
Koliko je 5300m/s ?
Pravolinijsko crevo dužine 5,3km napunjeno tim eksplozivom kada se aktivira na početku, na kraju creva detonacija se pojavi za 1 sekundu.

Strašno jeste, ali kako Emisar reče : Zlo je u glavi, a ne u mogućnostima ... !
Danas je sve manje više javno i dostupno samo treba znati gde i šta potražiti ... Zašto ? - To je drugo pitanje ...

Pozz
Mala dopuna iz gasne dinamike...
Cev iz gornjeg eksperimenta ne ekslplodira zbog brzine, već zbog lokalnog pritiska koji nastaje jer se mala masa, odn. zapremina, tečnog ili čvrstog eksploziva naglo pretvara u gas.
Da li će pri tom cev eksplodirati ili ne zavisi od njene mehaničke čvrstoće (materijal, prečnik, debljina zida) - cev od dobrog čelika, prečnika 12mm (spolja) i debljinom zida od 1mm će izdržati nekih 200bar, ali s niskim stepenom sigurnosti.
Za poređenje, vršni pritisak u puščanoj čauri može da bude i 5000bar.
Ako je cev dovoljno jaka, dolazi do formiranja udarnog talasa u njene obe polovine i brzog pada pritiska i temperature u centru, tj. mestu eksplozije. Brzina širenja tih udarnih talasa neće biti 5300m/s jer čim u cevi počne ekspanzija, temperatura u centru opada, a s njom i brzina udarnog talasa.

Pozdrav