DIY Electronic projects

Full Version: Rucni alat
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
otvaram ovu temu sa ciljem da iskusniji, daju svoje predloge smernice i zapazanja, a ostali po svojoj volji pitanja i predloge sasvim slobodno

u poslednje vreme se interesujem za rucni i elektricni alat za po kuci (vise stanu, da zivim u kuci i strug bih nabavio Angel )

nabavio sam busilicu na baterije (https://www.einhell.rs/shop/en-rs/te-cd-...-solo.html)
smatram da je dosta univerzalna stvar i ne bih da je hvalim pre nego sto je dobro oprobam

ono sto me trenutno interesuje su neelektricni alati:
-gedore
-kljucevi(viljuskasti ili oni sa cegrtaljkom na jednom kraju)
-imbus kljucevi
-srafcigeri (vise predlog za neki univerzalni koji prihvata bitove. obicne no-name vec imam i ne bih da gomilam)

druga kategorija bi bili dodaci za busilicu:
-burgije
-bitovi za srafljenje
-zice za kuhinjski mikser jer ne bih da kupujem mikser  Big Grin

do sada sam video da kod nas ima da se nadje svasta brendirano (wera, gedore blue, wiha, wurth, unior, proxxon itd)
ima i nekih firmi koje ne znam ni u sta svrstati: WGB, reca, gedore red
jesu li 'usual suspects' (bosch, makita, metabo, dewalt itd.) ikakav reper buduci da sve burgije i bitove prave u vijetnamu

ima naravno raznog alata iz bugarske turske poljske i naravno kine, mada bih to radije preskocio, vise sam u fazonu: buy once, cry once

blago mi je iritantno to sto je dobar alat mahom duplo skuplji ovde nego u nemackoj
polovan se retko nadje pogotovo u dimenzijama za kucnu radinost a cesto je zardjao pa i nije neko zadovoljstvo

kakva su vasa iskustva, sigurno ste bar nekad billi u dilemi da uzmete nesto jeftino i neispitano ili nesto preskupo
ima li neke sredine kojom covek(snob Blush ) moze da bude zadovoljan? npr. proxxon

od elektricnih stvarno ne znam sta je za domacinstvo uopste neophodno a sta potrebno i pozeljno
ako zelite da prosirite temu, slobodno
npr: brusilica je neophodna iz sledecih razloga...
Ima neko predlog za amatersku, a dobru bušilicu ? Od zahteva imam da radi i da ima udarni mod kad treba da okačim sliku - to bi bilo to. Nikakve munje mi ne trebaju ali nešto pošteno što ne smrdi odmah na nagoreli lak čim krenem da bušim 6mm vidijom u zid.
@Ubledeli

Sve zavisi od namene... Konkretno, moj otac ima garnituru ključeva Raxx (okasti, viljuškasti, nasadni, itd), koju je pre 6-7 godina platio nešto preko 100e, i i dan danas je koristi svakodnevno u auto radionici...
Da li ima smisla kupovati top kvalitet ručnog alata, ima, ali samo ako mu je namena takva, za povremen popravke u kući nije neophodan set ključeva Gedora koji košta 200e... Sa druge strane, mislim da na pojedinim stvarima ne treba štedeti, to su npr burgije, bitovi, koji mnogo muka mogu da naprave ako su lošeg kvaliteta, ali treba imati na umu da ni najbolji bit neće da potraje dugo ako se nepravilno koristi...

Ta Einhell uopšte nije loša, naprotiv...
Kod kupovine takvog alata treba razmišljati o nameni... Ne postoji ništa što je 100% univerzalno. Npr. ta konkretna bušilica je dosta jaka za svoju klasu, 60 Nm uopšte nije malo, ali je problem što je 18 V bušilica dosta glomazna, i ako hoćeš da recimo saklopiš kuhinju, ruka će da ti otpadne... Sa druge strane, ima "čekić", što je za kuću korisno, ali ne treba od toga očekivati previše... Dobro je da se probuši tu i tamo neka rupa...

Ono što je po mom mišljenju odlična kombinacija je aku bušilica + udarni odvijač. Ne treba mešati taj udarni odvijač i udarnu bušilicu, pošto uopšte nije ista namena i princip rada. Mali udarni odvijači, sa 12V baterijom su sposobni da isporuče 100-150 Nm bez problema, a to aku bušilice u toj klasi mogu samo da zamišljaju i sanjaju... Sa druge strane, 150 Nm može da ozbiljno povredi ruku ako se ne drži baš čvrsto, dok udarni odvijač bez problema možeš da držiš jednom rukom (a nekad nema mesta za obe ruke)... Prednost takvog 12 V alata je što je dosta manji, kompaktniji, lakše se barata njime, ali on ima svoja ograničenja u snazi... Naravno, postoje i 18V verzije...

EDIT: Neophodno je samo ono što znaš da koristiš... Ako ne znaš šta će ti, ne treba ti. Smile

Ako znaš kako ćeš da upotrebiš set nasadnih ključeva, onda ti treba, ali nije nešto što je svakodnevno potrebno u kući, jedino ako sam čačkaš oko auta, ili se susrećeš sa nekim industrijskim mašinama...
@Zvu, iskreno mislim da je ova navedena dobra i za zidove(manje rupe, npr za sliku sto kazes)
a prijatelju sam za useljenje kupio isto einhel ali zverinu koja je samo za beton https://www.einhell.rs/shop/en-rs/te-rh-32-e.html

@progster, udarni odvijac mozda nekad nabavim ako mi se bas ukaze potrba za tim, ali onda tu idu i impact resistant bitovi.
jednom recju to je za ljude koji rade sa drvetom, a ja nikada ni za sta necu upotrebiti svoj alat, samo zelim sve da imam
2) kako stoji raxx kao firma, osrednji ili vrhunski, videh da su jaki sa cenama, makar ovde?
3) lepa buckalica sa krofne, mada mislim da su vise imali kofu u vidu kad su to dizajnirali, lepo sto je nerdjajuca, postoji li manja i zaobljena?
Tako je, onda idu posebni bitovi... Ali nije tačno da je to za ljude koji rade sa drvetom, za to se koristi između ostalog...

Mislio sam da cena koju sam naveo govori dovoljno, ali Raxx je daleko od vrhunskog, u najboljem slučaju osrednji, ako i to. Poenta je bila da i takav alat može da se koristi profesionalno, samo treba imati granica. Ni Gedore neće izdržati ako na polugu koja je za ključ 1/2" navučeš cevku od metar i pokušaš da odviješ neki kvalitetan šraf koji je zapekao, pukne bez ikakvih problema na adapteru... Tako ni šrafcigeri nisu namenjeni za čekić, već za ruku itd.

A mutilica je taman kolika treba da bude, ja sam malo gabaritniji, pa kad spremam, spremam u većim količinama...
(06-03-2020, 08:03 PM)Zvu Wrote: [ -> ]Ima neko predlog za amatersku, a dobru bušilicu ? Od zahteva imam da radi i da ima udarni mod kad treba da okačim sliku - to bi bilo to. Nikakve munje mi ne trebaju ali nešto pošteno što ne smrdi odmah na nagoreli lak čim krenem da bušim 6mm vidijom u zid.

Arčim nešto ovakvo, ako ne baš i to http://dodatnaoprema.com/6002ca/elektric...ene/114962

Ima je 10ak godina, dušu sam joj izvadio i još delje kao prvi dan. Vrtela krunu 120mm, blokova i cigle izbušila krš. Kad sam stavljao vratilo u stanu 15 minuta sam opro ko konj u armirani beton za jedan čelični tipl tj. slaba je al izdržala Smile
Zvu,da li je potrebno samo bušenje betona ili bi je jednako ili više koristio i za neka "preciznija" bušenja drveta i metala? ako je samo za beton i blok onda gledaj nešto sa SDS burgijama tj pneumatske bušilice. ako bi retko bušio beton do 6mm,a češće drvo i metal onda gledaj ovako nešto što je preporučeno u prethodnom postu. Einhell,Womax I slični se kod nas prodaju po pristojnim cenama,imaju dve do tri godine garancije i kao amaterski alat su se pokazali sasvim ok. bitno je kupiti nešto što nije (očigledna) kopija Bosch Makita Hilti jer to svakako neće raditi ni dugo ni dobro. iznenadio sam se recimo koliko je dobar baterijski Parkside alat koji se nalazi u Lidl prodavnicama. ručni cirkular,aku-bušilica(šrafilica) i ubodna testera su mi bili pod rukama i to je radilo više nego korektno. sa bušilicom-šrafilicom sam pošrafio oko stotinu šrafova dugih 15cm tela oko 4mm kroz drvene grede u fosne (nadogradnja stepeništa) i nije ni jauknula. baterija uvek možeš da dokupiš po ne previsokoj ceni. lično,kupio sam nakon toga sebi šrafilicu, ubodnu,dve baterije i punjač. u D me to izašlo 115e. kad budem u mogućnosti kupiću još bar dve baterije i ostatak alata koji je kompatibilan sa baterijama (cirkular,brusilicu...). od Parkside 235V alata kupio sam stoni oštrač (el.motor koji sa jedne strane ima kamen a sa druge tračnu šlajfericu)oko 35e i oštrač burgija-noževa-makaza 20ak e. takođe i termometar na daljinski Smile i unimer za oko 12e svaki.
Bledoliki,

Imaš za malo grublje radove odlične i veoma jevtine sečice: Pro'sKit 1PK-037S
Kod nas su oko 600 dindži i super su za sečenje pinova od raznih konektora, tanjih čeličnih žica i slično.
Pin od običnog IDC konektora pravi rupu u sečivu na nežnjikavom Knipex-u, dok ove navedene to i ne primete, samo odseku.

Dosta pristojne i sa prihvatljivom cenom su na primer burgije "Ruko".
@Macola
hvala za komentare, mozda je trebalo da dodam da se elektronikom vise i ne bavim, ali eto secice bih voleo da nabavim jos jedne dobre.
naravno alat koji jeste za elektronicare svakako nije iskljucen, pogotovo sto je to mahom univerzalna stvar, samo preskocite lemilice i duvaljke ovde.
čime se baviš? iskreno,pitam više jer me interesuje kojim si putem krenuo - naročito nakon što znam makar otprilike koje si škole prošao - a i šta si od pitanja oko alata postavio?
(06-03-2020, 08:03 PM)Zvu Wrote: [ -> ]Ima neko predlog za amatersku, a dobru bušilicu ? Od zahteva imam da radi i da ima udarni mod kad treba da okačim sliku - to bi bilo to. Nikakve munje mi ne trebaju ali nešto pošteno što ne smrdi odmah na nagoreli lak čim krenem da bušim 6mm vidijom u zid.
Meni se od alata koji ne košta puno najtrajnijim pokazao Black & Decker.
Nekad zna biti dobar Parkside iz Lidla ali treba dobro gledatii jer ima i smeća. Nedavno kupio stupnu bušilicu i radi izvrsno.
Bilo kakav jeftini alat sa baterijom, izbjegavaj.
@11277
kao hobi, fotografijom uglavnom. ponekad sviruckam mada nikako klavijature da naucim propisno da sviram. uglavnom mesano gitaru i synthove
https://vcvrack.com/ ako volis modularne sintisajzere (npr moog mada su mnoge firme to imale npr roland). sad je to lako dostupno softverski ali tek u zadnjih par meseci

alat skupljam jer sam u procesu osamostaljivanja i selidbe.
s obzirom da sam sad u stanju da kupim kvalitetan alat, radije bih isao tim putem nego skupljao neke provizorne smicalice tek da imam
pogotovo za stvari koje ne napreduju tehnicki, tj cista mehanika je u pitanju kod gedora i nece se skoro menjati
(06-03-2020, 08:03 PM)Zvu Wrote: [ -> ]Ima neko predlog za amatersku, a dobru bušilicu ? Od zahteva imam da radi i da ima udarni mod kad treba da okačim sliku - to bi bilo to. Nikakve munje mi ne trebaju ali nešto pošteno što ne smrdi odmah na nagoreli lak čim krenem da bušim 6mm vidijom u zid.

Pa, zeleni Bosch je napravljen sa upravo tom idejom, za po kuci.
Ovaj ako ne laze da je nova, nekoriscena, cena je ok.

https://www.kupujemprodajem.com/alati-i-...=654082150
bravo Vlajko,zeleni Bosch je takođe odlična opcija - samo bi opet gledao da ga kupim tamo gde mogu da dobijem račun i bar dve godine garancije.
(06-03-2020, 09:48 PM)Ubledeli Wrote: [ -> ]@11277
kao hobi, fotografijom uglavnom. ponekad sviruckam mada nikako klavijature da naucim propisno da sviram. uglavnom mesano gitaru i synthove
https://vcvrack.com/ ako volis modularne sintisajzere (npr moog mada su mnoge firme to imale npr roland). sad je to lako dostupno softverski ali tek u zadnjih par meseci

alat skupljam jer sam u procesu osamostaljivanja i selidbe.
s obzirom da sam sad u stanju da kupim kvalitetan alat, radije bih isao tim putem nego skupljao neke provizorne smicalice tek da imam
pogotovo za stvari koje ne napreduju tehnicki, tj cista mehanika je u pitanju kod gedora i nece se skoro menjati

lep konkretan odgovor.
da prepakujem pitanje: koje rabote planiraš da obavljaš sa praktično mehaničarskim alatima tipa

"neelektricni alati:
-gedore
-kljucevi(viljuskasti ili oni sa cegrtaljkom na jednom kraju)
-imbus kljucevi
-srafcigeri (vise predlog za neki univerzalni koji prihvata bitove. obicne no-name vec imam i ne bih da gomilam)

druga kategorija bi bili dodaci za busilicu:
-burgije
-bitovi za srafljenje" ?

navedeno težiš da nabaviš samo da bi posedovao ili imaš neke konkretne namere sa tim alatima?

nešto poput tebe sam i sam tražio i našao ovo:
[attachment=33463]

što sve zajedno stane u jednu JNA transportnu torbu
[attachment=33464]

a može da opravi koješta. ono što se može videti i kupiti po inostranstvu pod imenom Makita više ne opravdava imenom očekivani kvalitet - a ni cenom.

uostalom,imaćeš šansu da napišeš svoja iskustva po pitanju onoga što kupiš i probaš.
Generalno, sve kupujem na struju. Jedna aku šrafilica mi treba, pošto je stara otegla papke odavno ali i to nije o glavu dok god imam bušilicu sa podešavanjem brzine obrtaja. Ostao sam bez bušilice i već neko vreme se osećam kao go.

Hvala svima na savetima, pogledaću sve.
Salazem se HMAP, ali ova je upola cene nove, a prodavac kaze da je nekoriscena, tako da moze imati smisla.
A garancija ko garancija, bolje da ti ne zatreba, jer ces sve zivce da potrosis dok je ne ostvaris.
Ja sam 2003ce kupio Metabo SBE600 r+l impuls, evo je i dan danas radi, bas sam nesto razmisljao imali smisla da je otvorim, mozda podmayem reduktor, ne znam... nikad nista na njoj crklo, al bila preko 100 evra
Sto se nasadnih kljuceva tj gedora tice, mogu da preporucim Bahco u malom formatu 1/4 cola do 13mm.
Mala 1/4 cola njihova rachna je duplo bolja od Uniorove. Jednostavno robustnija. Uniorove su mi se raspadale, Bahco nisam uspeo da sjebem. U firmi to rabimo u 3 smene. 
I privatno koristim Bahco mali komplet. Nasao sam ovakav set kao sa linka, za 30 evra polovan.
To samo treba naci povoljno.

https://www.kupujemprodajem.com/alati-i-...=657364727
Imbusi Unior na komad. Kvalitetni a nisu skupi.
Srafcigeri, bilo koji komplet od 5-6 komada za 1500 ili vise dinara. Opet Unior, Turski Ceta Form jos bolji... Wiha, Wera i sl. jos bolje ali preskupo za vikend srafljenje.
Gedore za kucu a i malo vise vrse posao i one sa oglasa za 35-40 evra. Nemam takve ali cujem da ih svi hvale. Ili puknes 200-300 evra za ime koje neces nikad iskoristiti. Ali mozes da se hvalis da imas.
Slicna prica i za komplet kljuceva. Bilo viljuskastih, okastih ili kombinacija. Cisto sumnjam da ces sa okastim kljucem da odvijas homokineticki zglob pa ce svaki zavrsiti posao.
Bitove sam razne koristio od ko zna kojih do Bosch i Unior. Oba se pokazala odlicno, Unior mozda i bolje, mada mrtva trka. Verovatno vise zavisi od toga kakav ces Bosch da nadjes.
Kljesta, secice i slicno od Uniora zaobidji, sem ako nema 30-40 godina.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9