DIY Electronic projects

Full Version: LT4320 zamjena za klasican diode bridge?
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Gledajuci malo po netu naletio sam na stranicu:

https://www.analog.com/en/products/lt432...t-overview

Fantastican nmosfet kontroler koji upravlja mosfetima i time direktno zamjenjuje full bridge diode koje se punoo griju kod audio pojacala kada npr se vuce 6A...kod BRIDGE dioda je temp +49C a kod ovog kontrolera je +6.7C sto me navodi na ideju dizajna da se dizajnira PSU za audio pojacala koje bi zamjenilo klasican ogroman full bridge rectifier koji se jako grije kod 6A i treba mu hladnjak.

Ideja koja mi se mota po glavi:

- sa toroida 2x34VAC na IN1 i IN2 (LT4320)
- TG1,TG2 i BG2,BG1 spojiti mosfete
- dobijamo na OUTP i OUTN DC napon 48VDC
- onda na 4x 10mF elektrolita po polu napajanje
- CRCR filtracija
- dakle napajanje slicno Borinoj verziji sa 8 elkoa po PCBu
- i interesantno LT4320 ima i DIP8 kucistu pa sve moze icu u TH verziji

Zanima me jeli uistinu moguce zamjeniti full bridge diodni ispravljac sa kontrolerom+ mosfetima i dobiti tako malu disipaciju i jeli to korak vise za audio napajanja?

Meni ovo izgleda revolucija jer se smanjuje grijanje a dobija manji voltage dropout i ovo mora da je korak vise naspram diodnim ispravljacima.

Sto mislite jel bi se mogao isprojektirati jedan ovakav visoko kvalitetan ispravljac+elektroliti za napajanje audio pojacala? Ima li interesanata?
Proprati temu Ćuk koverter- izrada, tu se uveliko diskutuje o tome.-
pOz
Interesantno čipče Smile
Nema u Farnell-u ali zati oma u DigiKey-u.
Možda mi se omakne da kupim koji komad za BatoMM Big Grin
(05-22-2019, 10:33 PM)ronovar Wrote: [ -> ]Gledajuci malo po netu naletio sam na stranicu:

https://www.analog.com/en/products/lt432...t-overview

Fantastican nmosfet kontroler koji upravlja mosfetima i time direktno zamjenjuje full bridge diode koje se punoo griju kod audio pojacala kada npr se vuce 6A...kod BRIDGE dioda je temp +49C a kod ovog kontrolera je +6.7C sto me navodi na ideju dizajna da se dizajnira PSU za audio pojacala koje bi zamjenilo klasican ogroman full bridge rectifier koji se jako grije kod 6A i treba mu hladnjak.

Ideja koja mi se mota po glavi:

- sa toroida 2x34VAC na IN1 i IN2 (LT4320)
- TG1,TG2 i BG2,BG1 spojiti mosfete
- dobijamo na OUTP i OUTN DC napon 48VDC
- onda na 4x 10mF elektrolita po polu napajanje
- CRCR filtracija
- dakle napajanje slicno Borinoj verziji sa 8 elkoa po PCBu
- i interesantno LT4320 ima i DIP8 kucistu pa sve moze icu u TH verziji

Zanima me jeli uistinu moguce zamjeniti full bridge diodni ispravljac sa kontrolerom+ mosfetima i dobiti tako malu disipaciju i jeli to korak vise za audio napajanja?

Meni ovo izgleda revolucija jer se smanjuje grijanje a dobija manji voltage dropout i ovo mora da je korak vise naspram diodnim ispravljacima.

Sto mislite jel bi se mogao isprojektirati jedan ovakav visoko kvalitetan ispravljac+elektroliti za napajanje audio pojacala? Ima li interesanata?

Više puta smo več spominjali taj IC na forumu.
4mosfeta Uds max, Imax i Low Rds_ON + LT4320 je zapravo zamjena za DiodeBridgeRectifier ili DBR ili klasičan Gretz
LT4320 radi slično kao presentirano tu sa MCUjem i dodatnim driverima:
https://forum.yu3ma.net/thread-2192-post...l#pid96095

[Image: attachment.php?aid=30110]
Evo i Leonidov LT4320, korišten u ovom programabilnom napajanju (LTspice u prilogu):

[Image: r2Ao20J.png]

[Image: 41nkHy3.png]
Ima ga i u Mouseru
Poslao sam Comet-u zahtev za ponudu
LT4320 i FDP045N10 čisto da vidim ako bi se pravila GB koliko bi to koštalo.
Evo ponude
LT4320  886din/kom  na 25kom
FDP045N10  307din/kom  na 100kom
Kao što se vidi ni malo ohrabrujuće.
Što se tiče  LT4320, da iznesem i ja moje možda subjektivno mišljenje o ovom integralcu.
Po meni to je interensantan i dobar ic, ali samo u nekim namenama. Nije on  za amatere
i pojačala. A evo zašto, prvo ako uporedimo cenu njega, fetova i štampe prema grecu
videćemo da je sigurno 3-6 puta skuplji. Postoji evidentno manji pad napona i samim tim
i grejanje, ali da li je to baš tako i toliko važno kod pojačala. Apsolutno nije, jer manje od
10% radnog vremena kroz taj sklop teče struja veća od 1-2A. Slabo ko će da roka po kući
100W dan i noć. Prema tome, tih nekoliko vati veće disipacije je praktično zanemarljivo u
slučaju kada celo pojačalo ima iskorišćenje od maks 20-30%. A sigurno se puno smanjuje
MTBF u odnosu na grec. A svako od nas ima sigurno po koji komad u fioci, i to one metale.
Da je u pitanju kotinualna potrošnja od 20A za PA bilo bi ok, ovako nije. Za profesionalne
snagaše ne može da se koristi jer u njih sada u 99 posto uređana idu svičeri. A tu on nema
šta da traži jer radi na malim frekvencijama i ide do max 70V. 

Meni liči da da je  LT4320 projektovan prvenstveno za avio industriju, jer ide  do 600Hz,
a avioni su na 400 Hz. Elektronika u avionima troši puno kilovata, i svaka ušteda je super.
Naročito što sve te kilovate treba napraviti i sav višak toplote odstraniti, a to nije baš tako
jednostavno. Tu ovaj integalac pomaže i cena i nije baš važna.  Koliko znam i ostala nova
vojna tehnika ima slična napajanja. Koliko ja znam, nema sličnih ic kod drugi proizvođača,
što dokazuje da baš i ne seku vene za ovim ic-om. Mislim da LT4320 neće još dugo živeti.

MTBF - mean time between failures
Imamo isto razmišljanje. Oni što su ga ugurali u ono linearno napajanje za PC recimo da tamo može proći jer ciljaju na "high-end" pa da ne stave obični grec od 3€ a i donekle će smanjiti grijanje ali to je po meni zanemariva stavka. Teškaši poput Mark Levinsona i Krella isto mogu bez pardona da da stave u svoja snažna pojačala radi marketinga a budući da je deklarirana snaga takvih pojačala velika što znači mogu povući veliku struju takav sklop će biti od koristi. Sve u svemu za amatere običan grec,pravilno izračunati napon sekundara trafoa i vozi.

Evo ja sam u Bato MM stavio grec u plosnatom plastičnom kućištu za 6A i u normalnom radu uopće se ne grije. Jedino se grijao kada smo na pretprošlom Triode festivalu Gosha i ja malo vršili mjerenja na njemu pri punoj snazi pa je onda sasvim normalno da se grije.
Branko je lepo opisao, ima prednosti i mana je mozda jedino cena.
Nije iskljuceno da nece jos dugo i to samo iz jednog razloga, ne zato sto nece niko da koristi sinhrono ispralvjanje vec napravotiv sto ce to biti zamenjeno sa MCU upravljanjem Smile
"Sinhrono tamo, sinhrono vamo" (primar i sekundar) a izmedju biraj na kojim frekvencijama zelis da radis Wink
I ta topologija "sinhrono tamo-vamo" je jedna od buducih topologija za mnoge 4-kvadratne sprave, moze da puni a moze i da prazni i sve super lepo sinhronizovano sa elektricnom mrezom!

Slobodan Ćuk ima malo drugacije ideje po tom pitanju, kod njega je to svedeno na svega nekoliko R/L/C i odprilike 3 prekidacka elementa Smile
PS: Ćuk-ova 4-kvadratna topologija pretvaraca koja stvarno ima samo 3-4 prekidacka elementa se poredi sa gore standardnom sinhronom varijantom koja ima najmenje 10 ili 12 prekidackih elemenata tj nekih MOS-FET ili SiC/GaN sta su sve izmislisli do sad i Ćuk-ov pretvarac radi na 100kHz totalno "opusteno" bez naprerazanja i pikova, prati se prirodan tok stvari prebacivanja energije sa jednu na drugu stranu u malim porcijama, to je jedini prekidacki pretvarac kome je vreme odziva i reagovanja kontrolne petlje jednako prekidackoj frekvenciji, kao sto spomenuh 100kHz pretvarac ima 100kHz kontrolin "bantwith" jer se kontrolisu stvari na malo pametniji i efikasniji nacin.
Slobodan Ćuk zasluzuje Nobelovu nagradu za to ali verujem da je zadovoljan i patetnim pravima tako da je to ta vrlo zanimljiva prica.
Ćuk pretvarač nisam nikada pravio, a vrlo je lepa sprava, odlično smišljena.
Kao i sve genijalne stvari ustvari je jednostavna
Da li je neko na forumu nekad napravio neki od Ćuk pretvaraca, i ako jeste ako moze par utisaka i detalja.
(12-25-2020, 04:39 PM)ddanijel Wrote: [ -> ]Da li je neko na forumu nekad napravio neki od Ćuk pretvaraca, i ako jeste ako moze par utisaka i detalja.

Ovde ima tema oko Ćuk pretvaraca:
https://forum.yu3ma.net/thread-2192.html
(12-25-2020, 04:39 PM)ddanijel Wrote: [ -> ]Da li je neko na forumu nekad napravio neki od Ćuk pretvaraca, i ako jeste ako moze par utisaka i detalja.

Pravio sam ih ja nekoliko u sledećim topologijama: klasičan sa spregnutim prigušnicama, sinhroni bidirekcionalni sa spregnutim prigušnicama i Ćuk 2B topologiju.

Kod prve dve topologije, i ako su hard sw. izlaz je fantastično "ispeglan" sa veoma malim izlaznim C reda par uF (pri nekoliko ampera struje).
Obe topologije se odlikuju invertovanim naponom na izlazu, u odnosu na ulazni, ekstremno malom talasnosti izlaza, ne preterano velikim KKD jer su hard sw. topologije u pitanju i takođe im KKD zavisi od razlike napona između ulaza i izlaza, sinhrona verzija (sa dva mosfeta) je reverzibilna, tj. može razmenjivati energiju u oba smera, sve tri toplogije su buck-boost tipa, odnosno mogu imati i manje i veće napone od ulaznih, treća topologija (Ćuk 2B) može osim buck-boost režima proizvoditi i proizvoljan polaritet napona na izlazu (četvorokvadrantni rad) i takođe je reverzibilan.
Ćuk 2B ima izvesnu nesimetriju sposobnosti za sva četiri kvadranta rada, ali to pokriva velika jednostavnost sklopa i relativno mala cena za četvorokvadrantni izlaz...
Postoji i gotovo rešenje sa Ćuk 2B od bivšeg LT: (pdf u prilogu)

[attachment=34832]

Kod takozvanih "no ripple topologija", pa i kod prve dve pomenute topologije Ćuk-a, postoji ključni problem složene kompenzacije pretvarača jer mu na izlazu nedostaje AC komponenta (za razliku od uobičajenih topologija gde se na ESR izlaznog C dobije dovoljan ripple za AC NFB).
Kvalitetna kompenzacija im je sve osim naivna, te je nekad i sam Slobodan Ćuk predložio metodu, jednociklusnog upravljanja, gde se feed forward metodom dimenzioniše energija plasirana u jednom impulsu, a na osnovi potrošnje NFB koja određuje veličinu tih energetskih paketića...

Svakako da teža kompenzacija nije nerešiva, što se može videti npr. na rešenom klasičnom Ćuk iz časopisa Elektor.

Meni je sinhroni Ćuk apsolutni favorit za balansiranje serijski vezanih akumulatora na primer, osim ostalih odličnih primena.