DIY Electronic projects

Full Version: Preporuka za WiFi ruter
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Cao drugari, koja bi bila vasa preporuka za neki solidan WiFi router sa opcijom za VLAN, solidnim UI-em za konfiguraciju firewall-a i sl.?
Ja sam sebi uzeo Asusov AC58U. Iskreno nisam nešto preterano gledao testove, to je imalo, prihvatljiva cena, 2,4 i 5 GHz, mu-mimo, usb za hard, podrška za openwrt...
Za sad nemam nekih problema.
VLAN i firewall ni ne koristim. UI imaš po netu slika i videa pa pogledaj.
Ne znam koja je ideja i za sta ti trebaju VLAN-ovi ali generalno Mikrotik i njegov RouterOS imaju jako puno opcija i varijanti konfigurisanja razlicitih mreza...

Baci pogled na: https://mikrotik.com/product/RB941-2nD-T...ifications

Sto se tice UI-a nije bas click-and-play varijanta i malo ces se pomuciti ako nemas iskustva sa njime...
Posotoji varijanta da napravis custom router od starog PC, na primer Intel Core2Duo bi u toj ulozi radio kao sat, bolje od Mikrotik i Ausus zajedno Smile

PC ploca, Wifi PCI karticu dodas, LAN verovatno ima ako nema isto dodas komad-dva-tri i podignes neki light linux "router" OS i jos usput resis par nekih problema sa firewall, VPN, web serverom i storage-om, tu nakrcas diskove koje imas po kuci i to je to, jel ti treba jos nesto? Smile
Jedina "prednost" starog racunara je hard disk koji mozes da koristis kao NAS... ali to je ujedno i mana jer ako crkne moras sve iz pocetka da podesavas i gubis sve podatke... a kod starog racunara je samo pitanje trenutka kada ce se pokvariti... Smile

A i mislim da ce na razlici potrosnje elektricne energije Mikrotik ili bilo koji drugi ruter sam sebe isplatiti naspram starog racunara Wink
(12-29-2018, 10:33 PM)mikikg Wrote: [ -> ]Posotoji varijanta da napravis custom router od starog PC, na primer Intel Core2Duo bi u toj ulozi radio kao sat, bolje od Mikrotik i Ausus zajedno Smile

PC ploca, Wifi PCI karticu dodas, LAN verovatno ima ako nema isto dodas komad-dva-tri i podignes neki light linux "router" OS i jos usput resis par nekih problema sa firewall, VPN, web serverom i storage-om, tu nakrcas diskove koje imas po kuci i to je to, jel ti treba jos nesto? Smile

Preterano...

Dovoljan je MikroTik mAP koji je ujedno i najjeftinije rešenje koje nudi mooogo mogućnosti.

Ako se ima više para onda su odlični MikroTik RB951G-2HnD ili hAP ac koji je perverzija.
Oba imaju 1GB portive i USB, tako da možeš da pokreneš SMB i okačiš neki USB HDD. Dobiješ NAS server na taj način, ali si ograničen brzinom USB porta.
Ovaj drugi ima i POE na eth5 pa možeš njime da napajaš i neki drugi uređaj i WIFI u ac standardu.
Ihhh Miki preterao, a kad se stavlja 15kg aluminiumskih hladnjaka na CLass A od 20-ak Wati, "to nisi zabovavio" : ) [Kengur] a kad se stavlja Intel u ruter to je preterivanje : )

Salim se malo, naravno da je overkil C2D, to je odprilike 10x jaci procesor nego neki tamo ARM-ić po tim ruterima, za toliko puta ce vise da trosi struje i isto toliko puta brze da procesira sve sto mu se naredi da uradi.
Rutiranje TCP/IP trafika su low-level operacije koji ti racunari to rade izuzetno efikasno i to je super, to se zapakuje u jednu virtualku koja samo radi rutiranje trafika, na taj CPU moze jos nekoliko VM-ova da se digne, to se sve vozi kroz https://www.proxmox.com/en/

@vsavic se izmedju ostalog bavi i WEB programiranje tako da on zna sto mu ja takvo resenje predlazem, tu je sve pod user kontrolom i sto je bitno na potpuno poznat "linux" nacin, zatrebace njemu jos tu nekih servisa, na primer GIT, glup servis ali to developerima treba kao 'leba, nginx, apache, tomcat, to njemu treba ... Docker, ih to ne moze na ruteru da se vozi : )
Ruter se vozi u jednoj VM a ostale 2-3 VM za ostale servise po zelji.
Od Mikrotik ovo je meni jedino zanimljivo i krajnje korisno (tnx TDA!), 4xGbit PCI kartica, toliko od hardwera, ostalo je sve standardan (uglavnom) Linux software.
https://www.wisp.net.au/mikrotik-in-g44v...apter.html

Trenutno tu karticu karistim za nesto drugo, sa njom guram LinuxCNC sa izuzetno malom latencom kroz LAN i FPGA motion kontrolerom za neverovatnih 24 osa!
@mikikg ti bi samo da "bockas" neke kartice i pravis frankenstajna... Smile
Hvala svima na preporukama.

Inace, ovo trazim za kucnu mrezu, pogotovu VLAN, gde mi je bitno da sto bolje samo izolujem par racunara (npr. poslovni laptop da bude izolovan (kompletno sam), privatni dev komp takodje kompletno sam na svojoj mrezi) od ostalih gluposti koje mi nisu vazne, poput telefona, sec. kamera, WiFi stampaca, roku, chromecast-a i sl. gluposti. da i one budu odvojene u jednu.

@miki ovo sto si pomenuo je super, ali sam jos pre nekolko godina prestao da drzim ista od ovog lokalno, tipa version control i sl. samo hard-core azure za sve ozbiljno, za manje ozbiljno DigitalOcean Big Grin

Ideja sa starim kompom mi se ne svidja puno iz dva razloga, prvi je sto nemam stari komp Smile
...a druga ta sto ne bi da dodajem sebi jos vise obaveza da moram sad i to sve manje vise da konfigurisem od nule i odrzavam.

Ove druge preporuke su ok, taman negde u cenovnom rangu do 150$ kolko sam i mislio, ovaj Mikrotik RouterBoard hAP AC deluje zanimljivo.

PS, gledao sam da nadjem neki ubiquiti, al izgleda da nemaju ni jedan koji ima tu opciju.
(12-31-2018, 03:08 PM)pakonja Wrote: [ -> ]@mikikg ti bi samo da "bockas" neke kartice i pravis frankenstajna... Smile

Znas ti kolko treba za frankestajna osa, pa samo za kaziprst treba (prebroji) 4 osa a gde su oslale ose koje trebaju da budu perfektno medjusobno sinhronizovane Smile
Miki, da li ti treba još jedna?

@vsavic
Slobodno me zovi ukoliko ti bude zatrebala pomoć oko MT rutera.
Tnx TDA, dogodine Smile