DIY Electronic projects

Full Version: GPS Prijemnik
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Imam potrebu za izradu jednog digitalnog sata tacnog vremena. Ideja je da se to uradi sa GPS prijemnikom.
Zanima me neko optimalno (citaj - jeftino a dobro) resenje u vidu modula GPS prijemnika.
Ako je neko radio nesto slicno ne bi bilo lose da podeli iskustvo oko rada samog prijemnika u "losim" (zatvorenim ili zaklonjenim) uslovima...
Veoma je nezgodno ako GPS prijemnik mora da radi u zatvorenim uslovima, naročito u donjim spratovima recimo kuće, zgrade itd... Takođe dosta zavisi i od samog ambijenta. Generalno, za RTC ti je dovoljno da ima svega jedan satelit, što kod pozicije nije slučaj gde moraju biti bar dva-tri tako da je to tebi olakšavajuća okolnost Smile

Moj neki predlog, iz iskustva, je recimo Quectel L96 koji ima integrisanu antenu. Veoma dobro se pokazao u testiranju u potkrovlju na sredini prostorije nekih 3m od prozora.
https://www.quectel.com/product/l96.htm

Moja neka merenja u pomenutoj prostoriji:
[attachment=27712]

Obrati pažnju da je dizajn PCB veoma bitan, jer na PCB-u moraš imati dovoljno GND poligona kako bi antena radila kako treba. Tako je kod svih modula sa integrisanom antenom.

Inače najbolju preciznost i performanse imaju uBlox rešenja, koji su defaktno najbolji izbor za pozicioniranje gde želiš maksimum. Teško su nabavljivi kod nas u Srbiji a po
eBay-u i AliExpressu iz zaobiđi, uglavnom su to sve "klonovi".

Sa druge strane, GSM modul možeš takođe iskoristiti za RTC sync, tako da je to drugo moguće rešenje. Možeš koristiti ili NTP sync putem GSM-a ili GSM Network Sync.
Da vas malo skrenem sa vašeg puta. Postoji i DCF77 standard tačnog vremena.
Ovde je objašnjeno kako radi https://en.wikipedia.org/wiki/DCF77
Postoje i domile gotovih satova za 10-20 pa naviše evrića
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1_KYJRFXXX...7037ccda6d


[Image: HTB1_KYJRFXXXXXlapXXq6xXFXXXm.jpg]

Da bi kod nas pouzdano radio treba antenu. Kod mene se analogni uglavnom kačio na signal.
Koristim DCF77 u jednom od kupljenih elektronskih kućnih satova... Jako lepo rešenje... 77kHz prolazi kroz objekte bez većih problema.

Jedino što je zaista problem, to je antena. Veoma retko nahvatam, u Nišu, DCF signal iz prvog puta tamo gde želim da stoji sat. Kako sam razumeo
u severnijim delovima Srbije to radi mnogo bolje.
Cela caka je u lokalnom oscilatoru te buduce sprave, ako imas stabilan OCXO ti mozes da koristis onda bilo koju drugu tehniku za sinhronizaciju, moze GPS, GSM ili DCF77 i to samo povremeno kad mozes ili ima signala jer ti osnovnu ucestanost diktira tvoj lokalni oscilator koji je toliko stabilan da moze da radi off-line godinama sa greskom ne vecom od sekunde-dve.
Jedan mali predlog baznog kostura tog sata/kontrolera kako vec ga zovemo,
- OCXO mora da ima bez toga nista : ]
- jedan mali DAC ili jos bolje DigiPot sa EEPROM koji pamti stanje i to se veze na naponski "puling" ulaz za fino stelovanje frekvencije
- izlaz iz OCXO (recimo 10MHz) ide u MCU kontroler ulaz za neki Tajmer
- ostalo je software, brojaci i delitelji ...

Sinhronizacija je stvar izbora, moze rucno, moze sa faznim detektorima, moze preko SDR+GSM, moze sa SDR da se sempluje direktno DCF77 signal : ), svasta moze da ze uradi, moze da se i kombinuje vise metoda radi redudatnosti ...
Jedno USB cipche RTL2832U moze da direktno sempluje I/Q signale od 0 do 27MHz sa 2MHz bandwith-a, ne treba nikakav tuner, samo jedan mali RF balun i jedan LPF i parce zice ...
Za kalibraciju do 0.05ppm ovo je sjajno i prosto resenje:
https://medium.com/@rxseger/sdr-calibrat...3a7fb8a3eb
Moja ideja za "GPS sat realnog vremena" je bila da se vrši parsiranje niza ASCII karaktera koji "izlaze" na serijski port prijemnika svake sekunde. Među karakterima se nalaze i karakteri tacnog vremena i datuma ( mislim da je Griničko vreme) kada je prijemnik "povezan" sa GPS mrežom. Dakle "gađanjem" na određene karaktere može se izvući sekundno tacno vreme i kasnije prikazati na nekom displeju.
Ovaj oscilator koji ima polovan da se nadje na EBAY ima tacnost u okviru +/-156ms (mili sekunde) na godinu dana Smile
http://morion.com.ru/catalog_pdf/MV89-OCXO.pdf

A taj je jos i ono "low-cost", ima jos boljih ...
Hvala na predlozima i sugestijama. Mozda u prvom postu se nisam najbolje "odrazio" nisam mislio na sat velike preciznost, tolerancija do par sekundi izmedju sinhronizacija koju bi vršio u nekom vremenskom roku preko planiranog gps-a. Znaci ne bih parsiro podatke sa gps I pretvarao u trenutno vreme nego bi koristio RTC koji bi povremeno sinhronizovo sa trenutnim vremenom pročitano sa Gps-a.
Koristio bi DS3231 RTC koji ima TCXO (temperaturno kompezovani kristalni Oscillator) a sinhronizacija bi povremeno radio sa Gps-a. Zbog toga sam i pitao za neki jeftiniji gps prijemnik.
DS3231 se meni u raznoraznim temperaturnim uslovima jako lepo pokazao. u Dijapazonu od -10 do +25 (približno), za godinu i po dana nije pobegao više od 2 sekunde.
Znači, povremeno utreniravanje pomoću GPS ili GSM ili kakogod, kao jeftino rešenje.

@YuMERA upazari neki sa Alija. Ionako će povremeno da se koristi.
Ja sam poručio ovaj DS3231 sa bay-a. Ima kućište za bateriju i serijski eeprom dodatno na pločici.

https://www.ebay.com/itm/Arduino-DS3231-...SwuMZZL4eH
Pa takav je i radio u rusili Smile
Videli ste kako sa RPi prave radio FM-stereo modulator + RDS, to je tehnicki slozen i zahtevan proces a RPi to radi bez problema, u tom stilu moze da se napravi i bilokakav drugi RF signal modulator za nize frekvencije i sirine kanala, sa tim se uradi “custom relay/beacon” koji slusa na 77kHz a emituje na npr 177kHz “nov snazan digitalno modulisan signal” koji slusaju ostali lokalni kontroleri/satovi ...

Na 177kHz RF amp moze da se napravi sa BatoMM i da pokrije pola Balkana sa signalom Smile
Evo ga DCF77 ovde uzivo, pijuce, cuje se, piiiip piiiiip piiiib, malo je dosadan Smile
http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/?tune=76.5usb
Joj, Miki što ti je lepa ova igračka Shy
(10-10-2018, 09:53 PM)branko tod Wrote: [ -> ]Joj, Miki što ti je lepa ova igračka  Shy

Pa kako, to je sam vrh, vidis onu plocicu sto ima 4-5 cipceta (antena -> ADC, FPGA, LAN), to je sve od HW, to cudo ajd sto sempluje istovremno neverovatnih 30MHz bandwitha ja mislim sa 16bit (to je sumanuta kolicina podataka) nego u tom FPGA jezgruje je implementiran i ovaj client-mode transport, tj kada se ti okacis da slusas neki SSB, AM i bilo sta drugo, za tebe (slusaoca) se kreira jedan mali pod program koji iz te sumanute kolicine podataka izvalaci samo tih 1-10kHz koje treutno slusas, demodulira i radi ova ostala vazdan procesiranja u realnom vremenu i tako za stotine slusaoca istovremeno.

Da vidis kad je neko takmicenje, hehe po njih 500 se istovremeno zakace tu slusaju i zevaju u te krivuljice : )
To je trenutni etar na HF opsegu, tu ima svasta ko hoce da slusa ili istrazuje a ima i neko ko to uredno sve snima i cuva na svojim HD-ovima, cisto da ne bude iznenadjenja : )