DIY Electronic projects

Full Version: AD9833 Waveform Generator
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2
Evo jednog signal generatora sa AD9833 i Atmegom 328P, neki mozda i znaju o cemu se radi posto je projekat skinut sa ovog sajta:  http://www.vwlowen.co.uk/arduino/AD9833-...erator.htm.

Ja sam ga vec spominjao u nekoj temi posto sam imao problema sa samim radom uredjaja i jedno vreme sam digao ruke do njega, problem je bio u kodu koji je pisan za rad uredjaja i nije hteo da pokrene displej kako treba taj problem je resio enaB i uz njegovu pomoc uredjaj je proradio kako treba i ovom prilikom mu se jos jednom zahvaljujem na pomoci.

Da neduzim mnogo evo dole nekoliko slika kako to izgleda na osciloskopu pa cu u sledecem postu postaviti jos dokumentacije za njega, ja sam radio plocicu po nekom mom rasporedu mozda moze i bolje al otom potom, jedino je sad slika na displeju okrenuta za 180s u odnosu na natspise na mojoj plocici ali ja mislim da i to moze da se zarotira u samom programu.
natpisi nisu problem i da ostane ovako kako jeste, nije "ucrtano" da to mora biti ovako ili onako kad se napravi kutija. ne znam koliko je "Hi-Fi" ali kontam da je za hobi i više nego dobro. jedino kvadratni signal malo beži na gore... inače odlično ? izgleda, čista petica!
Ovo je odlicno ispalo svaka cast, samo tako!
Hvala.
Nisam mogao da postavim sve slike odjednom, imam i merenja sa 1MHz i 5MHz na njima imam izoblicenje signala, posle 2MHz na cetvrtki se javlja i harmonik, e sad da napomenem da sam imao malu havariju sa generatorom okrenuo sam plus i minus napajanja pa se sve zaludelo pa mozda ima i to uticaja na izgledd signala, kasnije sam ustanovio da AD9833 neradi vise kako treba hoce u nekom trenutku da se dosta zagreje i bez obzira sto je na displeju ispisana frekvencija na zilazu nama signala i prilikom iskljucivanja i ukljucivanja prestane grejanje i vrati se signal itd.  najverovatnije je ostecen pa kad njega zamenim uradicu jos testova i onda pakovanje u kutiju.
Evo fajlova za izradu.
Jos jednom pohvale, svidja mi se kako je sve ispalo tako kompaktno a i signali su odlicni za taj nivo konstrukcije.

Evo jos malo da zabiberim : ), uspravo mi "javili" iz Silicon Labs da pustaju novi generator Si5332, bruka, do 12 nezavisnih kanala do 350MHz, ima u chipu integrisan oscilator (kvarcni ili MEMS ne znam) a karakteristike sa 175fs RMS phase jitter tek da zagolicaju ... : )
https://www.silabs.com/documents/public/...asheet.pdf

Spominjem jer je isto I2C device i moze tu da se zakaci sa malo dorade u firmware, sprava "bije" ko blesava ako ti treba tako cist i precizan pravougaoni oblik za vrlo visoke frekvencije, sve ispod toga moze i malac Si5351 i ovaj AD9833 da zavrsi posao.

----
Si5332

• Embedded 50 MHz crystal option
• Input frequency range:
• External crystal: 16 to 50 MHz
• Differential clock: 10 to 250 MHz
• LVCMOS clock: 10 to 170 MHz
• Output frequency range:
• Differential: 5 to 333.33 MHz
• LVCMOS: 5 to 170 MHz

Strasno tj predivno, ovo se zakaci na Morio MV89 ili neki slicni duplo temperaturno kontrolisani OCXO (sa Ebay) i dobijete fenomenalnu spravicu sa vrlo vrlo ozbiljnim karakteristikama, 12 nezavisnih kanala sa 0ppm greske u delitelju i sa stabilnoscu generisane frekvencije u nekoliko ppb.
Super ovo radi uopste ne izgledaju lose signali na 1MHz .

Ovo mnogo bolje izgleda od ovih genertatora funkcija koji su samo lepo spakovani u kutiju i nista vise od toga kod njih je signal na 1 MHz skoro neupotrebljiv.
(09-11-2018, 04:20 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: [ -> ]natpisi nisu problem i da ostane ovako kako jeste, nije "ucrtano" da to mora biti ovako ili onako kad se napravi kutija. ne znam koliko je "Hi-Fi" ali kontam da je za hobi i više nego dobro. jedino kvadratni signal malo beži na gore... inače odlično ? izgleda, čista petica!

Lepo uradjeno!
Sto se tice performansi, dovoljne su samo za funkcionalno testiranje jer THD sinusnog signala nije bolji od 0,1%, odn. -60dB. To se lepo vidi na Fig. 14 u DS, a razlog je 10-bitni DAC. 

Pozdrav sa Rodosa
Imaj u vidi ta tvoj osciloskop ima samo 10MHz propusni opseg, tako da ces tesko videti realno stanje cetvrtki preko 100KHz.
Stigao mi danas novi AD9833 medjutim nece da radi, na  tft ekranu pokazuje frekvenciju koju zadam ali na skopu ravna linija nereaguje nista na frekvencmetru takodje nula, posle duzeg proveravanja kontakta i slicno da mozda nesto nije prespojilo itd utvrdio sam da je sve ok, kasnije sam malo bacio pogled lupom na plocicu i uvideo da je kristal oscilator na plocici koja neradi zalemnjen 180 stepeni kontra od onog na plocici koja radi, na slikama cete videti o cemu se radi, mene interesuje dali to ima neke veze i moze li uticati na rad AD cipa.
Mene buni ta tacka mozda kao pokazatelj kako postaviti kristal slicno kao na ic kolu, ali na netu nemogu da nadjem nikakve podatke dali to ima neke veze kako se okrece, a mozda je i neka losa serija AD pa nece da radi ko zna kako su ga kinezi stancovali Smile .
Pogledaj osciloskopom šta se dešava na FSYNC ulazu od AD9833. Nov podatak za podešavanje frekvencije se upisuje u AD9833 onda kad FSYNC ode na nisko. Proveri i da li na MCLK imaš signal sa oscilatora.
Nema veze kako je okrenut oscilator. XTAL je na nožicama 1 i 3. Ako okreneš te nožice samo zamene mesta. Pogledaj datasheet.
Dragane, u podatcima nema ničega po čemu bi i moglo da
se nasluti da je kvarc nekako polarisan. Probaj da dovedeš
sa drugog modula koji radi klok, pa da vidiš da li će onda da
radi onaj prvi.
Ok, dilemu oko kvarca smo resili, sto se tice nekih merenja i na ovom ad9833 sto radi i na ovom sto neradi napon na FSYNC je 5V a na skopu pokazuje u trenutku ukljucivanja ravnu liniju i posle 2-3sek na tren pokaze kao neke cetvrtke i vrati se opet na ravnu liniju, na CLK je takodje ravna linija e sad mozda ja nisam podesio skop kako treba ali stelevao sam mu vazdan i vreme i div ali imam samo ravnu liniju.
Na CLK ne može da bude 5V uvek. To je klok signal i zajednički je za displej i za AD9833. Pošto tvoj displej prikazuje korektan sadržaj znači da ti taj CLK radi kako treba bar onda kad se arduino čip obraća displeju. FSYNC ide na 0V kada se arduino obraća AD9833. Zeaza te osciloskop sigurno. Šta je sa klokom na oscilatora za AD9833?
Nemam na CLK 5V nego na FSYNC , sto se tice kloka za oscilator od AD neznam dal sam te dobro razumeo jel treba da izmerim frekvenciju na samom kvarcu , probao sam da ispitam osciloskopom ali opet imam ravnu liniju na sve cetiri nozice od kvarca, e sad na ovom ispravnom AD to nemogu da izmerim posto mi je on drugcije zalmnjen na lemnu letvicu , reci mi za skop jel mislis da mozda nesto neradi kako treba u samom skopu ili nisam dobro podesio vreme i div.
Na nožici 5 čipa AD9833 treba da imaš njegov klok. Reda je MHz (valjda 25MHz). Proveri to.
Ok, na ispravnom cipu na 5-oj nozici imam urednih 25MHz i imam ocitavanja na skopu , dok na neispravnom AD nema nista ni na frekvencmetru ni na skopu, sa druge strane prodavac je rekao da ce prihvatiti reklamaciju tako da neznam dal uopste da se bakcem vise snjim.
Ipak mi djavo nije dao mira Smile , nadjem na nekoj staroj kartici od racunara kristal oscilator 25MHz i zakacim na napajanje 5V i dovedem izlaz 25mhz  na 5 nozicu kao sto si mi rekao i AD je proradio Smile , probao sam da odletujem njegov smd kristal i okrenem za 180 stepeni ali nije davao znake zivota on takodje ima 4 nozice(pada) .
Pages: 1 2