DIY Electronic projects

Full Version: Moduli za triangulaciju
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2
Da li postoje neki moduli uopste koji mogu da se koriste za outdoor triangulaciju?

Npr. da se uzme neka povrsina, poligon neki npr. i obelezi neka tacka na X,Y koordinatama u njemu, i da se na arduino ili RPi dobija info gde se nalazi uredjaj u tom poligonu (z-koordinata nebitna) ?

Ja sam naleteo na ovo samo, ali je ovo poskupo.



https://www.pozyx.io/store
GPS mpduli.
Nisu precizni, treba mi nesto s greskom do +-15tak cm. A ovi GPS koji su precizni toliko su papreni. Nego naleteo sam na neke DGPS (differential gps) pa cu da vidim koliko su oni i kako to radi.
Za te stvari se trazi neverovatan precizan tajming unutar elektronike, sve se svodi na komparaciju signalakoji koji dolaze do nekog prijemnika, tu mora da se kompariraju signali na nivou piko sekundi, dakle meri se vreme sa koje elektromagnetni talas predje par centimetra Smile
Izraditi tako nesto je izazov na kvadrat, ima da zaglavis odmah prvo kod oscilatora koji trazi sumanuto dobre karakteristike pa posle da i ne spominjem ostalo sta sve treba ...

Nije to za dzabe tako skupo ...
(07-18-2017, 12:15 PM)vsavic Wrote: [ -> ]Nisu precizni, treba mi nesto s greskom do +-15tak cm.

Koiliko ja znam ono što je dozvoljeno za "civilnu" upotrebu nema preveliku preciznost, a nije ni potrebna ...
U vojnoj primeni postoje vrlo precizni GPS prijemnici (primer : navodjene rakete ).
Upravo iz predostrožnosti da ne bi bilo zloupotrebe od raznih zlonamernih grupacija, tako nešto ne postoji u prodaji.
U vojnoj tehnici je GPS verovatno neki sekundarni mehanizam za navodjenje, ne rade oni bas preko toga jer postoji mogucnost da neko ometa GPS signal i onda nista od navodjenja.
Tu se prave autonomni sistemi za navodjenje, ziroskopi ili sva vec, jedino tako mogu da budu sigurni u svoje namere.

BTW: Kod GPS da bi mogao uopste da radi MORA da se uracuna distorzija vremena u prostoru! Nije jedna sekunda uvek jedna sekunda! To je rekao Ajnstajn i tako je i ostalo!
(07-18-2017, 12:53 PM)Želja Wrote: [ -> ]
(07-18-2017, 12:15 PM)vsavic Wrote: [ -> ]Nisu precizni, treba mi nesto s greskom do +-15tak cm.

Upravo iz predostrožnosti da ne bi bilo zloupotrebe od raznih zlonamernih grupacija, tako nešto ne postoji u prodaji.

Upravo tako @Želja.- Preciznije od ovog sto ima u prodaji samo za specijalne-military korisnike.-
Tamo budjet nije limit.-
pOz
(07-18-2017, 01:05 PM)mikikg Wrote: [ -> ]U vojnoj tehnici je GPS verovatno neki sekundarni mehanizam za navodjenje ....

BTW: Kod GPS da bi mogao uopste da radi MORA da se uracuna distorzija vremena u prostoru! Nije jedna sekunda uvek jedna sekunda! To je rekao Anstajn i tako je i ostalo!

Ne koristi se u military samo za navodjenje, ima tu još "masnih" primena Smile
BTW => GPS za vozila nam je "dozvoljena" opcija izmedju ostalog što se vozila
mnogoo sporije kreću od projektila ... - da nije tako ni to ne bi dobili ...

P.S.
Pogledajte kolika se frka stvorila oko najobičnijih RC letilica, vrlo često i dečijih modela
kada je neko konačno shvatio da se na to može montirati daljinski kontrolisan eksploziv
i lagano sleteti na odredište ! - Tada ih nazvaše DRON.

Evo šta treba da znate o ukoliko planirate da u Srbiji koristite dron teži od pola kilograma, koji lete brže od 20 metara na sat i više do 10 metara.
https://www.srbijadanas.com/clanak/hocet...01-01-2016
A sta je sa ovim DGPS-evima?
https://en.wikipedia.org/wiki/Differential_GPS

Inace, ovo za sta ja gledam bi islo samo po zemlji, te mi ne treba ni neka brzina, vec samo da ne istrci van dvorista ili bilo kog drugog poligona koji mu odredim. Smile
(07-18-2017, 01:27 PM)vsavic Wrote: [ -> ]A sta je sa ovim DGPS-evima?
https://en.wikipedia.org/wiki/Differential_GPS

Inace, ovo za sta ja gledam bi islo samo po zemlji, te mi ne treba ni neka brzina, vec samo da ne istrci van dvorista ili bilo kog drugog poligona koji mu odredim. Smile

Gledao sam skoro neki je lik radio slicno. Link imam sacuvan na racunaru kod kuce. Vracam se za par dana pa ti javljam.
vsavic je lepo rekao da se koristi dgps. Postoje odredjene tacke uz pomocu kojih se vrsi korekcija. Jedna od aplikacija za tako nesto je geometarski gps. Trimble lassen moduli imaju mogucnost diferencijalne korekcije.
Postoje sistemi bazirani na GPS tehnologiji a preciznost je manja od 1cm, i koji se koriste i u civilnim merenjima (recimo geometri). Ali da bi se to postiglo koriste se i postojeće zemaljske bazne stanice, čije korišćenje nije otvoreno i besplatno. (najpoznatiji GPS prijemnici su http://www.trimble.com/)

Druga metoda, acc+gyro su takođe veoma neprecizni zbog drifta u vremenu. Moguće je dobiti dovoljno dobru preciznost i uraditi algoritam ukoliko je filtre (Kalman i slične) moguće resetovati usled neke egzaktne pojave, recimo konkretan impuls pri brojanju koraka. U suprotnom, greška kumulativno prevazilazi upotrebljivost.

Ono što je najjednostavnije rešenje za tebe je upravo DGPS metod, a uBlox (https://www.u-blox.com/) ima jednu takvu seriju GPS modula. Testirali smo kod nas u firmi jedan set, gde se koriste dva GPS prijemnika od toga jedan je na RF komunikaciji i statičan je, a RF-om komunicira sa drugim koji je pokretan.

Dobili smo preciznost okvirno od 1cm.

Možeš to generalno i sam sa običnim GPS modulima da dobiješ, ali prebacuješ dobar posao na tvoj firmware.

Da i u tu postoji malo zafrkancije, to je da ne možeš kupiti ovakve module bez da se detaljno registruješ i ostavih podatke šta i kako sa tim planiraš.

Eto, ukratko moje neko iskustvo.
(07-18-2017, 02:31 PM)npejcic Wrote: [ -> ]Postoje sistemi bazirani na GPS tehnologiji a preciznost je manja od 1cm, i koji se koriste i u civilnim merenjima (recimo geometri). Ali da bi se to postiglo koriste se i postojeće zemaljske bazne stanice, čije korišćenje nije otvoreno i besplatno. (najpoznatiji GPS prijemnici su http://www.trimble.com/)

Druga metoda, acc+gyro su takođe veoma neprecizni zbog drifta u vremenu. Moguće je dobiti dovoljno dobru preciznost i uraditi algoritam ukoliko je filtre (Kalman i slične) moguće resetovati usled neke egzaktne pojave, recimo konkretan impuls pri brojanju koraka. U suprotnom, greška kumulativno prevazilazi upotrebljivost.  

Ono što je najjednostavnije rešenje za tebe je upravo DGPS metod, a uBlox (https://www.u-blox.com/) ima jednu takvu seriju GPS modula. Testirali smo kod nas u firmi jedan set, gde se koriste dva GPS prijemnika od toga jedan je na RF komunikaciji i statičan je, a RF-om komunicira sa drugim koji je pokretan.

Dobili smo preciznost okvirno od 1cm.

Možeš to generalno i sam sa običnim GPS modulima da dobiješ, ali prebacuješ dobar posao na tvoj firmware.

Da i u tu postoji malo zafrkancije, to je da ne možeš kupiti ovakve module bez da se detaljno registruješ i ostavih podatke šta i kako sa tim planiraš.

Eto, ukratko moje neko iskustvo.
Upravo razmisljao o geometrima i modulima u teodolit aparatima-preduhitrio si me.-
JMB, krvna grupa i broj cipela kod registracije stoji.- Big Grin 
pOz
A jel ima neko ogranicenje za ovaj uBlox koliko max moze da bude stanica od ovog pokretnog dela a da to sve bude opet dovoljno precizno u tih par cm? To nisam video u dokumentaciji.
Konkretno, mi smo probali njihov razvojni kit koje je na RF komunikacijii i ona ima domet do stotinak metara. Moguće je umesto RF-a koristiti neki drugi transport, recimo GSM/GPRS tako da se domet može povećati.
@npejcic hvala za info, ovo deluje kao nesto sto bi vredelo probati.
Da priupitam i ovo, u-blox modulcic (M8P), kolko je otporan na smetnje?

Npr. da li bi radio ok ako se namontira na nekom DIY roveru, ako tu imas u blizini i motore za tockove ... ili treba da se vodi dosta racuna o tome gde se tacno montira i sl.?
Generalno, uvek moraš da vodiš računa da postoji LNA sa ogromnim pojačanjem unutar ovih GPS modula, tako da treba biti obazriv gde montiraš i kako rutiraš PCB, naravno, da bi dobio maksimalne performanse.
Mi nismo imali potrošače koje pominješ u toku testiranja, tako da ne mogu da ti dam konkretan odgovor. Preporučio bih da obratiš pažnju. Pogleda uBlox dokumentaciju, oni obično imaju odlične dokumente tipa HardwareIntegration i slično.
(09-18-2018, 12:24 PM)npejcic Wrote: [ -> ]Generalno, uvek moraš da vodiš računa da postoji LNA sa ogromnim pojačanjem unutar ovih GPS modula, tako da treba biti obazriv gde montiraš i kako rutiraš PCB, naravno, da bi dobio maksimalne performanse.
Mi nismo imali potrošače koje pominješ u toku testiranja, tako da ne mogu da ti dam konkretan odgovor. Preporučio bih da obratiš pažnju. Pogleda uBlox dokumentaciju, oni obično imaju odlične dokumente tipa HardwareIntegration i slično.

Mislio sam da uzmem gotov modul, tako da ne bih ja radio rutiranje ni custom PCB za sad, cisto bih da povezem i da pocnem da se igram sa code-om.

[Image: alphamicro_u-blox_c94-m8p_300px.jpg]
Da ne otvaram novu temu, pitacu ovde. Koje bi module preporucili za GPS pracenje u auta a da ne zahtevaju dodatne antene. Nalazim na netu brdo kineskih uredjaja koji mogu da se kace na dijagnostiku koji u sebi imaju opciju za GPS, ali ne znam sta oni koriste od modula (ne strci im nikakva dodatna antena van kutijice nigde)... ili oni metnu dodatnu neku malu antenicu u sam uredjaj unutra na PCB-u?
Pages: 1 2