DIY Electronic projects

Full Version: Razvoj, Dizajn CNC-Controller V1.0
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3
Ako zelis da upotrebis kontroler sa procesorom ATMEGA328 imas gotovo resenje sa Arduino UNO koji komunicira sa drajverim step motora.

Miki je u nekoj temi postavio projekat gde je arduino iskoriscen kao kontroler CNC masine sa GRBL.
Ako moze link bio bi ti zahvalan..da pogledam...
Ovde imas da pogledas kako je arduino iskoriscen za kontroler github.com/grbl/grbl/wiki/Connecting-

Upravljanje step motorima




(07-14-2016, 09:52 PM)vojinilic Wrote: [ -> ]Mogu samo jos da dodam, da ako postavljas krajnje prekidace za slucaj bezbednosti, mozes takodje da ih vezes na red za napajanjem za motore (NC kontakti), tako da kada dodje do gazenja istih, gasi se napajanje za motore, sto uzrokuje i automatsko iskljucivanje motora.

Ako ovako uradiš, odričeš se nekih veoma lepih funkcija koje poseduju CNC kontroleri.

Na primer, Mach3 poseduje Auto Limit OverRide funkciju.
O čemu se radi?
------

Kada nagaziš limit prekidač, kretanje naravno staje ali bez ove funkcije
mikroprekidač ostaje stalno "nagažen" i tu je krug zatvoren.
Korisnik nema mogućnost da ručno pokrene osu jer softwer prijavljuje grešku zbog limit switch-a.

Mora se ili ugasiti mašina pa ručno okrenuti vreteno tek toliko da se otpusti mikroprekidač
ili ne gasiti mašinu, ali privremeno disejblovati taj mikroprekidač u podešavanjima da bi mogli
ručno pokrenuti tu osu, a zatim ponovo u podešavanja pa taj limit switch na enable.
U oba slučaja sigurno ste izgubili tačnu poziciju, i sledi novo "nulovanje".

Gore opisana situacija je vrlo nepraktična i korisnik će se sigurno zateći u njoj ako
limit prekidačima bude prekidao napajanja step motora.
Takodje će imati isti problem ako limit prekidače veže kako treba a ne koristi Limit OverRide

****

Limit OverRide upravo omogućava još malo tog kretanja potrebnog za se deaktivira nagaženi limit mikroprekidač.
Može da se koristi ručno i automatski.
Ako se koristi ručno, korisnik NE SME pogrešiti u kom smeru će pokrenuti tu osu.
Ako se koristi automatski (što je i preporuka) prilikom aktiviranja bilo kog limi prekidača
mašina staje, a ta osa sama sebe malom brzinom izvede iz zone u kojoj je nagažen mikroprekidač
i posle toga stane. Na kraju ove funkcije, moguće je pritiskom na start nastaviti izvršavanje g-koda.

====

Na kraju, ako su limit prekidači vezani kako treba, u dijagnostik prozoru kontrolera imamo grafički
prikaz svih stanja limit mikroprekidača,i vidim koji od njih je aktiviran.
Takodje možemo napistai neki svoj makro u kome će neke naše CUSTOM funkcije
biti zavisne od stanja limit mikroprekidača.

Pozz
Pošto nemam ni postolje ni nista (osim arduino nano i 3komada easy drivera)...nasao sam ovo:

http://www.banggood.com/500mW-Desktop-DI...99923.html

dakle ovo koliko vidim dobim sa svime i sa postoljem, sa adapterom za struju i motorima...pa samo lasera zamjenim za kvalitetnu dremol busicilu i mogu da busim PCB i rezem PCB i skida bakar tj izrezivanje bakrenih veza na virtoplastu....sad kakvi su motori jacine po kg/cm neznam ali cijena je sa US258 na USD135,50 pa mislim da je cijena super i da je to u kompletu...samo se dokupi dremol busilica izbaci LED laser i to bi bilo to.

Dakle sto mislite o ovome? Jel bi to zadovoljivo moje potrebe? Dakle zanima me samo busenje i rezanje PCB tj vitroplasta.
Nikada cena nije bila $258 - to je Banggood-ov nacin privlacenja kupaca. Slicno radi Everbuying i mnostvo drugih prodavaca kineskih proizvoda.
Pogledaj ovu stranicu:  ChinaPlcCenter, imas komplet sa arduinom bez lasera za svega $105 a npr. kompletan CNC za obradu drveta za $145.

Pozz.
Ah, pa pise PCB Milling machine! Smile
Dao Mujo Fati da nosi 200 kila.
Pitaju ga jeli normalan ?
A on će, - ma šta ona zna koliko je to 200 kg Smile

*****

Tako i ti, - pa veći je dremel, nega ta cela skalamerijica Smile

Pozz
A inače, slika je čudo ...
I Burago dečiji autić kada se slika iz blizine a bez pozadine može opasno da zavara ...

Steperi su slabašni NEMA17 (42*42mm).
Upravo takvi steperi u sretnijim vremenima su upotrebljavani u starim 5.25 " flopi drajvovima.
Toliko o njihovom obrtnom momentu !

Pozz
E to mi je trebalo..nasao sam na ovu:

http://chinaplccenter.com/CNC/Engraving-...ng-Machine

Svidjaju mi se da umjesto remena ima navojnu sipku i konstrukcijski mi izgleda dosta cvrsto...a snaga motora mislim da je ok posto je obrada drveta i pcba u pitanju.

Mislim da cu tu da narucim...jer je sve rjeseno i dobi seu kompletu. A i cijena je super. skoro pa besplatno Smile
To je igracka, slabo to moze nesto korisno da uradi osim samo da se krece.
Teoriski moze ta mehanika da busi i sece vitroplast ali toliko sporo (vrlo mali feed rate) da ce joj trebati ceo dan da izbusi i isece jednu plocicu!

Za elektroniku sam vam vec rekao, Arduino + PC, stim sto PC moze da bude u obliku RPi ili neki drugi minijaturni racunar.
Od drajvera i njegovog motora vam sve zavisi, trebaju vam sto jaci drajveri, da rade ako mogu i na 48V ili vise, 24V koji sam predlozio sa TB chipovima su kompromis sa cenom i snagom. Ovi malecki Axxx drajveri su preslabi da pokrecu ose sa motorom koja "obraduje" komad cak i da je od plastike ili drveta, od toga nema nista, jednostavno ne moze!
Ono sto moze da pokrece je prakticno samo ose i alat koji fizicki "ne napada" komad obrade, recimo nekakav laser za graviranje ili mehanizam za stampanje tople plastike (3D printer, RepRap), sve ostalo sto "napada" komad, jos ako je metal tu mooooooraaa ozbiljna i cvrsta mehanika.

Elektro-mehanika je skupa, dobre vodjice, osovine, motori i kuglicni lezajevi kostaju fine novce, krece se od min 200Eur po jednoj osi.
Samo pazi kad narucujes da se preko 50$ sve carini tako da nece biti bas tako jeftino!
Istina....eto htio bih nekvu cnc za busenje i rezanje pcb-a...do nekvih cca 300-400€ pa sad neznam tek sto da uzmem.

Mislio sam da uzmem arduino gotove drivere sa TB chipovima..jedan arduino...motori i to sve spojiti na nekvu mehaniku koji bi radije kupio gotovu pa da onda imam sve (jer o mehanici i zavisi na kraju krajeva preciznost).

Ako moze linkovi sa ebaya ili drugih kineskih shopova koje module da uzmem sa gotovim driverima i koji arduino pa da se to polako naruci i koju mehaniku i gdje da uzmem kao i stepper motore....jer vidim da je bolje sve uzeti gotovo a sofrwera ima tako da se onda to samo slozi sve skupa kao lego kocikice...mislim da je tako najbolje...da se stave linkovi gotovim modula i onda dalje u DIY varijanti to sve po spajati
Ja razmišljam da kupim ovakvu mašinu :

[Image: 126207-8335743.jpg]

Radi 300 x 400 x 80 mm. Ima vodeno hlađenje motora i hlađenje obrađivanog komada.
Ima i poseban držač koji omogućana horinzontalnu izradu okruglih predmeta, kecimo
kao položena frula.
Ja sam razmisljao o nesto povoljnijoj varijanti, uzme se mala Proxon glodalica MF70 i dodaju se step motori, elektronika Arduino + PC, rade to ljudi … Dobije se solidna CNC … Proxon cak nudi i kit komplet sa sve step motorima ali je to malo skuplja varijanta …

http://www.proxtools.com/store/pc/viewPr...product=63&idcategory=31

https://www.youtube.com/watch?v=3KHhgaMGXrU

https://www.youtube.com/watch?v=iVYIXzO6UtI#t=17
Pozdrav drugari,
sto se TB drajvera tice probajte da izbegnete te sa TB6560 nego trazite sa TB6600.

Ja imam neke svoje drajvere sa TB6600 i odlicno rade.

Milan
Nisam probao TB6600, po DS trebalo bi da su bolji, kazu da pravi manje EMI.

Probao sam da izmerim struju drajvera TB6560 i to je bilo vrlo problematicno, ogroman EMI pravi, skoro da ne mozes da se izmeri struja.
Pisali smo o tome na ES ovde:
http://www.elitesecurity.org/p3682994

Posle se "pojavio" DM542 drajver, izmeri kolega struju i vidi da je elektronska buka drasticno manja, 20-30x manje od TB drajvera. Ispostavilo se da je unutra TI Piccolo 32bitni DSP-MCU (DSC) koji ima cak i auto-tunig za parametre motora! Cena smesna …
Pošto carina i sve ostale điđi miđe ipak idem na varijantu dio po dio skupljanja dijelova i samogradnje...tako ce ipak da izadje jeftinije (nema carine) pa onda idemo redom:

- imam doma 4komada EasyDriver V4.4 crvene plocice (A3967) koji moze da tjera motore 7VDC-20VDC i max 750mA. Pa sam mislio njih iskoristiti sa arduino plocicom i sto se misli o ovim motorima?

https://botland.com.pl/silniki-krokowe/3...043nm.html

Ima snagu 4.40kg/cm, napon 12VDC, 0,5A, 200koraka pa mislim da je dovoljno jaki da buši i reže vitroplast a napon i struja mi je taman za eazydriver.

Ili ako je eazydriver preslabi da uzmem ove drivere za arduino?

http://www.ebay.com/itm/DRV8825-Stepper-...2052884994

Napon 8.2 – 45 V, 1,5A bez hladnjaka sa hladnjakom 2,2A.

Dakle cilj mi je naruciti 3drivera i 3motora i kad to stigne onda polako to sve spojiti na experimentaljnoj plocic da sve proradi i onda ugradnja u kutiju. N a kraju cu vidjeti kako cu i gdje nabaviti mehaniku.
(07-17-2016, 02:17 PM)mikikg Wrote: [ -> ]Probao sam da izmerim struju drajvera TB6560 i to je bilo vrlo problematicno, ogroman EMI pravi, skoro da ne mozes da se izmeri struja.

Verujem da Miki i neki iskusniji članovi ovo znaju, ali valja napomenuti zbog ostalih.
https://e2e.ti.com/support/power_managem...age-ripple

I samo da dodam, zbog ovakvih a i sličnih merenja na mom radnom stolu postoji posebna utičnica za osciloskop
sa razdvojnim transformatorom na C jezgru 230:230V AC i posebnim uzemljenjem uradjenim samo za tu utičnicu.
(u neposrednoj blizini radnog stola kroz pod je u zemlju ubodena krstasta sonda za uzemljenje od 2m).
Srećom ne živim u zgradi Smile ...

Naravno, predvidjena je i mogućnost da se to dodatno uzemljenje odspoji u cilju merenja na SMPS koji
nisu galvanski razdvojeni od gradske mreže.

Pozz
Sve to imam, i izolacioni trafo, i federe za sondu i BNC koaksialac, ne pomaze Sad
Jednostavno to su mu smetnje koje generise i ne moze da se pobegne od toga, da prepravljam njihovu PCB nisam bas raspolozen, eventualno mogu SMD keramiku neku da dodam ali slabo ce to imati efekta ...
Pages: 1 2 3