DIY Electronic projects

Full Version: Zvučne kartice
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2
Interesantno bi bilo da imamo temu u kojoj bi clanovi lepili rezultate merenja spektra svojih zvučnih kartica,
tako bi ostali članovi stekli uvid u mogućnosti zvučnih kartica i eventualno mogli lakše da se opredele prilikom kupovine.

Naravno, nije tema kako će svirati zvučne kartice, već šta i koliko se sa njima može izmeriti.

Danas sam ugurao ASSUS Xonar d1 zvučnu karticu u desktop i malo se igrao sa njom.
Kartica je deklarisana 192khz/24bita.

Arta softver, prethodno kalibrisani naponi na ulazu i izlazu.

4 različita naponska nivoa su na slikama
, a uslovi merenja se vide na slikama, Wind: kaiser 5, averaging: none, sinus 100Hz.

Front out je povezan kratkim sirmovanim loop back kablom na line in ulaz.

Naponski nivoi se vide na slikama.

Ako sam nesto zaboravio da navedem , a bitno je, podsetite me.

Verujem da su komplet izobličenja od izlaznog operacionog, Ne5532 u smd-u.
Takodje se vidi da na naponskom nivou oko 200mV je sum dominantan, tako da bi trebalo da sa tim izlaznim naponom imamo kolko tolko verodostojna merenja.
Usput u pitanju je PCI kartica, a postoji i njena PCI express verzija sa oznakom DX.
Upecana polovna na 4000din. uglavnom su malo skuplje od toga po oglasima, recimo oko 50 evra polovne.
Jos uvek mogu da se kupe nove i krecu se oko 9000 din.
Čini mi se da je i po pitanju intermodulacija skroz o.k. na izlaznom nivou generatora od oko 200mV rms.
Komponenta na 1khz je 108dB potisnuta,.... 19 i 20 Khz su na nivou od 216mV rms......
Vlajko, evo nekoliko kratkih napomena (pisem na tabletu od 7 cola, pa sam spor):
Zbog rasta suma iznad 50kHz, ova kartica se moze koristiti samo do te frekvencije. Nivo od 200 mV odgovara zvucnom pritisku od nekih 80-85dB (snagas sa pojacanjem od 20x, standardni zvucnici). Medjutim, za merenje performansi mora se ici na jace signale.
Merenja koja si izvrsio na 100Hz daju ti izoblicenja samo na niskim ucestanostima. Puno vaznija su mrerenja u opsegu gde je culo sluha najosetljivije,,tj. izmedju 1 i 4 kHz.
Inace, ova vrsta merenja je standardizovana radi lakseg poredjenja performansi u audio tehnici, i to:
  • THD: frekvencija od 1 kHz, nivo -3dB,
  • IMD: 18 + 19 kHz, nivo -3dB,
pri cemu THD merenje daje nivo izoblicenja na srednjim frekvencijama, a IMD na visokim i to tako sto nelinearne spektralne produkte koji nastaju na visokim ucestanostima prebacuje na niskim ucestanostima. U principu, merenjem THD i IMD dobijaju se iste informacije o nelinearnosti objekta ispitivanja.
Podrzavam ideju da rezultate dobijene sa razlicitim karticama stavimo na jedno mesto. Ja sam rezultate merenja na mom interfejsu (Motu Audio Express) postavio na forum, ali se vise ne secam gde.

Pozdrav
Braco,

evo 1kHz i 19+20kHz na -3dB. 
Ovaj put sam u opciji Average selektovao peak hold, tako da su na graficima najgore moguce vrednosti koje su se javljale tokom merenja od 20-tak sekundi.
1kHz sam razvukao skalu radi bolje preglednosti, pocinje od -50dB.

Na imd grafu postoji neka visoka komponenta na 28kHz, a takodje i na 48kHz postoji nesto, verovatno od sempling digitalije. 48-20=28 rekao bih....

Osnova mi deluje dobro, mislim da bi se sa input/output gadget-om moglo dobiti dobro merenje i na vecim naponskim nivoima.
Na izlaz generatora (line out) postaviti dodatni opamp sa varijabilnim pojacanjem, a generator koristiti u regionu najvecih amplituda koje su bez harmonika ,tj max S/N.


A za ulazno kolo, varijabilni delitelj napona, pa bafer, pa otpor zener kombinaciju da se zastiti ulaz zvucne kartice od preopterecenja.
LME 49720 mislim da bi radio posao....
Mozda krenuti od pocetka, spajanja, koji dostupni i dobri programi se preporucuju te sam nacin merenja, cuvanja i uporedjivanja rezultata...
(Eto me, u eri kompjutera, cvakam sa mobilnog interneta, u jutarnjem redu za izradu dokumenata Smile)
Vecina zv. kartica vec ima uradjena merenja, za to su najvise zainteresovani na sajtovima poput Head-Fi - zv. kartice i slusalice.

Evo vrlo opsirnog (i slikovitog) testa Asuss Xonar D1.

I ono sto je Braca odmah primetio stoji u zakljucku testa:

"What the results show, is that the card is apparently capable of the specified dynamic range (116 dB) and THD+N (-105 dB) at a sample rate that is
a multiple of 48 kHz, but the noise performance degrades significantly at 44.1/88.2/176.4 kHz.  This problem is common to Xonar family sound cards"
Bilo bi zanimljivo napraviti poređenja tj merenja sa tri različite kartice počev od neke cheapo preko srednje do visoke klase.

plusić za temu (:
Malko sam pogledao Xonar D1 karticu i uverio se u ono sto smatram glavnim nedostatkom i kod cele 'Raspberry Pi' i vecine ostalih 'Pi" plocica za audio:
Ima samo jedan generator takta, sto bi rekli 'clock'. Ovde je to 24.5760 MHz - za frekv. semplovanja sa bazom 48. Za bazu 44.1 (clock 11.2896, 22.5792 MHz itd)
takt se izvodi matematickim putem, sto uvek dovodi do nekakve greske, frekvencije semplovanja 48K i 44.1K su nedeljive (bez ostatka) medjusobno.
48K se cesce koristi jer je to baza za filmove, na 48K se sinhronizuje glas/muzika/efekti itd - mnogo, mnogo sire trziste ($$$) od ciste audio primene Smile

[attachment=20229]
Vlajko,
Opet kratak odgovor - na putu sam, trenutno u Bgd., u "Slaviji".
Za svoju cenu, ova kartica nije losa i dovoljna je za testiranje uredjaja sa THD reda 0.01%. Preko te granice potreban je pojacavac izoblicenja (distortion magnifier), a on kosta vise nego dobra kartica.
Zbog suma iznad 50kHz ova kartica ne spade u klasu 24/192.
Od petka sam ponovo u bazi pa cu moci da pisem detaljnije.

Pozdrav iz oblacnog Bgd.
Dobro ti nama došao u Beograd (:
I sledeću put da se javiš pa makar kaficu da popijemo... Big Grin
Hvala Na dobrodoslici!
Eve me ponovo U Kg. Imao sam Danes jedan termin Koji je iz objektivnih razloga otkazan, pa sam vreme do sledece obaveze proveo u Teslinom i Vojnom muzeju.
Ubuduce cu bolje planirati vreme!

Pozdrav
Samo da se javim drustvu, bio na putesestviju malo Wink

Tema je zanimljiva, dostavicu i ja neka merenja sa TC Electronic Impact Twin da imamo ovde za poredjenje, samo da se dokopam lab-a ...
Obećah da ću se javiti...

@Vlajko:

Na donjem linku možeš pogledati uputstvo za merenje performansi kartice Axus Sonar D2 pomoću programa RMAA.
Iako se radi o starijem modelu kartice (2007.), dokument je ipak interesantan i to kao uputstvo za sprovodjenje merenja.
Pošto je osnovni program besplatan (ja imam PRO verziju, za koju se plaća, ali ona podržava ASIO drajver za moju karticu), možeš celu proceduru da proigraš uživo.

http://audio.rightmark.org/download.shtml

Pozdrav
Smlatio me ovaj RMA po ovoj vrucini dok sam ga naterao da radi.
Nesto sam na kraju uspeo da dobijem,....... report je u html fajlu, ja sam ga attachovao , a dal ce da se vidi......
Na donjem linku nalaze se rezultati merenja na samom Motu Audio Express interfejsu, dakle u "loopback mode":

https://issuu.com/albenix81/docs/motu_au...s_rmaa_pro

Testirane su sve kombinacije rezolucije po vremenu i amplitudi. Neke od ovih merenja sam takodje i sam uradio i dobio vrlo slične rezultate kao gore, pa nema potrebe da ih posebno prilažem. Ako se za povezivanje sa PC-om koristi FireWire, dobijaju se čistiji rezultati i niži nivo šuma nego pri radu preko USB.

U skladu sa predlogom koji je dao Zvu (testirati interfejse tri nivoa cene, odn. performansi), Motu Audio Express bih svrstao u srednju klasu. Po nekim mišljenjima na diyAudio.com, u vrhunsku klasu spada Lynx L22, i to model koji se ugradjuje u PC. Naravno, cena mu je paprena.

Pozdrav
(07-02-2016, 07:28 PM)Vlajko Wrote: [ -> ]Smlatio me ovaj RMA po ovoj vrucini dok sam ga naterao da radi.
Nesto sam na kraju uspeo da dobijem,....... report je u html fajlu, ja sam ga attachovao , a dal ce da se vidi......

Odlično - brzo si ovo obavio.
Na levom kanalu tvoje kartice izgleda da postoji neki autonoman proces na 500Hz, koji sam video i na prethodnim merenjima. Najverovatnij je u pitanju neka interakcija sa okruženjem u kućištu PC-a, našta ukazuju i drugi signali u spektru.
Intermodulacioni test izgleda vrlo čudno i ne sadrži upotrebljive informacije. Ne znam da li besplatna verzija softvera omogućava promenu uslova merenja, ali bi bilo vrlo interesantno videti rezultate IMD testa sa 18 + 19kHz (-3dB).

U HTML dokumentu ne vidim slike, ali to je zato što ih je moj Win7 blokirao.

Pozdrav iz CH na 15 stepeni.
Uh , kod Vas debela ladovina Smile

Sad sam pogledao , ne da mi da menjam parametere IMD testa , zakucani su na 60Hz -5dB i 7000Hz -17dB.

Mogu sa ART-om da opalim taj test, u njoj mozes da radis sta oćeš i to sa demo verzijom.

Da primetio sam taj pikčić na 500Hz, a ima na 1000Hz nešto što viri iz šuma. Al kad sam probao te decibele da konvertujem u naponski nivo, nije mi bilo
dobro koji je to red veličina napona. Neke nano-mikro volt vrednosti....
Evo ga 18+19kHz..... valjda su naponski nivoi dobri...... dve komponente sa oko -6dB daju oko -3dB? valjda je tako....
Pages: 1 2