DIY Electronic projects

Full Version: Offtopic: Prepravka Panasonic SB-PM20 zvučnika
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3
За 10-15 евра не може се направити никаква скретница, осим ако неке компоненте већ немаш, али ни оне нису пале са неба..
Тачно је да се за 50-100 евра не могу направити звучници.. за исти новац можеш налетети на неке пристојне половне, али свакако не на квалитетне и сигурно јако старе..
200-300 евра је буџет са којим већ можеш кренути у самоградњу одличних двосистемаца, који ће сигурно надмашити комерцијалну бижутерију сличне цене..
He he, ali se zato za celih 20 evra mogu kupiti Ei HSR48 zvučnici, koji rade opako za te pare samo ako su ispravni.

Malo se bolje zadihtuju, malo se pažljivije poređaju u prostoru, i rade za 10 x više para nego što se plate :-)

Ko nije probao neka proba, rizik je celih 20 evra otprilike, a to se popije za pola sata u kafani :-)

To što su iz 1974. -5. 6. nema veze samo ako su u čitavom stanju. Philips je Philips.
(04-23-2016, 03:46 PM)Macola Wrote: [ -> ]He he, ali se zato za celih 20 evra mogu kupiti Ei HSR48 zvučnici, koji rade opako za te pare samo ako su ispravni.

Malo se bolje zadihtuju, malo se pažljivije poređaju u prostoru, i rade za 10 x više para nego što se plate :-)

Ko nije probao neka proba, rizik je celih 20 evra otprilike, a to se popije za pola sata u kafani :-)

To što su iz 1974. -5. 6. nema veze samo ako su u čitavom stanju. Philips je Philips.


Било би више него занимљиво измерити те старудије..
Коме не смета то што фале две-три октаве доле и једна-две горе, као и пар посто изобличења у остатку спектра који се чује..
Овде се често занемарује и заборавља колико су звучници битни.. цедимо суву дреновину из електронике, и бавимо се детаљима који су апсулутно у зони нечујних, и онда је на крају прикључимо на играчку од звучника..
Не кажем да се мора потрошити четвороцифрена цифра, мада иоле озбиљнији тросистемац у ''урадисам'' варијанти не може изаћи јефтиније, реално самоградња двосистемаца без неких већих компромиса кошта барем половину те суме.. када причамо о комерцијалним звучницима то се све множи бар са петицом, срећом могу се наћи половни и очувани за знатно мање суме..
По нашим форумима стално се провлачи прича како се за 50-100 евра може саставити хајфај систем, од те љубави нема ништа.. за те паре могу се рецимо купити конектори за појачало, звучнике и конвертер, и ништа више..
Na post #35 ide "+". Trazio sam jednu muzicku numeru i dok je nadjih, pisalo se par postova. Numera je u stvari samo uvod
u pesmu (prvih 6 sekundi) a istovremeno naziv albuma iz 1982. godine, grupa iz ovih krajeva, "D'Boys": "Aj'd se zezamo!"
Smile
@vulejov

"Коме не смета то што фале две-три октаве доле и једна-две горе, као и пар посто изобличења у остатку спектра који се чује.."

Ne bih se baš kladio u to bez merenja...

Imam jedan par takvih krševa i teško da se nešto bolje može naći za tako mali novac.
Nije to uopšte naivan zvučnik kada je ispravan, a veruj mi da sam imao prilike da slušam i zvučnike cenovnog reda 20K+ evra.

Za svoju cenu, i bivšu i sadašnju perfektna kupovina.
Naravno za ne preterano zahtevne slušače već za one koji će slatko uživati u muzici a ne tražiti baš dlaku u jajetu :-)

Sasvim fino za na primer svakodnevno slušanje u radionici.

Mislim, šta više tražiti od nečeg za čitavih 20 evra novca :-)
Meni je zvuk HSR48 kutijica vrlo dobro poznat, uz njih sam proveo studentske dane '77-'82. Romantika je jedno, dobar zvuk nesto sasvim srugo.
Rade te kutijice i dan-danas uz izmenjeni bass (takodje Svrljiski) i uz ogroman trud oko ekvalizacije istih cak sluze za nekakvu 'digitalnu post-produkciju'
gde se krestanja novokomponovanih pevacica pretvara u milozvucno 'pevanje'. Ali ipak je to u osnovi zvucnk niskog kvaliteta, izvinjavam.

Predlozio sam Visaton-ov FR FS5-X zato sto kosta 8e komad (u Bugararskoj doduse) a ravan je skoro k'o lenjir. Izuzetno mala izoblicenja u vecem delu spektra
sem u (ocekivano) nizem spektru, ispod 200Hz cini mi se. Da se doda WG (podize sve do skoro 5-6KHz) i stavi u cevku kao Linkwitz-ov 'Pluto' - to bi bio odlican
zvucnicic za malo para. Dodavanjem jednog ili naravno jos bolje, dva sub-woofer-a, vec ulazimo u jako jako ozbiljnu pricu.

SAL-ov DTF-12 je pravi visokotonac (isto kosta 8e) i ne moze da se nikako ukrsti sa sub-wooferskim zvucnikom namenjenim da radi svega do 110Hz (originalna verzija kutije)

Odziv SAL DTF-12 i Visaton FRS5-X:


[attachment=19708]   [attachment=19709]

Tu je i FRS8 itd itd
Ne bi se baš htio miješati u raspravu i kvariti temu, ALI da se ipak malo umiješam.Ne znam koliko ste upoznati sa ovom "kramom" http://elgrad.com/index.php?content=grup...roizvod=50 . Zvučnik se prodaje za kikiriki cijenu ali se mogu napraviti jako dobre kutije sa njime ako ima prostora u sobi jer je kutija visine oko 1,5m. Kombinacija od 8 zvučnika po kutiji i malo serijskog+paralelnog spajanja dobije se izmerenih 99dB sa jako dobrom frekventnom karakteristikom konstruirao ih je čovjek koji zna znanje te ima i potrebnu opremu za mjerenje. Materijal za sve to oko 150€, a ako nekome pofali visokih ima malih također jeftinih visokotonaca koji su dobro prošli na testu mjerenja i sjeli u te kutije.
Ljudi, sad se setih...
Pa ja uopšte neću da pravim kvalitetne zvučnike i da trošim pare na to! Trenutno... Big Grin
Samo bih da se malo poigram i nešto novo naučim i probam.
Hvala svima na konstruktivnim predlozima oko zaneme drajvera i ostalog. Stvarno cenim to.
Ajd samo da izmerim ove drajvere i da se malčice poigram sa skretnicom.
(04-23-2016, 06:11 PM)Macola Wrote: [ -> ]@vulejov

"Коме не смета то што фале две-три октаве доле и једна-две горе, као и пар посто изобличења у остатку спектра који се чује.."

Ne bih se baš kladio u to bez merenja...

Imam jedan par takvih krševa i teško da se nešto bolje može naći za tako mali novac..

Измерите их једном приликом, ако вас не мрзи.. сигуран сам да ће бити едукативно..
Ако их има неко у Београду могу и ја..
@TDA
Bolje pravi jos neko pojacalo, ovde je igra bez granica i neces nauciti nista veliko. Paj'z vako: susretna frekvencija reza (skretnica) odredjuje nekakav medjusobni razmak centara zvucnika. Svaka igra sa pomeranjem rezne frekvencije dovodi do cega? - promene razmaka drajvera na ploci. Da ne pricam o masi drugih detalja zbog kojih sam i odustao da samostalno 'konstruisem' zvucnike. Mnogo kosta a malo pruza. Uzmes gotove kutije ili strucno odradjen kit projekat i teraj Smile
(04-23-2016, 06:44 PM)nik Wrote: [ -> ]Predlozio sam Visaton-ov FR FS5-X zato sto kosta 8e komad (u Bugararskoj doduse) a ravan je skoro k'o lenjir. Izuzetno mala izoblicenja u vecem delu spektra
sem u (ocekivano) nizem spektru, ispod 200Hz cini mi se..

Данас има вазда малих широкопојасних звучника од 3-4 цола који могу одлично да покрију подручје од пар стотина херца па до краја..
Проблем је што озбиљан рез на том месту кошта много више..
(04-23-2016, 06:48 PM)Khadgar2007 Wrote: [ -> ]Ne bi se baš htio miješati u raspravu i kvariti temu, ALI da se ipak malo umiješam...
Kombinacija od 8 zvučnika po kutiji i malo serijskog+paralelnog spajanja dobije se izmerenih 99dB sa jako dobrom frekventnom karakteristikom konstruirao ih je čovjek koji zna znanje te ima i potrebnu opremu za mjerenje. Materijal za sve to oko 150€, a ako nekome pofali visokih ima malih također jeftinih visokotonaca koji su dobro prošli na testu mjerenja i sjeli u te kutije.

Како мали Перица замишља..
Не постоји високотонац који има 99dB, ни скуп ни јефтин..
Такође, много битније, звучник се не конструише тек тако, ''ако фали високих ставиш високотонац''..
(04-23-2016, 07:05 PM)TDA Wrote: [ -> ]Ljudi, sad se setih...
Pa ja uopšte neću da pravim kvalitetne zvučnike i da trošim pare na to! Trenutno... Big Grin
Samo bih da se malo poigram i nešto novo naučim i probam.
Hvala svima na konstruktivnim predlozima oko zaneme drajvera i ostalog. Stvarno cenim to.
Ajd samo da izmerim ove drajvere i da se malčice poigram sa skretnicom.

Нема сврхе од прављења квалитетних појачала ако их не прате звучници бар приближно добри..

Само напред са мерењем, нова сазнања могу само да користе, пре или касније..
@Vule
Zavisi od pristupa i samog drajvera. Moze da se pusti da sam 'potone' bez ikakovog rezanja a moze da se npr doda in-line filter (kondenzator odredjene (male) vrednosti) pa da drajver i ne dobije frekvencije koje ne moze da reprodukuje...
(04-23-2016, 07:15 PM)nik Wrote: [ -> ]@TDA
Bolje pravi jos neko pojacalo, ovde je igra bez granica i neces nauciti nista veliko. Paj'z vako: susretna frekvencija reza (skretnica) odredjuje nekakav medjusobni razmak centara zvucnika. Svaka igra sa pomeranjem rezne frekvencije dovodi do cega? - promene razmaka drajvera na ploci. Da ne pricam o masi drugih detalja zbog kojih sam i odustao da samostalno 'konstruisem' zvucnike. Mnogo kosta a malo pruza. Uzmes gotove kutije ili strucno odradjen kit projekat i teraj Smile

Шта ће му толика појачала без добрих звучника..

Конструисање звучника није ''четри летве прозор'' али није ни астрофизика.. постоје битне и мање битне ствари, треба ићи по приоритетима и не обраћати превише пажње на аудиофилска празноверја.. постоји гомила готових кутија и китова који су потпуно неприхватљиви..
(04-23-2016, 07:28 PM)nik Wrote: [ -> ]@Vule
Zavisi od pristupa i samog drajvera. Moze da se pusti da sam 'potone' bez ikakovog rezanja a moze da se npr doda in-line filter (kondenzator odredjene (male) vrednosti) pa da drajver i ne dobije frekvencije koje ne moze da reprodukuje...

Сваки мали широкопојасни драјвер о којима причамо може да репродукује басове, уз огромна изобличења и екскурзије мембране које ће унети брљотине у цео спектар изнад.. то се мора решити скретницом барем другог реда, мада је моје искуство да тек трећег реда ради како треба.. такође, сваки бас свира барем до пар килохерца осим ако није неки огроман од 12-15 цола и стотинак грама кретног система, те се и он мора гасити скретницом барем другог или трећег реда ако хоћемо да га укрстимо са широкопојасном на пар стотина херца.. е сад, таква скретница исто кошта користили јефтине или скупе драјвере, само што је много теже објаснити некоме ко је потрошио педесетак евра за драјвере да мора за скретницу да пљуне дупло више да би ти драјвери радили добро.. зато сам раније негде и написао да ко нема намеру да потроши за самоградњу бар 300 евра не треба ни да је започиње, јер је већа шанса да за 100-200 купи нешто пристојно половно, мада ни то није реално..
(04-23-2016, 07:43 PM)nik Wrote: [ -> ]@Vule
Ja sam pomenuo strucno odradjen kit sto kod mene podrazumeva nekakve priznate autore a ne one koji se dokazuju da su 'strucni' vise od pola veka. DD npr. Poznato?

DD модификује драјвере, има патент за то а не за конструисање звучника, о чему ми причамо..

Ево прве двојице која ми падају на памет.. један је Рус о којем је Зву писао и на овом форуму, направио је прво скретницу по његовом рецепту, снимио звучник и то је била катастрофа, потом је све комплетно модификовао.. ко зна колико људи је направило то исто без провере и тврди да супер свира.. други је Troels Gravesen, који тврди како драјвер од 8 цола у његовој TL кутији свира дубоке басове са 90dB осетљивости, чак и поставља нека мерења на свом сајту.. наравно свако ко се мало разуме у звучнике зна да је то немогуће, мерења су показала да је дотични звучник мртав испод 100Hz.. мали Чарли ми је рекао да му је послао мејл са мерењима, поставивши питање да ли је све у реду односно да он није негде нешто омашио, иако је све било урађено по рецепту на сајту.. преварант се правио блесав и тврдио како је то све очекивано..
Evo jos jednog grafa - realna merenja FRS5-X. Po ovome, vrlo zdravih  88-89dB i potreba rezanja ispod 300Hz gde su izoblicenja vec dosta visoka.  Ja generalno i nisam pristalica FR zvucnika al' eto ovde se razvila lepa razmena razmisljanja a ja i dalje stojim da VladaC nije dzabe izabrao ovog malca, pa ga jos 'golisavog' bez ikakve ploce pusta da se muci u povelikim sobama Smile

[attachment=19712]
Šta mislite? Vredi li ovo 180.000$? :-)

http://luxatic.com/focals-cutting-edge-g...dpseakers/
(04-23-2016, 08:04 PM)nik Wrote: [ -> ]Evo jos jednog grafa - realna merenja FRS5-X. Po ovome, vrlo zdravih  88-89dB i potreba rezanja ispod 300Hz gde su izoblicenja vec dosta visoka.  Ja generalno i nisam pristalica FR zvucnika al' eto ovde se razvila lepa razmena razmisljanja a ja i dalje stojim da VladaC nije dzabe izabrao ovog malca, pa ga jos 'golisavog' bez ikakve ploce pusta da se muci u povelikim sobama

Свим широкопојасним драјверима од 3-4 цола, који су сада актуелни јер заиста добро раде не само средину већ и високе, потребна је мала запремина у којој ће радити, као и релативно широка предња плоча да би имали раван одзив..
Горе поменути као и сви остали почиње нагло да подиже изобличења испод 500Hz, за врхунске резултате не треба их користити испод тога.. конкретан примерак има преко 1% у високима али је то доста далеко и вероватно не смета.. два најбоља на мерењима су ScanSpeak 10F и Visaton B80, али су релативно скупи.. далеко најбољи однос цена-квалитет има Vifa TC9, мислим да је петнаестак долара..

[attachment=19713]
Pages: 1 2 3