DIY Electronic projects

Full Version: UNIT UT61E muke po rs232
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2
Nabavio sam dotični multimetar i za njega sa ebaya uzeo rs232 na usb, naravno smeće od 2 dolara ne radi, doveo +-12 v na rs232 jer tolko traži elektronika multimetra, na oscioskopu vidim signl, vidim kako se mjenja s obzirom na mjerenje multimetrom, i to je to, drugi rs232 pretvarač nemam, probao sam sa arduinom, da bude rs232 na usb, prepozna čip, ali ne propusta podatke dalje... 

Ima li netko nekakav pretvarač ? Ili savjet kako dalje ?
Proveri podesenu brzinu komunikacije.

Ti USB -> RS232 rade na brzinama na kojim se inicijalizuju iz programa i to moras da uparis sa brzinom na kojoj stvarno radi taj UNIT.
Taj program uopće nema podešavanje baud rate-a... Ima ti samo COM select i connect i to je uglavnom to. Mislim da po defaultu radi na 9600 bauda.

Doveo sam napajanje +-12V na DTR i RTS pinove jer moj postojeći adapter uopće nije poslao nikakav napon za napajanje... I opet ne radi... Odustao sam od njega jer mislim da ništa od toga nebude bilo...

Sad tražim novi konverter.
Uzmi neki klasican terminal program, sta znam poput Hyperterinal ili Putty, prikljuci taj tvoj konverter i onda spoji RX i TX nozice (2. i 3. na DB9 konektoru) i tada bi trebao da dobijes ECHO, tj ono sto kucas da ti se i vrati. Ako ti to ne profunkcionise onda je u problemu taj interface.
Probao sam i ništa se ne vraća Sad znači ne valja interface... ah kolko para tolko muzike očito... moram ići u shopping po novi konverter očito...
Obicno u podesavanjima kod tih multimetara se koristi COM1, COM2, COM3 ili COM4.... probaj da promenis COM port u podesavanju u Control panelu...
Probao sam također sve COM portove proći, od 1 do 4 ali također ništa. Nabavit ću novi konverter, nema druge
Ako te ne mrzi mozes sam da napravis taj USB->RS232.
Ja sam to pravio sa PIC16F1455. Moze i sa drugim PIC-evima (prakticmo svaki koji ima HW USB port, npr PIC18F2550) ali taj je zgodan jer mu ne treba kristal da bi radio.
Druga korisna stvar je sto mozes tako da napravis konverter koji ima vise naponskih nivoa, u osnovi je 5V, dodas dva sitna tranzistora i dobijes 3.3V a ako dodas MAX232 dobijes i +/-12V.

Shema sa PIC16F1455 je ova iz moje teme sa Si5351:
http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=700&pid=30997#pid30997

Malo se samo ispremestaju nozice (ne koristi se RC0 i RC1 nego RC4 i RC5 nozice) a dacu ti i gotov HEX ako te to interesuje.
Imam jedan arduino mini, ima na sebi CH340 serial to USB konverter i Atmega 328P, da li se može nešto s tim napraviti ?
Moze sto da ne, samo bi morao da dodas MAX232 da bi konvertovao 5V signale na +/-12V koje zahteva UNIT.

Iskoristio bi taj CH340 a Atmega328 je visak, njega izvadis ili nekako drugacije odkacis RX / TX nozice koje idu u njega.

PS: Postavi neku fotku tog Arduino Mini sto imas
Ništa, ne funkcionira to... Nemam ti aparat pri ruci, ali to ti je sa ebaya za 3 dolara, kopija arduina, USB - serial mu je CH340G

Gledam u svojoj trgovini komponentama, imaju u DIL kučištu MAX232, za 16kn, što je oko 2 eur. Sam čip ima charge pump i napon na +/- Vs mu je do +/- 15V što je savršeno jer onda nemoram radit poseban ispravljač za to Smile

Iskreno, najjeftiniji RS232 na USB košta kod nas 89kn što je oko 12 eur a garancija da funkcinora je nikakva. Onda bi mi bilo bolje da si napravim sa MAX 232 i neki TTL na USB konverter i miran sam.

Šta misliš o tome ?

Usput bi bio lijep projekt jer nisam nikad zadirao u komunikacije pa bi se nešto pritom i naučilo Big Grin
Bas tako, MAX232 upravo za to sluzi, da od 5V napravi +/-12V bez dodatnih napajanja.
To je tranceiver koji sa jedne strane ima 12V I/O a sa druge 5V I/O.

Za USB->Serial smo vec spomenuli raspolozive opcije, imas vise mogucnosti, u svakom slucaju sa nekim MCU ili specificnim IC poput spomenutog CH340 ili recimo FT232R ti je mozda najjednostavnije.
Hmm, a sad malo gledam po netu, lik je napravio modifikaciju adaptera da se odmah može spojiti na TTL adapter, a mene zanima da li je moguće postojeći adapter modificirati, evo shema pa da bude jasnije na što mislim:

Ovo je shema original adaptera:

[Image: eqpbbl.png]

Ovo je shema modifikacije na TTL:

[Image: 1zxtag5.png]

Moja ideja je slijedeća, Pin RTS spojit na masu, dobijemo sličnu shemu kao shema modifikacije, DTR spojimo na +5V i jedino što bi trebalo invertirat signal, a to bi lako mogli sa 555icom naprimjer,ili 74hc14 koji se stave na mali komadić PCB-a i zaleme u produžetku TTL adaptera, sve se stavi u malu kutijicu, s jedne strane DB9, s druge strane USB i problem riješen.

Mislio sam uzeti ovakav adapter : TTL na USB
Ako uzimas ovaj adapter sa linka, samo ti treba jos MAX232.
Nema potrebe da prepravljas njihov kabal/adapter, mozda ti "sutra" zatreba da ga prikljucis na neki drugi PC / Laptop takakv kakav jeste trenutno.
Gigabyte,

Ja imam CH340 USB to Serial adapter koji lepo radi.
Sad sam ga zakačio na Win7 i uredno je prepoznat i instalirani su potrebni drajveri.
Dodeljeno mu je trenutno Com7 port.

Ako softver koji koristiš ne može videti sve otvorene portove na tvom PC,
već samo standardno od Com1 do Com4 - moraćeš ručno dodeliti novi
Com port (pod uslovom da je slobodan) u tom opsegu.

Recimo ja bih sad morao sa Com7 preći na Com2 (jer mi je taj slobodan)
što se i vidi u properti menadžeru.

[attachment=19575]

Pozz
Evo našao sam lika koji prodaje gotov serial na tll sa max232 i tll na usb, uzmem od njega, skutijam sve to i rješeno Smile

Želja, prepozna on njega i dodjeli mu com port 2 ali ne radi nažalost
COM1 i COM2 treba izbegavati zbog toga sto neke maticne ploce racunara ta dva porta iskljucivo koriste za hardverski RS232 koji imaju svoje konektore na samoj ploci...
Jebate... Pa sad išo baš pogledat na matičnu i vidi vraga... 9 pinski COM1 port na matičnoj...
pa da skoro sve ploce imaju konektor za COM1 na ploci samo nisu ga izvukli na kuciste...
Imas i kupiti mali limic sa konektorom na sebi i komadicem kabla koji kacis direct na plocu...
Vidiš nisam uopće očekivao da ima COM port na sebi... Evo preko njega naravno radi hehe.. Složio na brzinu adapter, na stolnom kompu dela, ali sad treba za laptop sredit da radi
Pages: 1 2