DIY Electronic projects

Full Version: Windows 10
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Evo testiranja windows 10 operativnog sistema na Intel Atom D945GCLF ploci sa 2Gb DDR2 rama Smile

Mogu samo da kazem da radi daleko bolje nego Windows XP Smile
Svakako vredi testirati na jacim masinama ja planiram da testiram i na mom laptop-u i da zvanicno predjem na ovaj OS.

Smile
Već testirano. Smile
Mnogo bolje od svih win do sada...
Jel spavas ti uopshte? Kad jedes? Tongue
Koliko rama okupira na idle?
Macola dosta manje nego XP koliko mi se cini. Nisam jos napakovao programe to cu nocas jer se u toj sobi ne dise koliko je toplo Smile

Evo jedan Screenshot performansi Wink
Ah vidim "loče" 700Mb.

Nije to manje od XP-SP3. On na idle crpe svega 250-300Mb.

Na maleckom IBM X61s (core2 duo na 1.6GHz, 4Gb rama) sam instalirao Win7 64 bit i nisam uopšte oduševljen. To "jede" resurse samo tako.
Čim se podigne okupira već skoro 1Gb rama.
Stoji da sad može da adresira 4Gb rama koje sam stavio ali ništa posebno nisam oduševljen ni brzinom a ni funkcionalnošću (nebitna razlika u odnosu na XP i pored dvostruko više rama).

Prethodno sam imao XP-SP3 32 bit i 2Gb rama i to je vrlo korektno radilo.

Privatno mislim da je win7 jedno obično s*anje natrpano sa gomilom ulepšanih gluposti.

XP je bio tata i šteta što više nema podršku.

Imam na ponudi win 10 ali se ozbiljno razmišljam da li da ga instaliram...
Dobro sad glupo je uporedjivati XP tesko da je manje od XP-a ali xp je proslost!

Ma windows 8 je bolji od 7 iako imam 8gb rama jednostavno se vidi mozda bude problem za neke stare aplikacije ali tu je XPMOD pa rade i 16-bitne. A za Windows 10 verujem da je jos vise "utegnut" i optimizovan nego windows 7 i 8 naravno.
Ako jede mnogo resursa a ništa bolje ne radi, onda nije glupost upoređivati.

Radi se o sasvim jednostavnoj proceni ukupne efikasnosti.

Recimo, za fotke koristim namerno ACD 5 jer jede neuporedivo manje resursa od svih narednih generacija, a radi sve potpuno isto što i ovi noviji. (u prevodu, brz je kao metak)

Trend je ka totalnom mentalnom idiotizmu.
Hardverski resursi rastu a onda se i softveri pišu totalno neoptimalno pa pojedu te nove resurse, a na kraju se svede na samo blago poboljšanje i to samo zahvaljujući povećanju brzine računara.

Šta je smisao?

P.S.

Na primer: besplatni Foxit reader za pdf je napisan pet puta optimalnije od Acrobat.
Prvo kada se brzo skroluje po tekstu, pumpa ram, ali čim se prestane oslobađa resurse.
Acrobat što jednom okupira to ne spada dok ga ne isključiš :-)
Foxit radi kao od šale multitab sa 50 otvorenih dokumenata i ni dlaku rama ne okupira bez potrebe.

Jednostavno radi se o inteligenciji onog ko ga je kreirao, kao i kod onih koji su kreirali razne verzije windowsa, poređenja radi.
Izgleda je smisao da se non stop pazari novi hardware da bi mogao da radi novi software Big Grin

Meni konkretno 7 radi sasvim korektno kada je osakatim i izbacim 80% gluposti koje ne koristim, nadam se da cu to moci i u 10 uraditi.

EEEEeeeeee macola sta je nostalgija i meni nedostaje klasican Windows XP pogotovo Classic Windows sto kaze moja lepsa polovina stavi nesto lepo na tom Windowsu nismo vise u 2000 godini Big Grin

Na neki cudan nacin je u pravu Wink
Mislim da nećete moći da me ubedite da je moderan mobilni telefon sa tač skrinom i dva miliona aplikacija više user frendly od onih na kojima jednim tasterom obaviš željenu alkciju.

Na nekima od njih sam hladno kucao poruke u vožnji bez gledanja. Izvoli probaj sa nekim novim a da ne gledaš :-)

Mislim da je svet malo pomešao lončiće oko toga šta je to ugodno i lako za koriščenje.

Ni jedna digitalna verzija obične regulacije za volume (osim obrtnog enkodera) ne može se porediti sa običnim potenciometrom.
Jedan okret i to je to, u deliću sekunde.

Analognim osciloskopom ću za deset sekundi meriti na nekoliko različitih tačaka i sasvim rutinski okrenuti atenuator i vremensku bazu, pa čak i korigovati triger, sve to u dva poteza.
Kod digitalca mi treba po nekoliko kuckanja za svako premestanje sonde i počeo je da mi otklanja naviku da budem svestan napona na osnovu podele na ekranu i atenuatora, već sam počeo kao idiot da se oslanjam na ono što je istitlovano po ekranu.

Merenje je neuporedivo sporije kada treba pratiti brzo više stvari odjednom, tako da imam sasvim jasan zaključak o tome koliko je to bolje ili gore.

Sve je to jedna obična šminka i mnogo sasvim beskorisnog i lepuškastog šarenila.

Znanje opada, a informacije nikad dostupnije :-(
Potpuno ste u pravu za XP i Win 7 ali je cinjenica da je sedmica neuporedivo stabilnija nego XP.
A Acrobat Reader treba zakonom zabraniti a programere poslati da tucaju kamen. Ne znam da li je neko napravio sporiji program za Windows.

Sto je najgore, kada uporedite realnu brzinu racunara (i odgovarajuceg softvera) sada i npr. pre 10-15 godina, napretka skoro i da nema. I dalje se Word otvara za isto vreme koliko se otvarao i na Win98 sem ako nemate SSD disk.
Baš tako Zare!
Performanse računara na različitim operativnim sistemima su veoma relativna stvar.
Ja sam takođe držao do Windowsa XP i kada sam najzad prešao direktno na Windows 7 zbunio sam se koliko moj računar ima snage.
Stvar je što sam 32-bitni sistem zamenio sa 64-bitnim pa je procesor najzad mogao da pokaže šta ume.
Sa druge strane operativni sistemi vremenom dobijaju zakrpe što ih čini dosta tromijim pa je periodična zamne sistema novijim mnogo bolje rešenje od budženja starog.
Primetio sam da je Win 8 mnogo stabilniji i brži od Win 7. Potrošnju memorije nisam merio zato što tu imam dosta rezerve.

Win 10 sam probao na Atom 450 procesoru sa 2GB DDR2 RAM memorije i nekom integrisanom grafikom. U poređenju sa 7 i 8 na istoj konfiguraciji je mnogo superiorniji.
U poređenju sa Mint Linuxom čini mi se da mnogo brže otvara web stranice i da se manje muči na YouTubetu. Smile
Nisam stigao da ga testiram na mom desktop računaru, ali se nadam da će se uskoro i to desiti.
Očekujem ovih dana da će instalirati upgrade na 3 različita laptopa koja koristim pa ću imati neke detaljnije rezultate za poređenje.

Ukoliko neko bude objavljivao neke rezultate veoma je važno da navede koji CPU koristi, tip i kapacitet RAM memorije i verziju operativnog sistema.
Podrazumeva se da su test instance sveže i bez dodatnih aplikacije koje bi uticale na rezultat testa. Wink
Šta misliš da li bi win 10 dobro funkcionisao na mom Lenovo X61s? (core2 duo na 1.6GHz, CPU L7500, 4Gb rama, )
Hehe, i ja sam juce pregazio moju "sedmicu" sa "desetkom", radi bar duplo bolje na istom HW Smile
Samo sto je moja "sedmica" i "desetka" od proizvodjaca Apple :d
Haskintosh na desktop-u, ma to je idealno resenje ...
Ovih dana smo uspeli da instaliramo i "desetku" (OS X 10.10) na jednom Asus i7 notebook, radi bolje masina nego sa Win ili Linux.
A danas sam bas instalirao jednu matoru masinu sa nekim Atlon 64, dual core, nisam ni gledao koliko ram-a ima posto me to ni malo ne tangira kada se instalira Debian8 bez KDE (bez grafickig interfejsa). Radi masina kao sat!

Ko hoce maximum da izvuce iz svoje masine a da ima moderan sistem, samo linux pomaze, recimo Arch Linux ... Sve ostalo sa grafickim interfejsom su "uzurpatori resursa" ...

Mada iskreno moram malo da kritikujem "pojedine". Sve znam kakva je kriza i oskudacija, ali racunari su nam sad postali bukvalno osnovno sredtstvo za rad, pomocu njih realizujemo projekte kojima se vrednost iskazuje sa 3,4 a ponekad i 5 cifara Evra i onda kuknjava sto nam neradi dobro masina od pre deset godina!? Pa koliko je ta masina vec puta odplatila sebe, 5, 10, 50, 100 puta? Do koje cifre treba da se stigne da bi ukapirali sve to, da deo profita mora da se vrati nazad u ulaganje u opremu?

Po meni se pokazalo da su najisplativije investicije u desktop racunare sa Intel procesorima i dobrim maticnim plocama poput Gigabyte.
Takve masine ce vas sluziti bas dosta vremena, obicno "prezive" 2-4 verzije opertivnih sistema.
Sa druge strane najlosije su mi se pokazale investicije u laptop racunare, jako brzo ih pregazi vreme, baterije pocrkavaju, mehanicki se raspadnu ili pokvare ...
Na poslu imam masinu sa Q9550 (core2quad) kojoj mislim da joj je 6. godina. Samo taj IC (CPU) je placen pozamasnih 400E, ali sa tom masinom na nivou HW nikad ni jedan problem nisam imao, dan danas me sjajno sluzi, vozim cesto jos po 2 virtualne masine na istom racunaru, zesce maltretiranje ali to RADI jos uvek sjajno.
Ugradnjom SSD-a sam joj produzio upotrebni vek jos jedno 3-4 godine ...
(07-29-2015, 09:33 PM)Macola Wrote: [ -> ]Šta misliš da li bi win 10 dobro funkcionisao na mom Lenovo X61s? (core2 duo na 1.6GHz, CPU L7500, 4Gb rama, )

Sasvim korektno.

P.S.
Pošto je to malčice stariji laptop izduvaj ga kompresorom kako CPU ne bi usporavao u pokušaju da se zaštiti od pregrevanja... Wink
U ovoj temi a i u jos nekoliko je bilo "kuknjave" oko crknutih diskova! Iskreno i za to moram da vas kritikujem!
Poznato vam je da ce svaki taj HD da otkaze u nekom trenutku, obican ili SSD nebitno, pa kako onda dozvoljavate sebi da svoje mega-bitne potatke i projekte drzite na takvom medijumu??
Sto je problem kupiti jos jedan isti HD i to sve voziti u RAID1 (mirror mode) gde su sanse za totalni otkaz visestruko umanjene!
Slicna prica i sa PSU, masina ludilo, silne pare ulozene i onda se stedi na najgorem mogucem mestu, na ispravljacu i tu se prebiramo dali da damo 20 ili 30E?
To je krajnje neozbiljno ponasanje za profesionalce kojima su te masine sastavni deo posla ...
Očišćen je kao apoteka iznutra.
Znam da je mator ali mi je jako potrebna dok stanica zbog hardverskih portova (LPT i RS232).
Maltene više i nema lap topova sa dok stanicom...
To radi mnogo bolje i pouzdanije od bilo kog USB emulatora toga, a treba mi često za neke stare mašine po terenu.
Sve razumem Macola sta mi pricas, to je nadaleko poznat problem sa legacy uredjajima.
Ali taj problem se mora uvideti na vreme i cim vidis reklamu za neki nov racunar da vise nema "ovaj" port neko "onaj" to je alarm da svoje uredjaje/kontrolere/automate ces morati pre ili kasnije da prebacis na konekciju na "onaj" port.
Najgora opcija je ta da se problem ignorise i da se resava posledicno a ne uzrocno!

BTW ima i "ozbiljnih" resenja za legacy LPT i COM portove ali se ne svodi na 10E kineski adapter vec imaju pravi industriski LAN<>LPT i LAN<>COM converteri. Jedna od firmi koja to pravi je Tibbo mada ima sigurno jos slicnih firmi koje to prave.
Instaliraju se virtuelni LPT i COM drajveri koje standardno ukacis/podesis sa svojom aplikacijom a fizicki se komunikacija odvija preko LAN ili cak WiFi.
He he,
Bilo bi to sasvim ok kada bi se industrijske proizvodne mašine menjale brzinom kojm se menjaju sadašnji računari.
Računare je sasvim lako generacijski menjati jer je investicija plafon 1-2Kevra za mečketinu od računara.

Kod proizvodnih mašina, kupiš polovnu za 20-25K evra od 15-20 godina koja ispravno radi, a nova generacija te iste sa ne velikim poboljšanjima je reda 200-250K evra. Nema se ovde para za tu igranku.

Veruj mi na reč da većini ne pada na pamet da baci proizvodnu mašinu od 15 godina ako radi.
Sve te naprave su većinski na RS232 što se programiranja tiče.
I sa fabričkim i sa mojim kontrolerima, sve jedno.

Kada budem bio prinuđen onda ću se patiti sa problemima USB emulatora za tako nešto.
U svakom slučaju imam ih dva-tri (setovani su i spremni za upotrebu za svaki slučaj) i primeniću kad moram, ali razlika između toga i hardverskog porta je očigledna.

Hardverski port radi bez latencije i ne baguje nikad.
Teško da se može uporediti. Vreme upisivanja pomoću bootloader u PIC je recimo 1:5 u korist hardverskog porta.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9