DIY Electronic projects

Full Version: SWR/Power metri koje sam nedavno napravio
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2
Planirao sam vec neko vreme da sebi uradim pouzdan i tačan SWR / Power metar i prikupljao sam podatke i dizajne sa raznih strana vec neko vreme. Pre oko 6 meseci sam počeo da pravim lep analogni merač na osnovu malo neobičnog i starijeg dizajna od Virgil Leenerts-a W0INK  "Automatic VSWR and power meter" objavljenog u "HAM Radio" od Maja 1980. Bez obzira na godine, to je još uvek veoma upotrebljiv i kvalitetan dizajn ako ne želite da idete sa PIC kontrolerima. Meni je 61godina, vid vec nije više kao što je bio, pa sam se opredelio za velike 35uA analogne instrumente skinute iz nekih starih ruskih AVO metara. Jedino bitno odstupanje od originalne šeme je korišćenje  THAT340P  transistor-array integralnog kola u logaritamskom pojačalu, kao zamena za LM394BH - koji je za mene nenabavljiva komponenta i upotreba dva feritna torusa FT50-43 u mernom sprezniku umesto originalnog jezgra koje je takodje nenabavljivo. U originalnom clanku nije bio objavljen dizajn plocice (koliko ja znam ?!) pa sam bio primoran da razvijem svoju verziju i svako voljan da ovo pravi može dobiti PDF datoteke od mene. Uredjaj koristi tri 9V baterije koja će trajati dugo, jer  je napajanje automatsko - sam se ukljuci cim se VF iz predajnika pojavi na ulaznom konektoru i sam se ugasi sekund-dva posto nestane VF.

[attachment=16066]

[Image: DSCN2801.jpg]

[Image: DSCN2802.jpg]

[Image: DSCN2803.jpg]

[Image: DSCN2816.jpg]

[Image: DSCN2818.jpg]

[Image: DSCN2820.jpg]

[Image: SWR_main_layout.jpg]

[Image: SWR_coupler_layout.jpg]
Gde nadje 35uA instrumente, ja nisam sreo manje od 50uA.........A da rusi su to Smile
Lepo i pedantno odradjeno.
(07-28-2015, 10:55 AM)Gosha Wrote: [ -> ]Gde nadje 35uA instrumente, ja nisam sreo manje od 50uA.........A da rusi su to Smile
Lepo i pedantno odradjeno.

Tacno, rusi su to! I ja sam bio iznenadjen. Strasno su "mekani" i precizni ali mi smeta sto su "spori" jer igli treba barem sekund-dva da stigne do maksimuma... nemam trenutno pokazivanje sto bi ovde bilo pozeljnije.
Nije da me zanima gradnja ovog uređaja jer nisam u radioamaterskim vodama,ali kako mi je stari radioamater pa ima nekoliko SWR metara za razne frekvencije od 100MHz pa do nekoliko GHz, čudi me kako nisi napisao za koje opsege je ovaj koji si napravio.
Super "džidža". Sto se tice osjetljivosti kretnog sistema, i Iskra instrumenti sa najnizim 50uA opsegom su
slicne 35-40uA osjetljivosti, pa sentirani na 50uA u finalizaciji.-
@Khadgar2007, HF opseg -do 50-tak MHz- bar s feritnim jezgrom se komotno dotle ide.-
@boraomega, da nisu instrumenti predvidjeni za horizontalnu montazu pa se tako ponasaju?

pOz
Bravo čika Boro!
Lepo je što si počeo da koristiš Sprint.
Imaš od mene prvom prilikom neku količinu muških i ženskih N konektora (kablovskih i za šasiju).
Ukoliko ti je potreban i neki RGxxx/LMRxxx kabl javi mi na PP. Wink
Alo bre omladino!!!!!!!!!!! Obajatio sam a vi me lozite da radim jos vise! Pa gde ce vam dusa BRE' ? Kazi im Emire!!!
Pre nego što sam završio ovaj analogni SWR/POWER metar, odlučio sam da mi je takodje potreban i jedan sa digitalnom preciznoscu za neka precizna merenja. To nije zato što mislim da ovaj analogni nije tačan -  jeste i to vrlo tacan, ali neke vrednosti nisu tako lake za ocitavanje na analognoj skali. Analogni je neuporedivo bolji za podešavanja jer (za mene) je lakše da pratim pokrete igle i tendenciju njenog kretanja nego kad gledam digitalni displej za tu svrhu. Odlučio sam se za dizajn koji je uradio Stiv Baimont G6ALU a koji je na raspolaganju na   www.radio-kits.co.uk   i ja sam uspeo da dobijem zasebno neke ključne komponente - torusna jezgra, plocice i displej.  Jedan NAS prijatelj (dlalkovic) mi je uradio programiranje PIC-a (probali su i neki drugi ali "pojma nemaju" [Image: hihihi.gif] ) i čim sam završio montažu PCB-a, programirani PIC-a je stavljen u podnozje i ceo uredjaj je proradio glatko od prvog uključenja. Nakon vrlo jednostavne instrukcije za kalibraciju, imaćete više nego tačan SWR/POWER metar čak i bez ikakve dodatne eksterne reference. Kasnije je za  poređenje povezan u seriju sa neizbeznim BIRD43 i vestackim opterecenjem, i sledio je u dlaku sve sto je i BIRD očitavao!

[Image: DSCN2799.jpg]

[Image: DSCN2800.jpg]

[Image: DSCN2812.jpg]

[Image: DSCN2813.jpg]

[Image: DSCN2814.jpg]
Ko da je u fabrici rađen! Big Grin

P.S.
Pa kako misliš da koristiš taj uređaj bez odgovarajućih kablova i konektora? Tongue
(07-28-2015, 11:43 AM)emiSAr Wrote: [ -> ]@boraomega, da nisu instrumenti predvidjeni za horizontalnu montazu pa se tako ponasaju?

Vidis to mi je potpuno promaklo.... a originalni ruski AVO metar jeste bio da stoji horizontalno na radnom stolu! 
Moram da dodjem Emire da mi odrzis dva-tri kraca kursa....
(07-28-2015, 11:48 AM)TDA Wrote: [ -> ]Bravo čika Boro!
Lepo je što si počeo da koristiš Sprint.
Imaš od mene prvom prilikom neku količinu muških i ženskih N konektora (kablovskih i za šasiju).
Ukoliko ti je potreban i neki RGxxx/LMRxxx kabl javi mi na PP. Wink

(07-28-2015, 12:24 PM)TDA Wrote: [ -> ]Ko da je u fabrici rađen! Big Grin

P.S.
Pa kako misliš da koristiš taj uređaj bez odgovarajućih kablova i konektora? Tongue

Tesko da cu ja imati obraza da bilo sta od te ponude koristim, posle svega sto si ti do sada za mene ucinio i sto si mi uvek kao poklon dao! U ostalom kablovi i konektori i ne trebaju.... sve ovo radi WiFi!  Wink

A i SPRINT sam dosta savladao, samo se zadisem posle 15-20 metara.... (vodova)
(07-28-2015, 10:40 AM)boraomega Wrote: [ -> ]Meni je 61godina,

Ima šanse da ti ovi "pametnjakovići" na vlasti produže starosnu granicu za penziju na 67, kao što su već uradili "pametnjakovići" u Crnoj Gori.
Bravo cika Boro, ja sam ovo savrsenstvo tek sada video Smile Jako jako lepo. Svaka cast.
A sto tebe nema na bandu?
Pa dok ne prodju grmljavine, za 5 dana dva puta udarao grom na 5-6m od moje antene ne bih vise Smile , sacekacu tamo septembar.
Da li vama za ovo mogu da pomognu lighting arrester-i za Wi-Fi?
Nešto ovako:
http://www.terra-wave.com/shop/rptnc-plu...p-511.html
http://www.terra-wave.com/shop/files/pro...ohhmifhb35
http://www.wireless-sh.com/en/Lightning_...er-78.html

Koje vi frekvencije uopšte koristite?
Pa u princupu mi govorimo o kratkim talasima, amateri koriste i gigaherce ali kome je to zanimljivo on i koristi.


Dakle oko 1.8-2Mhz, 3.5-3.8Mhz , 7-7.2Mhz, 14-14.4Mhz, 21-21.4mhz, 28-29Mhz to vazi za kratke talase. Koristi se i 50Mhz i 144Mhz , 434Mhz , 1.2-1.3Ghz, i navise ... nisam naveo neke bandove koje se koriste za telegrafiju no nije bitno...
OK. Ti i Bora imate od mene 2 komada do 3GHz pa ih testirajte.
Baš me zanima kako će se ponašati... Wink
Za ovaj prvi nema nigde navedeno do koje snage se moze upotrebiti. Ovaj drugi JHLA-6BP je do 200W a moja stanica je tu negde malo ispod te snage (oko 160W).
Boga mi video sam kod mene u sobi varnice i po pozamasnje, kada je bio udar groma culo se skoro ko petarda kao dlan o dlan ali samo jace Smile
Pages: 1 2