DIY Electronic projects

Full Version: Dilema oko 16F628
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2
Ljudi, treba da sebi napravim jos dva merna instrumenta (frekvencmetar i L/C metar) i oba koriste PIC 16F628. E sad, ono sto sam ja nalazio kod nasih snabdevaca je da ta kola rade na 20MHz (ako sam dobro razumeo?) a na jednoj semi (L/C metar) uz to kolo stoji kvarc od 4MHz?! Jel to neki drugi pod-model istog cipa koji radi na 4MHz ili svaki moze da radi bilo gde nize od 20MHz?!

Nadam se da ce mi neko od vas "mastera" ponovo pomoci sa programiranjem....  Angel
Pozdrav,
PIC-onja "vari" sve do 20 MHz, ako je radjen za 20 MHz, postoje i varijante za nize frekvencije od tih 20MHz.-
Uglavnom ravnati se po programu za koju je frekvenciju Qvarca pisan i staviti takav kvarc.-
Svi ti instrumenti su nastali na platformi PIC16F84, a kako su 16F627 i 16F628 pin kompatibilni i najmanje upola cijene 16F84 koriste se ovi noviji 627 i 628: Razlika je samo u postavkama kod programiranja, a to ce onaj ko ga
bude "przio" znati.-

pOz
Zahvaljujem za objasnjenje. To je oblast koju sasvim ne poznajem pa sve moram da pitam.

Samo da te obavestim Emire da sam zadnjih dana odradio dva jako lepa HF SWR/POWER metra i to jedan digitalni sa PIC-om (drugari mi programirali) i jedan "starinski" analogni za koji mislim da vec znas da ga radim odavno. Oba su prakticno zavrseni, na digitalnom jos fali ispisivanje oko dugmica sta je sta, a analognom sam veceras farbao kutiju (prva ruka) a sutra cu valjda zavrsiti pa i to pakujem. Vec je bio sasvim spakovan, testiran i bazdaren kompletno pa sam sve rasturio zbog farbanja.
Bice i slikica i sema i HEX-ova.
Svaki PIC ima vise opcija za svoj "master" oscilator, programski se bira da li koristi interni R/C, ekterni Quartz ili Clock Input iz nekog drugog izvora.
Kada se izabere tip oscillatora, interno ima PLL koji dize taj clock na recimo 20MHz ili neki drugi modeli na 40-60MHz i to se koristi za pokretanje "programa".
Fleksibilno je u smislu da se moze uzeti neki standardni kristal i da se njegova frekvencija tacno umnozi onoliko puta koliko je potrebno i to podesavanje se postavi u program/HEX.
Ako je izabrano npr 4MHz i vec imas gotov program (HEX) onda mora da se koristi taj kristal, a ako se poseduje source-code onda je moguce da se izmeni program i postave neke druge kombinacije vezane za oscilator.

Inace pohvale za taj SWR/POWER metar, vidis da to nije toliko strasno sa PIC-evima, samo da se napece ispravno, nabodes to na plocicu i vozi Misko Wink
Da, sve sam ukapirao na meni dovoljnom nivou. Cinjenica je da ta mala sokocala mnogo nude i pojednostavljuju, ali ja nemam energije i vremena da sad zapocinjem odiseju sa njima. Kad nisam na vreme... sad moram da molim druge da mi to odrade.
Znacajna razlika je u tome sto je ovaj tip instrumenata najbolji za tacna merenja, ali su (za moj ukus) promasaj kad su u pitanju podesavanja... za to su JEDINO analogni instrumenti sa skalom i iglicom. Ovako da 5 puta u sekundi preracunavam u glavi... meni nezgodno.
Cak i medju analognim ima velike razlike u prigusenju skretnog sistema, samo skretni sistemi provjerenih brendova.

Zbog ovog 5 puta u sekundi, nekoliko digitalnih unimera je zavrsilo u komadima na podu, prethodno naravno u
zid.
MCU omogucava, recimo kod frekvencmetra, pri rezoluciji 10 Hz (period mjerenja 0,1 sec) da ima reading od
9 mjerenja u sekundi a onih 0,1 sec obavi sve medjuoperacije.-
Takav je @omegakg ugradio u svoj antena analizator. Autor je iz Italije, a na stranici Brane Zupan se moze
naci stampa identicna velicinom LCD displeju i link do stranice autora na kojoj je HEX.
http://users.triera.net/zupanbra/drm/freq.html

Sprava je veoma upotrebljiva za razne namjene jer je programski moguce ukucati razne vrijednosti
preddjelitelja-preskalera,unaprijed su definisani moduli djeljenja, a kod koristenja sprave kao skale
za stare analogne prijemnike, medjufrekvenca se jednostavno uprogramira.-

pOz
Bilo je starih verzija tog PIC16F628 koje su radile sa max 4MHz. Ovo danas ide sve na vise MHz.
Opet moram nesto da pitam... na jednoj semi se pojavljuje PIC sa oznakom 16C84 - 10E/P a ja ga nigde kod nasih standardnih dobavljaca ne vidim. Svi imaju 16F84. Da li ce HEX fajl - program pisan za taj C cip, valjati tj. raditi i u "F" cipu ili mora "C" cip da se nadje?
C oznaka oznacava kontrolere koji se mogu samo jednom programirati (OTP- one time programmable). Zato su jeftiniji pa su za masovnu proizvodnju.

F serije imaju eeprom ili flash memoriju pa se moze vise puta programirati. Nije to velika razlika za nas u ceni pa se zato se kupuje F serija.

A u sustini to su identicni kontroleri tako da kod radi na oba.


P.S.
Takodje postoji 16LFxxx. Ovo LF oznacava kontroler koji je pravljen u XLP (extra low power tehnologiji sa manjom potrosnjom), pa se tu kod nekih primena treba obratiti paznja prilikom zamene sa 16Fxxx (16Cxxx). Posto je dozvoljeni opseg napajanja uzi i periferije se razlikuju.
Hvala lepo! Znaci moci ce 16F84... super! A jel znacajan onaj sufiks "10E/P" ? Vecina koje ja nalazim su "A-04/P" ili "A-20/P" a ovaj uredjaj koji nameravam da pravim ima kvarc od 4MHz dakle verovatno mora taj 04/P?!
Moze svaki. =04/P je za max 4 MHz, ovi sa visom frekvencijom -10/p (rjedak) 10MHz max i 20/P 20MHz.
Na 4 MHz rade svi.-

pOz
Boro izvinjavam se nisam proverio pre nego sto sam odgovorio.

Postoji razlika izmedju ova dva kontrolera. Nije velika ali postoji.
Najveca je razlika sto je Power Up timer bit invertovan.

Posto se 16c84 ne moze vise kupiti. 16f84 je najbliza zamena, samo je pitanje da li se moraju uvesti neke male izmene. Bilo bi najbolje da okacite projekat pa da pogledamo.

Voleo bi ako bi potvrtdio neko ko ima iskustva sa ova dva kontrolera.
(07-14-2015, 09:50 AM)boraomega Wrote: [ -> ]Pa onda da okacim...

http://svetelektro.com/clanky/citac-do-1300mhz-252.html

 Iz sorsa se vidi da je koristen 16F84

        llist p=16f84

    __CONFIG _CP_OFF & _PWRTE_ON & _WDT_OFF & _HS_OSC   



Hvala dlalkovic! Ja ne znam to da vidim jer ne znam da tumacim program.
Evo ga iz izvornog koda iliti SORS "SOURCE"

pOz
Dakle to moze i sa 16F84. Ja vec nacrtao plocicu i ovih dana cu da je odstampam i nagrizem-izbusim. Tada ostaje da uzmem PIC u RETAM-u i da opet nekog "prevarim" da mi to programira.

Posle toga sledi L/C metar sa PIC-om i sa tim bi se za sada zavrsila moja potreba za instrumentima za neko vreme.
Sve sam ja to imao ali se vremenom razvuklo kojekude... nekad zbog bolecivosti prema prijateljima kojima "strasno treba" neki instrument a ne mogu da ga priuste, a nekad poneki prodam zbog raznoraznih finansijskih potreba druge prirode. Kad videh da sam ostao na jednom digitalnom multimetru i poluispravnom osciloskopu (bez sonde - i to moram da napravim!), upali mi se crvena lampica da moram da malo dopunim arsenal instrumenata.
Napravio frekvencmetar do 1,5GHz sa PIC 16F84 (koji mi je programirao i poklonio SAGGIT - i to 2 komada! HVALA!)
Sve radi "od prve" i sasvim lepo cita za moje potrebe. Jedino je displej "zatupljen" jer nema svetlo a pozadina je siva sa crnim slovima pa se ne vidi bas super - za moj vid!

Kome treba dobar, jednostavan i jeftin kaunter preporuka ide za ovaj mada ima 100.000 slicnih na NET-u!
Kod kauntera su dve stvari bitne, stabilnost vremenske baze i tu se treba malo potruditi i upotrebiti neko dobro resenje za glavni oscilator, a druga stvar je ulazni predpojacavac i atenuator.
Konkretno pre-amp nije ni malo jednostavno napraviti da radi dobro u tako sirokom opsegu. Malo pojacanje nam ne daje osetljivost dok veliko pojacanje moze da toliko distorzira signal da counter pocne da broji nesto bezveze. To se najefektnije resava sa 2-3 opsega tipa da imamo mehanicke kontrole za x1, x10 ili x100 gain/att.
Takodje ulazna impedansa je vrlo bitna stvar, po pravilu nam treba sto veca, red 1Mohm i to se najcesce koristi dok za meranja u radio tehnici nam treba 50ohm. Npr preko 100MHz (ili od 10MHz) skoro uvek se koristi 50ohm. Zato cesto na kaunterima imaju dva ulaza koji se po tome razlikuju.

Sve ostalo (sama logika brojaca) je prakticno ista za sve tipove, bilo da je sa diskretnim logickim kolima, PIC-evi ili Intersill-ovi ICM7xxx.
Ostalo je vezano za ergonomiju, da li je displej LED ili LCD tipa ...

Meni je jos od malena ostao LED displej kao nezamenljiv tip, eventualno fluorescentni.
LCD mi nije bas nesto za te potrebe, mozda neka alternativa sa OLED tipom displeja koji ima drasticno drasticno bolji kontrast od LCD.
Sve to znam Miki ali je meni trebalo brzo i jednostavno resenje sa amaterskim novoom tacnosti a ovo je sve zadovoljilo. Jedino bih voleo da imam bolje vidljiv displej, ali ne znam da li se ovi jednostavni kao moj 1x16 uopste prave kao OLED?

Ponekad bas zazalim sto ne znam te PIC-eve pa da ja sam sebi menjam softver da ga prilagodim da moze recimo na dvoredni displej jer vecina ima backlight itd. itd.
Pages: 1 2