DIY Electronic projects

Full Version: sve oko mršavljenja : od ishrane do aktivnosti
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7
@TDA jel se umoris stalno seljakajuci postove? Smile

U cijeloj temi nije spomenuta sol kao jedan od elemenata koji unosimo u za organizam enormnim kolicinama
i koja pomaze stvaranju masnih naslaga. Vecina hrane koju mozemo sirovu konzumirati (mislim na razne salate)
ne treba soliti jer sadrze dovoljnu kolicinu soli.
Bio sam u situaciji kada je supruga 1985 izasla iz bolnice nakon dvije veoma teske i zahtjevne operacije da
prestanem konzumirati duhan (pusio izmedju 4 i 6 kutija dnevno i pio sve osim nafte i benzina) i to se reflektovalo
povecanjem tjelesne mase i ostalim "veseljem" koje uz to ide.-
Dok me nije kicma pocela zezati drzao sam tezinu oko 100 kg, ali sad kad se tesko i malo krecem nafatalo
se jos. Zaboravih napisati da sam bio dogurao do vec spomenutih 127,5 kg, ali kretanje i dijeta po krvnim
grupama (0=mesozder) me vratilo na standard 100 kg. Prve kilograme izgubio Atkinsovom dijetom-7 dana,
samo da se nacnem, a onda malo lezernije-po krvnim grupama dijeta.-

pOz
(07-06-2015, 11:45 AM)emiSAr Wrote: [ -> ]@TDA jel se umoris stalno seljakajuci postove? Smile

U cijeloj temi nije spomenuta sol kao jedan od elemenata koji unosimo u za organizam enormnim kolicinama
i koja pomaze stvaranju masnih naslaga. Vecina hrane koju mozemo sirovu konzumirati (mislim na razne salate)
ne treba soliti jer sadrze dovoljnu kolicinu soli.
Bio sam u situaciji kada je supruga 1985 izasla iz bolnice nakon dvije veoma teske i zahtjevne operacije da
prestanem konzumirati duhan (pusio izmedju 4 i 6 kutija dnevno i pio sve osim nafte i benzina) i to se reflektovalo
povecanjem tjelesne mase i ostalim "veseljem" koje uz to ide.-
Dok me nije kicma pocela zezati drzao sam tezinu oko 100 kg, ali sad kad se tesko i malo krecem nafatalo
se jos. Zaboravih napisati da sam bio dogurao do vec spomenutih 127,5 kg, ali kretanje i dijeta po krvnim
grupama (0=mesozder) me vratilo na standard 100 kg. Prve kilograme izgubio Atkinsovom dijetom-7 dana,
samo da se nacnem, a onda malo lezernije-po krvnim grupama dijeta.-

pOz

Toooo druže!!! ,jedva čekam da pročitam... Ja sam jutros ustao sa 89,1kg a vratio se kući sa 85,9kg,e sad kako?!,otišao sam da kupim karte za avion i oprostio se sa 450.000 din. Sad idem malo da plačem u kupatilo. Big Grin
(07-06-2015, 03:02 PM)Vlada021 Wrote: [ -> ]Ja sam jutros ustao sa 89,1kg a vratio se kući sa 85,9kg,e sad kako?!,otišao sam da kupim karte za avion i oprostio se sa 450.000 din. Sad idem malo da plačem u kupatilo. Big Grin

Ala na tvoju kilažu, utiču cene Big Grin Big Grin Big Grin
nekoliko puta sam jeo u radničkom restoranu na aerodromu i tamo skontao jedno: količina hrane koju unosim kući je daleko veća nego što je u restoranu a rezultat lošiji. ne ulazim u ukus i kvalitet hrane nego samo u količinu. valjda sam pod uticajem vremena kad je hrana bila luksuz pa je uvijek govoreno "pojedi sve,nemoj da ostavljaš,zašto ne jedeš hleba..." itd. roditelji naših roditelja živeli su u vremena kad je to bilo opravdano,mada danas su druga vremena - em hrane ima više em je daleko nezdravija, a navike su ostale. sipa se preko donjeg ruba tanjira,jede se mnogo više hleba a slatkiši su umjesto rijetkosti postale svakodnevnica. u restoranu sam dobio tanjir hranu do donjeg ruba i jedno parče hleba,i odmah se zapitao koliko li će mi porcija trebati,međutim umjesto da ostanem gladan zapravo budem baš onako fino sit,nemam kamen u želudcu i nemam napad pospanosti. ostanem jednako dugo sit a i mnogo bolje se osjećam. tu kontam npejcic-a kad kaže "stani kad je najslađe", jer tad i jeste najbolje.
[Image: dijeta-x.jpg]

Predlog za večeru
Smile
Pu pu, beli luk vam u oči!
Ja bih posle tri ovakva obroka kolabrirao u roku od 48h :-)
k-ha ha haaa Smile
Evo da i ja napisem svoja iskustva, sto se tice tezine zadnjih 12 mjeseci je za mene bio pravo roller-coaster. 

Citav zivot sam bio mrsav, i pokusao da se udebljam svim snagama. Nisam imao nikakve poroke, niti troskove, trosio sam sav svoj novac na hranu. Jeo sam 5-6 puta dnevno. Na fakultet sam isao sa 2 sendvica u torbi.
Svaki dan sam jeo po 1-2 cokolade, chips, sokove, gazirana pica, grickalice. Majonezu sam jeo kasikom!
I dalje sam bio premrsav. 
Stvari su se pocele mjenjati kada sam krenuo u teretanu i religiozno se drzao treninga za masu. I dalje sam bio mrsav, ali sam dobio misice, malo rasirio ledja, i napokon bio zadovoljan svojom tezinom. Plus imao sam snage i izdrzljivosti, i osjecao se zdravo.

Kada sam poceo raditi u Japanu, zivot mi se skroz okrenuo naopako, jeo sam 1-2 puta dnevno. Konstantno sam bio na granici kolapsa, psihicka komponenta nije zanemariva, 24 sata dnevno si pod ogromnim stresom, i kada sam se vratio u bosnu nisam mogao da pojedem vise od 8 cevapa! Od takvog zivota i sad imam stomacne tegobe ponekad.

Ovdje na poslu sam morao da narucujem nezdravu hranu sa kolegama i to u kombinaciji sa mojim sada potpuno usporenim metabolizmom, mi je nabacilo ogromnu kolicinu kilograma vrlo brzo. Osjecao sam se kao starac, jedva sam se penjao uz stepenice. Imao sam 90KG prije 2 mjeseca.

Vec 8-9 sedmica sam na visokoproteinskoj djeti.
Izbacio sam sve sokove. Dozvolim sebi dnevno samo dvije kasike secera u kafi.
Izbacio sam sve sto je masno, kao i zitarice i hljeb, tjestenine. Jedem mnogo povrca i nemasnog mesa i ribe.
Ne jedem procesiranu hranu (pogotovo sireve, i slatkise), i jedem samo nemasne sireve, jogurt i mlijeko..
Lagani trening i trcanje poslije posla, u zavisnosti od vremena. Voce sam ogranicio na razumnu kolicinu.
Izgubio sam malo vise od 12Kg, i osjecam se mnogo bolje.

PS
Takodjer krompir je zabranjen u svim oblicima, i to je ono sto mi najteze pada. Nije cak ni secer koliko krompir!  Confused
(07-16-2015, 09:05 AM)elektropionir Wrote: [ -> ]...
Vec 8-9 sedmica sam na visokoproteinskoj djeti.
Izbacio sam sve sokove. Dozvolim sebi dnevno samo dvije kasike secera u kafi.
Izbacio sam sve sto je masno, kao i zitarice i hljeb, tjestenine. Jedem mnogo povrca i nemasnog mesa i ribe.
Ne jedem procesiranu hranu (pogotovo sireve, i slatkise), i jedem samo nemasne sireve, jogurt i mlijeko..
Lagani trening i trcanje poslije posla, u zavisnosti od vremena. Voce sam ogranicio na razumnu kolicinu.
Izgubio sam malo vise od 12Kg, i osjecam se mnogo bolje.
PS
Takodjer krompir je zabranjen u svim oblicima, i to je ono sto mi najteze pada. Nije cak ni secer koliko krompir!  Confused

Znam da je teško pregledavati ovolike postove, ali ako te ne mrzi evo ti ukratko moja iskustva oko hrane #34... Sve osim boldovanog ti je dobro (po mojim četvorogodišnjim iskustvima). Evo ti, na primer, samo ovaj link - Zablude o mastima za razmišljanje ako ništa drugo...

Sve najbolje ti želim!
postoji li negde nekakvo objašnjenje kako se pravilno podešava bicikl (visina sedišta,udaljenost upravljača npr od sedišta,visina upravljača...) u odnosu na visinu/gabarite bicikliste ili je sve to svedeno na "nariktaj kako ti paše"?
(10-01-2021, 06:43 AM)HomeMadeAudioProject Wrote: [ -> ]postoji li negde nekakvo objašnjenje kako se pravilno podešava bicikl (visina sedišta,udaljenost upravljača npr od sedišta,visina upravljača...) u odnosu na visinu/gabarite bicikliste ili je sve to svedeno na "nariktaj kako ti paše"?

Najbitnije je uzeti ram prave veličine, ni prevelik ni premali. Za mounty u principu idu manji ramovi, da može da se zavuče 4 prsta između gornje šipke i osetljivog dela tela kada se ram opkorači. Za drumske je to par cm više. Razlikuju se i geometrije ramova, mounty su običn duži za istu visinu pa se sedi nagnut, drumski kraći pa se sedi uspravnije. Ima tu i tabela kojekakvih. Meni npr sa 172cm odgovaraju gradski i treking ramovi 48-50cm. Čak i malo manji. Ramove ispod 50cm je inače i teže naći, ne znam zašto.

Sedište se podešava tako da je noga u krajnjem donjem položaju pedale gotovo ispružena odnosno blago savijena u kolenu i to je najbitnija stvar. To se podesi tu negde pa posle kad se vozi 5mm dole, 5mm gore dok ne bude baš kako treba Smile

Nagnutost tela u vožnji je lična preferenca. Lično preferiram uspravan položaj, mounty sam praktično penzionisao i poteram ga par puta godišnje i sada vozim gradski e-bike kao prevozno sredstvo ili treking zbog zadovoljstva. Tu može da pomogne lula volana sa podešavanjem nagiba pa se namesti kako godi.

I meni lično najbitnija stvar. Sedište. To je kao kupovina cipela. Napraviše nauku oko toga, prave se u više veličina, oblika. Svojevremeno sam izmerio trtične kosti na specijalnoj stolici (može i sedanjem na rebrastom kartonu pa lenjirom se premeri) i kupio sedište po meri. Nikad nisam zažalio. Trenutno mi na oba magareta SQ Lab 621, nema pritiska na genitalije, nema bola u guzici na početku sezone. Od jeftinijih se odlično pokazao Witkopp koga ima par puta godišnje u Lidlu na akciji, zadovoljna moja lepša polovina a i nekolicina poznanika.
davno ne pročitah sadržajniji odgovor 😀 hvala!
Jedino što tom odgovoru fali bar 3 puta više korisnih podataka Wink. Tako se možda podešavaju one bicikle iz Varljivog leta 68, 3 prsta gore, 4 dole i slične priče se ne koriste od kraja prošlog veka. Određivanje veličine tako što opkoračiš ram je više nego neozbiljno.

Pogledaj ovaj link pa ako ti nije jasno, pitaj. Ima dosta sličnih na tu temu. Ne mogu sada detaljno da objašnjavam.
I pogledaj sliku šta se sve meri i podešava kada ozbiljno podešavaš poziciju Wink.

https://www.youtube.com/watch?v=oE3XyTXUIxU

https://www.youtube.com/watch?v=oxNznrlRXGU
Postoje za odabir bicikla i namještanje kalkulatori na netu u koje se upisuje sve; od visine do "duljine malog prsta na nozi" da bi se dobile pave vrijednosti. Malo proguglati jer sam neke stvari već i pozaboravljao, Ovo sa razmakom trtičih kostiju je isto jako bitno u odabiru sjedala. Bicikli su kao i audiofilija, nema kraja...
😀 sve na svetu ima svoj početak i svoj kraj... samo viršla ima dva kraja! 🤣😀🤣
(10-02-2021, 05:49 PM)zbotic Wrote: [ -> ]Postoje za odabir bicikla i namještanje kalkulatori na netu u koje se upisuje sve; od visine do "duljine malog prsta na nozi" da bi se dobile pave vrijednosti. Malo proguglati jer sam neke stvari već i pozaboravljao, Ovo sa razmakom trtičih kostiju je isto jako bitno u odabiru sjedala. Bicikli su kao i audiofilija, nema kraja...

Jeste, sve to računa teorijski savršeno, kao i pravila ne snimcima koje sam postavio. Ali teorija je jedno a praksa drugo. Mnogo češće se odstupa od toga nego što se slepo poštuje jer nema 2 isto građena čoveka. 

Glavno pravilo je da nema pravila  Big Grin. Suština je da se polazi od teorije i u zavisnosti od građe, načina sedenja, načina vožnje, kondicije... manje ili više odstupa. Da ne pomisli neko da to može bilo kako, veća odstupanja se mnogo češće mere milimetrima nego centimetrima.
dobro je sve to znati,mada mene smatrajte prosečnim korisnikom koji se samo zapitao da li je ispravno ono što mu godi (često ono što godi zapravo šteti) a ticalo se ponajviše činjenice da mi stvarno više odgovara sedište podignuto toliko da noga u donjem položaju pedale bude skoro potpuno ispružena.
takođe,i uspravan položaj sedenja mi takođe više odgovara - ne jurim brzo niti vozim mnogo kilometara dnevno da bi mi smetao uticaj smanjene aerodinamike pri vožnji,a kad spustim upravljač onda se mnogo više naslanjam na njega pa izgleda da pritisnem neke vene ili arterije pa mi se ubrzo pojavi bol na mestu dodira sa upravljačem a ostatak ruku ispod lakta počne da trne što ponajviše osećam tek kad podignem ruke sa upravljača.
sedenje više uspravno smanjuje taj pritisak pa nema ni bola ni utrnuća. sva vožnja mi je kroz grad pa svakako nemam gde da jurim,i na semaforu sam otprilike 3x u 6km koliko imam u jednom pravcu.
vozim se do posla i sa posla 2x 6km manje više,zavisno da li odem još do prodavnice ili tako nešto. shvatam da bi bilo bolje da nakon posla napravim tih 12+ km ali teško se nagovorim. ovako idem na posao jer moram da radim,a kući idem rado jer volim taj ostatak dana pa mi teško ne pada ni ta vožnja.
kupio sam Trekking bicikl - zapravo dva. prvi mi više odgovara po položaju tela ali nisam video da ima mnogo lufta na amortizerima prednjeg točka,a kupovina nove vilice ovde košta više nego taj ceo bicikl,pa će ići kući u Srbiju i tamo ću ga lepo servisirati, smatram da taj bicikl to zaslužuje. ugodan je i bio je polovan i jeftin. proizvođač je McKenzie.
drugi koji sam kupio koštao je preko 100e što je i inače mnogo za polovan bicikl. na oglasima je bila samo jedna slika i lepo je izgledao. svaki sličan po oglasima bio je te cene ili skuplji (preko 200e) ali sam lepo spustio cenu,seo u firmin kombi i otišao oko sat vremena vožnje po njega. situacija na terenu je bila drugačija od one sa slike. u međuvremenu je pukao plastični prsten koji štiti nogavice od lanca,i na slici se nije videlo da je bicikl porđao na sjajnim delovima. kad sam već došao,kupio sam ga. po dolasku i probi par dana uvideo sam da je bicikl u ok stanju što se tiče guma, amortizera (kao i kod prvog,i ovaj ih ima samo napred),ali i da su usled dugog stajanja u nekoj vlažnoj prostoriji takođe porđale i sajle kočnica i oba menjača. ručice menjača su plastične,i onaj navojni umetak (što se nalazi na izlazu kućišta ručice menjača kroz koje prolazi sajla a u njih ulazi bužir) je "ukrtio" i popucao uzduž što je rezultiralo povremenim ludovanjem stražnjeg menjača - sam prebaci iz 5te u 6tu,iz 6te u 7mu i slično. kupio sam sebi trošak,ali lep je,neogreban,jako dobre gume koje nekim čudom nisu ispucale,vidno nepohaban. Vojager je valjda marka.
.
još je na oglasima jedan lep bar na oko,nije mnogo skup - Hercules Avanos. dao sam ponudu ali se čovek ne javlja već dugo. ako se i ne javi,svakako će vojadžer da me se navoza - ako Bog da...
(10-02-2021, 09:51 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: [ -> ]a kad spustim upravljač onda se mnogo više naslanjam na njega pa izgleda da pritisnem neke vene ili arterije pa mi se ubrzo pojavi bol na mestu dodira sa upravljačem a ostatak ruku ispod lakta počne da trne što ponajviše osećam tek kad podignem ruke sa upravljača.

Meni se to dešavalo na ručkama koje su došle na biciklu, bez onog proširenja na krajevima. Kada sam stavio ručke sa tim proširenjima (slične kao ove na slici) i malo se uspravio (podesiva lula) nisam više imao problema.
[attachment=36348]
Pomagale su mi i rukavice sa onim jastučićima na dlanovima gde se oslanja ruka.
dobro je - nisam jedini sa tim problemom... iz tog razloga mi paše upravljač Trekking bicikla,pošto ima praktično tri načina na koje mogu da se oslonim odnosno upravljam biciklom.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7