Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SSD hard u sistemu
#1
Brick 
Reših da na postojeći komp dodam SSD od 60GB za operativni sistem, Win7 ultimate 64bitni, i počeše moji problemčići, koji dotad nisu postojali...
Elem, HW je matična GA-770T-D3L, 6GB 1333 DDR3, AMD Athlon II x3 450, 3,2GHz... grafika Asus EAH5450, PCI expres od 512MB, mada u sistemu je prikaže kao 1GB ???
Zvučna je na matičnoj, mada je dodata Creative neka gold...

Na SSD hardu je već bio instaliran Ubuntu 15 kad sam ga ubacio u računar, i on se pokrenuo pri prvom startu... naravno da sam ga sa Qpart očistio i spremio za Win7, kao ntfs...
Već sad su počele brige, jer više nisam mogao lako ući u Bios, jer se pojave tačke i linije, kao na CRT TV kad nema signal... nakad preko celog monitora, nekad samo u donjem delu ekrana...
Iz par puta uđem nekako u Bios i tu podesim hardu AHCI mod, što nikako nije posle radilo... vratim na IDE, iako je SATA II ploča, i to 6 komata...
SSD sam priključio na Sata 0... Pošto imam još tri hard diska, morao sam ih isključiti, kako bih uopšte mogao početi instalaciju Win7.
Instalacija prošla brzo i glatko, radi mali ko zmaj, no trebaju mi i ostali hardovi, te ih priključim, no Win samo krene da sastavlja logo i tu stane i čeka, ko zna šta, ni par restartova ne menjaju situaciju...
po savetu znalca, isključim računar, izvadim bateriju, resetujem Bios......
Restart nije doneo promenu, te otkačim druge hardove osim ssd, i naravno sve radi...
Pokušan i ulazak u Bios sa svim otkačenim hardovima, i opet je otežano, tek iz nekoliko puta uspe. Inače, datum i vreme drži, tako da verujem da je baterija u redu i nisam merio napon?

Gde grešim, i šta mi valja dalje raditi?
Reply
#2
Takvi simptomi se obično pojavljuju kad zabode hardver na nekom od HDD (ili SSD).

Te linije koje si opisao se ne ukalpaju u kvar HDD pa su moguće povezani sa grafičkom.

Zvučnu koju imaš (ukoliko je iz KG) je Sound Blaster Audigy 2 koju sam ja malo modovao. Wink

Isključi sve HDD i SSD sa ploče i resetuj BIOS.
Podesi ga i vidi da li zabada pri tome.
Nađi neko komp na kome je već podignut sistem i testiraj diskove nekom aplikacijok koja služi u te svrhe.
Onda ćeš naći u čemu je problem.

Ukoliko imaš problem sa grafičkom, može se desiti da radi OK sve dok ne instaliraš drajvere za nju, odnosno dok joj se ne pokrenu svi resursi.
Takvu grafičku treba zameniti.

Ako ploča ne gubi podešenja datuma posle par minuta bez napona, onda je baterija OK.
Najbelje je da je izmeriš. Treba da daje oko 3V kad je nova.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#3
Nesto slicno mi se dogadjalo prenego sto mi je skroz otkazala maticna, neki IDE kontroler tacnije. Mada nisam imao problem sa ulaskom u bios, vise sam imao muku sa teskim pokretanjem win-a jer je znao kao blesav da se restartuje bezbroj puta dok ne uleti u sistem. Mozda bi trebao da razmislis o updateu biosa.

Nisam bas neki strucnjak i znalac ali sam sa svojim i kompjuterima ljudi koji me svakodnevno okruzuju proziveo svasta pa sam tako stekao dosta iskustva. Mada smem da se zakunem da polovina resenja do kojih sam dolazio nisu imala nikakvog smisla ali
su davala rezultate Smile

Srecno.
Reply
#4
Pošto ovo nisu brze rabote, eto nekih rezultata:
baterija izmerena na 3,13V, otkačeno sve i proban ulazak u Bios, i dalje otežan, iz par puta uspe...
kada u Bios uđem i prebacim na AHCI, ulazi svaki put u Bios, a da ništa još nije prikačeno od HDD ili CD...
kada prikačim SSD hard, krene učitavanje Win7, no zaglavi na sklapanju loga Wina, one četiri boje zastave Microsofta... i restartuje i ponovo zaglavi...
Kada uđem ponovo u Bios, i vratim na native IDE podešavanje, normalno digne sistem i upravo kuckam sa njega...
Pošto planiram, da sve hardove pospajam, i promenim ponovo na AHCI mod, te reinstal, verovatno, da je ovo zadnje kuckanje sa ovog sistema...
Ako ima još neka ideja, dok ga nisam "priklao"?
A da flešnem neki novi Bios se ne usuđujem, nisam našao odgovarajući na sajtu proizvođača, a automatski Update  sa CD-a pokrenut to ne čini, iako me uredno prebaci na stranicu Gigabyte...
Trenutno na SSd-u imam instaliran Win7 sa IE11 i kompletnim update svega, i od 60GB imam 20GB slobodno, tako, da ispada da je za ovaj OS 60GB mali hard? Još kad bi poneki programčić ubacio, verovatno bi ga zatrpao?
Reply
#5
Kada prebacis na ahci mod sata kontroler onada windovs kernel ne pronadje sata drajver jer isti i nije instaliran tokom instalacije sistema. Isto brljavi i ako iz ahci prebacis u ide mod.
Reply
#6
Dejan je u pravu.

Koji model ploče koristiš i koja ti je verzija BIOS-a na njoj?
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#7
Flash-uj bios. Ne kupuj gigabite MB Wink, meni su se jako loše pokazale ( a protutnjilo ih je kroz ruke i previše ). Pozz
Glupost je najneobicnija od svih bolesti - od nje ne pati bolesnik, nego svi ostali.
Reply
#8
Trenutno pišem sa nekog mallca iz rezerve... pošto sam pošizio posle drugog reinstala,, sad ga vraćam na klasičan HDD i sad i ovde drži desetak minuta Setup is starting....
Skinuo sam i bios odgovarajući sa Gigabytove stranice, za MB GA-770T-D3L, V1.4, no može da ga učita samo sa Floppy-ja, kojeg nemam...
kako da ga uputim na USB ili CD-rom?
Skinuo sam i drivere za AHCI i SATA, no zanima me kako je do sada radio sa SATA2 hardom, a nisam posebno učitavao drivere za SATA?
BIOS je Award, AMD 770 BIOS for GA-770T-D3L F3 sa dual BIOS-om
MB,napajanje i ceo sistem su iz 2010 godine i do sada,(do ubacivanja SSD harda nisam imao nikakvih problema.
Da li je moguće,da se otkazivanje ploče poklopilo sa priključivanjem SSD harda?
Ja baš nisam ubeđen u takve "slučajnosti"!
Sad je počeo da kopira i expandira Win files...
Al* gnjavi, sporo, za desetku sporo...
Reply
#9
Ako  mislite, da bi novo napajanje nešto promenilo,imam  u rezervi... Smile 

A ako mislite,da  se ploča  oprašta od  mene,koju bi preporučili,a da  zadržim ostalu boraniju?
Eventualno, kako  da je baš proverim?

Učitao se njekako Win, startuje ga, al lenjooo, gnjavi...
Reply
#10
Čudno.
Kažeš da ti je verzija BIOS-a F3.
Na Gigabyte support sajtu stoji da je F4 prva i jedina verzija BIOS-a za ovu ploču.
http://www.gigabyte.com/products/product...=3587#bios

Probaj da uđeš u BIOS i proveriš još jednom koju verziju imaš.

90% je da imaš problem sa nekim od HDD/SSD ili sa SATA kontrolerima na ploči.

Nije do napajanja.

P.S.
Ako se ne snađeš sa tim kompom možemo da organizujemo da se vidimo neki vikend i da ti rešim taj problem.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#11
F3 stoji a post screenu...Samo,, kako da ga flešnem bez flopija?
Reply
#12
Jedino da na USB flash instaliraš free DOS ili slično, pa da vršiš flešovanje BIOS-a sa njega.
Trebalo bi da može tako.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#13
Ispravka.
Možeš i iz Windowsa.
download.gigabyte.eu/FileList/Utility/motherboard_utility_atbios.exe
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#14
TDA ti je već odgovorio... Za neke druge koji budu čitali i tražili rješenje problema postoji alati koji USB memory stik prilagodi butabilnosti... Jedan od alata se može naći na HIREN`S BOOT a zove se RMPrepUSB. Pozdrav
Glupost je najneobicnija od svih bolesti - od nje ne pati bolesnik, nego svi ostali.
Reply
#15
Nekako sam napravio reinstal na SSD i "nagovorio" BIOS na verziju F4, iz Windoguza, a pre toga ponovo clear cmos, pa default Bios...
Sad "vidi" i drugi hard od 300GB, koji mi je bitan, a treći, koji je uglavnom ostava od 1,5TB i dalje ne vidi?
Nisam se igrao sa AHCI, dojadilo mi danas Smile
Reply
#16
Možda je baš u njemu problem.

Sad kad si podigao sistem probaj da testiraš diskove pomoću Sentinel.
http://www.hdsentinel.com/
Dovoljna ti je i besplatna verzija za test...
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#17
(06-23-2015, 07:24 PM)Bocko Wrote: Nekako sam napravio reinstal na SSD i "nagovorio" BIOS na verziju F4, iz Windoguza, a pre toga ponovo clear cmos, pa default Bios...
Sad "vidi" i drugi hard od 300GB, koji mi je bitan, a treći, koji je uglavnom ostava od 1,5TB i dalje ne vidi?
Nisam se igrao sa AHCI, dojadilo mi danas Smile

Koje je snage napajanje? Može li gurnuti postojeće HDD-ove+SSD+Mb+Grafiku?
Glupost je najneobicnija od svih bolesti - od nje ne pati bolesnik, nego svi ostali.
Reply
#18
Napajanje je Blueberry 450, nije bilo baš najjeftinije, mada imam modularno od 750W već spremno za zamenu, vreme mu je, mada radi i drži napone...
Reply
#19
Da je do napajanja problem bi se odrazio i na ostale komponente u sistemu.
Kad smo već do grafike. Da li još imaš problem sa njom?
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#20
Uh bluberry ne bih da vredjam ali u svetu napajanje bas i nije nesto posebno. Zameni ti to napajanje pa probaj dalje sta se desava. Rasteraj gremline malo okolo. Posto je ploca iz 2010 kako kazes nebi bilo zgoreg zameniti pastu na hladnjaku cipseta. Sve su to sitnice ali umeju da stvore cudne probleme . Takodje i prasina na elektronici od HDD-a. Sata kablovi vremenom pocnu da prave probleme pa nije zgoreg da se promene. Zna se desiti da nestane sata hdd usred rada. Sporo podizanje sistema zna da bude rezultat losih sata kablova. HDD sentinel hoce da upozori ako ima dosta gresaka u komunikaciji sa hdd-om da treba promeniti kablove.
Pozdrav
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)