Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CNC motalica za transformatore
#1
Vec duze vreme se bavim izradom transformatora i mogu vam reci da je mukotrpan poso kada se namotavaju mali transformatori.Najveci problem je slaganje zice zato sam resio da sagradim automatsku motalicu koja ce da slaze zicu i broji krugove.
Slaganje zise ce biti izvedeno step motorom koji okrece navojno vreteno.
Glavni motor i lancanike sam uzeo od elekto bicikl i mogu vam reci da sam bio iznenadjen koliku snagu ima motor namotava 3mm bakarnu zicu ko od sale.
Evo vam neke slike ovo je tek pocetak izrade nisam jos cnc vodilicu postavio ali bice uskoro.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#2
Cenim inicijativu!
Samo napred! Smile
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#3
Racunaj da imas sto rate-ova od mene. Ako budes krenou ozbiljno da se bavis ovim imaces dosta musterija odavde...
Reply
#4
Nadam se da bih do kraja ovog meseca trebala da bude zavrsena motalica uskoro ce i SW za kontroler biti priveden kraju.
Reply
#5
Lepo izgleda. Bravo! 
Šta ti je ovaj disk pored lančanika?
Reply
#6
Disk ima ulogu kao enkoder samo ce na njemu biti uradjen  jedan prorez za detekciju da je kalem napravio jedan krug i da se vodjica pomeri za debljinu zice koja se namotava.
Senzor cu da stavim otvoreni optokapler CNY36 ali nisam probao da li ce sam disk da preseca svetlo u optokapleru ili cu morati da prelepim disk nekom neprovidnom folijom.
Reply
#7
Pretpostavio sam da je enkoder al rekoh da pitam. Mozda je bolje da zbog prasine ides na kombinaciju magnet i hall senzor. 
Reply
#8
Postavicu optokapler sa gornje strane okrenut prema zemlji i mislim da nece biti problema sa prasinom.Hall senzor nisam nikada koristio tako da nemam iskustva sa njim. 
Reply
#9
Juce se malo radilo oko CNC vodilice da ne bude da sam se uspavao  Smile  

Navojno vreteno je trapezni navoj korak 2.5mm

Da li neko ima predlog kako da izvedem zatezanje zice veliki problem predstavlja zatezanje tankih zica .


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#10
Možda da koristiš neke gumirane tvrde valjke, pa preko neke jake opruge da dobro drži žicu u valjcima.
Reply
#11
Možeš kopirati sistem sa kasetofona, oprugica preko filca reguliše napon žičke, jedino, što bi ista morala da se nalazi između dva točkića sa gumom..
Kalem sa tankom žicom stoji vertikalno na podlozi i preko npr keramičkih, pecaroških uvodnika se sprovodi do kočnice, gde vijkom podesič pritisak opruge na filc...
pokušaću da nacrtam u paintu...

Reply
#12
Jasno mi je to sa tockice da izvedem ali sam mislio da i to bude elektronikom upravljano recimo da li bi bilo izvodljivo PWM preko nekog motorica a zica da se provuce preko nekog siber potenciometra kao na ovoj masini:

www.youtube.com/watch?v=KRNljBm8c2E
Reply
#13
Kontrolisanim pritiskom na kalem, ako je original (okrugli plasticni) + preko 3 tockica kao na koloturi.-
Inace je smor kontrolisati tanku zicu.Imao prilike motati 0,03 mm i cijelu skalu do 0,1mm (magneti za gitare)-
auuu kad je to davno bilo...
Prije pojave MCU u siroj upotrebi pravio namjenski motalicu za 16 kalemova istovremeno (elektroventili-VN trafoi i sl)

pOz
Reply
#14
Neverujem da cu motati tanju od 0.1 jer program za motalicu sigurno nece podrzavati tanje preseke od 0.1 ali je i 0.1 mukotrpno kontrolisati.Malo zapne u kalem i pokidase.
Reply
#15
Hoće tu da se javi i problem sa masom samog kalema pri tako tankim žičkama, te je praktičnije kalem držati nepokretan u vertikali i vođicama žici sprovesti preko kočnice...
potrebna količina se sama odmotava i nema masu koja pravi problem kočnici...
Naravno, ivice kalema preko kojih klizi žica trebaju biti glatke... Izuzetno retko se tako pokida žica.
Reply
#16
Vidi se na snimku da onaj "srednji" plasticni tockic, klizi kao spaner napred-nazad (onaj sto ga na snimku par puta namesta rukom u krajnji-pocetni polozaj.
Ako moze da ti pomogne, mogu da ti dam par komada spanera sa nekih tekstilnih masina. Kroz njih su prolazili konci, a oprugom regulises pritisak.
Slicno, ili isto kao sto Bocko kaze.
Nesto kao ... Izvinjavam se za kvalitet slika.

Reply
#17
milepa  Hvala ti na ponidi ali mislim da to nebih moglo jer bojimse da ne skida izolaciju sa zice ipak je bolje resenje dva gumena tockica.
Reply
#18
Stavis kartonske podloske izmadju, pa izmedju njih provlacis zicu.
Uzgred, ono na snimku nije siber potenciometar, nego opruga u klizacu koja koriguje labavost zice. Donekle svi tockici sluze i kao spaneri, jer sto vise prolazi zica oko tockica to ju dodatno spanuje, ali nije dobro preterivati.
Ne zaboravi, sto rece Bocko da pun kalem stvara otpor prilikom odmotavanja i svojom masom koci brzi start masine,ali isto tako nastavi da se okrece od svoje inercije i kad vuca prestane. Verovatno tu korekciju odradjuje onaj motor na kalemu. (levo na snimku).
Reply
#19
Nesto cu smisliti za zatezanje a kalem ce da stoji vertikalno i nece da ima rotaciju jasno mi je o cemu pricate.
Reply
#20
(06-11-2015, 09:14 PM)Milan94 Wrote: Vec duze vreme se bavim izradom transformatora i mogu vam reci da je mukotrpan poso kada se namotavaju mali transformatori.Najveci problem je slaganje zice zato sam resio da sagradim automatsku motalicu koja ce da slaze zicu i broji krugove.
Slaganje zise ce biti izvedeno step motorom koji okrece navojno vreteno.
Glavni motor i lancanike sam uzeo od elekto bicikl i mogu vam reci da sam bio iznenadjen koliku snagu ima motor namotava 3mm bakarnu zicu ko od sale.
Evo vam neke slike ovo je tek pocetak izrade nisam jos cnc vodilicu postavio ali bice uskoro.

Bravo za temu Big Grin

Prosle godine sam hteo da pocnem da pravim motalicu , trazio sam po netu , citao , gledao ali dzaba ...
Od svega toga samo sam naucio neke osnove o step motorima ...
A i nisam nasao nista konkretno , ni jedan projekat motalice.
O programiranju nemam pojma a imam veliku volju da ucim.
Ne znam odakle da pocnem , bio bih ti veoma zahvalan kada bi me malo uputio.
Bilo bi lepo ako mozes da podelis semu .
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)