Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hackintosh - osnove
#1
U poslednje vreme sam počeo da razmišljam o Mac OS.
Kako nemam odgovarajući hardver logično je da ću sigurno pre ili kasnije da probam Hackintosh, odnosno Mac OS na hardveru koji nije Apple proizvod...
Neko mi je objasnio da postoji odgovarajuće procedura instalaciju Mac OS kad pri ruci nemaš nikakav računar koji na sebi ima jabuku kao logo.
Nadam se da među nama ima ljubaznih ljudi koji će me malo uputiti "korako po korak" u ovu problematiku i spasili me kopanja po netu i ubijanja matičnih ploča. Big Grin
Naravno, sve to ću propratiti odgovarajućim povratnim informacijama kako bi sledeći radoznali dečak znao šta ga čeka. Big Grin

Hardver koji sam predvideo za ovu igrariju nije ništa posebno:
CPU: neki iz Intel C2D serije
MB: neka od Intelovih miniITX sa integrisanom grafikom
RAM: 2-4GB DDR2

Fala unapred svima na pomoći! Smile
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#2
ako zelis neupotrebljiv OS sto ne probas ubuntu u gnome3 izdanju?
dzaba je, lepsi(subjektivno) i manje cimanja oko instalacije
Reply
#3
Po čemu je to neupotrebljiva kombinacija?
Reply
#4
slabo se ko naigrao na MAC-u.
od ozbiljnih programa mislim da velika vecina radi na windowsu a samo nekolicina na unix-like OS
ako se koriste 'obicni-svakodnevni' programi onda i ubuntu zavrsava posao.


ako mozete da nabrojite korisne programe koji rade samo na MAC-u itekako bih voleo da saznam za iste.

ne broje se playOnLinux i playOnMac varijante
Big Grin
Reply
#5
Po meni Linux upošte nije neupotrebljiv.
Ja ga koristim za sve poslove gde je Windows neupotrebljiv... Wink
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#6
Windows može biti mnogo neupotrebljiviji nego Linux ili Mac, zavisi za šta nam treba Smile Ja Linux koristim odavno iz jednostavnog razloga, zato što me je windows nervirao. Sada mi je i u opisu radnog mesta, tako da daleko od toga da je neupotrebljiv, samo zavisi šta od njega očekuješ.
Reply
#7
takodje ga i ja koristim kao sporedni dualBoot os,
windows ima neke nelogicnosti(npr. ne moze da obrse fajl Sad ) i to se nadomesti uz pomoc linuxa

hackintosh sam koristio jednom malo kod druga,
nista pametno mi nije zapalo za oko da uopste pozelim da ga imam
Big Grin
Reply
#8
Glupo bi bilo da se raspravljamo koji je OS bolji, jos nisu napravili "savrsen" operativni sistem, niti ce skorije.
Nekome vise lezi jedan, nekome drugi, sve zavisi koji su zahtevi korisnika.

Da se vratimo na temu, Hackintosh je relativno nov pojam koji se pojavio pre 5-6 godina tj kada je Apple odlucio da u svoje racunare ugraduje iskljucivo Intel procesore (pre toga su ugradivali PowerPC procesore).
Dodatno cela prica se zahuktala kada je Apple objavio source za svoj kernel koji je baziran BSD Unix-u.
To je posledicno prouzrokovalo ogromno interesovanje korisnika PC racunara koji su pozeleli da na istim pokrenu Apple OS X jer je osnovni preduslov (isti CPU) sad napokon ispunjen.

Medjutim, klasican PC hardware je prilicno razlicit nego Apple-ov i ta razlika je prvestveno na najnizem upravljackom nivou tj BIOS-u dok Apple koristi EFI.
Ono sto ustvari ceo koncept Hackintosha radi je taj da "prevari" OS da se radi o EFI kompatibilnom HW-u tj vrsi emulaciju u BIOS okruzenju/postavci.
Inace EFI je odavno poznat van Apple-ovih masina i koristio se veoma dugo kod serverskih racunara. Cak je EFI dobio sve vecu popularnost i sada mozete naci klasicne PC maticne ploce (npr Gigabyte) koje vise nemaju BIOS vec EFI u osnovi i na koje mozete sa vrlo malo "trikova" da podignete OS X.

Vezano za instalaciju, ovde je opisana procedura pomocu Unibeast:
http://www.tonymacx86.com/yosemite-deskt...ed-pc.html

Mala napomena: da bi ste ispratili ovu proceduru neophodno je da imate vec neku radnu OS X instalaciju iz koje ce te napraviti bootabilni USB, ne moze drugacije (bar ne prosto)!
Reply
#9
Nađoh nešto zanimljivo... Big Grin

Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#10
Dali se Hackintosh može instalirati na laptop sa integrisanom grafičkom ?
Reply
#11
Može. Ali pre kupovine pogledaj koji su modeli podržani (najbolje OOB da te posle ne boli glava).
Reply
#12
Već sam kupio HP 250 G9  Deca core I5 1235U pa pošto je bez OS čisto pitam nije nužno da na njemu bude Hackintosh.
Reply
#13
Pre kupovine valjda da se konsultuje ovaj HW Buyer's Guide generalno za sav podržani HW, to je sve PC platforma samo neki detalji su specifično uskladjeni da to radi prilično dobro.
https://www.tonymacx86.com/buyersguide/b...ers-guide/

Uglavnom su Intel sve mašine, stavljaju obavezno dodatne grafičke kartice, M2 diskovi i RAM koliko budzet dozvoljava.
Na taj platformi rade svi operativni sistemi, specifično radi macOS, derivat BSD Unix-a sa AppleOS grafičkim sistetmom.

Stvar je u tome što osim CPU i GPU tu ima još gomila periferija i drajvera za WiFi, zvučnu karticu, USB 2/3, svašta još i to je kod Apple standardizovano i probrano da radi za njihov OS sa ne-modifikovanim drajverima jer za sa sav ostali HW mora da se doda .kext file/drajver za
svaku periferiju posebno i još dodatno na sve to možda treba da se "patch-uje" ACPI tabela za neke specifične periferije.

Većina tih stvari za podešavanje prilikom instalacije je sada automatizovana preko installera.

Praktično svaki HW može da se pokrene ako se instalira adekvatni drajver, odakle nam drajver e to je problem, ovo što ima i što je u opticaju probano to radi na prvu, za ostalo mora da se dodatno nekako osposobi.

Dodatna nezgodna stvar je kod izrade USB boot diska, ta operacija koliko sam video je moguća samo na Apple OS, ne može da se sklopi boot particija jer se traži instalacioni DMG od originalnog "vanila" sistema koji se kopira na USB, može da se izabere verzija ali za svaku ima poseban installer.

Ako proradi installer, ostalo je sve Hackintoš Smile
Reply
#14
Macovi su vrlo jeftini sad (second hand) Nema svrhe Hakintoshovati
Reply
#15
Ima i ta varijanta, generalno Hackintosh ne može da se napravi ako već nemate neki originalni Mac kakav god samo da može da posluži da se napravi Boot USB.

Caka je u tome što su ti matori Apple računari stvarno "matori", nije podržan zadnji OS, hardwer i njihovi konektori su priča sa sebe i to su sve stvari koje su vezane prvenstveno za HW koji je danas za taj nivo i te perfomanse drastično povoljniji po ceni iz grupe standardnih (IBM)-PC komponenti.

Ima različitih grupa za konfiguracije, zavisi šta kome treba, od Mac Mini pa sve do Mac Pro.

Mac Pro su Desktop mašine, za HD Audio/Video editing, Adobe alati za rad, priključeno više HD 4/8K monitora i neke specifične A/V periferije.

Ovo su preporučili i to je ZADNJA generacija na kojoj će moći da se voze Intel x86 procesori, to je već presečeno jer je Apple već prešao na svoje nove ARM kontrolere, Apple M1 i M2 koji stvarno "tuku" po perfomansma ove Intele nekoliko puta.

Dok se ne pojave PC ARM matične ploče u ovom rangu perfomansi ovakva ploča sa 3 slota za PCI-e diskove je u rangu "Bembare" sa mnogo konja koja prelazi mnogo kilometara, ali pazite novo, sa garancijom, nije polovno Smile
Ima i jeftinije od toga, jedno po jedno se skida sa ploče zbog cene ... 
[Image: attachment.php?aid=41240]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)