Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Current Mirror Amp (Vladino pojačalo)
(03-12-2015, 11:21 AM)npejcic Wrote: U prilogu PDF-ovi šematik, i svih slojeva na PCB-u, exportovano u razmeri 1:1
Dimenzija pločice 100x85mm

Nebojša hvala na ovom. Ja sam bezuspešno pokušavao da dobijem nešto od sch i brd fajlova ali samo sam dobijao poruku da program ne može da prepozna fajlove.
Reply
Ovo pojacalo koristi veoma slican ulazni stepen kao i Pioneer A-400X(koji je inace veoma hvaljen), Pioneer ima par kaskoda vise ali je to to. Izlazni stepeni se razlikuju.
Reply
@ivanlukic Otvorio sam bez problema u Eagle V6.3...
Reply
Nije ovo neko mnogo inovativno pojačalo. To je simetrična topologija sa strujnom povratnom spregom, phase shifterima i strujnim ogledalima  na VAS stepenu (gde to ne vidimo često). Ovakvih i sličnih pojačala ima sijaset, i moram da priznam da se mnogima ova topologija veoma sviđa kako zvuči, a jedan od ljubitelja sam i ja. Smile To je slično kao VSSA, TSSA, Ovation SX i NX, Cyrus iii, Cyrus Straight Line, etc....
Reply
Ova je topologija veoma osetljiva na smetnju iz napajanja (ripple) i veoma je korisno što je stavljen stabilizator na ulaznom stepenu. Bez njega bi moralo da se pravi stabilisano napajnaje ili cap multiplier. Ako ne bi bilo toga staba i strujnog ogledala pojačalo bi imalo jak brum i zujanje.

Ove topologije su prvobitno primenjene u high speed opampovima za video i slične aplikacije, ovo nije zamišljeno za audio. Ali su kasnije ljudi probali da prave audio pojačala snage i mnogim se to JAKO svidelo kako zvuči.

Boris na dayudio.com je imao jednu temu Fet HEX Explendit ampliifier gde je dao brdo shema i pločica zasnovanih na ovoj topologiji.

Kome ne smeta brum i zujanje mogu da prave i ekstremno pojednostavljene verzije ove topologije kao Pee Cee Bee.
Reply
(03-12-2015, 01:35 PM)ivanlukic Wrote: Ova je topologija veoma osetljiva na smetnju iz napajanja (ripple) i veoma je korisno što je stavljen stabilizator na ulaznom stepenu. Bez njega bi moralo da se pravi stabilisano napajnaje ili cap multiplier. Ako ne bi bilo toga staba i strujnog ogledala pojačalo bi imalo jak brum i zujanje.

Ove topologije su prvobitno primenjene u high speed opampovima za video i slične aplikacije, ovo nije zamišljeno za audio. Ali su kasnije ljudi probali da prave audio pojačala snage i mnogim se to JAKO svidelo kako zvuči.

Boris na  dayudio.com je imao jednu temu Fet HEX Explendit ampliifier gde je dao brdo shema i pločica zasnovanih na ovoj topologiji.

Kome ne smeta brum i zujanje mogu da prave i ekstremno pojednostavljene verzije ove topologije kao Pee Cee Bee.

Bravo (:  Upravo ovo boldovano mi je ostalo urezano u sećanje kad sam bio do gosn Vlade. Mnogo mi je drago da je neko prepoznao topologiju i to pomenuo (:

Inače na izlaz se mogu stavljati i Sankeni, pa kome se više sviđa. Nama za normalne zvučnike nisu neophodni. U pitanju su 2SA1215/2SC2921, a mogu i 2SA1216/2SC2922.

Što se tiče izlaznih tranzistora - 2SA1943/2SC5200, imaju se kupiti Tošibini u Silkenu za 298 dinara po komadu. Ja sam juče kupio 2 para (pored dva koja već imam). Kupio sam i po 25 BC639/BC640 po 25 komada zarad uparivanja. Kontam da će mi trebati još jer je bitno da oni budu maksimalno dobro upareni. Kupio bih još ali nije bilo - očistio sam im fiokice, a nova isporuka stiže u ponedeljak.

Pločice sam naručivao kod Milana (iz KG mislim). Odrađene su jako dobro.
Reply
Zvu,

OK je što si kupio puno BC639/640 i što misliš da ih uparuješ, to svakako neće da škodi, ali najvažnije je da se uparuju ulazni tranzistori i generalno tranzistori bliže ulazu. To uparivanje se radi pre svega da se smanje izobličenja i redukuje DC offset (poboljša simetrija).
Reply
BC639/640 su grupovina, više ljudi će da se okoristi, nije greda za novce.
Tranzistori sem izlaza su jeftilen, taman lepo svi da se upare i mirna glava Smile
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
ManicP,

slažem se. I izlazni bi bili jeftilen ali niste bili aktivni na ovom forumu kad je HMAP organizovao group buy, da jeste cena bi bila oko 100 dindži! Smile
Reply
118 ako se dobro sjećam... Smile
Chop your own wood and it will warm you twice
Reply
Ako me tih 800 kinti više za izlazne ne upropasti, ništa neće Big Grin

Bez šale, hladnjaci koje traži ovo pojačalo nisu veliki, kutija se napravi jeftino (ili otmeš rekove Guji, kao ja Smile ), trafoi moraju biti dobri pa je to jedino (pored low esr kondova) što može da košta malo više.
Reply
Gde uzimate transformatore?
Reply
Radujem se da je Zvu pokrenuo ovu temu, a naročito mi je drago što se malo više govori o konstrukciji i istorijatu šeme.
Bazirano na istoj šemi gospodina Vlade, i pločicama koje je sredio Peđa (ako ne grešim), radio sam ovaj amp negde od avg.2013 - feb.2014.
Od tada do danas, pa na dalje i u buduće Smile svira malac i uveseljava mene i ukućane, bez jedne jedine zamerke.
Kod mene radi u paru sa Dayens Studio Monitor zvučnicima (custom skretnica), lako, relaksirano sa minimum grejanja.
Reply
(03-12-2015, 06:27 PM)viktor1986 Wrote: Gde uzimate transformatore?

Čovek se zove Sale *nula šest tri - dva osam nula sedam devet osam*

http://www.emdelektro.rs/

Ne znam kako i da li radi toruse ali EI trafoe razbija. 

(03-12-2015, 07:58 PM)Leonardo Wrote: Radujem se da je Zvu pokrenuo ovu temu, a naročito mi je drago što se malo više govori o konstrukciji i istorijatu šeme.
Bazirano na istoj šemi gospodina Vlade, i pločicama koje je sredio Peđa (ako ne grešim), radio sam ovaj amp negde od avg.2013 - feb.2014. 
Od tada do danas, pa na dalje i u buduće Smile svira malac i uveseljava mene i ukućane, bez jedne jedine zamerke.
Kod mene radi u paru sa Dayens Studio Monitor zvučnicima (custom skretnica), lako, relaksirano sa minimum grejanja.

Tačno tako. Pločice je radio Peđa. Voli čovek da se igra, kaže smiruje ga (:

(03-12-2015, 08:16 PM)apexaudio Wrote: Pojacalo je odlicno samo mi malo bode oci DC povratna sprega bez DC serva ili nekog trimera za podesavanje offseta... koliki je DC offset i koliko je stabilan?

Još nisam video problem, tačnije čuo, ni kod koga ali kad sam pričao sa Peđom reče da planira u nekoj od sledećih iteracija pločice da stavi trimer za DC ofset. Kod mene ćemo jako fino da uparimo komponente, a ako bude trebalo ima da ubudžimo i trimer. Pa jesmo li DIY-eri ili nismo (;
Reply
(03-12-2015, 08:16 PM)apexaudio Wrote:
(03-12-2015, 07:58 PM)Leonardo Wrote: Radujem se da je Zvu pokrenuo ovu temu, a naročito mi je drago što se malo više govori o konstrukciji i istorijatu šeme.
Od tada do danas, pa na dalje i u buduće Smile svira malac i uveseljava mene i ukućane, bez jedne jedine zamerke.

Pojacalo je odlicno samo mi malo bode oci DC povratna sprega bez DC serva ili nekog trimera za podesavanje offseta... koliki je DC offset i koliko je stabilan?

Kada je bilo urađeno, radilo je par dana sa malo većim DC ofsetom. Onda sam, na Vuletov nagovor, smogao volje da ga ponovo otvorim i jedno popodne premeravao i napipao kojim otporima da ga spustim na 0,10 - 0,14mV, L i R kanal. Od tog dana ne pipam ništa više, niti sam šta premeravao.

Da ne rekoh, kod mene radi na +/-30V

Attached Files Thumbnail(s)
03-12-2015, 08:34 PM
03-12-2015, 08:36 PM

Reply
Leo kad napravi kutiju, uvek izgleda sajber Smile
Reply
majstorski,sebi za merak!
Chop your own wood and it will warm you twice
Reply
Slažem se.
Baš lep i uredan rad.
Ovo mi pojačalce baš izgleda zanimljivo pošto volim mala i jeftina pojačalca. Pružaju mnogo užitka za malo para. Smile
Kad budem dovršio započete projekte možda budem malo preradio pločicu i napravio sebi jednog.

Primećujem da nema zaštite na ovom pojačalu.
Da li možda koristiš neku pajser zaštitu na samim kutijama ili je bez ičega?
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Zaštita je za pussies Tongue 

Šalim se. Pa u suštini nema bolje zaštite od redno vezanog kondiša na drajver. To će se nalaziti zarad sigurnosti na srednjetoncu i na visokotoncu. Bas trpi 300W kontinualne snage, a 600W u pikovima pa se ne sikiram mnogo šta može da mu se desi (:
Reply
Oke. Samo pitam... Smile
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)