Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muzika koju slušamo
#41
(02-20-2018, 10:33 PM)neoframe Wrote: @Braca
Moguce da elektronika u studiju i u obradi menja zvuk, ali ja ti skrecem paznju bas na ovaj video koji sam okacio malo vislje. Obrati paznju samo na prva dva odlomka na akusticnoj gitari. Zanemari ostatak. Preslusaj vise puta odlomke na ISTOJ gitari drugacije nastelovano.
Kakav god da sluh imas nemoguce da ne 'osetis' drugaciju muziku! A isti instrument, ista oprema za snimanje, ista podesavanja opreme - samo je gitara nastelana 8 Hz drugacije.
Kad mislim drugacije, mislim prijatnije/neprijatnije.
Kao što sam već napisao, stvar je ukusa, odn. psihoakustike, šta je nekom prijatnije ili neprijatnije, i ako se nekom više svidja štimovanje na 432Hz, to je njegovo legitimno mišljenje.
Što se mene tiče, ova diskusija je čisto akademskog karaktera jer se celokupna muzička produkcija zasniva na standardu, tj. na osnovnom tonu od 440Hz.
Iz radoznalosti, voleo bih da preslušam i uporedim verzije nekog orkestarskog dela u oba tonaliteta, kvalitetno snimljene pod identičnim uslovima, ne znajući pri tom koja je koja. Na žalost, izgleda da do sada takav eksperiment nije napravljen.

Pozdrav
Reply
#42
(02-21-2018, 10:27 AM)Braca Wrote:
(02-20-2018, 12:10 PM)Zvu Wrote: Озбиљно предавање:
Pogledaj moj prilog (#17) na prethodnoj stranici Big Grin .

Pozdrav

Pročitao sam tvoj komentar ranije i ne osporavam. No i pored toga ima, kako si i sam zaključio, dosta korisnih informacija - pa se odvažih da podelim celo predavanje ovde. Tvoj komentar je razlog zašto nisam čak ni pokušao da pronađem test disk o kom priča.
Reply
#43
Predavanje je apsolutno za preporuku i ja ga držim na lokalnom disku.
Moj problem s njim je što u pratećem materijalu samplera piše da ne manipuliše snimljeni materijal, a toga se ne drži.
Doduše, moguće je da je u konkretnom snimku limiter bio uključen već kod snimanja, ali to je opet njegova greška.
Zato posle samplera nisam kod njega ništa više kupio.

Pozdrav
Reply
#44
Vecina firmi koja pravi pojacavace imaju prakticno istu semu samo sa razlicitom snagom. Za vecu snagu je potreban i veci napon napajanja. Time dobijemo da pri slusanju na istoj jacini svih tih modela iste seme dobijamo na testovima da najboje zvuci najjaci. Ta razlika se primeti u onim sitnim pikovima vece amplitude koje manji napon napajanja odsece. isto se desava i kad vi dignete jacinu signala i ono sto bi trebalo da da filing muzici sa svojim ekstremima bude odseceno. Na zalost danas se produkcija radi za prenosne uredjaje i potrebno je da bude sto glasnija na stetu nas koji zelimo da uzivamo i u dodatnom segmentu slusanja, prirodnosti i tacnosti.

Braco pohvaljujem sva testiranja koja ste uradili za do sad navedene diskove. Ako nekad uhvatite vremenaao dodje Vam pod ruku disk city recordsa, molim Vas da uradite njihovu analizu jer jos nijedan nisam cuo a da ne zvuci toliko odvratno da je neslusljiv
Reply
#45
Ovde je diskusija o Dr. Mark Waldrep-u, ako se ne varam. Na njegovim snimcima ne bi trebalo da bude manipulacije. Izmedju ostalog poznat je po tome da je osuo paljbu na Nordost i njegovog distributera u USA jer su upravo na demonstracijama rada papreno skupih 'Top Line' Nordost kablova u CD plejer podmetali dve verzije CD-a, kada se slusao skupi kabl. Bio je i video snimak promotera na YT koji je Waldrep kopirao i pustao zajedno sa analizom snimaka ali je pod pretnjom advokata Nordost-a to sve morao da ukoni. Ostao je samo zapis o tome na njegovom blog-u. Redovno primam e-mail poruke - njegove postove na blog stranici. On je pored profesure, veoma intenzivno aktivan propagiranju 5.1 sistema snimanja/reprodukcije, objavio je i knjigu o tome a skoro je bio ukljucen u promociju 'Yarra 3DX', sistema za trodimenzionalnu reprodukciju zvuka gde su unapred skupili vise od milion dolara pre nego je proizvod zaista finalizovan i velikoserijski proizveden.
Reply
#46
Nik, radi se baš o njemu.

Poznat mi je njegov rad i biografija (nameravam i da naručim knjigu koju je upravo objavio) i baš zato sam iznenadjen onim što sam našao u sampleru koji je reklamirao na gore postavljenoj prezentaciji.
Pošto je strog kritičar, tim pre moraju njegovi snimci da budu besprekorni. Komad iz mog ranijeg priloga (Mozart Clarinet Quintet) mi je zasmetao pri slušanju i zato sam ga analizirao.
Analizirao sam i par drugih snimaka sa istog samplera i kod njih našao stvari koje se možda ne čuju, ali se pitam da li bi snimci bez njih možda bili još bolji.
Prikazaću te artefakte prvom zgodnom prilikom.

Pozdrav
Reply
#47
(02-22-2018, 08:16 PM)Jevrem Wrote: Braco pohvaljujem sva testiranja koja ste uradili za do sad navedene diskove. Ako nekad uhvatite vremenaao dodje Vam pod ruku disk city recordsa, molim Vas da uradite njihovu analizu jer jos nijedan nisam cuo a da ne zvuci toliko odvratno da je neslusljiv
Zahvaljujem na pohvali.
Cilj mi je da u ovom ipak pretežno tehničkom forumu proširimo znanje o onome što je glavni razlog bavljenja audio tehnikom, tj. slušanjem muzike. Imam utisak da o tome nema dovoljno informacija i to je bio i razlog za predavanje na skupu u Kg pretprošle godine.

Paradoks je da danas, kada muzičkoj industriji stoje na raspolaganju do sada nevidjene tehničke mogućnosti za ostvarenje vrhunskih snimaka, kvalitet stoji na suprotnoj strani.

Što se tiče City Records, do sada se nisam susretao s njihovim snimcima jer mi njihov repertoar ne odgovara. Pored toga, PGP RTS se u medjuvremenu toliko srozao da je opravdana sumnja da su privatne produkcije još gore.
Imam jedan slog diskova na strani (dobijao sam ih od drugara koji poznaju moju maniju), pa ću pogledati da li se tamo nekim slučajem nalazi nešto i iz te produkcije.

Pozdrav
Reply
#48
Analizirao sam ceo sampler "Ultra HD-Audio" koji je M. Waldrep sastavio od 18 snimaka iz njegove produkcije AIX Records i evo rezultata.
  • Većina snimaka sadrži muzički materijal na ultrazvučnim frekvencijama (> 20kHz), što znači da se zaista radi o HD simcima.
  • Na šest snimaka se jasno vidi nekakav pilot ton konstantne frekvencije od 15,8kHz, različitog nivoa. Na tri snimka nivo mu iznosi oko -67dB, što bi mladji slušaoci verovatno mogli da čuju čak i pri rezoluciji od 16 bita (v. tabelu u prilogu).
  • Dva snimka sadrže konstantne tonove na 23 i 33,8kHz.
  • Vršni nivo na tri snimka je oko 0dB, uz manje ili više klipovanja. Najgori snimak u tom pogledu je "Lone Star" (v. drugi i treći prilog).
  • Na jednom snimku je primenjen limiter na oko -1,3dB (15 Mozart Clarinet Quintet  k 581 Allegro.flac) i to bez ikakve potrebe (o tom snimku sam već ranije pisao u ovoj temi).
  • Anti-aliasing filter je primenjen samo na jednom snimku, pa je opravdano pitanje koliko sadržaja na na ultrazvučnim frekvencijama zaista potiče od instrumenata, a koliko je rezultat preslikavanja frekvencija viših od 48kHz u propusni opseg. Što se ove stvari tiče, Waldrep nije usamljen jer je sve više produkcija koje sistematski ne koriste AAF.
Po meni, ovaj sampler ne zaslužuje epitet "Ultra HD" jer, opet po meni, HD (High Definition) ne znači samo visoku rezoluciju, već i odsustvo defekata i artefakata bilo koje vrste, a ovde imamo tri klipovana snimka! Prema tome, sampler ne zaslužuje ni epitet "HD", a o "Ultra" i da ne govorimo.
Pitam se takodje kakvi su mu ostali snimci jer se u sampleru obično radi o probranom materijalu.

Na kraju, previše je tu bombastičnih termina, tipičnih za američki marketing, počevši od "Ultra HD", pa preko titule "Dr. AIX", do knjige koja se tek pojavila i koja je navodno već postala "The Gold Standard" Huh .

Pozdrav
Reply
#49
Channel Classics daje besplatno jedan od svojih snimaka u najčešće korišćenim formatima:

https://channelclassics.us3.list-manage....0caf05d1b1

Interesantno je za poređenje - preliminarno sam pogledao par verzija u analizatoru i video zanimljive razlike.
Više o tome kad budem imao vremena.

Pozdrav Free Track, In All Formats
One Free Track, In All Formats
Reply
#50
Društvo, na ovom linku ima puno besplatnog HR materijala:
http://www.2l.no/hires/index.html?

Zgodno je što su skoro svi snimci predstavljeni u više verzija po rezoluciji i formatu, pa svako može da proveri da li je u stanju da razlikuje napr. 24/96 i CD format.

Pozdrav
Reply
#51
Kad smo kod besplatnog preuzimanja kvalitetne muzike, za ljubitelje klasike: Hyperion Records svakog meseca daje
sempler u FLAC/ALAC/MP3 formatu - odabrane numere sa novih CD-a. Potrebno je instalirati njihovu aplikaciju.
Reply
#52
Nije muzika, ali pošto na ovoj temi pričamo i o testiranju, na linku koji postavljam je skup signala za tehničko testiranje audio sistema (a i sluha):

https://audiophilestyle.com/ca/ca-academ...load-r780/

Imam od ranije nekoliko test diskova, ali prvi put vidim ovako dobru zbirku.
Nisam još stigao da sve pregledam ali su objašnjenja signala koji se nude veoma kompetentna i iz njih se štošta može naučiti o sluhu, muzici i opremi.
Podrazumeva se izvestan nivo predznanja, ali pošto je ovo audio forum, ne plašim se Big Grin .

Pozdrav
P.S. Dobra zabava u dugim noćima "koronarnog" policijskog časa.
Reply
#53
Više puta sam na forumu pominjao alatke firme XiVero, pre svega njihov program za detaljnu anlaizu muzičkih snimaka - MusicScope.
Ja sam svojevremeno pored MusicScope kupio i program AudioRepair kojim se u snimcima rše male popravke, kao napr. eliminisanje "intersample peaks".

Na žalost, firma je prošle godine zatvorena, ali su pre dva meseca sve svoje alatke velikodušno stavili na SourceForge:
https://sourceforge.net/projects/xivero-...ols/files/

Pišu da je preuzimanje besplatno za bivše kupce, ali sam malopre na ovom laptopu instalirao AudioRepair i nije me pitao za licencu.
Doduše, na tom laptopu imam licenciranu verziju MusiScope, ali ne verujem da je setup tamo tražio licencu.
Prema tome, pretpostavljam da je to samo neko formalno ograničenje, pa vredi pokušati.

MusicScope je najtemeljniji analizator globalnih parametara muzičkih snimaka, pri čemu primenjuje zvanične standarde organizacije EBU (European Broadcasting Union).

Pozdrav
Reply
#54
Posle dužeg vremena, konačno jedno slušanje muzike bez razmišljanja o elektronici, njenoj THD, zvučnicima itd.

Koncert jednog neprofesionalnog simfonijskog orkestra iz Ciriha u jednoj crkvi na periferiji grada.
Unutrašnji zidovi obloženi glatkim drvetom (nije idealno za akustiku), a čeoni zid ima difrakcione strukture.
Zvuk uopšte nije bio loš - naprotiv.

Program: Šumanov klavirski koncert i Bramsova Prva simfonija, muzika koju volim i slušam kod kuće.

Razlog više za posetu koncertu je što su dirigentkinja i pijanista "naše gore list".
Reply
#55
Podstaknut diskusijom o DSD i PCM formatima, danas sam se malo pozabavio tom temom (ceo dan sam van kuće, tj.da leko od lemilice i instrumenata, pa mi je za zabavu ostao samo laptop).
Pošto se radi o muzici, bolje da ovaj prilog bude ovde nego na temi o DDPD.

Za početak, preporučujem da pogledate opsežan materijal ovde:
https://archimago.blogspot.com/2022/06/n...ments.html
Archimago je sintetizovao i nekoliko tonskih snimaka za različite rezolucije DSD i PCM signala od 1kHz, koji se mogu besplatno skinuti.

Posebno me je interesovalo pitanje da li se nativni snimak DSD može dalje obrađivati, posebno ako se radi o više mikrofona koji su sinhrono snimljeni na posebnim zapisima. U tom slučaju se DAW softverom DSD snimci konvertuju u DXD (PCM, 32 bita FP, takt 354,2kHz), miks i efekti se urade u PCM domenu, takođe i mastering, a zatim se gotov snimak konvertuje u format po želji, uljučujući i DSD.

Međutim, našao sam jednu aplikaciju gde je pre oko tri godine prvi put urađen direktan miks sedam DSD mikrofonskih kanala, i to korišćenjem programa Signalyst HQ Player Pro koji je @savan ranije pomenuo:
https://forum.yu3ma.net/thread-2651-post...#pid127615
Radi se o maloj producentskoj kući Eudora, čije snimke prodaje firma NativeDSD:
https://www.nativedsd.com/news/mixing-in...m-allowed/
Više o tom postupku ima ovde:
https://positive-feedback.com/interviews...caulfield/

Kao što naziv firme sugeriše, NativeDSD prodaje prevashodno DSD materijal, ali nudi iste snimke takođe i u PCM formatu.
Za upoznavanje s njihovim materijalom postoji i "Starter pack" koji je do rezolucije DSD64 besplatan, a za bolju rezoluciju se plaća do 5 US$:
https://www.nativedsd.com/product/ndsd01...rter-pack/

Pošto imam mogućnost da reprodukujem DSD128, kupio sam jedan Pentaton-ov snimak u rezoluciji PCM 24/96 i DSD128:
https://www.nativedsd.com/product/ptc518...ymphonies/
jer imam nekoliko verzija te dve simfonije, među njima i Telarc-ovu 20-bitnu verziju.
Pentaton tvrdi da je originalni snimak urađen kao DSD256, ali je mastering sigurno urađen u DXD formatu jer direktan mastering u DSD formatu još uvek nije moguć.
To je glavni problem kod nativnog DSD formata: snimci manjih sastava (nekoliko muzičara) mogu da se naprave u jednom prolazu i tako prodaju (kao kod "direct to disk" u slučaju vinila), ali kada su u pitanju veliki orkestri, onda je konverzija u DXD neminovna, uz sve posledice koje iz tog proističu.
Tada je bolje sve uraditi u jednom formatu, tj. DXD, a ako neko više voli da sluša DSD, onda se radi samo jedna konverzija.

P.S. Link:
https://forum.yu3ma.net/thread-794-post-...#pid100367
i još jedan ispod njega nisu više aktuelni: Lyndberg Lyd je prešao na DXD (ranije su aktivno "gurali" DSD), a ChannelClassics je ugasio linkovanu stranicu.
Reply
#56
Svaka konverzija u pcm je lossy zbog decimation filtera, mozda pcm lepse izgleda kasnije na merenjima ali je cinjenica da je nativni dsd snimak priblizniji izvoru i sadrzi minimum 64 puta veci broj uzoraka nego pcm a samim tim iz izvornog materijala je sacuvano vise detalja, ali sta ces kada globalna industrija ne dozvoljava da dsd bude bolji od pcm jer vecinom je sve u pcm i elektronika i muzicki sadrzaj i jednostavno pcm se gura kao bolje resenje od dsd sto nije tacno. Braco pitaj Mikija da ti posalje DDPD mini da cujes kako zvuci sinfonijski orkestar, iznenadices se ja ti to garantujem!
Reply
#57
Slusajuci snimak ddpd-a snimljen mikrofonom na telefonu moze da se cuje ogromna dinamika samog snimka a zamisli samo kakav sam ja uzitak doziveo dok sam to snimao, izskreno ja sam se zapanjio ogromnom dinamikom dok sam to snimao, to je bila puna soba muzike a imao sam osecaj da mi se kosa dize na glavi od uzitka : )

https://www.youtube.com/watch?v=8PLAgyVCxBA
Reply
#58
@Savan, mogu da se organizujem sa ovim mojim muzičarima, pevač i basista su ti inače komšije : ) i da napravimo neki "unpluged", akustične gitare, akustični bass, bubanj akutični : ), Neša peva inače "akustično" i da čuješ to bez A/D i D/A konverzije malo, ako se bolje organizujemo možemo da smislimo neki A/D DSD konvertor i da stavimo dva dobra mikrofona da to snime i posle toga da postavimo kutije i DDPD amp na to mesto umesto muzičara i da vidimo "da li ima razlike"? Smile
Ja se ne šalim, stvarno bi da snimim neki DSD stereo, a 5.1 tek ima itekako smisla.
Imamo na raspolaganju i ovakav studio, možemo da se organizujemo za neko DSD snimanje, to bi bilo i za ekipu u studiju novina Smile

Da bi DSD imao smisla i sa na primer ovakvim studijom na raspolaganju gde su ustvari najbitnije odvojene prostorije i zvučna izolacija, tehnički treba nam po jedan DSD A/D kanal po jednom mikrofonu + jedan kanal za AMP, ako bi se išlo na 5.1 dakle 6 mikrofona, 6 x A/D DSD i 6 x DSD-AMP.
Dakle mikrofoni "hvataju" to što je u prostoriji dok je u monitorskoj prostoriji DSD-AMP i zvučne kutije, 1:1 bez ikakvog procesiranja, može da ima samo GAIN po kanalu za mikrofone i sve ostalo je direktni digitalni signal.
Jedino "uticanje" na zvuk je moguće odraditi izborom mikrofona i pozicioniranjem mikrofona, treba sa tim ekpserimentisati dok se u monitorskoj prostoriji ne dobije "približan zvuk i raspored" zvučne slike kakva je u realnosti u live prostoriji.

[Image: attachment.php?aid=40857]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#59
(08-05-2023, 09:10 AM)savan Wrote: Svaka konverzija u pcm je lossy zbog decimation filtera, mozda pcm lepse izgleda kasnije na merenjima ali je cinjenica da je nativni dsd snimak priblizniji izvoru i sadrzi minimum 64 puta veci broj uzoraka nego pcm a samim tim iz izvornog materijala je sacuvano vise detalja, ali sta ces kada globalna industrija ne dozvoljava da dsd bude bolji od pcm jer vecinom je sve u pcm i elektronika i muzicki sadrzaj i jednostavno pcm se gura kao bolje resenje od dsd sto nije tacno.
Izgleda da se još uvek ne razumemo.

Za mene kao slušaoca klasične orkestarske i operske muzike, osnovni problem kod DSD je nemogućnost direktne obrade sirovog višekanalnog zapisa u verziju za distribuciju.
U poređenju sa DXD formatom, koji posle obrade u nativnom formatu ima samo jednu konverziju u distribucioni format (PCM ili DSD), sirovi DSD snimak se prvo konvertuje u DXD, obrađuje, a zatim još jednom konvertuje u DSD, dakle prolazi kroz još jedan proces koji na snimku ostavlja svoj trag.

Slažem se da DSD u odnosu na PCM ima bolji potencijal za kvalitetnu reprodukciju jer su skoro svi današnji D/A konvertori ustvari kombinacija više Sigma/Delta jednobitnih konvertora, vezanih paralelno. Razlog je u ceni hardvera - lakše je nanizati nekoliko S/D kola nego napraviti "pravi" PCM D/A konvertor.
Taj koncept (više S/D konvertora) još uvek nije bez mane čak ni kod danas najviše korišćenih D/A konvertora:
https://archimago.blogspot.com/2022/06/n...0692575198

Inače, još od 2015. imam snimke u DSD128 formatu, ali tek od pre par godina imam čime da ih reprodukujem.
Meni PCM 24/96 i dalje bolje zvuči nego SACD (DSD64).
Poređenje sa DSD128 tek predstoji.
Reply
#60
Ja verujem da ne treba nikakva konverzija nego da sve ostane u 1bit dsd formatu. Kako bi se moglo spojiti 5 dsd-a u jedan? Poveca se frekvencija u dsd headeru na 5x, znaci svih 5 dsd traka koje imamo su spojene u jednu nizano po dva bita iz svake trake, kontinualno do kraja (bit levog kanala+bit desnog kanala, tako idu poredjano po defaultu u dsd na stereo varijanti) , i sada nemamo vise dsd64 nego dsd320, kada bi se pustio dsd320 na frekvenciji 64x5x41000 svaki dsd bit pojedinacno od svih 5 traka bi ostao pri svojoj izvornoj dsd64, culo bi se svih 5 traka istovremeno, jiter bi bio 5 sampla samo, ali to bi bilo neprimetno jer se ima sada frekvencija 5 x 64 x 41000 = 13MHz. Kad ne budem imao sta da radim napravicu u C programu jedan merger i pokusati demonstrirati dve trake umiksovane u jednu. I softverski moze na kraju krajeva da se konvertuje iz dsd320 u recimo dsd64 a da ostane ovaj mix : ) Ako bi se radio mono dsd onda moze da se ima 10 mono traka spojene u jednu na dsd320. To je verovatno neko vec pokusao uraditi jer stvarno je prosto ovo za uraditi, samo nismo mi to jos potrazili po netu! Eto ja nisam ni znao za HQPlejer da su ono radili sto je Braca pronasao, sto znaci da ima ovoga po netu samo treba pronaci.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)