Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muzika koju slušamo
#81
Braco nije nista sabrano, samo je frekvencija visa za x2 a oba bistrema su na istoj frekvenciji dsd64 jer su bitovi poredjani 1 po 1 naizmenicno prvi-drugi bitstream, tako da cujemo mix. Ovde vec imas 4 kanala jer su oba bitstreama stereo. Znaci na dsd1024 bi se moglo imati 32 kanala.
Reply
#82
Ako bi pomesao dve iste pesme cuo bi je kao jednu, evo odmah cu to da probam pa javim. Edit: Da! Znaci mogao bi da spojis u mix dva razlicita sinusa snimljena u dsd64 pa da uradis neku analizu.
Reply
#83
Kada se snima sa više mikrofona, svaki od njih je za sebe jedan mono kanal.
U miksu se formira stereo kanal tako što se pojedinačni mikrofoni raspoređuju po virtuelnom prostoru da bi svaki instrument došao na mesto koje odgovara njegovom fizičkom mestu u sali pri snimanju. To znači da jedan deo snimka svakog mikrofona ide u levi, a drugi u desni kanal.

Dakle, cilj miksa je sabiranje individualnih signala po amplitudi i fazi tako da se dobije stereo slika, pri čemu frekvencija diskretizacije ostaje ista.

P.S. Program za konverziju PCM u DSD koji si linkovao daje čudan rezultat - ne prepoznaje ga ni MusicScope, a ni foobar2000. Foobar pokazuje DSD139 (?), a zatim se "zaledi", tj. više ne reaguje.
Druge snimke u DSD1282000 foobar mi normalno reprodukuje.
Reply
#84
Nije do mog programa nego je do Sox-a, odmah sam primetio da ne upise duzinu fajla kako treba kada sam flac konvertovao u dsd64 (sdm) pa sam im header morao popravljati. A iskoristio sam header od sox-a kao hardcod u programu, samo sam zamenio offsete. Postavicu dsd header onakav kakav treba da bude za DsDiff format i onda bi trebalo da radi i na Fobar.

Levi mikrofon ce da cuje i nesto od desne strane a desni mikrofon po nesto od leve strane, tako da kada se to postavi u odgovarajuci kanal cuje se stereo savrseno kako treba.
Reply
#85
Sad bi trebalo da je prepoznat u ostalim programima


Attached Files
.zip   dsd_mix2.zip (Size: 25,94 KB / Downloads: 0)
Reply
#86
Aha sad tek vidim da si pitao za https://pcmdsd.com/Software/PCM-DSD_Converter_en.html znam da ima neki problem, ja sam se isto mucio prvo mi nije hteo zapoceti konverziju, nisam sad siguran kako sam resio, bas treba da bude specifican wav file to je jedino cega se secam! Morao bi da se podsetim.

Edit:
probaj sa ovim wav fajlom. Uh sad mozda ni moj program nece biti prepoznat, iskoristio sa upravo header iz tog programa : ) Edit: moj program je hardcodovan na stereo varijantu dsd64 inace nece dobro da umiksa! Za taj linkovani programcic treba proveriti dali moze da radi sa mono.wav mozda je to bio problem ako ti je wav bio u mono pa je doslo do zbrlja na konvertovanom dsd fajlu, treba proveriti sta je potrebno za taj programcic, ne deluje mi da nije kako ne treba!


Attached Files
.zip   1k.zip (Size: 81,44 KB / Downloads: 1)
Reply
#87
Zanimljivo je kada se spoje dve iste trake, cuje se kao jedna : ) Spajanjem dve iste trake recimo 1k sinusa konvertovanog u dsd64 mogla bi se uraditi analiza, to bi Bracao mogao da pusti u analizer pa da uporedi imali kakve razlike, nebi trebalo da bude nikakve razlike, razlika je samo u frekvenciji.
Reply
#88
Pošto imaš REW, to možeš i sam da uradiš: konvertuj DSD snimak u WAV, klikni WAV u RTA, daj mu ime WAV datoteke - to je sve.
Reply
#89
Odavno imam par demo snimaka od norveške firme 2L - ista muzika u tri različita formata: PCM24/96, DSD64 (SACD) i DSD128 - ali ih nikada nisam pažlivo preslušao i uporedio.
Taj link sam pre par godina okačio na forum, ali on više ne postoji jer je firma u međuvremenu napustila DSD format i snima isključivo u DXD formatu. U vreme kada sam kupovao njihovu muziku (pre oko 10 godina), aktivno su gurali DSD, sada im je tema "immersive music".

Pre nekoliko dana sam uporedio sve tri verzije na lancu Oppo BDP-105D - BP preamp - poj. za slušalice Crocodile 2 - Sennheiser HD580.
Rezultat: violine u visokim registrima vrlo izražene, čak i neprijatne, između 24/96 i DSD128 skoro da i nema razlike, SACD format najmanje prijatan.

Onda sam rešio da nabavim još materijala i kod NativeDSD nažem idealnu kombinaciju:
https://www.nativedsd.com/product/ptc518...ymphonies/
Božanstvena muzika, dirigent od koga već od ranije imam nekoliko odličnih snimaka, originalni snimak u formatu DSD256, u ponudi i drugi PCM i DSD formati, produkcija Pentatone.
Nije baš jeftino (DSD128 košta 22 evra, plus još 17 evra za 24/96), ali to je moralo da se ima!

Prvo sam preslušao celu "Veličanstvenu" (preko 70 minuta) u verziji 24/96 i mogu da kažem da je to jedan od retkih produkcija gde nisam čuo za mene tipična izobličenja digitalnih snimaka - tutti i fortissimo, kako kod gudača, tako i kod celog orkestra. Imam još tri verzije te simfonije, ali je ova apsolutni vrh!

Sledeće večeri sam hteo da preslušam verziju DSD128, ali je Oppo nije prepoznao. U poređenju sa starim snimkom od 2L koji ima format .dff, Pentaton koristi .dsf, pa je pretpostavka bila da je to uzrok, mada ne bi smeo da bude jer je razlika samo u tome što u .dff nema meta-podataka.
Uzeo sam na probu dva konvertora, prebacio snimke u .dsf, ali Oppo nije ni njih prepoznao.
Tražeći još neki .dff sinmak po internetu vidim da ih više nigde nema jer svi koriste samo .dsf - razumljivo.

Prema tome, moj Oppo je odslužio, treba mi novi server i DAC.
Server bi mogao da se uradi na Rpi4, ali je njegov USB potencijalni problem jer nisam siguran u to koliko je čist za audio.
DAC će verovatno biti Topping10, ali pošto će realizacija ovog projekta potrajati, a Cosmos priprema novi DAC, sačekaću...
Reply
#90
Upravo Boban prodaje malinu  Wink 

Pa da nastaviš sa "igranjem"  Hocemo jos
Reply
#91
Od samogradnje servera verovatno neće biti ništa jer sam na jednom ovdašnjem portalu dao ponudu za Pro-Ject Stream Box S2 Ultra (aukcija ide do utorka uveče). Ta sprava ima posebno dobro urađen USB izlaz za DAC.
Imam priliku da ga dobijem za manje od pola cene, a još je pod garancijom.
Reply
#92
Ranije pomenuta firma NativeDSD nudi zbirku kratkih snimaka za testiranje:
https://www.nativedsd.com/free-dsd-download/

Snimci u PCM formatu su besplatni kao i DSD64, a za više DSD rezolucije se plaća simbolična suma, napr. 4,99CHF za DSD256 (max. rezolucija u ponudi).
Kvalitet je odličan!

Za pristup je potrebna registracija.
Reply
#93
Tokom zadnjih par dana temeljno sam preslušao ranije pomenute snimke dve zadnje Šubertove simfonije, kao i još nekoliko drugih snimaka koristeći Topping D10B i takođe ranije pomenuti analogni lanac.
Uzelo mi je puno vremena (u tri navrata po bar dva sata) jer su snimci dugački ("Veličanstvena" traje duže od sata, "Nezavršena" 22 min.).
Preslušavao sam cele snimke da bih dobio pun utisak, a na "sumnjivim" mestima i po nekoliko puta.

Zaključak: moj sluh nije u stanju da ustanovi razlike između DSD128 i PCM 24/96. Snimci su odlični, ali ne i perfektni jer je producent iz nekih razloga rešio da sa nivoom ide "do plafona", tj. do -0,1dBFS. Muzika ima izuzetnu dinamiku (LRA nekih snimaka iznad 21), ali oba formata daju dovoljno prostora za tu dinamiku i ne vidim potrebu za kompresorom, odn. limiterom. Nema klipovanja, ali par takvih mesta su mi pri slušanju bili sumnjivi.

NativeDSD tvrdi da je originalni snimak urađen u formatu DSD256, ali pošto tog snimka nema u katalogu "Pure DSD", znači da je mastering urađen u DXD formatu (32/384), pa je od originala do distribucije prošao bar dve konverzije.
Detalji obrade osnovnog snimka nisu navedeni ni kod NativeDSD, ni kod Pentatone (oni su uradili osnovni snimak).

NativeDSD ima poseban katalog "PureDSD" sa 156 naslova, gde u zaglavlju stoji:
"All DSD Bit Rates Created in DSD Domain from DSD Stereo and in many releases DSD Multichannel Recording as well. No DXD or PCM Processing has been used."
Svi snimci u tom katalogu su kamernog tipa, što znači sa manje od 10 muzičara, a žanrovski tu ima svega od klasične do egzotične muzike.
Kod malih sastava se može u jednom prolazu dobiti snimak (bez naknandnog miksovanja), što kod velikih orkestara ne dolazi u obzir.

Ovim je priča o DSD za mene završena jer ne vidim nikakve akustičke prednosti u odnosu na PCM, a u "PureDSD" formatu nema skoro ničega od muzike koja me interesuje (orkestarska, oratorijumi, opere itd.).
To je format koga lagano gazi vreme i koji predstavlja samo jedan mali segment svetske muzičke produkcije.
DSD zapravo nije ni bio predviđen za distribuciju muzike, već ga je Sony gurao kao sredstvo koje sprečava pirateriju muzike.
Poredeći prostor koji na disku zauzima DSD128 i PCM 24/96 (FLAC), odnos je skoro 4,5:1.

Napraviću još jedno poređenje SACD i CD formata koristeći ovaj kvalitetni DAC, ali tako što ću SACD snimke kopirati na disk u formatu DSD64 (našao sam na internetu kako se Oppo 105D može "ubediti" da DSD64 skida sa CD-a i pakuje na USB stik).
Reply
#94
Ko hoće svojim ušima da proveri koliko je podrhtavanje takta (jitter) čujno može to da uradi pomoću snimka koji je Ethan Winer nedavno stavio na svoju stranicu u Windows i QuickTime verzijama:
Tonski deo snimaka je urađen u punoj 16-bitnoj CD rezoluciji.
Video for Windows (57 MB): ethanwiner.com/jitter.avi
QuickTime (64 MB): ethanwiner.com/jitter.mov
(Razlog što ne dajem celokupne linkove je što se oni u forumskom tekstu pretvaraju u reklamu za DivX. Inače, linkove sam preuzeo iz aktuelnog online izdanja Audio Express-a, pretpostavljam da ih tako čine dostupnim samo pretplatnicima)

Preporučujem i jedan njegov raniji tekst o uticaju akustike sobe na rezultate subjektivnih testova:
http://ethanwiner.com/believe.html
(Ovaj link funkcioniše normalno)
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)