Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zastita INKEL MA 410
#1
Malo sam googlao i sasvim slucajno naletim na pojacalo koje mi se dizajnerski dopada (kao ideja) pa rekoh aj da mu vidim semu (kao ja tu nesto razumem Big Grin )
I u toj semi vidim neki cudan podsklop za koji provalim da je u stavari zastita. Medjutim, ne moze se bas nazvati zastita za zvucnike vec zastita celog pojacala posto odseca mrezni napon.
Meni se ovo dopalo jer nema releja na izlazu za zvucnike, dakle nema kontakta, nema potencijalnih problema sa propadanjem tih kontakata.
Imamo relej na mreznom naponu ali na pinu NC sto znaci da tu nema varnicenja i protice mala struja (mislim u odnosu na struju na izlazu iz pojacala).

Aj sad samo nemojte da me zezate da sam otkrio rupu na saksiji Big Grin

Nisam primetio da je neka forumska mudra glava do sada predlozila ovako nesto do sada pa rekoh da prvi potegnem potez.

Ako ovo nesto vredi, valjalo bi da se nacrta plocica za sta iamamo vise eksperata na forumu.



Attached Files
.pdf   inkel_sherwood_ma410_ma610_ma910_operating_sch.pdf (Size: 849,3 KB / Downloads: 8)
Reply
#2
Zamisli šta će se desiti zvučnicima dok se elektroliti u napajanju budu praznili.... Big Grin
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#3
A kako radi ta zaštita? Probaj da odradiš analizu.
Rele privuče, trijak se isključi, rele drži dok se ne isprazni kondenzator,
i onda opet u krug. Stalno se pali i gasi.
Reply
#4
Pa lepo sam napisao da KAO ja tu nesto razumem.
Da li je moguce da se tako ponasa. Izem ti firmu...
Reply
#5
(04-12-2018, 09:04 PM)BeliNinja Wrote: Nisam primetio da je neka forumska mudra glava do sada predlozila ovako nesto do sada pa rekoh da prvi potegnem potez.

Evo ja sam  Tongue Big Grin Istina, nisam nista predlagao, samo sam pokazao i opisao zakomplikovanu semu kako sam osmislio napajanje sa zastitom za IOTA-CD u temi koja se izgubila u reorganizaciji foruma. Bilo je stabilisano napajanje izlaznog stepena sa rednim MOSFET-om kao regulacionim elementom, koji ujedno sluzi i za iskljucenje u slucaju da
1. pojavi se dc napon na izlazu
2. preopterecenje na izlazu
3. nedovoljan anodni napon
4. nedostatak napona grejanja
5. struja grejanja manja od ocekivane (grejac u prekidu, cev nije ubodena...)

Nece se ni ukljuciti ako uslovi nisu ispunjeni. Problem je bio sto je taj regulator sa MOSFET-ovima oscilovao pa ga ne koristim, a taj zbirni signal ukljucenja/iskljucenja izlaznog stepena je prebacen na relej pa se iskljucuje transformator koji napaja izlaz. Time je ispala iz zastite tacka 2, i naravno mnogo je sporije vreme reagovanja i samog releja i dok se isprazni >20.000uF na svakoj grani napajanja...
Reply
#6
Bane, promaklo mi je to ali hvala Bogu nije mi promaklo slusanje tog pojacala an skupu. I dobro se secam da su svi bili zadovoljni slusnim testom, ali vizuelno je bilo bas zabavno Big Grin

I ova tvoja ideja je prilicno dobra.
Reply
#7
Trebalo bi ga cuti ponovo ali sa ruskim cevkama dok su jos relativno nove Smile  Narucio sam prosle godine od nekog rusa na eBayu nove, posto su one Ei koje su bile prvi i drugi put u KG potamnile malo sa unutrasnje strane stakla na nekim mestima i onda samim tim vise ne zvuce cisto i prozracno kao u pocetku Big Grin
Reply
#8
(04-13-2018, 09:05 AM)enaB Wrote: potamnile malo sa unutrasnje strane stakla na nekim mestima i onda samim tim vise ne zvuce cisto i prozracno kao u pocetku Big Grin

Da nisi malo preterao?
Reply
#9
Mislim da se zeza.. Big Grin
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#10
Nisam, stvarno ima flekicu (na slici gledano, zatamnjenje gore na sredini), смотри Big Grin







Salim se ja malo, ali tacno je da sam poceo da mislim da se nesto izgubilo u zvuku u odnosu na ranije, i da mislim da nove (nove od pre 30 godina) ruske 6Н23П bolje ili bar drugacije sviraju nego PCC88 posle koliko vec radnih sati za 5 godina.


Mozemo da predjemo na ovu temu ako neko ima nesto da doda, da ne kvarimo ovu o zastiti
Reply
#11
@EnaB,
Odgovorio sam ti u markiranoj temi.

@Ninja,

Quote:Nisam primetio da je neka forumska mudra glava do sada predlozila ovako nesto do sada pa rekoh da prvi potegnem potez.

:-) Lukav je onaj ko je jeo luk, a za mudrost treba više od toga Angel

Po sećanju mi se čini da sam na neki temama @prasimix postavljao neke verzije soft starta i nekih protekcija sa trijacima kao kontrolnim elementima ispred mrežnog trafoa. Takođe i kod nekih start-stop tastera za amp...

To što tebi treba nije posebno teško napraviti ali je potrebno staviti šemu konkretnog pojačavača da bi se optimizovalo prema njemu.
Neke univerzalne verzije nikad ne mogu biti dovoljno univerzalne jer se uvek nađe neki izuzetak :-)
Za konkretnu stvar to bude optimalno i jevtinije.

Pozz
Reply
#12
Pozdrav najboljoj ekipi...
PCC88 ima grijanje 7V/300mA, ako je napon grijanja 6,3V-eto uzroka zatamnjenja.-
pOz
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)