Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CNC masine
#1
Da li je neko pravio Cnc masinu ,manju npr za busenje plocica, koji program se koristi da je besplatan i hardwer, po Netu sto sam nalazio svi se prikljucuju preko Paralel porta a to moj kompjuter nema ima samo rs232 port i usb.
Neki prijedlozi? pozz
Reply
#2
Ja nisam pravio ali nameravam i kad tad ce biti uradjena...Imas dosta programa ja sam cisto instalirao jedan da vidim kakav je program za CNC masine,pre koj mesec sam sve iscrtao sa sve dimenzijama i popisom ostalih delova bez elektronike samo mehaniku,elektroniku sam smatrao laksom stranom tako da sam prvo dizajnirao mehaniku...Sto se tice prikljucivanja na komp ,ovaj projekat sto sam ja hteo da odradim je isto na LPT port-u,ne znam da li bih mogao da iskoristis LPT to USB ili LPT to COM port ,ali kad bi vec napravio CNC imas toliko polovnih,a jeftinih kompijutera za otprilike 20 eur koj imaju LPT port.
Reply
#3
Probao sam dosta programa izmedju njih i Match 3 ali kazem svi su skoro na Lpt portu! jel mehaniku pravis po nekim nacrtima i gdje ih ima? pozz
Reply
#4
Ne,mehaniku sam sam osmislio,znaci samo sam gledao slike tipove CNC masina,ja sam pokusavao da nadjem nacrte i nasao sam kompletne nacrte ali to mi je bilo bas nerazumljivo nesto i veruj mi mnogo je bolje da ih napravis sam za sebe jer ces ih 100% razumeti,tako da sam sam za sebe nacrtao,rado bih i tebi poslao nacrte ali ni ja ne znam vise gde su sad tacno ali veruj mi nacrtaj za sebe po svojim dimenzijama koje ti odgovaraju i videces koliko je lakse nego kad bih radio po tudjim nacrtima.Pozz
Reply
#5
Ja sam prije nekoliko godina malo zagrizao u to ali sam na kraju odustao jer nemam prostora za tako nešto smjestiti u stan. Uglavnom sve je počelo da sam sam mislio raditi elektroniku i naručio sam uzorke drivera za step motore i neke sitnice da bi na kraju došao do zaključka da mi je jeftinije uzeti sa ebaya neki 3 ili 4 osni kontroler koji ima interface i drivere za step motore.Prije par godina je bilo manje više sve samo na paralelni port ali danas su sigurno kinezi nešto izmislili i na usb. 

Osobno se ne bi igrao sa elektronikom u DIY varijanti jer nisam toliko potkovan da mogu sam debagirati ako sklop ne proradi iz prve. Evo na brzinu pretraga ebaya "usb cnc driver" kaže da ima od 60-80$ gotove plug&play elektronike. 

Što se tiče mehanike tu bi se potrudio da ne idem na ono što mi dođe pod ruku od toga ću napraviti cnc stroj. Iako dosta stvari tako radim ovdje ipak treba velika preciznost i da je sve pod pravim kutem da kasnije ne bi bilo vraga. Za tako male strojeve ne znam što bi upotrijebio umjesto kugličnog/navojnog vretena možda neki pogon na remen,a za vodilice bi sigurno stavio inox šipke i one kineske linearne ležajeve koji nisu skupi. 

Govoreći od ležajevima kada me uhvatila ta manija kupio sam ih relativno dosta i sada mi samo sakupljaju prašinu...iako ajde iskoristiti će se uskoro jer si radim neki mali tokarski stroj za drvo,naravno predvidio sam da ga jednoga dana i preobrazim u CNC ako će biti potrebe.  Big Grin
Reply
#6
evo npr Cnc usb controler softwer za usb ali nije besplatan


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#7
Pozdrav svima,
po mom misljenju MACH3 je najbolja varijanta za kontrolu nekih hoby cnc masina.

Za desktop PC nije neki problem da se nadje PCI Paralelel port kartica.
Ove verijante sa USB-om uglavnom ne rade kako treba.

Milan
Reply
#8
Da Match 3 i neki stari Pc sa Lpt portom.
Reply
#9
A da li je neko pravio hardwer za Mach 3 ?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)