Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tutorijal : Izrada pločica laminatorom
#41
U milimetrima
Mali izgubljeni vanzemaljac, 3.000.000.000.000.000 svetlosnih godina udaljen od svog doma
Reply
#42
he,pa onda je i pločica 50x30mm otprilike?
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#43
(01-25-2015, 10:12 AM)11277 Wrote: he,pa onda je i pločica 50x30mm otprilike?

Blizu si. 40x70mm Big Grin
Mali izgubljeni vanzemaljac, 3.000.000.000.000.000 svetlosnih godina udaljen od svog doma
Reply
#44
Da izvines, meni ovde sve linije izgledaju manje-vise iste debljine
Reply
#45
Da vidiš razliku između 0,1 i 0,01mm, teško.
Ovo je razvijena pločica. Štampano je masnom papiru iz kataloga. Prethodna slika je štampana na kunsdruk 120gr. papiru.


Mali izgubljeni vanzemaljac, 3.000.000.000.000.000 svetlosnih godina udaljen od svog doma
Reply
#46
Hoces da kazes da mozes bez pomagala da vidis liniju od 0,001mm? Smile Ovde izgleda skoro kao ona od 0,1mm, i putpuno isto kao ona od 0,01 a morala bi da bude 10 puta tanja. Cak i da stavis za debljinu 0 bice odstampana linija, a druga stvar je sto bi stampac i za 0,01mm morao da ima rezoluciju >=2540 dpi. Ovo sto si uspeo da dobijes je odlican rezultat, ali definitivno nije 0,01mm, a 0,001 da ni ne spominjem. Ne osporavam tvoj rad, samo kazem da to sto tamo upises za debljinu nije ono sto stampac stvarno i odstampa.
Reply
#47
Iskreno. Niko od nas, nema štampač sa većom rezolucijom od 2000dpi.
Ako imaš Eagle, nacrtaj liniju od 0,1, 0,01 i 0,001mm. Ne da se vidi razlika, nego ...
Kada bi vodove filmovao, i te kako bi se videla razlika u debljini. Linija od 0,001mm, bi izgledala kao jedva vidljiva linija (senka). Tek na beloj podlozi ili svetlosti, možeš da vidiš, da postoji linija.
Nije isto štampati na običnom papiru, papiru iz kataloga, kunsdruku ili filmu. Sve ima svoje mane i prednosti.
Mali izgubljeni vanzemaljac, 3.000.000.000.000.000 svetlosnih godina udaljen od svog doma
Reply
#48
Najbitnije. Nikome od nas u 99%, ne trebaju linije od 0,1mm, a kamoli od 0,01 ili 0,001mm.
Ovo je samo bila igra, da vidim koliko mogu da izvučem preko najobičnijeg lasera od 1200 dpi.
Mali izgubljeni vanzemaljac, 3.000.000.000.000.000 svetlosnih godina udaljen od svog doma
Reply
#49
i više je nego ok bez obzira koliko je debela najtanja linija. teško je vidjeti i desetu milimetra a kamoli tanju,sa druge strane bitno je da se može odraditi ljudski i pošteno 0,2-3mm pa na više. sad ću da se natovarim saggit-u na vrat da mi odštampa na vitroplast APEX A40(38) Big Grin

ako imaš volje uradio bi štampu na kunsdruk koji mi kažeš i naravno pripremio svoje pločice. ta pločica (APEX A40) ima jako jako tanke vodove u naponskom dijelu i može se uraditi foto postupkom ili ovako uz laminator,mislim da bi sa peglom to bila velika gnjavaža.

naravno,i ne je odgovor koji se bez ustezanja i trunke zamjerke uvažava.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#50
(01-25-2015, 09:14 AM)saggit Wrote: Malo igranja, u izvlačenju linija od 0,1mm i 0,01mm.
Rađeno sa laminatorom. Temperatura: 210 stepeni, provučena 10 puta, i potopljena u hladnoj vodi 40 minuta.

Odlično!
Zna dobro da ispadne sa toner transferom, ali se moraju pogoditi svi uslovi...
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#51
Najgore je, kada uzmeš laminator, pa odmah radiš pločice, i razočaraš se rezultatom.
Ja, kada sam počeo da radim sa laminatorom (pre 15 god.), prvo sam se igrao dobrih 5 dana, da vidim koji su mi najbolji rezultati za pločice (izbor temperature, papira, potopljenost u vodi itd.). Kada ubodeš pravu kombinaciju, rezultati su vidljivi Smile 
Ovo je inače treći laminator, i moram polako da razmišljam o 4-om Angry 
I kod novog će biti igranja, prvih par dana, dokle se ne vidi: sta, kako i gde.
Mali izgubljeni vanzemaljac, 3.000.000.000.000.000 svetlosnih godina udaljen od svog doma
Reply
#52
Kod rada laminatorom veoma bitno je plocicu dobro mehanicki obraditi, sa ivica otkloniti srh-spenu, da nema izrazito ostrih ivica,
inace stradaju silikonski valjci, pocjepaju se. Ubjedljivo najbolje mi se pokazao neki prastari laminator samo A5 formata,
dva para grijaca i tri para valjaka, konstrukcija bez plasticnih zupcanika, MUP ga nekad koristio za licne karte, termostat se dao
nastimati na potrebnu temperaturu. Dobru prepravku laminatora imate na ovom linku:
http://www.drustvo-elektronikov.si/proje.../marelica/

srecno.-

pOz
Reply
#53
A za koji ce vam andrak u amaterske svrhe vod tanji od 5 drsetih, a i to je tanko. Pa kolika je lemna tacka za komponentu (ne racunajuci nozice smd cipova). Sta znam, ja ne volim da tanjim vodove toliko da ne mogu da ih ubodem pipalicom unimera. Jos gore je kad su tako tanki vodovi blizu ground planeu ili nekom drugom vodu pa cas posla kratak spoj...
Inace, hiljadita je toliko malo da se moze rukom odstraniti sa celika... A poliranje je vec ozbiljna obrada za hiljadite.
Reply
#54
(01-25-2015, 10:34 PM)BeliNinja Wrote: A za koji ce vam andrak u amaterske svrhe vod tanji od 5 drsetih, a i to je tanko.
Ovo je samo bila igra, da vidim koliko mogu da izvučem preko najobičnijeg lasera od 1200 dpi.
Mali izgubljeni vanzemaljac, 3.000.000.000.000.000 svetlosnih godina udaljen od svog doma
Reply
#55
Prelaz sa pegle na laminatorom toner transfer je recimo kao prelaz sa flomastera na peglu.
Opran o odmascen vitroplast obavezno izmatiram vodenom smirglom 800 ili 1000 granulacije. Operem plocicu u nitro razredjivacu ,kada se osusi ide u laminator. Primetio sam da na osmirglanuu povrsinu toner mnogo bolje uhvati i ima mnogo manje kidanja tankih vodova prilkom odvajanja papira.
Meni obicno ispadne problem to odvajanje papira sa bakra posto obicno koristim papir iz novina ili reklamne kataloge pa ume ona stamparska boja da uhvati za bakar. Same plocice obicno imaju dosta tankih vodova ,obicno oko 0,5 mm , gusto pakovanih pa i to otezava skidanje papira.
Onda sam negde procitao da neko to radi sa HCL pa sam i ja to probao i otada samo tako.
Plocicu koja je prosla proceduru sa laminatorom prelijem sa HCL i za desetak sekundi papir je gotov raspada se samo tako. Plocicu obavezno izvadim i operem vodom i pregledam kvalitet vodova ima li prekida i prespajanja medju vodovima. Nagrizanje nastavim u istom HCL kome dodam hidrogen a poneko parce papira koje ostane u kiselini uopste ne ometa proces nagrizanja.
Reply
#56
i ja sam negdje poodavno pročitao kako se neko zapravo zeznuo i postavio pločicu sa papirom u sonu kiselinu a mislio je da je sona plus hidrogen - i prijatno se iznenadio kako se papir skinuo. kasnije sam i sam taj recept počeo da koristim a i pisao/rekao sam to na par mjesta,dobra fora šteta da se ne koristi!
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#57
Moram da probam i tako. Ja koristim toliko tanak papir od A4 nalepnica tako da se sam počne skidati dok je pod vodom...
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#58
Laminator, je li to onaj aparat koji sluzi za plastifikaciju?
Ako jeste, ja na poslu imam neki koji kosta ko sv. Petra kajgana a pre njega su nam dva crkla jer navodno ne sme da stoji ukljucen ako se ne koristi. Ovaj sada je odlican ali ga cuvamo ko malo vode na dlanu.
E sad, interesantno mi je to da moze da prodje plocica kroz njega kad je namenjeno za tanke laminate (folija papir folija)...
Reply
#59
Probao sam da skinem papir sa vodova pomoću klozetare, i... kao da je pločica odštampana na štampaču Big Grin
Mali izgubljeni vanzemaljac, 3.000.000.000.000.000 svetlosnih godina udaljen od svog doma
Reply
#60
Kazem ja mnogo korisna fora jednom probas i vise ne menjas foru. Hvala onome ko je prvi probao i objavio to negde .

BeliNinja obicno stradaju plasticni zupcanici u jeftinijim laminatorima . Ako mozes da ih dobijes povoljno mozda mozes da ih preradis za plocice.
Nezgodno je ako crkne motorcic ili reduktor motorcica dok je ukljucen onda se silikonski valjci slepe ili nagore za grejno telo.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)