Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BLDC kontroler
#1
Pozdrav ekipa, 

Dugo već planiram napraviti kontroler brushless motora, imam jedan alternator, izvađen iz bicikla za vježbanje, kao nov je, snage 500W, 12V.

Bilo bi potrebno stvoriti tri faze, svaka naravno 120 stupnjeva pomaknuta jedna od druge, napraviti trofazni h most i odabrati mosfete i drivere za njih.

E sad, uspio sam stvoriti 3 faze promjenjive frekvencije, ali za pogon mosta treba 6 signala, pa sam mislio nacrtati H-most i prvo skecirati redosljed paljenja tranzistora, pa prema tome pisati program  dutycycle bi ostavio na 50% i mjenjati frekvenciju tog signala mjenjajuci vrijeme zadrske,tj delay.

Naravno cijenim i priželjkujem savjete iskusnijih  mislio sam lagano počet, sam da se počne vrtiti,pa se lako onda rade modifikacije poput hall senzora, mjerenja struje i slicno 
Reply
#2
Vođenje BLDC motora uglavnom moraš sinhronizovati po položaju gde se nalazi u startu, što radiš Hall senzorima, ili detekcijom preko namotaja samog motora. Ako želiš da preskočiš to u početku razvoja, verovatno da ćeš morati rukom da ga zavrtiš da bi krenuo.

Što se tiče H mosta, dovoljno ti je tri polumosta. Najveći izazov ti je da uradiš dobro dead-time kod okidanja MOSFET-ova, što može raditi neki od drajvera namenjenih za to (pogledaj firmu Allegro) ili da se to uradi u samom mikrokontroleru, ukoliko njega koristiš.

Na ovim linkovima imaš već neke gotove primere sa mikrokontrolerima:
Ovde imaš rešenje izlaznog dela koji je univerzalan: http://ww1.microchip.com/downloads/en/Ap...00857a.pdf
Ovde je dato sa mikrokontrolerima baš namenjenih za to dsPIC30F2010: http://ww1.microchip.com/downloads/en/Ap...00957a.pdf

Moja topla preporuka da koristiš dsPIC seriju (ima i drugih proizvođača, ali ja koristim Microchip mikrokontrolere, pa sam njihov primer naveo), jer recimo ovaj dsPIC30F2010 je u DIP kućištu, radi na 5V i veoma je moćan. Imaš u njemu već ugrađen enkodersku ulaz i PWM modul namenjen upravo za "motor control" aplikacije.
Reply
#3
Baci pogled na IR2130 mozda ti bude od koristi.
http://www.irf.com/product-info/datashee...ir2130.pdf
Reply
#4
IR2130 mi se čini jako zanimljivim rješenjem za drajvanje fetova za inverter i dostupan je u dućanu u kojem kupujem komponente iako ima paprenu cijenu, oko 13 eura.

Za oko mi je zapeo i HIP4086, mogu čak i free sample dobiti Smile

Sve bi to sa arduinom sredio, mikikg mi je i predložio platformu sličnu arduinu samo mnogo moćniju koja bi bila savrsena za ovo Smile počeo bih prvo sa motorčićem iz cd roma, sa 6 komada bd139, to bi bio kao prototip, pa bih postepeno došao do prave stvari Smile

dsPIC je prava stvar za to, ali pošto zasad učim arduino htio bih s time izvest kontroler.
Reply
#5
Ufff free sample za HIP4086 imaju sam smd varijante :/ nasao na ebaju za 12 dolara sa shippingom, dvoumim se između IR2310 i njega.
Reply
#6
Moze i sa 3 komada IR2110 ili sa dva TC4469 + N i P MOS-FET.

Vidi sta ti je jeftinije …
Reply
#7
Taman sam prije 20 min iskopao 2 nova IR2110, kupim jos jedan i imam za trofazni most. Preostaje jedino odabir MOSFET-a, moram vidjet kakvu ponudu imaju u dućanu.


Evo i prve verzije koda, isprobao bi to sa motorom nekog cdroma
Code:
const int AH = 1;
const int AL = 2;
const int BH = 3;
const int BL = 4;
const int CH = 5;
const int CL = 6;
const int pot = A0;

int brzina = 0;
int deadtime = 4;

void setup(){
   pinMode(AH, OUTPUT);
   pinMode(AL, OUTPUT);
   pinMode(BH, OUTPUT);
   pinMode(BL, OUTPUT);
   pinMode(CH, OUTPUT);
   pinMode(CL, OUTPUT);
}

void loop(){
   brzina = analogRead(pot);
   digitalWrite(AH, HIGH);
   digitalWrite(BL, HIGH);
   delay(brzina);
   digitalWrite(AH, LOW);
   digitalWrite(BL, LOW);
   delayMicroseconds(deadtime);
   digitalWrite(BH, HIGH);
   digitalWrite(CL, HIGH);
   delay(brzina);
   digitalWrite(BH, LOW);
   digitalWrite(CL, LOW);
   delayMicroseconds(deadtime);
   digitalWrite(CH, HIGH);
   digitalWrite(AL, HIGH);
   delay(brzina);
   digitalWrite(CH, LOW);
   digitalWrite(AL, LOW);
   delayMicroseconds(deadtime);
}
Reply
#8
IRFZ44N su sasvim OK, vrlo brzi i snazni tranzistori. Probaj sa njima.
Reply
#9
Uzet ću sa ebaya 20 komada IRFZ44N (originali), 5 komada IR2110, također original i mislio sam uzeti LEM LA55-P, to bi kasnije dodao u sklop za mjerenje struje, a vjerojatno ću i hall senzore ugrađivat kasnije.

Uglavnom cilj mi je do ljeta imati funkcionalni kontroler Smile

Prema ovom mojem programu, frekvencija motora bi išla od kojih 1 Hz pa do 963 Hz, duty cycle bi bio 50% ako sam si ja to dobro zamislio. Izlazni dio će biti odjeljen od MCU sa optokaplerima, vjerojatno 4N25, kojih imam 10ak komada, i kojima ja mislim nebi trebao biti problem 50% DC i kojih 1 kHz.

Nadalje, što se tiče MOSFET drivera, zanima me kako odabrati bootstrap kondenzator za high side drive, pošto će frekvencija ići od 1 Hz do 1 kHz, za niže frekvencije je dovoljno oko 47 uF, ali hoće li ta vrijednost biti prevelika za frekvencije iznad kojih 200 Hz ?

Jedno od kompliciranijih rješenja je i posebno, odvojeno +15 VDC napajanje za high side drive.
Reply
#10
Ako vec koristis optokaplere baci pogled i na ovo:
https://www.futurlec.com/Datasheet/LED/TLP251.pdf
Reply
#11
A zasta je tu uopste potreban optocoupler?

Dalje, sto se tice strujnog senzora, LEM-ovi jesu dobri ali poprilicno skupi, alternativa je nesto od strujnih hal senzora od Alegro-a
http://www.allegromicro.com/en/Products/...r-ICs.aspx

Inace mislim da je malo komplikacija odraditi bas sve sa N tranzistorima bas zbog te niske frekvencije i bootstrap i Microchip je u svojoj aplikacionoj noti koristio 3xN-MOS-FET + 3xP-MOS-FET i TC4469 drajver.

Za N-MOS-FET drajvere je trenutno ovo NAJBOLJI izbor, Si8233, bolje i od HIP i od IR drajvera za klasu a jeftiniji duplo, tricavih 8MHz bije sa 4A i jos izolovan za 5kV Smile
https://www.silabs.com/Support%20Documen...Si823x.pdf
Reply
#12
Htio sam odvojiti MCU od izlaznog djela, sigurnosti radi.

Onda bi bilo bolje iskoristiti P kanalne mosfete da nema nepotrebnih komplikacija oko drajvanja tranzistora.

miki imaš link od tog appnotea ?
Reply
#13
>>> Ovde imaš rešenje izlaznog dela koji je univerzalan: http://ww1.microchip.com/downloads/en/Ap...00857a.pdf
Reply
#14
Hvala miki Smile

evo probao sam program na jednom malom motorčiću sa pokvarene protupožarne zaklopke, najbolje radi na frekvenciji od 60 do 80 Hz, sve ostalo samo zuji i trese se. 

Na ovim frekvencijama kad ga rukom zavrtim sasvim solidno radi, ne primjećujem nikakva trzanja, okretaji su konstantni.
Reply
#15
Probao staviti alternator, ali nemože ga zavrtiti, sa ovim BD139 neću iznad 5V ići, uzbudu sam na 3.3V stavio. Samo se čuje zujanje i na nižim frekvencijama trzanje motora, očito da to bez nekog davača položaja neće ići..

Koji hall senzor bi preporučili ? Isto tako mislim nanovo cijeli kod napisati, imati fiksnu frekvenciju PWM-a i mjenjati duty cycle od 0 do 100%, a time linearno i brzinu od 0 do 100%
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)