Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti
@Veselinović,

Sećanje je prilično šuplja stvar, posebno koju deceniju posle viđenog :-)
Nađoh zero-power monoflop ali više nisam siguran čija to beše kreacija...


.pdf   monoflop.pdf (Size: 18,6 KB / Downloads: 26)

Tipična potrošnja u jednom od stanja je oko 5-10nA pri 25C temperature.

Kada mi odgovoiš na onih par pitanja daću predloge za kontrolu ispravnosti: senzora, ventila i MCU.
Reply
@Veselinović,

Ne vredi. Ne mogu da čekam jer moram da odradim neke poslove.

Napisaću prema svojim pretpostavkama o radu tog sisema.

- kontrola ispravnosti ventila, senzora i(ili) dovodnog pritiska tog fluida bi se mogla iskontrolisati jednim diskretnim vremenskim korakom tokom punjenja.
Metod bi se bazirao na jednom vremenski odmerenom impulsu ventila, kad postoji razlog za punjenjem, gde bi se dogodila promena nivoa dH za vreme dt. Potom bi se punjenje nastavilo normalnim tokom (stalno otvoren ventil do potrebnog nivoa).
To je izvodljivo kod relativno konstantnog preseka rezervoara i kod relativno konstantnog pritiska punjenja.
Varijacije dH/dt u odnosu na neki pretpodešen okvir bi ukazivala na jednu od neispravnosti: ventila, senzora ili dovodnog pritiska. Bilo koji od tih razloga je dovoljan za opoziv punjenja (ako se ima čim kad crkne ventil) ili makar alarm.

- sam ventil bi se mogao odvojeno dijagnostikovati nekom od magnetnih metoda, po položaju, ukoliko se ima gde to detektovati.
Magnetić i reed relej možda. A ako nema ničeg za montažu na ventilu već je sve skriveno, onda montažom nekog prigodnog krilca sa magnetom unutar fluida koji teče ili ne teče, možda na samom izlazu ventila. Magnetić ne troši, reed relej takođe, a ni opruga za podizanje te "klapne" ne troši struju...

- sve to nadgleda MCU i ako je uredno on generiše korektan watch-dog impuls za zaštitni sistem.

Pretpostavljam da može i više od pomenutog ali se mora saznati dosta više detalja o procesu.

Ukoliko kasnije budem pored kompa i ako odgovoriš onda ćemo videti šta dalje.

Pozz

P.S.

Dodatno pitanje: šta tu radi H bridge ako već imaš relej sa dva para kontakata?
Reply
Macola,
izvini nisam bio kuci.
Na zalost razvijam projekat od pola, prethodnik je odabrao senzor, ventil i princip rada a investitor usvojio. Ne mogu birati periferiju.
Puni se rezervoar za vodu visine oko 30cm vodenog stuba.
Mjerenje nivoa je ultazvucnim senzorom.
Imam interapt kod praznjenja rezervoara.
Dakle, rezervoar se napuni i ceka u spremnom stanju.[Image: C:\Documents%20and%20Settings\HP%20PC\My%20Docum...stabil.bmp]
Kad se desi potreba za praznjenjem procesor to zna.
Probudi se, izmjeri nivo, po potrebi otvori ventil i ceka da se nivo popne do gornje granice.
Tada gasi ventil.
Budi se svakih 10 minuta i provjerava nivo ( cisto da se vidi zaptivenost sistema).
Procesor Atmega 328 ima maksimalno oko 8 sekundi watchdog.
E tu je nastala dilema.
Najvise struje iz baterije ode na punjenje kondenzatora.
Mogu uzeti manji kond i eto manje struje, ali moram cesce buditi procesor i puniti vise puta manjom energijom.
kako i procesor u probudjenom stanju trosi struju, a integral malih ali cescih i velikih ali rjedjih paketa je skoro konstantan odabrao sam 8 sec impuls, a spoljni  watchdog ( prvi monostabil) je oko 14 sec - ima rezerve.
Neces vjerovati, probao sam monostabil sa komplementarnim mosfetima ( skoro identican kao na tvojoj semi) ali potrosnja je ista.
Zlo je napuniti elko 10uF od nekih 3 do skoro 5V, i jos tome napuniti elko 47uF.
E kad bi se to moglo izbaciti.
Ali, moj imperativ je da ako procesor krepa i pin ode ili na 0 ili na 1 jer ne znam kako ce krepati da se stvar odradi.
Izvrsni organ je prosti relej koji bezuslovno zatvori ventil.


Attached Files
.pdf   V3-1bez bustera.sch.pdf (Size: 11,66 KB / Downloads: 28)
Reply
Možda možeš probati timer 4541 koji je takođe niskopotrošan a ima delitelje te oscilator može raditi sa malenim kapacitetima...
Reply
(03-06-2018, 10:56 PM)veselinovic Wrote: Macola,
izvini nisam bio kuci.
Na zalost razvijam projekat od pola, prethodnik je odabrao senzor, ventil i princip rada a investitor usvojio. Ne mogu birati periferiju.
Puni se rezervoar za vodu visine oko 30cm vodenog stuba.
Mjerenje nivoa je ultazvucnim senzorom.
Imam interapt kod praznjenja rezervoara.
Dakle, rezervoar se napuni i ceka u spremnom stanju.[Image: C:\Documents%20and%20Settings\HP%20PC\My%20Docum...stabil.bmp]
Kad se desi potreba za praznjenjem procesor to zna.
Probudi se, izmjeri nivo, po potrebi otvori ventil i ceka da se nivo popne do gornje granice.
Tada gasi ventil.
Budi se svakih 10 minuta i provjerava nivo ( cisto da se vidi zaptivenost sistema).
Procesor Atmega 328 ima maksimalno oko 8 sekundi watchdog.
E tu je nastala dilema.
Najvise struje iz baterije ode na punjenje kondenzatora.
Mogu uzeti manji kond i eto manje struje, ali moram cesce buditi procesor i puniti vise puta manjom energijom.
kako i procesor u probudjenom stanju trosi struju, a integral malih ali cescih i velikih ali rjedjih paketa je skoro konstantan odabrao sam 8 sec impuls, a spoljni  watchdog ( prvi monostabil) je oko 14 sec - ima rezerve.
Neces vjerovati, probao sam monostabil sa komplementarnim mosfetima ( skoro identican kao na tvojoj semi) ali potrosnja je ista.
Zlo je napuniti elko 10uF od nekih 3 do skoro 5V, i jos tome napuniti elko 47uF.
E kad bi se to moglo izbaciti.
Ali, moj imperativ je da ako procesor krepa i pin ode ili na 0 ili na 1 jer ne znam kako ce krepati da se stvar odradi.
Izvrsni organ je prosti relej koji bezuslovno zatvori ventil.

Proveri na semi T5. Naopako je okrenut. Parazitna dioda unutar tranzistora je uvek provodna, pa onda sam tranzistor nema ulogu.
Reply
(03-06-2018, 10:56 PM)veselinovic Wrote: Izvrsni organ je prosti relej koji bezuslovno zatvori ventil.

Sta se desava ako reley zalepi kontakte, ili ventil ostane zaglavljen ?
To su dva veoma moguca scenarija, a ti se fokusiras iskljucivo na zaglupljivanje elektronike.
Posto je voda u pitanju najsigurnija zastita je prelivnik koji ce kontrolisano da ispusta vodu van, tipa rupa spojena sa crevom na odredjenoj visini par cm iznad maximuma.
Kada nivo predje neki maximum generises alarm da bi se znalo da postoji greska, a voda preliva u kontrolisanim uslovima i nema nikakve fizicke stete.
Reply
Preliv je vec planiran,
ali nije dobro prosipati tu ( uslovno receno) vodu.
Reply
Zašto nisi išao na rešenje sa harverskim watchdog-om koji bezuslovno zatvara ventil i istovremeno resetuje MCU ako ne dobije impuls u toku nekog perioda?
Reply
(03-07-2018, 11:25 AM)vojinilic Wrote: Proveri na semi T5. Naopako je okrenut. Parazitna dioda unutar tranzistora je uvek provodna, pa onda sam tranzistor nema ulogu.

Oko sokolovo, to je svakako odbacena sema ne zbog toga nego su skuplja 3 tranzistora nego IC.

Gorane, o hardverskom watchdogu pricam svo vrijeme.
Reply
Onda sam ja nešto prevideo. Mislio sam na specijalizovano kolo sa recimo dve funkcije od kojih je jedna da prati napon napajanja MCU a druga klasičan watchdog. Pogledaj recimo MAX6324 i slične.
Reply
@Veselinoivić,

Koliko sam shvatio iz ranijih pitanja, ti se žališ na veliku potrošnju Ct kondenzatora koji mora biti veliki.

Predložio sam ti nekoliko postova iznad CMOS 4541 timer ali ti nisi reagovao.

Taj IC ima veoma malu potrošnju i ima delitelje iza oscilatora, gde Rt može biti do megaoma a Ct reda stotina pF.
Sa na primer Rt=1meg i Ct=220pF, iza delitelja od 16 bit ti imaš bazu od oko 33 sekunde.

Oscilator sa takvim RC malo troši jer radi sa oko 2KHz, a ostatak CMOS takođe. Nešto sam ubeđen da bi sa tim mogao imati daleko manju potrošnju WDT i da vredi probati.
Potrošnja samog tog CMOS je reda 40nA + dinamička potrošnja oscilatora i delitelja, koja je takođe mala.

Važna stvar je da ne izabereš HEF4541 jer ono troši 250uA i može da radi do 16MHz na 5V, već HCF4541 od ST koje troši 40nA typ. i radi do max. 1.5MHz na 5V.

Taj IC se može sa par pinova staviti u više modova rada i predlažem ti da pročitaš DS i probaš ga za tu svrhu.

Pozz
Reply
Uzeto u ozbiljno razmatranje.
Ako ga bude ovdje u prodavnici probam sutra.
Ako ne ostaje za verziju 2.
Hvala.
Reply
E jbg, nema HCF4541.
Nema ga ni u farnelu.
Opet sam se zadao malo na semu sa 40106 i ovako.
Punjenje konda trosi nekih 150uA, ali traje 20 ms.
Kolo trosi nesto ispod 1uA, s tim sto se pri kraju perioda zadnjih pola sekunde struja dize i dodje do 10uA.
Suma sumarum:
Period 8 sec, impuls traje 20ms.Integral struje na tih 8 sec je oko 5500 ms uA,
ili prosjecno na 8 sec oko 1.6 uA.
Ja zadovoljan.
Ispada da ce bateriju od 2800mAh iscrpsti za nekih 200 godina kad bi samo to bilo nakaceno.
Reply
Joj kako sam glup.
Nisam vidio drvo od sume.
Svo vrijeme me muci nabijanje elektrolita od 47uF i energija koju bacim na njemu, a rjesenje je prosto.
Blok od 10 - 100nF i iskoristim slobodne kapije kao visokoimpedansni pojacavac tog signala.
Eh.


Attached Files
.pdf   V5-1.sch.pdf (Size: 11,46 KB / Downloads: 33)
Reply
http://www.mgelectronic.rs/search?Cid=0&...AsUI=false
Reply
Da li je neko voljan da objasni kako se radi testiranje ispravnosti priključenih komponenti prije izvršavanja programa, kao npr. elektronike sa veš mašina i sličnih uređaja pa čak i industrije, ili kad nije neka komponenta/element/potrošač priključen na određeni izlaz da se ispiše greška?
Reply
Objasniću ti ja Makso. Samo kasnije popodne.
Reply
Makso,

Prvo izvini što kasnim sa odgovorom jer sam bio jako opterećen poslom.

Molim te da ubuduće postavljaš preciznija pitanja. Tek u tom slučaju možeš dobiti i kvalitetan odgovor.

Pošto se ovde radi o Arduino temi i programiranju, očekuje se prisustvo programera ili onih koji bi to želeli da postanu.

Jedna od najbitnijih osobina programera je da nauče da se veoma precizno izražavaju, na takav način da se ništa ne može dvosmisleno razumeti.
Ta osobina će i početnika kasnije učiniti dobrim programerom.
Nema tu mesta za slobodno tumačenje: pitanja, zahteva, odluka i sličnih stvari.

Mikrokontroler ili mikroprocesor nisu dovoljno "pametni" da pretpostave šta si ti mislio kad si nešto rekao ili napisao.

Priznajem da nisam dovoljno pametan da pretpostavim šta si sve mislio sa ovim pitanjem, jer u slučaju da ga slobodno tumačim ni 500 strana teksta ne može "pokrpiti" tvoje pitanje.

Konkretizuj pitanje.

Na primer:
- Želim da znam kako testirati prisustvo potrošača (kakvih tačno?) na izlazu (kakvom izlazu?) nekog (što opširnijre kakvog) uređaja koji je upravljan mikrokontrolerom (kojim mikrokontrolerom?)?

U prilogu dostaviš:
- šemu uređaja sa vrednostima napajanja i ostalih bitnih veličina,
- algoritam rada i šta ne sme a šta sme da se dogodi sa izvršnim organima, kada i u kojim slučajevima sve to,
- šemu i tip izlaza sa svim električnim veličinama koje mu pripadaju,
- sve osobine potrošača koje su od interesa i čije prisustvo treba testirati i u kojim uslovima se sme ili ne sme pokrenuti.

Primer problema kod nejasnih stvari sa nepoznatim parametrima:

1) Želim da testiram prisustvo "air bag" na automobilu.
- Prikačim ommetar sa pogrešnom veličinom merne struje i dobijem najmanje slomljen nos ili tešku povredu glave, a u slučaju da je neki oštar predmet na pogrešnom mestu možda i poginem! Dodatna šteta je ispaljen "air bag".

2) Želim da testiram ispravnost dozirnih ventila u sistemu za preradu otpadnih voda u industriji (na primer galvanizacija).
- Aktiviram neke ventile bez povratne kontrole i u kanalizacioni sistem i u vazduh ispustim smrtonosno opasne materije, recimo cijanide u kombinaciji sa hlorovodoničnom kiselinom. Ubijem sebe i neke okolo i zagadim životnu sredinu...

3) Želim da znam da li je prisutan elektromagnetski ventil na veš mašini.
- Stalno kroz izlaz pustim mernih 5mA i posle prvog uključenja se taj ventil više nikad ne isključi, nego napravi poplavu u kući sa nepoznatim posledicama.

4) Testiram elektromagnetsku kočnicu na liftu...

5) Testiram električnu ispravnost elektro detonatora :-)...

I tako dalje i tako dalje...
-------------------------------

Primera ima bezbroj i mora se znati šta to tačno želiš da testiraš, u kojim uslovima i sa kojim ciljem.

Postavi vrlo konkretno pitanje i pomoći ću ti koliko budem umeo (a umem po malo).

Pozdrav
Reply
Off-topic, @Macola, super su ti ovi primeri, bilo bi mozda koristno da se otvori cak i nova tema samo sa ovakvim stvarima koje si pobrojao, neke slicne bese i @mikikg pomenuo pre neki mesec ako se ne varam (zaboravih tacno u kojoj temi), ali, bilo bi zanimljivo da se izdvoje ovakvi i slicni primeri kao ideja sta sve moze poci po zlu.
Reply
Da se to može tek tako predvideti šatl Challlenger ne bi pukao kao petarda.
A zna se koja ga je sila nauke i novca stvarala i eto vidiš.

To je stvarno zanimljivo za novu temu :-)

Evo ovde:https://forum.yu3ma.net/thread-1994-post-87568.html#pid87568
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)