Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti
A kada bi se svaki broj pisao u zasebnu adresu eeprom-a i onda kada se čita taj broj se sklopi iz tih brojeva, mislim da je to jedina mogućnost sa internim eeprom-om, koristio bi se 5-cifreni broj ili eventualno zavisi od enkodera 6-cifreni broj od impulsa?
Reply
@Želja
Mjeri se u oba smjera, tako da moraju ići oba kanala.
Rezolucija bi išla u mm.
Za brzinu obrtanja žice i ostale detalje ću tek sutra znati.
Reply
(07-30-2017, 02:52 PM)Makso Wrote: A kada bi se svaki broj pisao u zasebnu adresu eeprom-a i onda kada se čita taj broj se sklopi iz tih brojeva, mislim da je to jedina mogućnost sa internim eeprom-om, koristio bi se 5-cifreni broj ili eventualno zavisi od enkodera 6-cifreni broj od impulsa?

Ne moze tako, opet dolazis na isti problem, moras stalno da cuvas adresu gde ti je zadnji upis da bi moglo po toj logici da radis.

Drugo resenje koje ipak koristi EEPROM je da imas detekciju power-down signala, to znaci da imas signal koji prati recimo mrezu i dok ima mreze sve je OK, kada nestane mrezni napon, ti taj signal moras da posaljes kontroleru ALI da imas dovoljno jos energije u nekim tamo bulk elektrolitima koji ce ti drzati kontroler sa napajanjem jos 1-2 sekunde i u tom intervalu moras da odradis snimanje u EEPROM, ne moze drugacije.
Reply
(07-30-2017, 02:43 PM)mikikg Wrote: Inace to za "pamcenje" pozicije je malo (vise) problem, kad i kako ces da snimas u EEPROM??
Ukratko, ne EEPROM nego FRAM!

Tačno,
i papir se podere kada mnogo pišemo i gumicom brišemo po istom mestu (memorijskoj lokaciji kod EEproma).

EEprom uspešno služi svojoj nameni pri povremenom read/write neke lokacije , kao na primer promena parametara
kroz meni i slično, ali ovakvu (veoma učestalu) primenu gde bi posle svakog impulsa iz enkodera usledilo pisanje po
istoj lokaciji u EEpromu, vrlo brzo bi došlo do otkaza istog.
Reply
(07-30-2017, 03:02 PM)mikikg Wrote: Drugo resenje koje ipak koristi EEPROM je da imas detekciju power-down signala, to znaci da imas signal koji prati recimo mrezu i dok ima mreze sve je OK, kada nestane mrezni napon, ti taj signal moras da posaljes kontroleru ALI da imas dovoljno jos energije u nekim tamo bulk elektrolitima koji ce ti drzati kontroler sa napajanjem jos 1-2 sekunde i u tom intervalu moras da odradis snimanje u EEPROM, ne moze drugacije.

Preduhitrio si me Smile
ali mislim da ne bi trebalo pored FRAM-a ići na ovakvo rešenje !
Reply
Za jednu adresu treba čini mi se 3.3ms da se upiše do kraja operacije.
A kada bih uradio da se nakon promjene broja sačeka par sekundi i onda uradi update u eepromu, jer se to neće često mijenjati.

Nikako da napišem o kakvoj mašini je riječ, to je abkant presa za sječenje lima koja na sebi ima pomjeranje noža, i tu treba da se mjeri, i tu neće biti česte promjene.

.....
Ili da se iskoristi modul sa SD karticom, da li bi to išlo?
Reply
(07-30-2017, 03:09 PM)Makso Wrote: Za jednu adresu treba čini mi se 3.3ms da se upiše do kraja operacije.
A kada bih uradio da se nakon promjene broja sačeka par sekundi i onda uradi update u eepromu, jer se to neće često mijenjati.

Nikako da napišem o kakvoj mašini je riječ, to je abkant presa za sječenje lima koja na sebi ima pomjeranje noža, i tu treba da se mjeri, i tu neće biti česte promjene.

.....
Ili da se iskoristi modul sa SD karticom, da li bi to išlo?

Vidiš, niko ne može znati i pogadjati šta želiš da uradiš.
Sada je već jasnije ...

Ukoliko se odrekneš mogućnosti upisa u EEprom posle svakog impulsa sa enkodera ( što i nemaš potrebe )
EEprom je tada sasvim dovoljan.
Reply
Znam da je ovaj u ATmega328p ograničen na 100 000 upisa, ali ima funkcija update za eeprom, da li bi ona mogla pomoći?
Reply
Ako upotrebiš valjak obima 100mm ( prečnika 31,84mm) i enkoder od 1000 PPR
imaš rezuluciju na diplseju od 0,1mm što je i više nego dovoljno za tu primenu.

(nema potrebe čak ni za čitanjem enkodera u modu x4 ...)

Write u EEprom uradiš kada nemaš izlaz sa enkodera u vremenu od recimo 3 sekunde
i možeš slobodno pisati po istoj lokaciji EEproma - izdržaće takav režim rada i to je TO !
Reply
Sve te neke varijante sam prosao i analizirao, to sto kazu 100.000 upisa se odnosi na neke idealne uslove pri temperaturi od 25*C, sa porastom temperature se sve to smanjuje, koliko tacno iskreno nisam ni hteo da analiziram jer sam naleteo na FRAM koji resava sve spomenute probleme.
Reply
Makso, ako nije problem, postavio bih ti dva iskrena pitanja:

- Sta imas "protiv" STM32 BluPill?
- Sta imas "protiv" FRAM?

Cena, dostupnost, sta je razlog?
Reply
@mikikg
Apsolutno ništa, nekako sam se trenutno bazirao na Arduino, mada je to isto i kao STM32, a sa FRAM-om nema apsolutno nikakvog dodira, zato bih išao na interni eeprom, a malo je lakše i pcb uraditi, ali opet ništa nije isključeno da će na kraju završiti sa FRAM-om, niti znam kakav bih upotrebio i kako...
Hoću za početak da razmotrim sve opcije sa internim eeprom-om.
Reply
FRAM radi 95% isto kao svaki FLASH/EEPROM, skoro je isti protokol, nebitno da li si izabrao I2C ili SPI varijantu, ima samo manje nekih internih instrukcija jer nisu potrebne u tom slucaju.

Biblioteka/drajver se napise za jedan dan prateci DS, neka je i 3 dana, to jednom savladas i to je to.

Klasicne adrese i podaci, par komandi za citanje i pisanje, krajnje prosto da prostije ne moze da bude, prostije je pokrenuti FRAM nego EEPROM!
Reply
Ajde predloži koji bi bio idealan za ovo što meni treba, pa ćemo razmotriti onda ostalo.
Da li postoje neki konkretni primjeri kako se upravlja sa FRAM-om i Arduino platformom?
Reply
Pogledaj ovo, tu su dali opis i tu je negde link za biblioteke za Arduino

I2C varijanta
https://www.adafruit.com/product/1895

SPI varijanta
https://www.adafruit.com/product/1897

Naravno ne moras da kupujes te gotove plocice, kupis samo chipove, recimo u Farnell-u ih ima, mozes izabrati i neke modele sa manje memorije (zbog cene), tebi za ovaj slucaj nece trebati vise od 10-ak bajtova.

http://www.fujitsu.com/us/products/devic...am/lineup/
http://uk.farnell.com/w/c/semiconductors...ts?st=fram
Reply
Kakav je FM24C256, da li je većina FRAM memorija ista, mislim da li se nešto mora mijenjati u kodu?
Reply
Nista se ne menja u programu, linearno je adresiranje i samo ima manje memoriskih lokacija.
Reply
Cek to sto si naveo nije FRAM, oznaka pocinje sa MB85xxxx
https://edevice.fujitsu.com/fj/DATASHEET...-4v0-E.pdf
Reply
Sad dolazim do onog podatka koliko se najveći broj može upisati u jednu adresu, konkretno za FM24C256, u DS-u piše "32,768 x 8 bits" da li je to taj maksimalan broj?

.....
Piše FRAM Serial Memory
http://www.ec66.com/market/sheet/FM24C256.pdf
Reply
Naleteo sam na neki drugi DS, nebitno, ja sam prakticno probao Fujitsu ...

Najveci broj zavisi koliko bitova/bajtova rezervises, sa 4 bajta (samo 4 od raspolozivih npr 65536) moze da zabelezi brojeve u opsegu od 0 do 2^32, to je preko 4 miliona ...

Dakle koriste se 4 memoriske lokacije da bi predstavio jedan broj, ako ti malo dodas jos jedan bajt ili koliko ti treba.
U programu se to "prepakuje" kako ti treba ...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)