Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti
Ajd ovako da se dogovorimo. Otvoricu novu temu za plc i da tu padnu neki razumni predlozi za projekat plc-a. Ja cu da uradim kompletnu semu i pcb prema nekoj postojecoj kutiji.
Kao Kriterijume za projektovanje plc-a bi trebali da mi kazete koliko para dolazi u obzir za komponente. Ja bih isao na maksimum, a izolacije ne bih lemio. Plc ploca bi imala npr dil40 kuciste na koje posle svako moze da poveze neki svoj mcu. Dolazno napajanje bih voleo da projektuje Macola, posto on ima najvise iskustva. Ako se slazete, krenite sa predlozima.
Reply
Moze nova tema, nema nikakvih problema.

Samo ovaj komentar oko izbora MCU i izolacije ako se slazete da usvojimo. Ostalo oko sheme je sve na svom mestu.

Spomenuti Blue Pill sa STM32F103 je zgodan izbor iz prakticnih razloga, igrom slucaja ima da se kupi "na trafici" i bice u opticaju verovatno neko duze vreme.
Cak recimo ja bih kupovao plocice i skidao samo kontolere jer jeftinije tako Smile
Tu moze da se tako ustedi bez ugrozavanja neke zacrtane funkcionalnosti, taj "visak" budzeta prebaciti na ostale kvalitetne komponente i sve dodje na svoje mesto.
Reply
Moze. Veceras otvaram novu temu. Miki mozes i ti da pokrenes temu i krenes sa specifikacijama. Za izolaciju znaci max.
Reply
Mozemo da idemo na STM32 i da isloristimo sve resurse.
Sve ce biti radjeno u Altium-u.
Reply
Nova tema je otvorena.
http://forum.yu3ma.net/showthread.php?ti...5#pid75155
Reply
@vojinilic, sto ne eagle, obzirom da je cross platform i free (bar do x-y dimenzija PCB-a) Smile

@mikikg, jel ovo minimum za STM32 koji si naveo?
http://wiki.stm32duino.com/images/b/b4/J...emetic.png
Reply
Ne koristim eagle, vec altium. Jedini razlog. Inace altium je mnogo mocan alat. Podrzava i 3d prikaze tako da kada se nesto namenski projetuje moze lako da se uradi prema step fajlu kutije. To se posle uveze u inventor i dobija se g kod za cnc masinu za secenje kutije. Ne moze da se desi da je neka komponenta prevelika, pa da se posle budzi, vec bude profi uradjeno. Svaki uredjaj bi trebao tako da se radi.
Reply
@vsavic

Da to je neki minimum. Takodje STM32 ima RTC u sebi pa moze da se izbegne externi IC za to. Zgodnije je da se taj PCB prostor umesto za RTC predvidi za FRAM Wink
Reply
(07-25-2017, 01:22 PM)mikikg Wrote: Moze nova tema, nema nikakvih problema.

Samo ovaj komentar oko izbora MCU i izolacije ako se slazete da usvojimo. Ostalo oko sheme je sve na svom mestu.

Spomenuti Blue Pill sa STM32F103 je zgodan izbor iz prakticnih razloga, igrom slucaja ima da se kupi "na trafici" i bice u opticaju verovatno neko duze vreme.
Cak recimo ja bih kupovao plocice i skidao samo kontolere jer jeftinije tako Smile
Tu moze da se tako ustedi bez ugrozavanja neke zacrtane funkcionalnosti, taj "visak" budzeta prebaciti na ostale kvalitetne komponente i sve dodje na svoje mesto.

Miki,

Slobodno izloži onaj moj koncept enkoderskog interfejsa sa bluepill. To već jesta kontrolerčić sa prilično zanimljivim resursima, jer ne mora raditi samo kao naprava za enkoder.

Može se odatle pokupiti zgodnih stvari oko forumskog PLC.

Možeš postaviti i dokumentaciju oko onih IN i OUT modula sa zaštitom.

Pozz
Reply
(07-25-2017, 01:57 PM)vsavic Wrote: @vojinilic, sto ne eagle, obzirom da je cross platform i free (bar do x-y dimenzija PCB-a) Smile

@mikikg, jel ovo minimum za STM32 koji si naveo?
http://wiki.stm32duino.com/images/b/b4/J...emetic.png


.pdf   Bluepillpinout.pdf (Size: 130,1 KB / Downloads: 19)
Reply
Hvala Macola, dostavicu detalje oko toga.
Nisam hteo da to postavljam dok tebe prvo ne konsultujem a nesto smo bili u raskoraku sa vremenom pa ne stigoh da te pitam ...
Reply
Evo ja ću postaviti šemu a ti objasni pošto sam u gužvi. Naravno dodaj onaj FRAM umesto EEPROM.

Osnovna postavka ima dovoljno resursa da ne mora da ima interfejs za enkoder ili ultrasoničnu letvu već bilo šta...

Osim toga evo i IN i OUT modula i napajanja...


.pdf   STM32-LCD-KBD-SER_rev.pdf (Size: 41,99 KB / Downloads: 37)


.pdf   8bit_pnp_npn_input_karta_rev2B.pdf (Size: 34,79 KB / Downloads: 27)


.pdf   8bit_pnp_npn_powerOut_CL70A_rev2B.pdf (Size: 35,74 KB / Downloads: 25)


.pdf   Novi_CF_PP_supp_rev1_2.pdf (Size: 45,24 KB / Downloads: 36)
Reply
Maki,
bacio si puno semica. Moram prvo da ih detaljno prostudiram.
Reply
Ok Vojine.
Napajanje ima sve stabilisane izlaze, galvanski rastavljene, a main 5V je najstabilniji. Poput flajbeka samo je mnogo snažnije.

Raspon ulaznog napajanja je od 16-63VDC. Snaga zavisi od fetova i trafoa, a može glatko i preko 100W uz izvesno hlađenje mosfeta. Za nešto reda 10-20W ne treba nikakvo hlađenje.

Prigušnice L1 i L2 moraju biti dimenzionisane prema potrebnoj snazi. Takođe i trafo.

09P 470uH su za oko 420mA max, tj na 24VDC in, ostvarivo je oko 10W. Te prigušnice su otprilike velike kao elko 47u/35V i za tu snagu može trafo biti toroid R16 od N30, K10000 i slično, Za veće snage moraju ozbiljnije prigušnice i jezgro trafoa (za to sam predvideo RM10, N97).
Reply
Vazi. Posto cu ja da crtam semu i pcb, mora prvo da mi bude jasno kako sve funkcionise. Napajanje je najbitnije i tu nastaju sve frke, zato hocu malo detaljnije da ga prodjem.
Reply
Trebao bih sa Arduinom napraviti uređaj/sklop koji bi preko enkodera mjerio dužinu.
Ono što je bitno je to da kada ostane na jednoj poziciji, da nakon ponovnog starta Arduina ostane taj isti broj koji bio izmjeren, znači trebao bih koristiti eeprom memoriju da se ne bi moralo vraćati svaki put na početnu poziciju pa resetovati, a taj iznos bi trebao ispisivati da li ću ići na klasični LCD (preko I2C koji će biti direktno na PCB-u zalemljen, u tu ne bi trebalo biti problema sa smetnjama) ili na segment brojeve, to nisam još odlučio.
Kakav bi enkoder trebao tražiti, na šta obraćati pažnju?
Da li se može preko optokaplera izolovati signal sa enkodera, na klasičan način?
Reply
Enkoder mozes da izolujes naravno. Kakav ti enkoder treba, to ti treba da kazes. Kada postavljas pitanje napisi koje duzine, brzine, tacnost i ostalo da bi neko mogao nesto da ti kaze. Enkoder vezujes na brze ulaze, u zavisnosti od brzine kretanja. Sto se rezolucije tice niko ne zna da li ti treba 4ppr ili ti treba 1200ppr. To moras ti da kazes na osnovu projektnog zadatka.
Reply
Sad ne znam ni ja na pamet, sutra ću ić pogledat mašinu, trebalo bi da bude što precizniji tj. što više impulsa po krugu.
Rotacioni inkrementalni enkoder, dvofazni.?
Mislim da se ne bi okretao brzo, ali pogledaću sutra na licu mjesta, tu je nekad bio klasični višeobrtni potenciometar i tako je mjerena dužina, uglavnom na iz jednog reduktora izlazi sajla koja se obrće i preko nje je mjereno.
Reply
Ovde u temi imas shemu koju je Macola postavio bas za Enkoder sa izolacijom, tu ima malo viska stvari koje treba izbaciti i samo LCD koji je tu odkacen da se zakaci ...

Inace to za "pamcenje" pozicije je malo (vise) problem, kad i kako ces da snimas u EEPROM??
Ukratko, ne EEPROM nego FRAM!

Upravo oko tih problema sa enkoderom i pamcenjem pozicije sam i dosao do FRAM memorija koje su idealne za te stvari.

http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=718&pid=75166#pid75166
Reply
Makso,
možda i ne mora enkoder, možda može i puno jednostavnije ...
***
MORAŠ prvo tačno postaviti projektni zadatak, jer u fazonu "što više to bolje" - teško ti ko može pomoći.

Kolika je brzina kretanja žice (metara u minuti ) = ?
Kolika je rezolucija potrebna za prikaz na displeju ( 1mm, 1cm, 1m) = ?

Pri merenju dužine žice ako nema kretanja žice u suprotnom smeru (znači samo odmotavanje u jednom smeru)
inkrementalni enkoder se povezuje samo preko jednog kanala (jedan input pin na Arduino) dok će drugi izlaz
od enkodera ostati slobodan (ne upotrebljen).

Drugi izlaz enkodera se MORA upotrebiti kada imamo promenljiv smer kretanja.

Pozz
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)