Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LED sijalice
#1
U poslednje vreme razmisljam o kupovini led sijalica za kucu. Zanimaju me one klasicne led sijalice koje bi zamenile vec postojece sijalice sa E27 grlom. Kod nas ih ima na par mesta da se kupe a preko ih ima na tone...Ovo je samo primer, nisam mislio bas ove sa donja dva linka da umem.

http://www.dx.com/p/zhishunjia-e27-9w-76...HPf_MnxxYE

http://www.dx.com/p/e27-7w-700lm-7000k-w...HPf58nxxYE

Ima li neko u kuci ili stanu te sijalice? Nisam imao prilike da ih vidim kod nekoga. Neki savet na sta da obratim paznju kod kupovine?

Evo i tabele:

Watts (energy usage) Lumens (light output)
25 200
35 325
40 450
60 800
75 1100
100 1600
125 2000
150 2600
Reply
#2
(11-24-2014, 06:08 PM)viktor1986 Wrote: U poslednje vreme razmisljam o kupovini led sijalica za kucu.

Moj ti je savet da nikako ne kupujes sve odjednom vec da za pocetak kupis samo jednu pa isprobas kako ti odgovara.

Meni licno nikako ne odgovara LED svetlo.
Nema svetla bez usijane zice.
Reply
#3
Neki dan sam kupio onako da probam ovu led sijalicu

http://komelec.ba/proizvod.php?izabran=15237
slabo svijetli valjda zato sto je 3w 3000 K,grije se samo malo, za lustera dobra ali treba vise komada.
Reply
#4
Ova je slaba samuki, ima samo 350lm. Jel si dobio neku garanciju? Ja gledam da mi zamene 60w sijalicu a i one sto menjaju 100W. Dakle preko 700lm.

Moram da obidjem jednu radnju kod mene, da vidim da li imaju nesto izlozeno.
Reply
#5
Moj burazer je uzeo 3 komada od 15W za kuhinju i sasvim solidno osvetljava.
Ja ih nisam probao zato što su mi još uvek skupe, ali sam u celom stanu zamenio klasične onim štedljivim i sasvim sam zadovoljan...

U mojoj sobi koja je 4x4m sam postavio LED traku dužine nekih 2,5-3m i po nekom merenju bi trebalo da troši 10W, odnosno vuče oko 0,8A struje.
Daje dovoljno osvetljenja za neku običnu bleju, ali je potrebno dodati još jednu takvu da bi se imalo dovoljno osvetljenja za rad.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#6
Ja sam uzimao slicnu kao ona iz prvog linka, samo od 7W. Nije mi odgovarala, ne osvetljava mnogo, a dosta smeta ocima. Idi kod kineza i nacices sigurno po dosta povoljnijoj ceni
Zaraziti nekog cekanjem je najbolji nacin vladavine nad njim
Reply
#7
Za garanciju nisam ni pitao, dobio sam racun, ali trebale bi da dugo traju tako pise.

Namjeravam izbaciti fluorescentne stedne sijalice mnogo su opasne ako se razbiju.
http://www.zelenaenergija.org/clanak/koj...povima/242
Reply
#8
Ja sam se u zadnjih godinu dana nagledao raznoraznih, u svim varijantama "grla" a izvor mi je Elementa. I mogu vam reći da pojedini modeli sasvim dostojno menjaju klasične sijalice sa žarnim vlaknom. Nikako ne uzimati ispod 680lm, osim ako je u pitanju neki hodnik ili slično. Poslednje što sam ja uzimao su 5000K 9W. Koristim jednu u kupatilu i ona je sasvim dovoljna.
Kokretno to je ova: http://www.elementa.rs/proizvod/50661/le...ik-bela-9w

Meni je najpogodnija boja rasvete od 4000K, stim da i ove na 5000K (jači osvetljaj u istoj snazi) mogu da "prođu", dok 6500K ne bih preporučio za rasvetu u dnevnoj sobi. Ko voli još toplije boje onda neka odabere od 3000K jer one su identične wolfram sijalicama.

E, sad tu je ogroman problem izdržljivost i garantni rok. Ove što sam ja uzimao traju okvirno oko godinu dana a korisio sam ih umereno. Sada sam promenio proizvođača, tako da je novi ciklus testiranja. Mogu vam preneti utiske za neki mesec.

Prijatelju smo ugradili oko 36 komada zamena za 50W halogene, na 220V pre ok ogodinu dana, i do sada su mu pocrkale bar jedno 10. Ako imate mogućnost probajte da koristite 12V varijante LED traka, umesto 220V. Kinezi nisu vodili računa o robusnosti elektronike.

Što se tiče LED traka na 12V, pre mesec dana mi je stigla već fabrički oštećena. Neke LED ne rade. Znači kod kineza (ove u Elementi su naravno kineske) kvaltet kao da je kineski. Kada svetle, rade odlično, sa dovoljno osvetljaja. Recimo u kuninji imam 2m LED na 4000K sa mojom dimmer elektornikom i evo već 2 godine radi bez problema.

Nažalost, moram priznati da iako su wolfram sijalice daleko neekonomičnije, pritom su mnogo jeftinije pri inicijalnoj kupovini. Uz korišćenje soft-start dimmera meni u proseku rade i više od 5-6 godina i to one najgoreg kvaliteta.

Ugradio sam do sada i par LED reflektora od 20W, 6500K i to svetli neverovatno jako. Ako uporedimo da je takav reflektor potrošač od 500W u izvedbi sa halogenim sijalicama, ušteda je izvanredna. A i ovi klasični crkavaju na par meseci.

Neki rezime je što se tiče LED rasvete da je u pitanju velika lutrija, jer od slučaja-do-slučaja radiće kraće ili duže. Što se tiče samog osvetljenja, ja sam sasvim zadovoljan i ne predstavlja mi problem odnosno ne kvari mi osećaj "prirodnosti" u odnosu na klasične sa žarnim vlaknom.

Eto, ukratko moja iskustva...
Reply
#9
LED lampa dobrog kvaliteta (Osram, Philips) ima radni vek od najmanje 50000 radnih sati, ali košta više nego kineske kopije. Ja imam nekoliko takvih lampi već par godina i ni sa jednom nije bilo problema. Ćerka i zet su u svom stanu zamenil halogenke na nekih 20 mesta i za godinu dana su imali jedan defekt.

Što se pak boje svetla tiče, to je stvar individualnog ukusa i potreba. Iznad radnog stola imam lupu sa 90 LED lampica i temperaturom boje od preko 6000K, i veoma sam zadovoljan tim svetlom.

Pozdrav
Reply
#10
I ja imam iznad radnog stola jedan Philipsov reflektor snage 25w i evo vec drugu godinu radi bez problema...
Reply
#11
Meni su baš prije nekoliko tjedana došle dvije kineske LED E27 žarulje sa ebaya i za sada mi rade ok. LED su snage 9W i to je negdje ekvivalent 12W štednoj. Jest da mi jedna nije radila i nešto je prekidala ali ako se radi o relativno jeftinim lako se rastavi, pogleda se di je kvar i popravi,u mome slučaju žice od 220V koje idu od ispravljača do grla su prekidale na spoju sa grlom pa sam ih lijepo zalemio i evo sada već sigurno 2-3 tjedna radi bez problema.
Ja sam relativno kasno krenuo sa kupovinom štednih i u stanu ih imam 2-3 komada sve ostale na žarnu nit ali kada sam doznao da ima žive unutra rekoh si idemo to zamijeniti sa LED. Koliko je to malo žive u štednim opasno ne bih znao ali što je sigurno sigurno je.
Reply
#12
Ja samo da dodam da je bolje imati LED svetlo npr. 10 x 1W nego jedan chip od 10W.Vecu efikasnost ce imati ovih 10 po 1W.LED koja predje 3W drasticno opada efikasnost a da ne pricamo kako se lepo greju.Primer su LED ulicne rasvete gde uvek ima npr. 30 x 1W i to dobro svetli pogotovo kad se koriste na manjim visinama nego na ulici.
Reply
#13
Takve sam ja kupio, žarulja ima 44 ledice tipa 5050 i mogu reći da lijepo svijetli.Svjetlo nije usmjereno već kao kod prave žarulje.
Reply
#14
U obliznjoj radnji,koja se bavi prodajom rasvete, imali su neke Eglo led sijalice. Garancija je samo godinu dana. Kada sam izracunao potrosnju struje obicne sijalice i led sijalice, razlika u potrosnji za godinu dana(svakog dana radi 4 sata) je oko 700dinara. Toliko i kosta jedna led sijalica. Nasao sam na internetu Verbatim sijalice, one su duplo skuplje ali daju tri godine garancije.

Da li je ovo neke greska na sajtu tehnomanije ili stvarno toliko kosta?! Kao da je od zlata.

[Image: Led_sijalica.jpg]
screen grab
Reply
#15
Danas sam u obliznjoj radnji kupio EGLO led sijalicu od 12W. U pitanju je toplo bela varijanta. Ako se ne varam, mislim da je pisalo na pakovanju 3000K. Inace, ima 1060lm i na pakovanju pise da menja sijalicu od 75WŽ(prodavac rece da menja oko 100w) i mogu potvrditi da je stvarno tako. Sijalica je teska, mnogo teza od onih obicnih klasicnih sijalica. Led sijalicu sam kupio iz dva razloga, prvi razlog je taj sto smo sredili jedan deo kuce pa ajde da stavim led sijalicu da se uklopio sa ostale tri led sijalice u delu spustenog plafona. Drugi razlog je smanjenje grejanja sijalicnog grla. Prostorija je oko 4.2*4.2m i oko 3.1m visine i tu je potrebna sijalica od oko 100W. Sam luster nije kvalitetan, kupšljen je na buvljaku i najezio sam se koliko su tankwe zice na njemu i sto ima plasticno grlo za sijalicu. Desava se da se sijalicno grlo bas mnogo zagreje a jedan luster je tako pao kod mene u sobi, da li zbog grejanja ili sto se odvrnula matica... Da ne duzim dalje, vreme ce pokazati koliko je kvalitetna sijalica. Imam u planu da kupim jos jednu istu takvu ovih dana. Inace cena je 860dinara.
Reply
#16
Pošto i ja istražujem već nekih dve godine adekvatnu LED rasvetu za kuću, pre 15-ak dana kupio sam nešto novo na našem tržištu. To su Canyon LED sijalice. Konkretno meni su trebale sa E27 grlom.

Prethodno sam koristio razne no-name i kineske brenda PROSTO ali u proseku su trajale oko godinu dana. Od pet komada dve su stradale. Problem je što strada jedna LED i naravno sve ostale više ne svetle.

http://led.canyon.eu/
https://www.youtube.com/watch?v=Yeq6jP1Vub0

Ove Canyon sam uzeo po 3 komada 10W i 13.5W i koristim ih u dnevnoj i spavaćoj sobi. Ono što je zanimljivo za ove Canyon je grejanje. Stekao sam utisak u poređenju sa kineskim non-brand da se manje greju.
https://www.youtube.com/watch?v=k3gi7kq2jNY

Garancija proizvođača je 5 godina, ali iz nekog razloga kutije u kojima su stigle ove moje su preko "5 Year" imale zalepljenu nalepnicu sa "2 year"... to me je malo pokolebalo.
Na sajtu proizvođača regularno stoji 5 godina. Ne bi me začudilo da to ovi naši lepe jer je kod nas garancija zakonski 2 godine. Ostaje mi da sačekam nekoliko godina pa da vidimo da li će preživeti.

U svakom slučaju osvetljaj koji daju je odličan. Naročito ove od 13.5W sa 1103lm. Imaju dobar izbor "temperature" svetla (meni najviše prija 4000K) i odlična završna obrada su mi ostavili dobar utisak.
http://led.canyon.eu/shop/10/canyon-led-...20v-4000k/
http://led.canyon.eu/shop/13-5/canyon-le...20v-4000k/

Cena je negde oko 700.00 RSD za 10W i oko 900.00 RSD za 13.5W, ali kako sam ih ja kupovao kao veleprodaja, treba sačekati da se pojave u maloprodajama pa imati tačan uvid u cene.
Reply
#17
Ja sam kupovao HOROZ elektronika im je užasna brzo strada. Ja sam zbudzio nešto drugačije i ok su sad. One od 1000lum imaju ok osvetnjenje. U svakom slučaju prostorija gde su one ima najvecu količinu svetla. Koristio sam 2kom (1000lum 10w).
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)