Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Si5351 + PIC16F1455 USB controller
#81
Ovaj Si5351 zahteva 25 ili 27MHz input da bi bilo sve po default.
Van tog opsega je moguce problem jer necu moci da ustelujem delitelje unutar Si.
Frekvencije izmedju 25 i 27 bi trebalo da rade jer ima "lufta" oko delitelja da sa to interno slozi.
TCXO za ove frekvencije su retki ili papreno skupi, ovaj sto sam "iskopao" od 26MHz je redak koji se tu uklapa sa prihvatljivom cenom.
Reply
#82
Miki, ova serija 7N ima raznih (samo sam dao primer tačno koji sam koristio),

Evo na 25MHz:
https://www.digikey.com/product-detail/e...ND/5222446

Evo na 26MHz:
https://www.digikey.com/product-detail/e...ND/5222456
Reply
#83
Ovaj od 25MHz je taman! Hvala za info.
https://www.digikey.com/product-detail/e...ND/5222446
Radi sve do 5V tako da se stedi jedan dodatni LDO ...
Reply
#84
Jel se može maknuti taj 2x16 display, i staviti jedan od onih koji je Npejcic predložio. 2x16 mi je gromada koju baš i nisam namjeravao za ovako nešto upotrijebiti.
Što se mene tiče koncept može da bude ovakav. Funkcijski generator+frekvencmetar a tko hoće samo frekvencmetar samo izbaci nepotreban hardver i možda imati dvije verzije programa za tu svrhu.
Reply
#85
Sve sa leve strane sheme koju sam postavio je stvar izbora, ima tu dosta pinova (namerno ostavljeno tako) da moze lako da se prikljuci bilo kakav displej ili kombinacija tastera.
Reply
#86
Premesteni postovi iz teme Upravo stiglo ...
Reply
#87
Obavezna literatura za STM32 oko tajmera/brojaca, AN4776:
www.st.com/resource/en/application_note/dm00236305.pdf

Valjalo bi da procitate ceo dokument, posebno deo koji nas interesuje
Timer clocking using external clock-source

U dokumentu je vrlo sazeto opisana funkcionalnost tih tajmera, radi se o relativno slozenim modulima ali zato ima fenomenalne osobine i konkretno za slucaj frekvencmetra su opisali kompletnu implementaciju i kako se rutiraju signali unutar kontrolera i na kraju uradili poredjenje dva razlicita resenja, prvo je bio moj spomenuti HC-49 kristal (oni su koristili u primeru interni R/C) i poredjenje sa eksternom vremenskom bazom gde su dobili 0ppm u odnosu na tu bazu i to je ona prica "krš" vs "ozbiljna mašina"! 
Samo da znate da i Si5351 ima 0ppm u odnosu na vremensku bazu bez obzira sto moze da generise bilo koju frekvenciju (beskonacan broj razlicitih!), to prakticno znaci da ceo ovaj sistem raditi onoliko dobro koliko je dobar vas master oscilator.

Odatle pocinje prica o referetnih 10MHz (Morion) oscilatorima za lab!

Moram spomenuti kolegu Steve Markgraf-a koji je prvi inicirao tu ideju, on je na Si5351 prikljucio GSM lokovan signal iz matorog Motorola telefona i dobio referentni signal sa specificiranih (ili bolje) 0.05ppm ... to nije bas naivno ... posle toga je otisao da radi u Texas Instruments! Smile

Ja vam garantujem da mozete da probate na bilo kojoj spravi (posebno ako je radio uredjaj) da jednostavno izvadite njihov kristal i povezete signal iz naseg generatora i ukucate freq koja je pisala na kristalu i da ce ta sprava raditi nekoliko puta bolje!

Slikovito poredjenje stabilnosti i "čistoće" signala generisanih klasicnim oscilatorom i ovim gore spomenutim resenjem je kao da ste uporedili rad starog traktora koji se onako sav trese i drči sa radom najmodernijeg elektricnog automabila koji se ne čuje a radi ispod kao sat.


Attached Files
.pdf   en.DM00236305.pdf (Size: 1,95 MB / Downloads: 9)
Reply
#88
Malo razradjena shema, tu su pobrojani prakticno svi aktivni delovi, decoupling se podrazumeva, posebno ovde gde radimo sa visokim frekvencijama, BNC 50R ulazi/izlazi, i jedino ulazni stepen i zastita ostaje, bilo bi dobro da iskusnije kolege predloze neko konktretno resenje.

Takodje, dobro je da postoje dva odvojena ulaza, prvi sa DC spregom i opsegom do par MHz (videcemo tacno koliko) i drugi koji je sa AC spregom + preskaler, koji god nadjete, binarni/dekadni ne pravi problem, od 1:100 pa navise svaki zavrsava posao.

Trenutno povezivanje prema pinovima od Blue Pill na desnoj strani sheme bi valjalo tako da ostane jer su funkciski uklopjeni dok je leva strana slobodna skroz za razne kombinacije LCD/KBD/Touch i slicno.

[Image: attachment.php?aid=23561]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#89
Znači za frekvencmetar ostavim od desnog dijela samo DC i AC input, Option1 SI5351 i TCXO i vozi. Naravno decoupling, stabilizatori napona i te stvarčice se podrazumijevaju.
Kao što sam već prije rekao ovaj frekvencmetar bi bio kao čista zamijena za one kineske( npr. )http://www.ebay.com/itm/Signal-Frequency...SwR29ZEC2z ) po nekih 10-15$ što dimenzijama što opsegom mjerenja ali kvalitetnijie što softverom što hardverom.
Reply
#90
(05-22-2017, 08:35 AM)Khadgar2007 Wrote: Znači za frekvencmetar ostavim od desnog dijela samo DC i AC input, Option1 SI5351 i TCXO i vozi. Naravno decoupling, stabilizatori napona i te stvarčice se podrazumijevaju.
Kao što sam već prije rekao ovaj frekvencmetar bi bio kao čista zamijena za one kineske( npr. )http://www.ebay.com/itm/Signal-Frequency...SwR29ZEC2z ) po nekih 10-15$ što dimenzijama što opsegom mjerenja ali kvalitetnijie što softverom što hardverom.

Ovo sto je Miki zamislio je malo ozbiljnija naprava od ebay igrackica 10$-15$.
Nece ni ovo mnogo vise da kosta u sopstvenoj izradi (nmaravo, podrazumeva se da neko odradi FW0) ali ce zato biti ozbiljna naprava.
Od ulazng stepena F-metra u mnogome zavisi njegov kvalitet kao i izlazni stepen za generator.
Ja bih tu upotrbio neko gotovo resenje od proverenih fabrickih uredjaja. Sad sam malko u guzvi pa cu ovih dana predloziti nesto.

U potpunosti podrzavam prijekat.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
#91
Gosha,to se podrazumijeva, zato sam i rekao da se podrazumijeva da će ovo riješenje biti bolje od kineza, jedino što je meni kompletni dio generatora frekvencije nepotreban pa bi to strpao na PCB koji nije veći od kineskih.
Inače što ti je to FW0?
Reply
#92
FW0 je syntax error : ) mislio je na FW, Firmware, program koji ce se nalaziti u MCU.

Vidite na shemi da su iskorisceni svi pinovi oko generatora i tajmera, iza toga tj u MCU stoji totalno programabilna logika oko kontrole i upotrebe tih tajmera, moguce su razne kombinacije tih resursa za druge neke primene stim sto ovde imamo na raspolaganju fenomenalne mogucnosti Si5351A kome mozemo da kazemo da generise na svom izlazu bilo koju frekvenciju (pazite "bilo koju" znaci da neko/nesto mora da izracuna tu frekvenciju sa zescom matematikom - Fractional N Synthesizer / PLL) i da sa tim clockujemo ili gejtujemo STM32 brojace gde dobijamo ekstremno finu granulaciju podesavanja (kalibrisanja), nismo ograniceni rezolucijom unutar STM32 i programskim +/-1-2-3 clocka/broja ili cega vec, moguce je izuzetno precizno sve da se podesi i uklopi za odredjene potrebe.
Reply
#93
Da li je ovaj txco dovoljno dobar:
https://www.aliexpress.com/item/Fast-Fre...4.2.HEDCw4
Reply
#94
Dobar je taj TCXO, sasvim pristojan, u klasi ovih predhodnih SMD sto smo spominjali.

Mada ako vec narucujes preko Ali/Ebay, ja bih pre porucio onda stvarno dobar oscilator za malo vise para, nesto poput ovoga (ima vise oglasa, treba precesljati sve):
http://www.ebay.com/itm/Used-MV102-10MHZ...Swd0BVwIon

Radi se o polovnim/koriscenim oscilatorima, cena za nov je preko nekoliko stotina dolara, inace taj oscilator ima preko 1000x bolju stabilnost od spomenutih TCXO!
To su najbolji oscilatori koji mozete da kupite za relativno malo novca, posle ovakvih oscilatora samo su Rubidiumski bolji.

Ali ima tu mala zackoljica, ovi oscilatori se najcesce nalaze sa 10MHz frekvencijom, moram da probam kada budemo pokrenuli ovaj nas sklop da li ce moci direktno da se prikljuci ovaj oscilator na nas sklop.

Iz tog razloga sam ostavio opciju da se moze prebaci INT/EXT clcok, dakle na plocici se ostavi neki solidan TCXO a moguce je spolja prikljuciti neku jos bolju bazu.
Reply
#95
Jos jedno slikovito porednje o cemu se radi, Si5351A je najkoplikovaniji I2C device koji sam koristio u zivotu (a da nije MCU), ne znam ni sam koje sve razlicite sam probao, od Expandera, Memorija, ADC, RTC itd, ovajo Si ima preko 150 konfiguracionih registra u jednom IC, u neke ne smem ni da zalazim : ) a odprilike da imaju i neki nepoznati / nedokumentovani a koji "nesto" rade!

Pored klasicnih opcija, tu je jos i fazno podesavanje izmedju izlaza (neistrazena opcija sa opakim mogucnostima, posebno za SDR), Spread Spectrum opcija za smanjivanje EMI, Interger mode za ULTA mali jitter, HW kontrola izlaznog slew-rate, itd itd, samo pogledajte dokumentaciju ...
Reply
#96
Miki, ja nisam do sad radio sa ovim Blue Pill, i STM generalno, sa ovim projektom si me zaintrigirao, sad ću kineze da kontaktiram Smile
Reply
#97
Zanimljivo riješenje http://www.cypress.com/file/157956/download
Prijatelj koji je programer se igrao sa time u zadnje vrijeme i kaže da je vrhunsko. Skoro bilo kakva "funkcija"/izlaz se može dodijeliti bilo kojem pinu, iako postoje manje restrikcije, kao neki pinovi su rezervirani za programiranje, ili ne mogu svi pinovi biti analogni izlaz ali toliko je to malo čudo programibilno da je za nepovjerovati. Programiranje se također može svesti na grafički drag-n-drop blokova uz vrlo malo pisanje samog koda.Snage ima koliko ti srce želi, 32bitni je, jedino je cijena recimo nekoliko puta veća od Blue pilla,a ona je nekih 18$ sa poštarinom.
Reply
#98
Da malo osvežim temu. Smile

Pošto se već nekih nedelju dana igram sa STM32, danas radio na frequency counter-u, to je proradilo, ima još nešto da se upegla, tj. da ga testiram još malo, i da probam sa EXT CLK, nisam siguran kako to radi, ali za ovo što sam probao radi dobro. Igrao se sa PWM itd.
Tastaturu, buttone, 2x16 display imam, ima i i2c modul na njemu, ali to ću videti da li ću da koristim, tj. mogu li da ga poteram preko i2c (tj. znam li). AD9850 imam takođe, on mi je sad na redu da se igram, sa sweep-om i to.
Ono što mene zanima je SI5351 i TCXO, ima li zainteresovanih da naručim više komada iz Farnell-a, treba mi i preporuka koji TCXO da uzmem?
I koje invertorsko kolo. Miki, vidim da si stavio samo Hi-Speed Inverter, imaš li neki predlog konkretno pošto nisam baš puno radio sa digitalijom pa ne znam šta valja? Attenuator/pre-amp, kako to rešiti? Preskaler isto.

Mislim, ima mnogo nepoznatih, a ja tek počeo. Trenutno sam mislio da prvo nabavim SI5351, i TXCO, pa ću o zaštitama i prescaleru kasnije da razmišljam. Dakle ograničio bih se na Farnel pošto odatle mogu da naručim, a vidim da ih kod nas nema baš nešto mnogo, a ovaj 5351 traži 25-27MHz. Smile

EDIT: Razmišljam, u TV tjunere bi trebalo da ugrađuju prescalere, pa ću pogledati šta imam, trebalo bi da imam par komada negde.
Reply
#99
Si5351 mogu da ti ustupim, imam i kristale za njih, a imam i one male TCXO, spiminjao sam ih u temi - za razvoj i probu.

Si je malo vise zahtevan IC, mnogo je slozenije upravljanje njime nego AD9850, zahteva baratanje Floating Point matematikom, traze se racionalni brojevi kod racuna (potrebno je odraditi algoritam za racionalnu aproksimaciju - zesce jede resurse), onako slozeno je ali tu sam da pomognem jer sam sve to vec prosao.

Za invertere, nisam ni razmisljao koji konkretan model, pogledaj prvo sta ima u ponudi/lageru, svaki iz onih spomenutih serija moze da zavrsi posao, moze i samo buffer ne mora inverter, bitno je samo da je sto je moguce vece brzine jer nam to direktno utice na perfomanse.

Za prescaler, ima ih po TV tunerima, idu do par GHz, neki od tih bi zavrsio posao.

Oko ulaznog dela i zastita najbolje neko iskusniji da predlozi neko resenje. Macola mi je jednom prilikom spomenuo da je to relativno prosto kolo ali kako konkretno izgleda trenutno ne znam ...
Reply
Hvala Miki, može i tako, ako imaš višak SI i kristal, ili onaj TCXO. Za slanje se dogovorimo, što se mene tiče može i u ponedeljak, a može i da čeka, još I2C nisam izučio, trebaće mi malo vremena da isčitam to i isprobam neke stvari. Smile Šaljem ti ja danas-sutra adresu svakako.

Imaš li možda neku onu pločicu na koju si lemio kristal i SI, ili neki msop10 adapter? Bilo šta odakle mogu žice da izvučem, pošto ne znam gde bih onu buvicu nakačio. Big Grin

Za prescaler ću sad potražiti da vidim čega ima na onim pločama i tjunerima. Za invertore, ulaz i zaštitu ćemo videti onda kasnije, imam sad dovoljno posla i sa ovim. Poterao sam juče AD9850, ali sam sinoć bio mrtav, pa ću sad da nastavim, nije mi nešto dobro računanje frekvencije.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)