Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Linux
#1
Odavno već planiram da probam Linux operativni sistem pa me interesuje ima li ovde korisnika istog? Da iznesu, ako žele, mišljenje o prednostima i manama u odnosu na Windows i možda preporuče neku od verzija Linuxa pošto ih ima dosta.
Reply
#2
Koristio sam svojevremeno Mandrake verziju, pa Red Hat... Sve te verzije su bile pomalo zahtevne za korištenje i trebalo je i predznanje u korištenju pisanih komandi....
Pomalo sam zabatalio, jer mi je većinu potrebnog omogućio XP, 7mica i trenutno 8mica koja me vraća ideji Linuxa, koliko je zakomplikovana i špijunska Angry
Koristio sam nakratko i Ubuntu, koji je i nekako najbliži korisniku-najlakše se svikne čovek na njega... Možeš za početak probati neku od živih verzija, bez da se upuštaš u kompletnu reinstalaciju računara, (Puppy live, Linux Mint...) uostalom, svaki distributer ima svoju live verziju. Za "običnog" korisnika interneta, filmova, Office, preglednika filmova nema problema, oni nastaju pri korištenju specijalizovanih, namenjenih Windowsu, programa koji se pokreću, ako se ne varam Wine opcijom...
A programa otvorenog koda imaš neograničeno, i za obradu slika, i za raznorazna crtanja, jedino treba utvrditi, koliko su kompatibilni sa parnjacima iz Windowsa... Blush
Reply
#3
Postoji mnogo dobrih osobina linux-a, potrajalo bi da se sve nabroji.
Bitno je da u glavi isključiš upoređivanje sa windowsima, razlikuje se dosta, ali nije neshvatljivo i komplikovano.
Ja već oko 3 godine koristim isključivo linux, slackware.
Uključivao sam win jer nisam mogao neki garminov program da pokrenem na lindži, inače sve ostalo radi normalno.
Distribucija imaš koliko hoćeš, postoje domaći forumi za češće korišćene, pa malo prelistaj i tamo.
Za koju god distribuciju da se odlučiš nećeš pogrešiti, a i u bilo kom trenutku možeš da je zameniš drugom i tako dok ne dođeš do tebi najbolje.
Kako neko reče, nema najbolje distribucije, najbolja je ona koja tebi odgovara i završava posao.
Nadam se da ćeš uspešno zaploviti u linux vode i da će ti se svideti.
"Ako kaniš pobjediti, ne smiješ izgubiti" - Grunf
Reply
#4
Imas nekoliko "grupa" za Linuxe i generalno *nix platforme.

Prva grupa su oni bazirani na Debian jezgru, kao Ubuntu i sam Debian.
Ubuntu je nekako najvise user-friendly, lako se instalira, ima dobar GUI i u sustini za Desktop racunare nije toliko los. Jako je veliki comunity za njih i mozes naci brdo stranica oko instalacije i supporta. Moja zamerka za njega je sto su novi paketi (kada radis OS upgrade) cesto izbagirani jer se baziraju na najsvezijim verzijama paketa. Debian je po tom pitanju malo bolji jer se paketi za updejt detaljno testiraju i smatraju prodiction-ready = stabilniji je malo.

Druga grupa su oni bazirani na Red-Hat. To je vec puno ozbiljniji OS ali nazalost nije besplatan.
Besplatna verzija je CentOS i to je vec vrlo fin sistem. Oba poseduju YUM packet-manager koji ljudi dosta hvale mada se meni daleko vise svidja APT sa Debian/Ubuntu.

Treca grupa su Unix / BSD-ovi poput FreeBSD, OpenBSD i ostali njihovi derivati.
Oni se smatraju najsigurnijim i najstabilnijim distribucijama. Zbog nacina kako im je organizovan menadzer paketa i nacina kako se kompajliraju i instaliraju nisu bas toliko user-friendly.
Uglavnom se koriste za servere ...

Najpoznatiji predstavnik iz ove grupe je svakako Mac OS X Smile
To je potpuno nezavistan i unikatan OS predvidjen za rad na Apple HW-u.
Medjutim od pre 5-6 godina, Apple je poceo da pravi HW baziran na Intel procesorima (pre toga su koristili PowePC) i to je docekano u OS zajednici kao neverovatna promena jer je nastala mogucnosto da se napokon OS X pokrene i na ne-Apple HW-u.
U narednim godinama je cela ta prica uzela podosta maha i cela stvar se razvijala vrlo fino.
Konkretno sad postoje relativno jednostavne procedure (UniBeast) za instalaciju OS X na standardnom PC HW-u, tkz Hackintosh!
Ja konkretno vozim vec vise godina takav OS X na PC i ne nameravam da skorije to menjam Smile
To radi sjajno ... Najlepse od svega je to sto je sad OS X besplatan, slobodno moze da se skine sa Apple store-a ...

U svakom slucaju koju god verziju da izaberes na neke probleme sa drajverima ces da naletis!
Kod laptop racunara to moze bas da bude problematicno i cesto korisnici biraju onu distribuciju za koju postoje drajveri, samo da bi radilo, npr Arch Linux za Lenovo itd.
Sa desktop racunarima je situacija daleko bolja i u krajnjem slucaju mozes da izvadis/zamenis neku karticu koja pravi problema sa drajverima (obicno graficka ili zvucna).

Moja preporuka je OS X - Hackintosh ali oko instalacije za njega treba cela tema Smile
Reply
#5
Meni je Slackware primarni OS za svakodnevne potrebe već duže vreme, 7-8 godina. Bacio sam pogled i na nekoliko drugih distribucija, ali ova mi se i dalje najviše sviđa.

Pored ideoloških razloga i onih često spominjanih prednosti o odnosu na Windows u pogledu sigurnosti; besplatno, slobodno, podržan veliki deo hardvera bez dodatnih drajvera, možda najveći razlog zašto mi se sviđa je u sitnijim detaljima koji nisu tako očigledni na prvi pogled ali se vremenom ukazuju. Kao što su na primer programi koji nemaju GUI, nemaju ikonice, pitanje koliko novijih korisnika i zna da postoje, a imaju ogromne mogućnosti i već su tu, ne moraju ni da se dodatno instaliraju. Ne kažem da se svi lako koriste, ali postoje Smile
Reply
#6
I ja koristim linux nekoliko godina unazad (lap top uglavnom linux a desktop linux/win) svaki ima prednosti i mane izmedju distribucija i izmedju win i linux, uglavnom probas nekoliko razlicitih distribucija linuxa i koja ti najvise odgovara pa tu uporedis sa win i onda odlucis...

Probaj Mint i Ubuntu ali probaj i Elementary linux koji me bas prijatno iznenadio.

Koristio Kubuntu na lapu i instalirao Win 7 pa probao oba i iskreno bilo mi je svejedno jer su u radu bili priblizno isti, probao onda Deepin primetno je brze radio ali mi nekako nije odavao utisak da je toliko stabilan (mozda i jeste nisam ga dugo koristio) a onda probao Elementary koji me iznenadio koliko brzo i stabilno radi lepo izgleda i dok npr. kod Kubuntu kad puni swap oseti se u brzini dok kod ovog i ne vrlo malo posle hibernacije Win 7 i Kubuntu radi sporije a Elementary u dosta manjoj meri sto opet ne mora da znaci da ce kod drugog tako raditi jer mozda neki deo hw zeza pa nema drajvere za njega...
Reply
#7
Tema dobrodosla. Planiram da instaliram Ubuntu i polako ga istrazujem sa fleske, nije los samo dosta spotije radi od Windowsa,dok je na flesku.
Jel moram da napravim jos jednu particiju da bi ga instalirao ili moze na vec postojecu?
Podrsku za programe sam video da imaju dobru.
Jel ima verzija Sprint-a za ubuntu...?
Zaraziti nekog cekanjem je najbolji nacin vladavine nad njim
Reply
#8
Mi na poslu koristimo Linux server - HP Proliant DL380 i na njemu je osnovno instaliran Debian 7.3 Weezy, sa GUI, a onda na njemu instaliramo virtualne mašine, od kojih su neke isto Debian (samo konzola, bez GUI), a neke WIN.
Jako dobar OS, samo je problem što mi se tip, koji baš zna raditi na serverima, nasmijao u lice i rekao da sam takvu mašinu (6-Core Xeon, 48GB RAM) instalirao kao najobičniji PC, jer nisam koristio virtualizaciju i nisam uopće iskoristio potencijal servera. Jbg, kao elektromehaničar za lokomotive, dobro da sam ga i ovako instalirao Big Grin
Ali i ovako radi jako brzo za sve što nam na poslu treba.
Reply
#9
(09-30-2014, 04:31 PM)buca33 Wrote: Jel moram da napravim jos jednu particiju da bi ga instalirao ili moze na vec postojecu?
Može na postojeću ako se formatira, a ne bi bilo loše ni da ima bar još jednu odvojenu particiju za swap.
Reply
#10
(09-30-2014, 05:56 PM)enaB Wrote:
(09-30-2014, 04:31 PM)buca33 Wrote: Jel moram da napravim jos jednu particiju da bi ga instalirao ili moze na vec postojecu?
Može na postojeću ako se formatira, a ne bi bilo loše ni da ima bar još jednu odvojenu particiju za swap.


Kako na postojecu?

Ja sam od onih koje koristim smanjio neku za nekoliko gb (npr. elementary je na 11gb a 50% zauzima) i ako mogu jos jednu za swap ali ako imas dosta ram i ne treba swap...

Kada smanjis particije od win i upalis live cd linuxa namestis na manual kada pita za particiju gde da instalira onda se pojavi lista sa particijama i free space na kom napravis particiju u ext4 formatu za dalje bi trebalo da je jasno pogledaj neki tutorijal na yt ili pitaj ovde pa ko prvi vidi pomoci ce ti.
Reply
#11
(09-30-2014, 08:18 PM)Aca93 Wrote: Kako na postojecu?
Isto kao i na nepostojeću, samo preskoči korak pravljenja nove particije Smile Samo se formatira, ne ostaju postojeći podaci, ali ne mora da briše pa da pravi novu istu takvu.
Reply
#12
Ja mislio na postojecu a bez formatiranja Big Grin. Imam neku slabiju konfiguraciju na kompu koji stalno koristim a Wind. mnogo zeza. Ne formatira mi ni jedna od patricija pa cu morati da nadjem neki hard da na njega instaliram.
Jel ce da radi ok preko externog harda?
Zaraziti nekog cekanjem je najbolji nacin vladavine nad njim
Reply
#13
Da formatiranjem moze ali ja mislim da Buca33 hoce pored win i linux?

Mozes da neku od particija smanjis za toliko koliko zauzima linux...

Mozda nije dobro Ubuntu ako je slabija konfiguracija koja je u pitanju?
Reply
#14
Neki IBM iz pojima nemam koje godine,3GHz CPU, RAM1.5GB, 80G hard, mini maticna ploca neznam koja, integrisana grafika. Win.SP3.
Zaraziti nekog cekanjem je najbolji nacin vladavine nad njim
Reply
#15
Probaj Ubuntu, Mint (kde i xcfe) ali probaj i Elementary mislim da ce ok raditi...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)