Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Poor man's" regulacija lemilice 24V
Veoma zanimljivo rešenje kutijanja lemne stanice Smile Kombinacija drvo-elektronika, umetnički rad !
Svaka čast, Dual.
Reply
(08-16-2015, 03:41 PM)npejcic Wrote: Veoma zanimljivo rešenje kutijanja lemne stanice Smile Kombinacija drvo-elektronika, umetnički rad !
Svaka čast, Dual.
Kako odgovoriti na ovo? Sony-jem! Big Grin

Reply
Ovo već prelazi u perverziju... Wink
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Ovo je vrh! Big Grin
Svaka čast Dual.
To je prava DIY lemna stanica.
Reply
au brale... Smile
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Da bih poslao još neku fotografiju Big Grin, moram da se zahvalim na lepim rečima i da ponovim pitanje:
---------------------------------------------------
"Da li se iz ove naše šeme (sa prve strane) može nekako odrediti koji parametar utiče na to koliko će grejač raditi "u komadu" pre nego što počne da "svićka"? (Meni se čini da prerano ulazi u taj "svićka"- mod Smile tj. predaleko od zadate temperature...)"
----------------------------------------------------

P.S. Neću više, znam da sam preterao ali kako da ne pokažem drugarima ove fotografije kad mi se mnogo sviđaju... (uživo nije toliko lepo kao na slikama Smile)
Reply
(08-17-2015, 09:35 PM)Dual Wrote: ---------------------------------------------------
"Da li se iz ove naše šeme (sa prve strane) može nekako odrediti koji parametar utiče na to koliko će grejač raditi "u komadu" pre nego što počne da "svićka"? (Meni se čini da prerano ulazi u taj "svićka"- mod Smile tj. predaleko od zadate temperature...)"
----------------------------------------------------

Pazi, malo je slozeniji odgovor na to pitanje nego sto na prvi pogled izgleda.
Morao bi da poznajes teoriju koja stoji iza toga jer ne mozes da menjas nasumice te vrednosti + paramtri su medjusobno zavistni, recimo ti krenes da menjas jedan parametar (komponentu) to ce uticati na drugi parametar i tako bi se vrteo u krug.
Postoje tacne metode kako se to radi, recimo jedna je Ziegler–Nichols a vise o tome mozes procitati ovde:
http://www.mstarlabs.com/control/znrule.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Ziegler–Nichols_method
https://en.wikipedia.org/wiki/PID_controller
Za to bi ti trebalo da imas nekako logovanje temperature i iscrtavanje grafikona …
Sama metoda je relativno slozena i zahteva vise iteracija tokom stelovanja.
Druga varijanta je preko step-response ali i za to ti treba logovanje temperature …

Kada stelujemo PID za neke druge namene (npr u AMP-ovima), situacija je nesto jednostavnija jer se barata dosta brzim procesima (dosta cu kraca vremena) i to je onda moguce pratiti preko osciloskopa uz pomoc nekih signal generatora; u srzi nema razlike da li odrzavamo temperaturu, napon, struju, brzinu … sve je to jedan isti PID algoritam ...
Reply
(08-17-2015, 10:54 PM)mikikg Wrote: Pazi, malo je slozeniji odgovor na to pitanje nego sto na prvi pogled izgleda.
...
Hvala puno na odgovoru! Ja sam mislio da se iz šeme to može videti lakše, ovako (malo sam gledao linkove Smile) - to je stvarno "viša matematika" za moje skromno znanje.

Smatraću da sam štelovanje završio > lemna stanica drži zadatu temperaturu odlično i brzina je OK!
------------------------------------------------------------------------------------------------
Da ponovim - u odnosu na šemu sa prve strane > R5=108,8k (100k+9,1k), R8=590R i onaj dodatni RH = 10M (histerezis by Gosha i samuki). Termopar - 46,1R, grejač - 4,1R. Srednji pin (ESD) - vezan preko 1M na uzemljenje.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Reply
Zasto si smanjio R8 na 590 on odredjuje struju paljenja triaca, nema veze sa odrzavanjem temperature ili grijesim!

a probao sam i bez kondezatora od 220mf i opet isto .
Reply
(08-18-2015, 10:51 AM)samuki Wrote: Zasto si smanjio R8 na 590 on odredjuje struju paljenja triaca, nema veze sa odrzavanjem temperature ili grijesim!
a probao sam i bez kondezatora od 220mf i opet isto .
Pa pošto nemam znanja, reko' da probam...109 Ova moja ručka ima otpore drugačije u odnosu na šemu (grejač 4,1R umesto 12R) pa sam uzeo da menjam. I triac nije 206D nego 206M pa nisam siguran oko te struje paljenja triaca (5mA, 10mA ili već koliko..). Pratio sam rad lampice na sredini i na kraju, i hteo sam da na kraju nema nikakvog treperenja nego fini smireni "pali/gasi" rad... Eto, to sam dobio. Smile

Lepo bi bilo da još neko opiše ponašanje crvene LED tokom rada, na primer od nule do "daske" šta se dešava. Ja prvi put proučavam rad lemne stanice - na primer kod mene kad krenem od 0 pa do "daske" ona svetli do negde iznad 300°C i onda počne "pali/gasi" do 450°C, s tim što temperatura raste sve vreme ali se usporava posle 400°C...
Reply
I sam vrh lemilice ima neku toplotnu inerciju tako da je potrebno malo vremena da bi se temperatura rasporedila.
Moguće je da je to uzrok zbog čega pri prvom okidanju regulacije merenja temperature nisu u očekivanom opsegu...
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
(08-18-2015, 01:41 PM)TDA Wrote: I sam vrh lemilice ima neku toplotnu inerciju tako da je potrebno malo vremena da bi se temperatura rasporedila.
Moguće je da je to uzrok zbog čega pri prvom okidanju regulacije merenja temperature nisu u očekivanom opsegu...
Moguće je da je to.. Sad sam malo merio Smile - posle 320°C, počinje ravnomerno da "pali/gasi" i do 400°C stigla je za 1:30min. Pošto je danas hladnije, morao sam da je preštelujem za 450°C - sa ranijim štelovanjem je stigla do 438°C otprilike..  Big Grin

Mnogo lepa igračka! Tongue
Reply
Vezano za dostizanje željene temperature od hladnog starta, u nekom od postova je napisano objašnjenje zašto je baš tako, tj. zašto neće odmah na željenu temp, nego dođe do nekih 80% zadate temp, pa onda sporije dogreva.

Tako je da nebi došlo do "overshoot-a" temperature na vrhu lemilice, a i bogdan.kecman je u temi sa svojim driver-om objasnio zašto malo uspori pred dostizanje zadate temp.

Nadam se da sam pomogao Big Grin
"Ako kaniš pobjediti, ne smiješ izgubiti" - Grunf
Reply
@tesla017 > Moram da ti pokažem prvi korisni lem koji je napravljen sa regulacijom, red je... Big Grin


Presađivanje desnog dugmeta miša na mesto levog, jer mislim da malo lepi "dvoklik". Baš je lepo imati dva ista Microsoft miša iz davnina, jer mi je onaj novi bežični Genius u vitrini, služi kao ukras...
Reply
Aaaa, bavimo se i presadjivanjem organa sos novi alat Smile
Reply
(08-23-2015, 12:31 PM)emiSAr Wrote: Aaaa, bavimo se i presadjivanjem organa sos novi alat Smile
Big Grin  Ima i nasađivanja:

P.S. Samo se ti "zadevaj" - znaš da uz svaki odgovor ide i neka slika! 109
Reply
Odlicno presadjivanje dual Smile

Moram i ja i moj bezicni genius poceli tasteri da zezaju Wink
Reply
Samo da vas pozdravim Big Grin

Da nam ne zamre tema Tongue

Evo sta pakujem za ovde jedan adekvatan primerak. Trafo je recikliran i premotavan 220V/24VAC 2A 50W, kutija seckani atx a prednja strana pleksiglas koji je u mnogo losem stanju ali pranje sundjerom je napravio neki blagi mat tako da fino izgleda a jedini razlog zasto nisu busene rupice i pricvrsceno za kutiju je sto se ne poklapaju rupe izgleda su za drugu kutiju Wink
Montirana su 2 osiguraca jedan za AC drugi za DC mada nema tolike potrebe za tim ali ne skodi. Ostaje kad radim plocice kod prijatelja da ispeglam jednu i da sastavim kompletno jer imam sve delove u kesici spremne Wink

Volim kad od niceg napravim nesto Big Grin


Attached Files Thumbnail(s)


Reply
(09-24-2015, 09:09 PM)tesla017 Wrote: Samo da vas pozdravim Big Grin
...
Volim kad od niceg napravim nesto Big Grin
Sviđa mi se PCB na poslednjoj slici! Big Grin
Reply
KOntrola skoro pa zavrsena, ostalo da se zalemi pot za regulaciju temperature i spakuje u kutiju pc napajanja. Pravim je za brata koga izgleda hvata virus samogradnje... Big Grin
Zaraziti nekog cekanjem je najbolji nacin vladavine nad njim
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)