Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Antensko pojačalo za TV prijem
#1
Da li ima neka šemica za antensko pojačalo za TV, odnosno loga antenu. Hteo bih da uštedim na kupovini. Može li to da se napravi na perforiranoj pločici?
Reply
#2
Mogu večeras da ti uslikam i pustim, mada sam ja često puta samo prepravio ulaze-izlaze na F-konektore od tzv pojačala za češku antenu, pijačarca, i radi to odlično, jedino sam preko prigušnice na feritu puštao napajanje 12V, obično pijačarac Zolan ili Antenal.
Tu idu, ako se dobro sećam, BSY90 i BFR91 tranzistori, i sve se radi u 3D tehnici, jer je kutijica id konzerv- lima-kalaisana.
Ima većina šema sa po dva tranzistora, a imam i za veće pojačanje i sa tri tranzistora, no tu hoće da probija lokalna stanica...
http://arhiva.elitesecurity.org/t16635-A...-pojacavac
Ovu sa ES sam i sam x puta pravio i radi..., naravno da sam kopirao i razna Elrad, Ei, Iskra ppoj i prilagođavao...
http://www.elitesecurity.org/t459451-Sema-za-tunali-st
Obrati pažnju na ručne crteže, kao i da sam ih ja precrtao! Blush


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#3
Pojačanje: +13dB (15MHz...820MHz)
THD:        0,0235% @ 820MHz

Dakle moze odlicno posluziti kao pretpojačalo kao i pojačalo (uz obaveno dodatak ulaznih filtera kako bi se prigušile nize frekvencije koje nam ne trebaju)

A evo i sheme:

Reply
#4
A da li će to raditi na DVB-T2 pošto je analogna televizija izašla iz upotrebe?
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#5
Analogni signal (modulacija) za TV jeste izasla iz upotrebe ali tu je i dalje isti frekvetni spektar u upotrebi, samo je modulacija drugacija, dakle svi ovi pre-pojacavaci ce raditi i za DVB-T2 signal.
Tu jedino ako se razlikuje sirina jednog kanala (ne znam detalje oko toga, tehnicki jedan nosilac moze da ima vise TV kanala) pa oni "kanalni" predpojacavaci ne mogu da se koriste, moraju sirokopojasni pojacavaci.
Reply
#6
Pa da...mikikg jeli mozes malo da objasnis o gore spomenutoj shemi? Ja sam je danas sklopio na experimantalnoj plocici i ne radi...a u TINA simulatoru fino radi i daje pojacanje na nizim UHF kanalima +17dB....shemu sam ja sklopio iz glave (jer sam se bavio nekoliko godina sa antenama, skretnicama pojačalima i puno mi je pojačala prošlo kroz ruke), nikada nisam radio antensko pojačalo u DIY varijanti ali mi ne radi u praxi dok u simulatoru radi fino i bez ikakvih problema.

Pojačalo je zajednička baza jer ona ima pojačanje napona (pojačanje struje je 1 ili manje od 1)....jako je stabilno na UHF području...podešeni VCE = 8V, ICe=12mA što se tiče DC karakteristika.

Pa ako mozes provući shemu kroz svoj simulator pa reći nekoliko komentara o shemi.

Ja sam u simulatoru stavio ulaznu frekvenciju 500MHz i jačinu signala 50dBuV(što podgovara 316uV) i kada simuliram AC karakteristiku pojačala na izlazu dobijam 2,44mV što daje 67dBuV ili ti pojačanje +17dB.

Ako kome zatreba tablica dBUV konverzija u uV:

http://www.dipolnet.com/conversion_table..._bib04.htm
Reply
#7
najjednostavnije objasnjenje je sledece: ako zanemarimo baznu struju BFR-a onda promena struje kroz emiterski otpornik 10 oma uzrokovana ulaznim naponom, menja struju i kroz kolektorski otpornik 330 oma pa se na njemu generise napon identican ulaznom ali 330/10 puta pojacan. BFR mora biti u linearnom rezimu da bi radio korektno a to podesite sa baznim otporima da na kolektoru bude pola napona napajanja
Reply
#8
zasto ne postoji opcija edit? izlazni napon je fazno okrenut za 180 stepeni u odnosu na ulazni
Reply
#9
Uce je postavljen na pola napajanja i iznosi Uce=6,09V i Ic = 17,94mA

Jeli tako da probam na prototipu ili još treba nešto mjenjati?

Reply
#10
kada ga budete pravili radite ga na plocici sa bakrom gde cete napraviti ostrvca na koja cete lemiti elemente. najbolje je sve napraviti point to point a samo elemente koji su na masi zalemiti na bakar. Tako cete spreciti smetnje na preamp i pojacanje smetnji i sumova
Reply
#11
(04-30-2016, 08:09 AM)Jevrem Wrote:  izlazni napon je fazno okrenut za 180 stepeni u odnosu na ulazni

Kod zajednicke baze nema okretanja faze. Tu "privilegiju" ima samo zajednicki emiter.-

pOz
Reply
#12
A da nisi tu nešto "pobrkao lončiće"? Gledam šemu i nije mi najjasnije...
Dosad sam imao u rukama dosta pojačivača i svima je ulaz signala bio na bazu tranzistora...
A ovde imaš ulaz signala na emiteru?
Reply
#13
Ovako mi u simulatoru izgleda ulazni iizlazni signal... a fazni pomak je (ULAZ: -90° IZLAZ: -168,54°)

Reply
#14
Pojacavaci sa zajednickom bazom (common base) imaju nekoliko osobina o kojima treba voditi racuna:

- imaju tipicno <1 strujno pojacanje
- ulazna impedansa je relativno niska
- izlazna impedansa je relativno visoka
- imaju dobru izolaciju izmedju ulaza i izlaza

Ja ih nisam bas puno koristio mada sam ih dosta vidjao po radio uredjajima, najcesce kao izolacioni stepen gde je bitno da se dobro izoluju pojedini stepeni oko oscilatora i miksera u radio prijemnicima.

Za ove antenske pojacavace se najcesce koristi konfiguracija sa zajednickim emiterom, kao sto je Bocko postavio shemu u postu #2.
Reply
#15
da, ne obrce fazu. nisam uzeo u obzir da mi je baza na fiksnom naponu.

da bi se lakse razumelo uzmite da je staticka radna tacka tranzistora podesena baznim naponom i emiterskim otpornikom. ako na emiter dolazi pozitivan napon iz ulaznog signala, emiter se dize a time se smanjuje napon baza-emiter i traznistor zatvara a sa tim i smanjuje struja kroz kolektorski otpornik pa i izlazni napon raste. Kada napon na ulazu opada, povecava se napon baza-emiter, tranzistor se otvara i povecava struju kroz kolektorski otpornik pa napon na izlazu opada
Reply
#16
@ronovar

Da li si definisao impedansu izvora VG1?
Tu trebas da postavis 75ohm ili da redno vezes 75ohm otpornik ako je VG1 "idealan" izvor tj sa 0ohm impedansom.

Preporuka koju je Jevrem dao oko izrade na bakarnoj plocici sa "ostvrcima" potpuno stoji, to je must-have za takve sklopove koji rade na vrlo visokim frekvencijama.
Reply
#17
(04-30-2016, 09:46 AM)Bocko Wrote: A da nisi tu nešto "pobrkao lončiće"? Gledam šemu i nije mi najjasnije...
Dosad sam imao u rukama dosta pojačivača i svima je ulaz signala bio na bazu tranzistora...
A ovde imaš ulaz signala na emiteru?

 Tvornička pojačala imaju spoj zajednički emiter gdje im se signal dovodi na bazu, emiter na masu a kolektor na izlaz tv-a.
Kof ove sheme se koristi spoj zajedničke baze gdje im je baza zajednička (otuda i naziv) i ona balansira između kolektora i emitera ulazni i izlazni signal...zato je kratkospojena baza sa 1nF kondenzatorom na masu.

Ovakav spoj  koriste odlična elradova pojačala koja su imala pojačanje od +14dBuV sa samo jednim tranzsitorom (BF679) i to radi jako lijepo u praksi...oni su koristitli otpornike u bazi 8k2 i 2k2, emiterski otpornik a izlazni kolektorski otpornik 10R (popularna oznaka TPO3344 elrad gorenje - crvene kazetice)

Ovaj spoj bih htio da isprobam i da proradi jer ima pojačanje napona (a to nama treba u antenskom pojačanju da pojača uV) i puno je stabilniji od zajedničkog emitera. A i dobije se iz njega jače pojačanje.
Reply
#18
(04-30-2016, 09:53 AM)mikikg Wrote: @ronovar

Da li si definisao impedansu izvora VG1?
Tu trebas da postavis 75ohm ili da redno vezes 75ohm otpornik ako je VG1 "idealan" izvor tj sa 0ohm impedansom.

Preporuka koju je Jevrem dao oko izrade na bakarnoj plocici sa "ostvrcima" potpuno stoji, to je must-have za takve sklopove koji rade na vrlo visokim frekvencijama.

Nisam stavio otpor na VG1 kada stavim otpor 75R onda dobijem iz simulatora ono sto dobijem u praksi -4dB pa do -15dB..da dobro da si me podjsetio...kada spojim na ulaz emitera antenu (ona ima impendanciju 75R), a ja sam stavio samo na izlaz pojacivaca 75R(koji glumi otpor tv-a i antenskog kabla koji ide iz pojacivaca na TV).

E sad tu sam stao jer neznam gdje dalje....evo prikacit cu tu tina projekt pa se poigrati ako moze (samo staviti na VG1 75R otpornik)


.tsc   ANTENNA_AMP.TSC (Size: 7,83 KB / Downloads: 2)
Reply
#19
Tu impedansa pravi malo probleme, ulazna je manje-vise OK ali izlazna nam pravi problem.

[Image: attachment.php?aid=19788]

Quote:The current gain of a common-base amplifier is always less than 1. The voltage gain is a function of input and output resistances, and also the internal resistance of the emitter-base junction, which is subject to change with variations in DC bias voltage.

Ja se secam da sam po tim pojacavacima vidjao ona mala binokularna feritna jezgra (sa dve rupice) koja su se predpostavljam koristila kao sirokopojasni transformatori impedance … mozda to fali … i koji odnos transformacije je sad pitanje … 

Eh da imamo "po kuci" svi po jedan VNA i da izmerimo ulaznu i izlaznu impedancu odmah bi znali u kom grmu lezi zec Smile


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#20
Da sjecam se tih imam jednu doma...bukvalno je to feritna jezgra i kroz nju su provucene zice...a zadatak joj je bio da prilagodjava imendanciju sa 50R na 75R....

Ako mozes napraviti u simulatoru common base pojačalo sa opterecenjem ulaza i izlaza 75R pa da se onda isproba i u prototipu....
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)