Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diskretni taster prekidač
V0.5 je konačna verzija po kojoj sam ja pravio svoj.
http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=64&pid=29256#pid29256

Trenutno nemam vremena za crtanje pločica, ali ću u neko vreme sigurno kombinovati onaj sipijev ili onaj što je Bora dao sa nekin soft startom....
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
ja koristim najobičniji relej za naizmenično paljenje svetla po sobama .....jednom upali jednom ugasi .....kad tresne kontakt , lepo to zvekne i označi da žurka počinje .......sam taster je izveden sa mikroprekidačem na polugu gde pomeranjem dugmića u desno pritiskam polugu mikroprekidača i on startuje relej .......radi već par godina bez problema .....moram to pantentirati Tongue
Reply
To je stara fora sa dva releja?
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
http://shop.puntoluce.net/product/939/Re...o-12V.html

ovo , ovaj je inače mehanički a ima i elektronskih .....ovde se koriste za razvetu gde treba sa više mesta da se pali-gasi svetlo ......hodnik spavaće sobe i sl ....štedi razvlačenje brdo žica ......konkretno u pojačalu pali 4 transformatora ukupne snage oko 1kw / 2x400w za izlaz i 2x100w za cevni deo / i nema problema
Reply
Zgodna spravica, ali je teže nabavljiva ovde. Možda je praktičnije držati se lakše nabavljivih delova.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
A jesu li Sipijev i Borin značajno bolji ili samo drugačiji?

Ja bih pravio nekoliko komada za sebe da imam da stavljam u neke buduće spravice, bilo bi super kad bi još neko hteo u groupbuy...
Reply
Sve to služi svrsi. Samo su rešenja drugačija...
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
OK, hvala.
Reply
(06-01-2015, 09:05 PM)TDA Wrote: Zgodna spravica, ali je teže nabavljiva ovde. Možda je praktičnije držati se lakše nabavljivih delova.

relej je predviđen za kućnu upotrebu , što znači godine i godine pali gasi i da mu nije ništa .......namotaj releja je samo pod naponom dok ne okine ...tj mehanika zatvara kontakt i drži ga u tom položaju sve dok namotaj sledeći put ne dobije napon .....više je problem mehanički nego električni ......malo je bučan ali zato mogu iz garaže da čujem jel neko pali mašinu bez dozvole  Smile

Mislim da može i tamo kod vas da se nađe jer sam video da se odavno rade serije prekidača i ostalog po italijanskom modelu .....a taj relej spada u standardnu opremu .
  U principu ja koristim taj sistem jer je po malo i neobičan , mada mi je početna ideja bila da koristim jedan taster na povlačenje sa kanapom koji se postavlja u kupatila kao taster poziva u pomoć http://www.stimolo.it/index.php?route=pr...uct_id=146 .......ono da se pali kao motorna testera Cool
Reply
To se zove impulsni rele ili impulsni bistabilni rele, kako ko napiše. nije to ništa novo, samo nije baš uobičajeno u nas.
Izgleda kao instalacioni prekidač (narodski rečeno automatski osigurač) sa nekoliko kontakata više i montira se na DIN šinu. Može da se nađe za 2k din monofazni za 16A, sve radi na 230V i samo treba još dodati taster po želji.
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
(03-23-2015, 10:08 PM)Lukaluka Wrote: Pozdrav, a da li bi mogla da se ubaci i DC zašatita pa da se napravi univerzalna pločica pa da se organizuje groupbuy?
Ja bih sigurno bio zainteresovan za nekoliko pločica taster prekidač+softstart+DC zaštita, da ih imam da mećem u buduće ampove i DAKove Smile

Imaš na diyaudio.rs nekoliko mojih rešenja za ovo što tražiš, izgleda malo komplikovano ali ništa strašno Wink

Evo i za drugare ovde u kratkim crtama o čemu se radi (detaljniji opis svega je na linku ispred):

- taster sklop (sa CD4013) + H most za dvobojnu LED u tasteru + logika za praćenje stanja DC zaštite
- soft start sa jednim BJT
- DC zaštita sa uPC1237 ili Welleman (kit K4700) ili nešto treće
- montaža na zadnjoj strani kućišta sa "prihvatom" za zvučničke terminale


Moglo je i drugačije, neki segmenti su mogli i prostije da se reše ali ja sam to tako uradio pre par godina i nisam imao volje da nešto menjam... pcb fajlovi postoje (Protel DXP), ako bi neko hteo nešto da menja, nije problem da ih dobije.

Evo 5 postojećih varijanti sklopa:

PODSKLOP Rev 1

.pdf   PODSKLOP Rev2 manual.pdf (Size: 382,37 KB / Downloads: 60)

.pdf   Podsklop Rev 3 manual.pdf (Size: 182,29 KB / Downloads: 27)

.pdf   Podsklop Rev 4 manual.pdf (Size: 134,21 KB / Downloads: 23)

.pdf   Podsklop Rev 5 manual.pdf (Size: 80,42 KB / Downloads: 35)
Reply
Baš mi se sviđa ovo!
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
I meni, lepo popunjava kućište ampa a onda sprava ispod poklopca izgleda opako Smile
Reply
Znaci Zocky kralj si. 41

PS

Veleman zastita nije problem, za to postoji fajl u Protelu. Mogla bi tu da ide i Apexova zastita sa NE kolom...ili da se nacrta Borin OMNI protektor u smd varijanti.
Reply
Sve može kad se ima volja... izaberi verziju pločice koja bi odgovarala tim doradama pa da ti pošaljem fajl.
Uvek je bolje kada je izbor veliki, dobro, skoro uvek... Wink

Mogao bi da dodaš još nekoliko verzija sa Borinom i Apexovom DCZ.
Reply
Tako je @zocky Wink Odlicno si ti ovo skockao i odradio tako da svaka cast Wink Ja sam sad skoro radio nesto mnogo slicno samo kao posebne sklopove. Interesantna mi je ova dc zastita zvucnika sa uPC jer sam radio pcb za nesto jako slicnoovome sto si ti radio samo sam prilagodjavao delovima koje sam imao u zalihama Wink Vidim ti si u zastiti stavljao 2 x 470uF a kod mene u semi je 2 x 680uF i releji idu preko jednog tranzistora. Interesuje me koje su prednosti a koje mane moje i tvoje revizije Wink Evo ovde vise o toj zastiti...
Reply
@tesla017
pločice su rađene prema raspoloživom materijalu, zbog toga je kod mene 470uF, to ne ugrožava funkcionalnost DC zaštite.
uPC1237 na izlazu dozvoljava opterećenje do 80mA, tipični releji za DCZ vuku do 40mA i zbog toga nisam ubacio "drajverski" tranzistor. Kod tvoje revizije odnosno Nešićeve pcb ne mora da se razmišlja koji relej će da se koristi odnosno koliko će biti opterećen izlaz IC-a.
Dakle, obe varijante funkcionišu kako treba s tim što u mojoj mora malo da se pazi kod izbora materijala.
Reply
To sve stoji Wink Nego interesuje me da li ima neke razlike upotrebom 2 x 470uF ili 2 x 680uf i da li bi tu mogao da stavljam 2 x 1000uF kojih imam na lageru?
Reply
Može i 2x1000uF, nema razlike u funkcionalnosti DC zaštite.
Reply
Da se na trenutak vratimo prvom postu...
Kako pravilno izvesti kapacitativno napajanje (bez trafoa) ovog sklopa a da ono bude sigurno i pouzdano?
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)