Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Savrsena modifikacija W3DZZ od strane OH2EC
#1
Ovim clankom zelim da skrenem paznju radioamatera na izvrsnu modifikaciju stare W3DZZ antene od strane Finskog amatera Aarre Vuorinen-a OH2EC, kojom se dobila jedna stvarno izvrsna multiband antena. Zasto mislim da je ovo interesantno, pa prvenstveno jer se ovom antenom sasvim izbegava antenski tjuner - match box, koji je u stvari "kutijica lazurica" i ne radi nista drugo sem da transiver "slaze" da je antena dobre impedanse buduci da moderni poluprovodnicki transiveri uglavnom nisu bas tolerantni na los SWR. Drugo, na svim glavnim bandovima SWR nije veci od 1:1,3 bez ikakvih prilagodjenja i kutija! Normalno, to ne znaci da je SWR preko celih bandova svuda ispod 1,3.
SWR je bolji ili jednak 1:1,3 na:
3.680MHz
7.050MHz
14.100MHz
21.200MHz
28.500MHz

[Image: W3_DZZ_SWR.png]

Pogledajte i rezultate na: http://julietfoxrflabs.wordpress.com/201...e-results/

Aarre je prakticno radio dve verzije antene, za snagu do 150W i za snagu do 600-800W i razlika je samo u nacinu izvodjenja trapova.

Trap za 150W:
Na PVC cevi spoljnjeg precnika 32mm namotati navoj do navoja 21-22 navoja bakarnog licnastog PVC kabla preseka 0,75 kvadrata. Paralelno njemu se dodaje blok prvenstveno MICA (liskunski) od 60pF/1kV ili disk keramicki. Sama zavojnica treba da meri 8,2uH i da sa tim blokom rezonuje negde izmedju 7,050 do 7,080MHz.

Trap za 600-800W
Na PVC cevi spoljnjeg precnika 50mm namotati navoj do navoja 14 navoja bakarnog licnastog PVC kabla preseka 1,5 kvadrata. I ovde se paralelno dodaje isti blok a zavojnica takodje treba da meri 8,2uH i da sa tim blokom rezonuje negde izmedju 7,050 do 7,080MHz.

Dimenzije antenskih zica su date na slici i u njima je sadrzano i po 150mm sa svakog kraja svake zice za vezivanje na trapove i napajanje kao i za obavijanje kroz izolatore.

[Image: modified_w3dzz_15_8_2014.jpg]

Glavna modifikacija je i dodatak dva "tuning stub"-a svaki duzine tacno 1,5m a zalemljeni su za glavne zice na tacno 1,65m levo i desno od tacke prikljucenja napojnog kabla. Stub-ovi slobodno vise sa glavne zice. Same zice "A" i "B" kao i stub-ovi "C" su od bakarnog licnastog PVC kabla precnika 1,5 do 2,5 kvadrata.

Prvih 3,5m napojnog kabla do antene mora biti 75 omski koaks na koji se nastavlja 25 do 27m 50 omskog koaksa koji ide u stanicu. Bitno je da kablovi imaju ove dimenzije da se dobiju trazeni rezultati. Cak i ako vam ne treba 25m do stanice, koaks mora biti te duzine ali visak nemojte savijati u zavojnicu! Mada to Aarre nije posebno napomenuo, verujem da mu je bitna ta duzina 50 omskog koaksa jer je to elektricno Lambda/2 za 3,7MHz pa mu se taj odsecak transmisionog voda ponasa kao ogledalo impedanse. Tacna duzina bi bila negde 26,75m.

Jos neke napomene koje sam u direktnoj prepisci sa OH2EC dobio:
- Testove i merenja je vrsio na anteni koja je bila nekih 8-9m od zemlje.
- Antena ne bi trebalo da se mehanicki kaci na sredinu vec samo na krajevima. Pretpostavljam da joj smeta bilo kakva vrsta stuba ili objekta u blizini tacke napajanja.
- U tacku napajanja se moze dodati current balun - izolator 1:1 ali nije apsolutno neophodan u praksi.
Reply
#2
Fina antenica, ovo vredi probati. A moze da se desi da ja bas imam W3DZZ, nisam siguran, moram da proverim Smile

---

Nego jedno pitanje koje me malo buni, prilagodjenje impedance predajnika i antene.
Iskreno i ja sam prvo mislio da antenska kutija ustvari "slaze" predajnik medjutim sto prakticno sto i teoretski nije bas tako.
Ona bi trebala da bude u stanju da popravi SWR i prakticno dovede da se neki dodatni watt snage stvarno emituje u etar.

Antenska kutija nije nista drugo nego transformator impedance, tako?

Recimo da imamo antenu kojoj je kompleksna impedanca na nekoj izabranoj ucestanosti 100ohm a predajnik nam je naravno 50ohm.
Da bi tu situaciju popravili mi moramo da napravimo 1:2 "transformator". Antenska kutija to prakticno i radi samo nije bukvalno trafo unutra nego prigusnica i kondenzator najcesce u T mrezi (T-network).

To bi trebalo da popravi situaciju definitivno sa strane predajnika. Medjutim tu se sad mesa nezgodna stvar sto nam je transmisiona linija (koaksialni kabal) posle kutije i dalje 50ohm pa se taj efekat delimicno pogorsava ali meni je u prakticnim primerima sa antenskom kutijom dolazilo do vece izracene snage u anteni.
Prkticno taj efekat moze da se vidi recimo preko nekog online SDR prijemnika gde se prati signal koji se predaje.

Teoretski, antenska kutija bi trebala da stoji bukvalno na anteni da bi to potpuno imalo smisla ali kao sto je poznato to je skoro nemoguce (ili jako tesko) prakticno napraviti u home-made varijanti ...
Zato se recimo u vojnim konfiguracijama antena direktno kaci na nju (video u nekim ITT sistemima) ili kod nekih radioamaterskih (fabrichih, npr Icom AT-130) kutija ima udaljeno upravljanje preko posebnog visezilnog kabla pa se cela kutija montira na stub.
Reply
#3
U sustini si u pravu. AntKut stvarno vrsi prilagodjenje (najbolje koliko moze) i sigurno se makar delimicno povecava iskoriscenje i poslata snaga, ali si odmah uocio da na izlazu i dalje ima 50 omski kabel. Taj kabel (kao i bilo koji drugi transmisioni vod) ce preslikati impedansu sa svog udaljenog kraja (sa antene) samo ako je njegova duzina tacni celobrojni umnozak elektricne polovine talasne duzine (Lambda/2 puta faktor skracenja voda = elektricno Lambda/2). Tada ce takav transmisioni vod tacno preslikati na drugi kraj bilo koju impedansu koja mu je prikljucena i bez obzira kolika je sopstvena karakteristicna impedansa samog voda. Ona tada ne igra ulogu.

Ako antena nije rezonantna i impedansa joj nije 50 oma, AntKut ce samo delimicno pomoci jer ce na svom izlazu gledati u jednu vrlo kompleksnu mesavinu parametara koju tako jednostavan uredjaj nece moci u potpunosti da kompenzuje. Popravice situaciju i "sliku" antenskog sistema u koju gleda stanica i za nju ce zavrsno opterecenje biti negde blizu njenih potrebnih 50-tak oma ali se nista nece promeniti u bilo kom parametru antene.
Reply
#4
Quote:Taj kabel (kao i bilo koji drugi transmisioni vod) ce preslikati impedansu sa svog udaljenog kraja (sa antene) samo ako je njegova duzina tacni celobrojni umnozak elektricne polovine talasne duzine (Lambda/2 puta faktor skracenja voda = elektricno Lambda/2). Tada ce takav transmisioni vod tacno preslikati na drugi kraj bilo koju impedansu koja mu je prikljucena i bez obzira kolika je sopstvena karakteristicna impedansa samog voda. Ona tada ne igra ulogu.

Vrlo koristan info, hvala!
http://www.allaboutcircuits.com/vol_2/chpt_14/7.html

Sad mi tek jasno sto pojedini onda "seckaju" koaksialni kabal na tacno neku duzinu Smile
Reply
#5
Seckaju jer su tako culi da treba od drugih, a ni jedni ni drugi ne znaju zasto niti sta rade! Postave antenu najbolje sto mogu i racunaju da je ona dobra (a ne znaju u stvari ni gde je tacno rezonantna niti tacnu impedansu) i onda seckaju koaks dok u sobi kod stanice SWR metar ne pokaze najbolji SWR. Oni time u stvari prilagodjavaju ceo sistem sastavljen od antene i kabla da im zajedno pretstavlja "antenu" ali ne shvataju da tada nisu podesili samu antenu vec sve zajedno i tada im je i koaks element koji zraci pa bude igranke sa komsilukom zbog TV-a i ostalog.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)