Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IC based jednostavni generatori funkcija
Sasvim je dovoljno i 5kHz da ustanoviš osnovnu funkcionalnost uređaja, da vidiš ima li parazitnih oscilacija, etc. Ja uglavnom kad koristim Borin jednostavni generator funkcija koristim sinus i četvrtku na 1kHz. Verovatno ako bi se upotrebile druge vrednosti komponenti ovaj generator sa ICL8038 može da ima i veće opsege od 5kHz.

Kitajci uglavnom koriste malo modifikovane aplikacione šeme iz DS za ove generatore.
Reply
Evo izvod iz DS-a:


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Testirao sam ICL8038 kit sa stabilisanim napajanjem 12V. Odlično radi. Izlazni napon je 0,8V sinusa. Veliki pot od 2k je za podešavanje frekvencije a dva mala trimera su za duty cycle i podešavanje minimalnog izobličenja. Ako bi trebalo neko podešavanje amplitude morao bi da se doda neki mali buffer sa potom. Pošto u kitu nije bilo pota od 2k ja sam lokalno kupio pot od 2,5k i sa njim imam opseg og 400Hz-7kHz.

Pikovi sinusnog signala imaju spajk kao kod Borinog jednostavnog generatora i kod generatora sa XR2206. Gosha je objasnio da je to kod ovih vrsta generatora neizbežno.

Čemu služi ovaj trimer što je označen kao duty cycle?
Reply
Duty cycle sluzi da se podesi odnos izmedju signala i pazue kod recimo pravougaonog signala. 50% znaci da su signal i pauza jednaki.
Kod drugih vrsta signala, recimo trouglastog, menjanjem duty se menja simetrija, vrh (i dno) trougla pocinje da naginje vise na jednu stranu.
I kod sinusa isto utice, isto se signal deformise i vrh sinusoide pocinje da naginje na jednu ili drugu stranu.
Uglavnom je na 50% za vecinu potreba, tek u SMPS tehnici pocinje taj duty da ima i prakticnu ulogu (utice na odnos "transformacije" napona).

Svi ti analogni IC generatori signala (ne oni koji sintetisu signal, DDS) interno prvo generisu pravougaoni signal, zatim to ide u stepen koji pravi trouglasti signal i na kraju ide u stepen koji od toga pravi sinus sa nekim diodnim matricama tako da taj duty reaguje na taj izvorni pravougaoni signal pa posledicno i na ostale "izvedene" talasne oblike.
Reply
Ja sam sigurno pre 25 godina napravio Elektorov generator funkcije sa XR2206. Savršeno je radio, sada stvarno
nemam pojma jer ga nisam uključivao 2-3 godine. Proširio sam mu frekventni opseg, a izlazni pojačavač je super:

http://www.electronicoscaldas.com/datash...XR2206.pdf

U svakom slučaju ne bi mogao danas da se napravi bez XR, brat bratu za manje od 50-60 e.
Reply
Napisah da sam napravio generator funkcije, a evo ga i sada na slici. Ipak da se vidi:







Prednja ploča je odšampana na lepljivom papiru pljuckavcem, a preko prozirna folija.
Nekada su to bile jasne boje, a sada se naziru samo u tragovima. Stvarno je star.
Reply
hm ... video li je neko neki cip koji moze da izgura 250-500MHz ili 250-1000MHz (dakle gornja granica izmedju 500MHz i 1GHz, donja bar 250MHz naravno idealno ako ide od 1Hz) ? ... eventualno da ima ulazni freq od 5 ili 10MHz koje koristi za lock? sinus ili cetvrtka (idealno oba), thd ne preterano bitan, idealno sa malim jitter-om ali ne preterano bitno?
Reply
Pozdrav Bogdane, nije te bilo odavno ...
Za sinus je malo tezi slucaj, tu nema diskretnih IC-ova za te frekvencije, posebno ne za taj opseg, sve se svodi na nekakve PLL-ove ili DDS-ove.

Za cetvrtku je vec dosta bolja situacija.
Imas u opticaju SiLabs Si570 koji za neke pod-verzije ide od 10MHz do 1.4GHz.
Inace ima veoma mali fazni shum, najbolji u tom cenovnom rangu za promenljive oscilatore.
Dakle to ti je i oscilator i promenljivi delitelj u istom kucistu, zato ima tako dobre perfomanse.

Ima vazdan drugih IC-ova u ponudi ali su ili samo oscilatori ili samo delitelji.

Ako ti treba za probu, imam jedan Si570 koji ide do 945MHz.
Za nize frekvencije ti preporucujem Si5351A, 8kHz do 160MHz, externi kristal 27MHz.

Pogledaj i ponudu od Analog Device za DDS-ove, recimo AD9914, to im je najjaci model, cena kida, 164E jedan IC u Mouser ...

---

Sad se setih, ti imas bese Rubidium na 5/10Mhz? Zato si pitao za te ulazne frekvencije ...
Nezgodno je sto ovi AD-ovi DDS-ovi zahtevaju maksimalnu ulaznu frekvenciju pa on interno sa tim clokuje DAC da bi proizvodio sinus.
Nemaju PLL koji interno mnozi ulazni clock, verovatno sto nisu hteli da preuzimaju odgovornost oko perfomansi, koliki i kakav ti ulazni clock takav ti izlazni signal iz DAC-a.

TI ima PLL-ove za te frekvencije, cak i neke clock cleanere (smanjuje jitter) ali ja mislim da to ne moze da se kupi i kada bi imao novca izrazenih u cetiri cifre $ za jedan IC!!! To koriste u baznim stanicama, nije za obicnu raju jbg ...

Jedino kompromisno resenje je koristiti Si570 za clock a DDS za generisanje signala ...

I jos jedan info, Si5351C moze da se klokuje spolja pa mozes iskoristiti svoj Rb oscilator ali si ogranicen na max frekvenciju koju on moze da proizvede. Krenuo sam da probam da li isto moze da se uradi i sa Si5351A koje imam ali nikako da uhvatim vremena da probam prakticno.
To me interesovalo jer sam hteo da prikljucim neke povoljne TCXO za koje specificiraju bolje od 1ppm stabilnost frekvencije.
Za Si5351 imam 10ppm kristale, Si570 zavisno od modela seta od 20 do 50ppm tako da se tu preporucuje temperaturna kontrola tj oven.
Reply
@bogdan.kecman
Ne znam zasta planiras taj generator, samo par bitnih informacija jos da dodam.
Si570 je vrlo dobar promenljivi oscilator ali ima mali zalud sto mu je potrebno oko 10ms da zakljuca interni PLL kada se menja frekvencija u sirem opsegu, recimo skok sa 10 na 20MHz, plus dolazi do privremenog prekida clocka. Za manje tj finije promene ima drugu logiku, to radi relativno brzo i bez prekida ali ako se dobro secam to vazi samo za opseg promene od 1500ppm.

Si5351 radi malo drugacije, njemu treba oko 360us da postavi izlaznu frekvenciju tj onoliko vremena koliko treba da se ucita 8 nekih registra preko I2C i za veoma sirok opseg (od 1 do 110MHz) nema prekida clocka. Van tog frekvetnog opsega slicno kao Si570 moraju da se menjaju jos neki pre/postskaleri pa to radi sporije i isto dolazi do prekida clocka.

Sa druge strane, DDS ovi mogu jako brzo da menjaju frekvenciju pa su zgodni za sweep funkcije, cak kod malo jacih modela mozes opusteno da radis digitalnu modulaciju do nekih 100kHz bandwith-a.
Clan foruma @yugaja je napravio sa nekim AD9xxx radio difuzni predajnik sa stereo koderom, pilot signalom i RDS i to sve digitalno modulisuci oscilator iz STM32F4! Cisto informacija koliko brzo moze da se oscilator modulise ...
Reply
(09-12-2016, 12:56 AM)mikikg Wrote: Ne znam zasta planiras taj generator

ne treba mi ni za .!. ali sam neki dan hteo da pogledam kako izgleda 500MHz signal na 300MHz analognom tek-u i da vidim dokle mu radi triger i skontao sam da imam 6 generatora i da nijedan ne ide preko 150MHz :( i smorih se u sekundi ... vidis koliko mi je trebalo do sada kad nisam ni znao da nemam :D ... al eto nesto me zanimalo i prc .. pa sam onda jurio neke aktivne sonde i jurio neku elektroniki po kuci da izvucem negde taj brzi signal i na kraju odustao :( ...

ke uzmem Si570 najnabudzeniji koji nadjem, cisto da imam sledeci put kad pozelim :D ... a to sto mu treba vreme da se zalokuje i slicno, no frks uopste, nemam problem :D ... volim sto ti cipovi koje ti predlazes mogu se kupe al za malo na komad preko farnela i ekipe :( ... nasao sam ovo, reko bih dzabe u odnosu na koliko kosta samo cip: http://www.digikey.com/product-detail/en...ND/4755476 tako da odo da narucim :D

danke
Reply
Tesko se nabavljaju ti Si570, sto nemam pojma.
Ja sam morao da dostavim pisanu izjavu gde cu i zasta da ih koristim kada sam im trazio uzorke, i poslali mi Smile
Drugi su uglavnom uzimali ovde:
http://www.sdr-kits.net/Webshop/index.php?cPath=6
Reply
Pazi jos jednu caku ako hoces bas da to koristis za testiranje osciloskopa i drugih brzih sprava, upotrebis brze pulse generatore pa pratis slew rate, pisao sam o tome ovde:
http://www.elitesecurity.org/t492196-0#3694489
Reply
Sto bre tesko? Si570 ima na ebay a ima i na sajtu sdr kits. Lepo se plati paypalom. Imas bogdane i preko 1ghz. vidi stranicu sdr kits.


http://www.sdr-kits.net/Webshop/index.ph...mc0ricu603
Reply
@omega, nikad cuo za sajt, sad znam Big Grin
vec sam narucio onaj Silicon Labs SI570-PROG-EVB izadje oko 90eur u beogradu sa carinom, prevozom, procentima za dobavljaca... obzirom da 60eur kosta samo cip + postarina + Carina + pdv .. ne isplati mi se da pravim plocku za to a kontam ovo ce da radi tacno ono sto mi treba Big Grin vec testirano, sklopljeno Big Grin
Reply
Stigao mi ovaj generator sa ICL8038.

Ideja je da ga namjestim na 50Hz sinus, nakon toga spojim ga na pojačalo sa LM3886 da bih dobio recimo 10V / 50 Hz na izlazu i onda na to spojim transformator tako da povećam napon koliko se može do 200-230VAC /50Hz.

Takva sprava služila bi kao stabilno napajanje za gramofon sa sinhronim motorom, a opcija bi bila promjena brzine vrtnje motora promjenom frekvencije generatora. Imam i Borin jednostavni generator pa mogu usporediti koji daje bolje rezultate....

Glupo ili ne, pitanje je sad??? Smile
Reply
To nije losa ideja, sinusni inverter sa promenljivom frekvencijom. Jeste malo glomazno ali nije tako lose.
Jedino me brine stabilnost generisane frekvencije, to ne znam koliko je dobro. Secas se da su za neke gramofone koristili PLL i kristalne oscilatore ...
Reply
Ako uspije lako je poslije staviti neki sofisticiraniji generator. Mene za sada najviše brine spoj trafa na pojačalo. Morati ću to malo detaljnije proučiti....

BTW i gramofon je sa masivnim tanjurom pa će to olakšati rad generatoru....
Reply
Takvu ideju je dao Ilimzn Dinku(iz Siska koji radi gramofone) za napajanje. Neki stabilan generator na 50Hz,možda neka sitna +/- regulacija, i nakon toga pojačalo.
Reply
Koji gramofon je u igri? 50 Hz iz mreze je vrlo stabilno-svi smo uvezani pa ljuljanje frekvencije u zavisnosti
od opterecenja iako teoretski moguce-nemoguce.

u bivsoj YU, koja nije bila dio euro sistema frekvenciju je nosila i drzala HE Jablanica, poslije uvezivanja u
sistem Evrope, 50Hz je 50Hz.-

pOz
Reply
Već nekoliko dana mjerim frekvenciju i kreće se u okviru propisa 49,5 - 50,5 s time da u satu ne oscilira više od 0,3 otprilike. Napon mi je oko 230 -235 VAC

Jedan gramofon je Nottingham Analogue Spacedeck, a drugi je samogradnja (možda otvorim temu kada dođe vrijeme)

Nije meni to što bih čuo oscilacije frekvencije, već više za zabavu i da istražim i ovo..... Smile

Svirali neki dan Charles Lloyda i kažem ja kolegi nije ti nešto u redu s ovim pretpojačalom. Kaže on da ima ludilo detalja. Na kraju smo ustanovili da se LP vrti na 45 Smile Smile Toliko o varijacijama brzine. Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)