Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IC based jednostavni generatori funkcija
Aha, tim bolje ako ima offset Smile Nisam video na predhodnoj slici.
Reply
Pre svake samogradnje treba dobro razmisliti da li se finansijski isplati i koliko tu rada treba investirati. Ovakve stvari se ipak najviše isplati kupiti gotove. Sad već i ja razmišljam da prekopam ebay u potrazi za jednim ovakvim HP-om.
Reply
Znaš kako to ide, najprije se ćini da neće doć puno. Onda malo duh samogradnje, itd, da bi na kraju svatija da ne koštaju bezveze profi tvornički uređaji kolko koštaju. Pruža nan se danas mogućnost dokopat starijih uređaja koji su koštali dok su bili novi novca koji ni u snu nebi mogli priuštit za hobi. A nama su i danas više nego dovoljni za hobi, i teško je napravit nešto slićno u samogradnji a ne potrošit više.
Reply
Ja sam sa takvim HP radio min 30 godina i stvarno je magare za vuču. Skoro da je neuništiv, a konstrukcija na starinski HP način. Ja sam moju opremu počeo da kompletiram još pre deset petnaest godina kada nije bilo ebay-a, tako da sam je uglavnom sam pravio. Sada mi je muka kada vidim šta sve ima da se kupi.
Reply
[Image: 3310b.jpg]

Šta bi ovo znaćilo, "if both outputs are equally terminated"
Jel to znaći ako je LOW terminiran 50R, a HIGH nije, onda će atenuacija bit veća od 30db u tome slućaju?
Reply
HP radi odlićno, iznenadija me kako je dobro napravljen i kako radi, i ono kolo za podesit frekvenciju skroz precizno.

[Image: image.jpg]

Još san se malo obnovija sa Rigol DS1054Z

[Image: image.jpg]
Reply
Svaka cast, sad si u kompletu Wink
Generator je odlican a osciloskop je prva liga.

Sa srecom i da te dobro sluze te sprave!

Ako ti bude zafalilo nesto od opcija na osciloskopu kada prodje demo period, javi se Wink
Reply
Hvala, nisan izdrža ni dan, i sad ima sve opcije i iman DS1104Z Smile
Reply
Nešto mi slika na tom Rigolu izgleda malo pixelasto. Tongue  Bolje se ti uhvati onog Teka tamo na polici on nema pixele.  Big Grin

Šalu na stranu, lijepo je imati sve te opcije da ti može držati sliku,save na stick i ostalo,ali koliko sam gledao malo tu jeftinu klasu skopova sve te slike mi izgledaju toliko pixelasto nasprama analogiji.
Reply
(09-01-2015, 07:45 PM)Khadgar2007 Wrote: Šalu na stranu, lijepo je imati sve te opcije da ti može držati sliku,save na stick i ostalo,ali koliko sam gledao malo tu jeftinu klasu skopova sve te slike mi izgledaju toliko pixelasto nasprama analogiji.

Samo pogledaj ovo
https://www.youtube.com/watch?v=rtR63-ecUNo

Na DSO to izgleda … zabrinjavajuce lose Smile
Jednostavno to ne moze da izbaci, vide se samo bezveze pixeli …
X/Y mode mnogo lose radi …

Ali zato sve ostale cakice koje ima su mu opasne.
Reply
Jedino zbog tih caka(naravno u puno manjem broju) žalim ča nemam recimo modernijeg Teka nešto iz serije 22xx ili 24xx,nije da je problem brojati kvadratiće ručno ali bilo bi zgodno da to ispiše negdje na ekranu. Wink
Reply
Ovaj DSO ima bezbroj korisnih opcija da se jednostavno neda usporedit, a opet mi ostaje i tek 465, tako da ne gubin ništa Smile
Ima i dosta dobar intensity graded display, gušt ga je koristit, scope ne izgleda niti ima dojam jeftinjaka, ima više od 3 kila, iznenadiš se kad ga uzmeš u ruke. Šta se tiće opcija, nije baš da imaš save na stick i držanje slike, miri sve živo oko signala i ispisiva na display.
Reply
@Pinco
Čestitam na kupovini i dobrodošao u klub korisnika Rigol osciloskopa.

Ti Rigoli su zaista dobri za novce koliko koštaju. Ljudima koji se bave "digitalijom" je fantastičan, dok je za one druge ipak serija DS20xx osetno bolja... Imamo u firmi DS1074 i koristimo ga svakodnevno. Preporučujem da se pročita uputstvo, (ko još čita uputstva Smile ) jer toliko ima mogućnosti da nekih nismo bili svesni da postoje Smile Provereno dobro radi i dekodiranje signala, I2C, SPI, RS232 itd... Prikaz displeja sasvim korektan.

Poz...
Reply
Obe serije DS1xxx i DS2xxx su odlicne za digitalije (naravno i NF), DS2 je malkice bolja za RF.
Ali kao sto spomenuh, obe serije imaju jako los X/Y mode.
Recimo, ja imam ovaj Tek-ov SA, posebno je OSC a posebno SA i kada prikljucim SA modul na Rigola to u poredjenu sa ovim malcem osciloskopom izgleda smesno i tuzno, na ivici upotrebljivosti a Tek je tricavih 10MHz OSC Smile
Ovaj mali Type 323 je fin osciloskopcic ali mi lagano "posustaje", mnogo je mator, problemi sa kontaktima i slicno pa gledam kako to da uvezem sa Rigol ali slaba vajda od toga. Moracu ili ovag malca da restauriram ili da pazarim neki drugi analogni OSC.
Inace SA (FFT) na Rigolu je onako, nisam ni time zadovoljan, losa dinamika, upotrebljivo je negde oko 40dB. Ovaj 40 godina mator Tek-ov modul ima dinamiku od 60dB, mnogo je ozbiljnije (osetljivije) napravljen, komplet keramickih filtera za BW ...
Na Rigolu kada pustim neki signal pa radim FFT, npr pustim ga iz ozbiljnog RF generatora za koji znam da daje veoma cist sinus, mucak, nacrtaju mi se harmonici na -40dBc. Ne moze mucenik to da skonta, nema dovoljno bitova za dinamiku, tako da sve ima svoje, analogni svoje cake a digitalni svoje.

https://www.youtube.com/watch?v=qzRzGF7Ksd0
Reply
(09-05-2015, 12:10 PM)mikikg Wrote: Na Rigolu kada pustim neki signal pa radim FFT, npr pustim ga iz ozbiljnog RF generatora za koji znam da daje veoma cist sinus, mucak, nacrtaju mi se harmonici na -40dBc. Ne moze mucenik to da skonta, nema dovoljno bitova za dinamiku, tako da sve ima svoje, analogni svoje cake a digitalni svoje.

E ovo sam hteo da cujem (procitam).
Kad si ti kupio Rigola popalio se i ja da ga kupim ali najvise zbog FFT-a. Imam brdo analognih psciloskopa ali nemam nista sto radi harmonijsku analizu u audio opsegu.
Mislim da mi je ovaj tvoj komentar pomogao da ustedim 800+ evra.
Reply
Rigolov FFT na ovim osciloskopima je vise informativnog karaktera, daleko je to od ozbiljne funkcije. Naravno ima Rigol specificne sprave, "prave" spektralne analizatore sa dinamikom preko 120-130dB, ali je cjena prava sitnica.
Za Audio opseg trenutno nema boljeg i povoljnijeg resenja od neke HD Audio kartice (sa audio ulazom, da ima ADC).
Sa nekom malo boljom audio karticom moze da se izvuce oko 100 - 110dB dinamike prilikom rada sa FFT. Ovaj dinamicki opseg ti direktno odreduje koju najmanju THD mozes da detektujes.
Jedina zgodna stvar kada se ima neke dobra audio kartica je ta sto moze da se "pomesa" malo sa SDR demodulatorom i da "odes" do nekih 25-30MHz sa spektralnom analizom ali i dalje da zadrizis taj fin dinamicki opseg.
Reply
Na Aliexpressu su se pojavili jeftini kitovi za generatore funkcija sa XR2206 (ispod 10 dolara sa poštarinom) i ICL8038 (ispod tri dolara sa poštarinom). Oba IC-a su prestala da se proizvode i Kitajci su otkupili velike lagere i ponudili ih u kitovima. Sada i drugari koji nemaju mnogo novca (a imaju mogućnost poručivanja preko Ali Expressa ) mogu da kupe ove jeftine kitove. Sami IC vrede takoreći cenu kitova, da ne pričam o svim ostalim komponentama i pcb-u.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
To sam i ja vidio prije nekoliko dana, nisam mogao da povjerujem. Mene je moj DIY uradak izašao oko 13€ bez napajanja. Sa napajanjem trafo+regulator sve zajedno oko 25€.
Reply
Ovi sa ICL8038 su samo do 5kHz...
I'm gonna live forever or die trying...
Reply
U svakom slučaju vredi tih para za neka osnovna merenja...
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)