Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IC based jednostavni generatori funkcija
#21

Smile

http://forum.diyaudioproject.eu/index.php?/topic/258-lm741-wein-bridge-sine-wave-oscilator/

Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#22
<p>Najjednostavniji generator funkcija sa CMOS kolom 4049 moze da se napaja jednom baterijom 9V, testerasti sinusni i cetvrtasti talasni oblici u opsegu 12Hz do 70kHz.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>[attachment=7011Tongue1010051.JPG]</p>
<p>[attachment=7012Tongue1010050.JPG]</p>


Attached Files Thumbnail(s)

APEXaudio.MileSlakovic
Reply
#23

Vrlo je teško naći LM13600! Ja sam jedan dobio od Bore (hvala Boro!) ali meni gradnja nije uspela. Generator je sad kod Bore na proveri. Ranije sam imao neproverenu informaciju da sa designom pločice nešto nije u redu (šema je OK!) ali sam ja ipak radio na Borinoj pločici. Sačekaj da se proveri pločica. Ako se pokaže da je greška bila do moje gradnje postoji Philipsova zamena za LM13600 kod M&G u Nišu. Mislim da je oznaka NE5517.

Taj LM13600 ili NE5517 je OTA (Transconductance Amplifier) i specifican je jedino sto ima dva dodatna buffera u sebi.

Tehnicki bi verovatno moglo to da se zameni i sa nekom OTA-om koja nema buffer a da se to implementira na neki drugi nacin.
U opticaju su recimo starija kola CA3080 ili CA3094 a od novijih je tu npr TI-ov OPA861.

OTA-e su inace jako interesantni pojacivaci i svasta nesto "neuobicajeno" moze sa njima da se napravi.

http://en.wikipedia.org/wiki/Operational_transconductance_amplifier

Evo recimo jedna shema iz DS-a za CA3080, vrlo zanimljiva jer ima opseg regulacije 1:1000000 samo sa jednim potenciometrom. Tako nesto je skoro neizvodljivo bez OTA.

[attachment=7013:FUNCTION GENERATOR - 1MHz TO 1Hz.png]



Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#24
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="mikikg" data-cid="19512" data-time="1391004199">
<div>
<p>Za varijantu sa DDS-ovima nije bas toliko strasna situacija.</p>
<p>Prvo, moze da se kupi relativno povoljno ceo sklopljen modul na Ebay za &lt;=10ak EUR (to je jeftinije nego uzeti samo klot IC) a dobije se IC + oscilator + PCB + R/L/C.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Upravljanje tim modulom je naravno digitalno ali taj protokol je krajnje jednostavan i ima dosta primera za razlicite procesore i plocice (Arduino, TI launchpad i slicno).</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ja sam sklopio ovu varijantu:</p>
<p><a data-ipb='nomediaparse' href='http://yu3ma.net/wp/?p=734'>http://yu3ma.net/wp/?p=734</a></p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ako se odlucis na tako nesto mogu ti dati gotov program koji kroz par prostih koraka usnimis u TI Launchad.</p>
</div>
</blockquote>
<p>Zar AD9850 nije samo DDS clock generator(moze generirati samo sinusoidu) , postoje DDS waveform generatori(sinusoida, cetvrtka,trokut) recimo(AD9833,AD9837&nbsp;&nbsp; itd) koji generisu sve valne oblike ali do oko 12MHz ,sporiji su od AD9850 , samo njihov modul kosta 2X vise na ebayu nego od AD9850.</p>
Reply
#25

@micro Nisam nesto detaljnije gledao oko tih drugih DDS, taj modulcic sa AD9850 sam odavno nabavio i tek sam ga skoro pokrenuo kada sam pazario Launchpad (upecao neki popust na TI sajtu).

AD9850 ima inace sinusni izlaz iz internog DAC-a a preko internog komparatora moze da pravi i pravougaoni.

U sustini sam ga bio uzeo kao clock generator ali kasnije kada sam "otkrio" Si5351A sam se potpuno preorijentisao na njega jer ima fenomenalne karakteristike. Nije mi bio bitan sinus, bio mi je bitniji manji fazni shum i jos neke opcije a ovaj malac Si5351A to radi fantasticno.

Reply
#26
<p>Taj Si5351A je jos brzi clock generator ide do 160MHz. Ovaj sto sam spomenuo AD9833 je nesto drugo , waveform generator sa mogucnoscu da mijenja 2 frekvencije strahovito brzo i mijenja fazni kut, postoje i drugi waveform generatori koji opet imaju swep na gore ili dolje, tako da nema ni jedan da ima sve to "hardverski" ugradjeno&nbsp; sto bi trebalo za dobar generator, moze ovaj AD9833 da ima swep jer ima serijsku komunikaciju koja radi do debelih MHz ali onda signal nije kontinualan vec kod promjene frekvencije imamo nagle prijelaze a ne kontinualni swep.</p>
Reply
#27

U SW koji sam ubacio u kontroler za pokretanje AD9850 ima i rutina za sweep. U sustini radi skroz OK, nije preterano brza.

Za sweep prakticno i ne treba neka velika brzina, treba ici na sto nizu brzinu, taman koliko moze da se vidi slika na recimo analognom osciloskopu.

Vece brzine sweepa pocinju da prave probleme sa druge strane a to je detektor, pocne da "laze" ako je velika brzina zbog interne vremenske konstante unutar detektora koji se obicno prave sa diodom i nekim R/C iza diode.

Dakle sto je sporiji sweep to ce "precizniji" rezultati da budu.

Reply
#28
<p>Nisam nesto petljao oko sweep, nije li onda bolje dodati jos jedan DAC koji ce isto kontrolirati mikrokontroler kao i waveform generator i sa izlazom sa DAC-a otklanjati horizontalno mlaz na osciloskopu a iz waveform generatora sa sweep raditi vertikalni otklon i to ponavljati da dobijemo sliku na analognom osciloskopu.</p>
Reply
#29

Ako bi se uopste "prebacili" na digitalnu varijantu imali bi na raspolaganju razna resenja.

Npr sa PIC bi moglo svasta simaticno da se napravi, recimo pomocu DSPIC33FJ128GP802 koji ima Audio DAC u sebi vec a ima i 12bitni A/D.

Dakle jedno cipce za ceo audio generator gde bi mogli da iskoristimo A/D ulaze za "ocitavanje" potenciometra pa moze cak i displej da se izbegne (naravno ko voli moze da stavi) tj da se napravi u "analognom" stilu poput XR i slicnih IC.

Pa onda varijante sa AD98xx modulima i slicno.

Medjutim tu ima jedan problem (gledajuci iz ugla drugih korisnika), programator, za PIC varijante je neophodan.

Alternativa je uzeti TI ili slicne module koji imaju programator ili bootloader-e na sebi. Medju najpovoljnijim varijantama su TI Launchpad, STM Discovery F3/F4, Arduiono, domaca Mikroelektronika itd.

Ovo opet navodim imajuci u vidu druge korisnike koji nisu vicni programiranju. Dakle resenje gde bi mogli da "ubodu u USB" i jednom isprogramiraju za zadatu funkciju kroz nekoliko koraka koje bi ovde opisali i posle da ga koriste naravno bez racunara.

Reply
#30
<p>Za Borin generator može LM13700 koji se lakše nađe, ja ga koristio Smile</p>
Reply
#31

Stalno nesto jurim ovu Borinu shemu za FG, evo jos jednom da bude ovde dostupna ...

[attachment=7043:fg-sema.pdf]



Attached Files
.pdf   fg-sema.pdf (Size: 27,78 KB / Downloads: 38)
Reply
#32
<p>Ja ću raditi Borin samo da <span><a class="" href="http://forum.diyaudioproject.eu/index.php?/user/168-ivanlukic/" title=""><span>ivanlukic</span></a></span> potvrdi da li je sve u redu sa PCB.</p>
<p><span><a class="" href="http://forum.diyaudioproject.eu/index.php?/user/51-enab/" title=""><span>enaB</span></a></span> kaže da je koristio LM13700 samo mi nije jasno da li je uradio Borin FG ili je kolo koristio za nešto drugo...</p>

&nbsp;
I can't be sorry, if I ain't always a saint
Like to be a nice guy, but don't blame me if I ain't
Reply
#33

Samo jednu stvar imajte u vidu, funkciski generator je relativno beskorisna sprava ako se nema osciloskop!

Sta vam onda znaci trougao, sinus, cetvrta, kako to mozete onda da pratite ...

U tom smislu je mozda bolje ici na Wein-bridge sinusni osilator sa "obicnim" OP-ovima koji inace ima daleko manji THD kod sinusnog signala pa moze da se "merenja" rade preko zvucne kartice.

@TDA je odradio celu konstrukciju za to, ima i PCB, link na vrhu ove stranice ...

Reply
#34
<p>Ne može se odmah i sve. Niti treba.</p>
<p>Naročito nekom kome je elektronika hobi, tj ne živi od toga.</p>
<p>Neka i trougla i kvadrata.Svakom nekad može da se desi povoljan osciloskop.</p>
I can't be sorry, if I ain't always a saint
Like to be a nice guy, but don't blame me if I ain't
Reply
#35
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="acivoj" data-cid="19798" data-time="1391247301">
<div>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ja ću raditi Borin samo da <span><a data-ipb='nomediaparse' href='http://forum.diyaudioproject.eu/index.php?/user/168-ivanlukic/' title=""><span>ivanlukic</span></a></span> potvrdi da li je sve u redu sa PCB.</p>
<p><span><a data-ipb='nomediaparse' href='http://forum.diyaudioproject.eu/index.php?/user/51-enab/' title=""><span>enaB</span></a></span> kaže da je koristio LM13700 samo mi nije jasno da li je uradio Borin FG ili je kolo koristio za nešto drugo...</p>
&nbsp;
<p>&nbsp;</p>
</div>
</blockquote>
<p>Pa Borin FG, ne bih spominjao da je nešto drugo Smile&nbsp;Sa pločicom koja je na sajtu.&nbsp;</p>
<p>Jedino nisam imao kako da proverim da trougao i četvrtka izgledaju dobro, nemam osciloskop, ali što se ostalog tiče radi Smile</p>
Reply
#36
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="acivoj" data-cid="19798" data-time="1391247301">
<div>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ja ću raditi Borin samo da <span><a data-ipb='nomediaparse' href='http://forum.diyaudioproject.eu/index.php?/user/168-ivanlukic/' title=""><span>ivanlukic</span></a></span> potvrdi da li je sve u redu sa PCB.</p>
<p><span><a data-ipb='nomediaparse' href='http://forum.diyaudioproject.eu/index.php?/user/51-enab/' title=""><span>enaB</span></a></span> kaže da je koristio LM13700 samo mi nije jasno da li je uradio Borin FG ili je kolo koristio za nešto drugo...</p>
&nbsp;
<p>&nbsp;</p>
</div>
</blockquote>
<p>On je radio Borin jednostavan generator na <strong>Borinoj pločici</strong> i njemu radi. Nije imao LM13600 pa je upotrebio LM13700. Jedina razlika između ova dva IC je u tome da LM13600 ima ulazne diode koje redukuju izobličenja.&nbsp;</p>
Reply
#37
<p>To znači da ću ja šansu dati NE5517 Big Grin .</p>
I can't be sorry, if I ain't always a saint
Like to be a nice guy, but don't blame me if I ain't
Reply
#38
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="mikikg" data-cid="19800" data-time="1391248496">
<div>
<p>Samo jednu stvar imajte u vidu, funkciski generator je relativno beskorisna sprava ako se nema osciloskop!</p>
<p>Sta vam onda znaci trougao, sinus, cetvrta, kako to mozete onda da pratite ...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>U tom smislu je mozda bolje ici na Wein-bridge sinusni osilator sa "obicnim" OP-ovima koji inace ima daleko manji THD kod sinusnog signala pa moze da se "merenja" rade preko zvucne kartice.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>@TDA je odradio celu konstrukciju za to, ima i PCB, link na vrhu ove stranice ...</p>
</div>
</blockquote>
<p>Ali i Macola i ti ste više puta objasnili koliko je četvrtka dobra indikacija kvaliteta uređaja. To je glavni razlog što sam hteo da gradim nešto što ima četvrtke, pa makar sinus imao veća izobličenja. Ali nije isključeno da kasnije napravim i neki generator sa kvalitetnim sinusom. Ipak, kao prvi uređaj bih preporučio nešto univerzalno što ima i četvrtku.</p>
Reply
#39
<p>Evo kako na osciloskopu izgledaju izlazni signali na 1kHz,&nbsp;</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>[attachment=7045Tongue1020052.JPG]</p>


Attached Files Thumbnail(s)

APEXaudio.MileSlakovic
Reply
#40
<p>Ova šema sa 4049 bi bila sasvim OK za amatersko korišćenje, samo kad bih ja umeo da koristim neki pcb design software da napravim pločicu. Posebno je atraktivna zbog jeftinoće i dostupnosti predloženog IC.</p>
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)