Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
APEX Audio : AX6 Retro amp 50W
<p>Ovo je jedna od najstarijih tranzistorskih topologija ali moze da nadje primenu u nekim zvucnim kutijama i pretvori ih u aktivne za terasu, dvoriste... Pojacalo se napaja jednim naponom a zvucnik je spregnut preko kondenzatora tako da mu nije potrebna DC zastita. Namenjeno je cisto za zabavu ili pocetnicima za sticanje iskustva u gradnji &nbsp;svog prvog pojacala. Ima ljudi koji i dalje vole ovaj retro zvuk sa THD 0,5% Smile</p>
<p>Tranzistori koje sam oznacio na semi nisu obavezni, moze da koristi ko sta ima BC556, BD139, BD241/242 i naravno legendarni 2N3055.</p>
<p>&nbsp;</p>
Today, 04:01 PM
Today, 04:01 PM
Reply
<p>Na 60V ?</p>
А у руке Мандушића Вука биће свака пушка убојита ...
https://www.youtube.com/user/Marshallov/videos

Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Marshall" data-cid="4519" data-time="1369008954">
<div>
<p>Na 60V ?</p>
</div>
</blockquote>
<p>Raspon napajanja je oc 35V do 70V. Za 2N3055 najbolje oko 50V, za 2N3773 moze i vise ali ovo je pojacalo gde snaga nije uopste bitna.</p>
Reply
<p>A mozda treba da se doda trimer za doterivanje pola napon pred izlaznog kondenzatora</p>

Reply
<p>Nije neophodno, 2-3V gore dole je prihvatljivo, koji to pocetnik meri ili podesava bilo sta Smile</p>
Reply
<p>Hahaha ..bas tako ..Smile</p>

Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="apexaudio" data-cid="4518" data-time="1369008028"><p>Ovo je jedna od najstarijih tranzistorskih topologija ali moze da nadje primenu u nekim zvucnim kutijama i pretvori ih u aktivne za terasu, dvoriste... Pojacalo se napaja jednim naponom a zvucnik je spregnut preko kondenzatora tako da mu nije potrebna DC zastita. Namenjeno je cisto za zabavu ili pocetnicima za sticanje iskustva u gradnji svog prvog pojacala. Ima ljudi koji i dalje vole ovaj retro zvuk sa THD 0,5% Smile<br>
Tranzistori koje sam oznacio na semi nisu obavezni, moze da koristi ko sta ima BC556, BD139, BD241/242 i naravno legendarni 2N3055.<br><br>
</p></blockquote>
.<br>
pozdrav Mile i hvala na jos jednom "fioka" pojacalu! Smile ovih 2N3055/3773 tranzistora jos uvijek posvuda ima pa vjerujem da ce i ono biti cesto koristeno i pravljeno.<br>
.<br>
sad gledam sa mobilnog pa ne vidim najbolje ali jako mi lici ova plocica na APEX No:1 tj BOS100,je li to-to ili samo lici?
Chop your own wood and it will warm you twice
Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="HomeMadeAudioProject" data-cid="4525" data-time="1369033362">
<div>
<p>.<br>
pozdrav Mile i hvala na jos jednom "fioka" pojacalu! Smile ovih 2N3055/3773 tranzistora jos uvijek posvuda ima pa vjerujem da ce i ono biti cesto koristeno i pravljeno.<br>
.<br>
sad gledam sa mobilnog pa ne vidim najbolje ali jako mi lici ova plocica na APEX No:1 tj BOS100,je li to-to ili samo lici?</p>
</div>
</blockquote>
<p>Kad budes mogao da vidis semu i plocicu na monitoru znaces da nema nikakve slicnosti izmedju ova dva pojacala. Jedino zajednicko su 2N3773 u izlazu. BOS100 je standarno dvostrano napajano pojacalo ca strujnim generatorima u VAS-u i ulaznom diferencijalnom paru kao i VI limiterom. AX6 nema nista od toga, napajanje je jednostruko, na ulazu je jedan tranzistor kome se povratna sprega dovodi na emiter ima bootstrap VAS i vezni kondenzator na izlazu. Naglasio sam da je bezbedno po zvucnike kakvu god gresku pocetnici da naprave nece se pojaviti DC na izlazu Smile</p>
<p>Plocica je dimenzija 75x85mm a mogla bi da se smanji upotrebom izlaznih tranzistora koji nisu u TO3 kucistu, ako bude interesovanja bice i takve verzije plocice.</p>
Reply
<p>ha ha sad vidim - pa ovo je po šemi poput onog mog No:2 is nedavne teme,njemu najsličniji! Smile pločica nije problem,jednostavna pločica i sprint u kombinaciji odradiće ga za pola sata Smile</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>APEX dobio novi folder! Big Grin</p>
Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="HomeMadeAudioProject" data-cid="4531" data-time="1369038055">
<div>
<p>ha ha sad vidim - pa ovo je po šemi poput onog mog No:2 is nedavne teme,njemu najsličniji! Smile pločica nije problem,jednostavna pločica i sprint u kombinaciji odradiće ga za pola sata Smile</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>APEX dobio novi folder! Big Grin</p>
</div>
</blockquote>
<p>Topologija jeste slicna ali su povratne sprege drugacije i zvuk bi mogao da se razlikuje &nbsp;Smile</p>
Reply
<p>aaaa ne,ovaj put neće moći - ne može AX6 da zvuči na ranu moju mladost nikako kao onaj moj <span style="color:#006400;"><strong>No:2</strong></span>... Smile</p>
Reply
<p>Pozdrav!,</p>
<p>a dali može umesto 2N5401 kojeg nema baš uvek u prodavnicama da se stavi neka zamena tipa MPSA92?</p>
<p>Hvala na odgovoru.&nbsp; :flowers:</p>
Devojka me vara sa rođenim mužem!
Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Vlada021" data-cid="4546" data-time="1369068259">
<div>
<p>Pozdrav!,</p>
<p>a dali može umesto 2N5401 kojeg nema baš uvek u prodavnicama da se stavi neka zamena tipa MPSA92?</p>
</div>
</blockquote>
<p>Moze, isti im je cak raspored nozica. I ja koristim sta god imam od toga pri ruci. Moze i BF421,2N5416...</p>
Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Vlada021" data-cid="4546" data-time="1369068259">
<div>
<p>Pozdrav!,</p>
</div>
</blockquote>
<p>Vec sam napisao da moze BC556 ili slicno njih uvek ima pri ruci samo se zarotira 180 stepeni zbog obrnutog rasporeda izvoda.</p>
Reply

aaaa ne,ovaj put neće moći - ne može AX6 da zvuči na ranu moju mladost nikako kao onaj moj No:2... Smile

Napravićeš ga pre ili kasnije....

Da se kladimo? Big Grin

Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
<p>precrtaću pločicu svakako u sprintu! Smile</p>
Reply

Da li bi mogao da se napaja nešto nižim naponom, recimo 35V, koje bi tranzistore bi tada mogao koristiti i šta bi moralo da se prilagodi?

Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="TDA" data-cid="4561" data-time="1369075200">
<div>
<p>Da li bi mogao da se napaja nešto nižim naponom, recimo 35V, koje bi tranzistore bi tada mogao koristiti i šta bi moralo da se prilagodi?</p>
</div>
</blockquote>
<p>Nista ne moras da menjas, mozes da koristis 2N3055 kao izlazne, BD241/242 kao pobudne, BD139 umesto MJE340 i BC556 umesto 2N5401 izbor je veliki pogledaj sta vec imas a ja cu da ti potvrdim da li moze.</p>
Reply

Pa, odgovara ova kombinacija. Big Grin

Mislim da ih sve imam negde u šteku.

Moram da ih iskopam ovih dana kad budem imao vremena, pa da se bacim na posao...

Još jedno pitanje. Pošto sam malo tanak sa L profilima, da li bi smetalo da tranzistore smestim direktno na hladnjake i povežem ih upredenim paricama za PCB. To bi bilo totalno retro...

Hvala na brzom odgovoru.

Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="TDA" data-cid="4570" data-time="1369079577">
<div>
<p>Pa, odgovara ova kombinacija. Big Grin</p>
<p>Mislim da ih sve imam negde u šteku.</p>
<p>Moram da ih iskopam ovih dana kad budem imao vremena, pa da se bacim na posao...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Još jedno pitanje. Pošto sam malo tanak sa L profilima, da li bi smetalo da tranzistore smestim direktno na hladnjake i povežem ih upredenim paricama za PCB. To bi bilo totalno retro...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Hvala na brzom odgovoru.</p>
</div>
</blockquote>
<p>Moze naravno, za izlazne tranzistore moguce je koristiti i TOP3 kao na primer BD249 ili TO220 recimo BD911. 2N3055 sam naveo samo zbog retro izgleda pojacala Smile</p>
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)