Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zapostavljeni Tesla!
#1
Poštovani forumaši,

Neko zna o jednoj od ove dve naprave, neko o obe, ali činjenica je da malo toga ima o ovome na našim jezicima (kompletna Ex YU).

Bruka i sramota za našu državu i za ljude koji treba da brinu o naučnom nasleđu sa ovih prostora !!!

Evo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tesla_turbine

http://en.wikipedia.org/wiki/Tesla_valve

Biće mi zadovoljstvo ako sam obavestio o tome one koji nisu znali za obe stvari.

Evo, ima još toga ovde, mada je to samo deo njegovih izuma:

http://www.teslauniverse.com/nikola-tesl...506684e608;

Pozz
Reply
#2
Za Teslin ventil (fluidnu diodu) sam saznao od Macole, a dogadjanja u vezi turbine pratim već neko vreme. U medjuvremenu je uradjena optimizacija ulaznog trakta turbine i dosta povećan stepen korisnosti (tih podataka nema u Wiki članku).
Velika prednost te turbine je njena jednostavnost, tako da se može napraviti u bolje opremljenoj mašinskoj radionici. To znači i znatno nižu cenu u odnosu na turbine sa lopaticama. Medjutim, na optimizaciji, odn. podizanju stepena korisnog dejstva treba još dosta toga uraditi.

Teslin ventil je dosta dobro ispitan na polju mikro mašina i jedna od novijih simulacija pokazuje da je Teslina tvdnja o diodnosti (engl. diodicity, odnos protoka u propusnom i nepropusnom smeru) od 200 verovatno tačna. Medjutim, u mikro verziji ventila strujanje je laminarno, a za turbulentno strujanje (veći ventili) nisam uspeo da nadjem mnogo podataka.
Na linku
http://fluidpowerjournal.com/2013/10/teslas-conduit/
se mogu videti rezultati te simulacije, a za one koji ne žele da čitaju ceo prilog, evo slike strujanja u propusnom smeru:

Na četvrtoj slici odozgo lepo se vidi jako strujanje kroz glavni kanal ventila (crvena boja pokazuje najveće brzine) i veoma slabo strujanje kroz bočne kanale (plava boja),

Činjenica da i turbina i ventil najbolje funkcionišu pri laminarnom strujanju govori mi nešto o Teslinom načinu razmišljanja o strujanju fluida, odn. da je o strujanju verovatno razmišljao kao o uredjenoj (vlaknastoj) strukturi, a ne kao o haotičnoj, turbulentnoj.

Teslina pumpa (turbina sa obrnutim smerom strujanja) se danas komercijalno proizvodi za pumpanje zaprljanih tečnosti - nema lopatica, pa prljavština nema zašta da se zakači i ostane u mašini.
Reply
#3

Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#4
Hvala, TDA!

Korisno za one koji ove pronalaske nikada nisu videli, odn. čuli o njima.

Ja, pošto već znam kako te sprave rade, bih tek uživao da sam ovde video par manometara, protokomer i dinamometar.
Reply
#5
Skoro otac popravljao motornu pumpu, i bas sam se cudio pod koju foru stvara vakuum i povlaci vodu, kad ono Tesla umesao prste. Smile
Cudi me da se zeleni nisu setili da prikace na par mesta Teslinu turbinu pa da pune baterije, ili mozda i jesu, ne pratim nesto u poslednje vreme inovacije u automobilizmu.
Voleo bih da nam Braca malo napise o tome.
Zaraziti nekog cekanjem je najbolji nacin vladavine nad njim
Reply
#6
Verujem da ste čuli već, ovaj lik iz Amerike je uspeo da sakupi dovoljno novca da otkupi Teslinu laboratoriju i održi je u životu:
http://theoatmeal.com/comics/tesla

Na gornjem linku, napisao je zašto je toliko impresioniran Teslom i upoređuje ga sa Edisonom.

Inače ako me sećanje služi, Tesla ima preko 750 patentiranih pronalazaka i preko 1600 negde zabeleženih. Mnogi od njih i danas nisu iskorišćeni do kraja, a neke od njih malo ko razume. Život mu je bio previše kratak da bih sve doveo do savršenstva, a za neke je izjavio da čovečanstvo nije spremno za njih pa ih neće dalje publikovati niti usavršavati.
Reply
#7
(08-18-2014, 11:15 PM)npejcic Wrote: Na gornjem linku, napisao je zašto je toliko impresioniran Teslom i upoređuje ga sa Edisonom.

Ne može se Tesla porediti sa Edisonom. Bio sam u Edisonovom muzeju i video koliko je vremena straćio pokušavajući da čistim isprobavanjem dodje do kaučuka. Treba taj metod uporediti sa načinom kako je Tesla stvarao - prvo vizija, zatim razvoj principa pronalaska u glavi i praktično uobličavanje. Ta dva čovek dele misaoni svetovi.
Setimo se samo kako je Edison pokrenuo sramnu kampanju protiv Teslinog sistema naizmenične struje iako mu je moralo biti jasno da je taj sistem bio superioran. Tesla je pronalazio jer mu je to bio nerazdvojan deo života, a Edison dobrim delom radi novca.

(08-18-2014, 09:45 PM)buca33 Wrote: Cudi me da se zeleni nisu setili da prikace na par mesta Teslinu turbinu pa da pune baterije, ili mozda i jesu, ne pratim nesto u poslednje vreme inovacije u automobilizmu.
Voleo bih da nam Braca malo napise o tome.

Na Macolin nagovor pristao sam da u srpskoj Vikipediji napišem nešto o ova dva Teslina pronalaska. Zato ću sada samo ukratko da napišem par reči o turbini.
Tesla je turbinu patentirao 1913. godine, a prvi primerak, snage 500 kW, napravljen je u firmi Allis-Chalmers. Medjutim, zbog deformacije rotora pri velikim brojevima obrtaja (slabost materijala, a ne turbine), taj razvoj je zaustavljen, a u korist Parsons-ove turbine, koja je u II svetskom ratu pogonila najveći broj ratnih brodova.

Na sadašnjem stepenu razvoja Teslina turbina (TT) ima efikasnost od oko 20% (ima i primeraka sa 35%), a moderna aksijalna turbina za turbopunjače brodskih Dizel motora od preko 90%. Prednost TT je jednostavnost i niska cena, te mogućnost da radi sa zaprljanim fluidima jer su joj rotori glatki. Za ilustraciju, gore pomenuta turbina za nadpunjenje brodskih motora mora u pogonu češće da se pere, što se postiže ubrizgavanjem vode na vrele lopatice, usled čega naslage čadji pucaju i odvajaju se od lopatica.

TT ima šansu u situacijama gde je potrebna jeftina, robusna mašina, koja može da radi sa nečistim, gustim fluidima, koji turbinu sa lopaticama jednostavno zapuše. Medjutim, potrebno je podići stepen korisnog dejstva, a jedan od mogućih pravaca razvoja je poboljšanje ulaznog dela kućišta. Tu je već nešto i uradjeno, a ima i ideja da se rotor namerno ohrapavi u cilju podebljanja tzv. graničnog sloja, čime se dobija bolji prenos energije sa fluida na rotor. Takva istraživanja su na Zapadu skupa i teško se nalaze investitori. Tu bi jedna odgovorna država mogla da uloži neka nevelika sredstva i da omogući mladim ljudima da se "razmahnu" i naprave nešto od tog i drugih Teslinih pronalazaka. Nažalost, takvu državu ne vidim, pogotovo ne na Balkanu...

Pozdrav

Edit: Ne volim da pišem na brzinu, jer mi se tada neke ideje lako izgube. Ovde je jedna koja mi se vratila: klasične turbine imaju odredjeni broj lopatica, recimo do stotinak, a TT ima milijarde "lopatica". Naime, svaka hrapavost površine rotora nudi mogućnost za lokalno pretvaranje kin. energije fluida u silu koja zatim deluje na rotor i prouzrokuje rotaciju.
Reply
#8
Braco,

>>Ne može se Tesla porediti sa Edisonom.<<

Za ovo bih sa zadovoljstvom upisao dvadeset lajkova, kad bi to moglo :-)
Reply
#9
(08-19-2014, 12:30 AM)Macola Wrote: >>Ne može se Tesla porediti sa Edisonom.<<
Za ovo bih sa zadovoljstvom upisao dvadeset lajkova, kad bi to moglo :-)

Upravo tako. Na linku koji sam postavio je Amerikanac (naglašavam, Amerikanac) upravo definisao šta je to uradio Tesla, a šta je Edison, naravno sve u korist Tesle.

Kao što Braca reče, Edison je koristio "brutal force" istraživanje, pokušao 1600 puta, pa morao na kraju nešto da dobije.
I kao što je već rečeno, najgore je što se totalno neljudki ponašao prema Tesli... moja mnogo veća zamerka njemu nego metode koje je koristio u svom radu.

Zato obavezno pročitati strip-formu na linku koji sam postavio Smile
Reply
#10
i corava koka ubode neko zrno Big Grin
bitno je da se kljuje(zapne) a ostalo ce vec doci vremenom
ne moraju svi biti kao Tesla
Reply
#11
Nebojša.

Potpuno se slažem sa tobom. Možda si pogrešno rastumačio moju emociju prema delu teksta...
Naravno da se uopšte ne dotiče tvog komentara, već čitavog zapadnog sveta, gde je većina naučnika slovenskog porekla potisnuta u odnosu na one koji ne potiču iz "varvarskih" grupa naroda.

Ubledeli,

I ne može se biti tek tako nalik Tesli, jer se jedinke takvih osobina ponavljaju veoma niskom frekvencijom u svetskoj istoriji.

Doduše, verovatnoća "slučajnog pogotka" postoji, ali se u nekim oblastima ponekad svodi na šansu ravnu šansi da ti na potkrovlju neke zgrade u Beogradu padne beli klavir na glavu, i to Rej Čarlsov iz 15.10.1969. godine, sa sve ženskim pratećim vokalom koji leži na njegovom poklopcu i da ona ima mali mladež ispod levog uva :-)
Reply
#12
(08-19-2014, 10:47 AM)Macola Wrote: Potpuno se slažem sa tobom. Možda si pogrešno rastumačio moju emociju prema delu teksta...
Lepo se razumemo Smile

Samo sam bio nedorečen u prvom postu gde sam postavio link, pa sam imao potrebu da to još jednom naglasim, jer upravo to što je ovaj lik uradio, malo ko na zapadu razume. Nažalost, to smo trebali mi da budemo, a ne neko sa strane koji je imao prilike i mogućnosti da prepozna veličinu Tesle.

Što se tiče poređenja, iz mog ugla Teslu ne treba stavljati ni u kakve uporedne tabele, jer on je zaista izuzetak. Kompletno na svim poljima, njegov život, rad, način razmišljanja, etika itd... ali da bi se objasnilo (u gornjem primeru Amerikancima) lik je to kroz formu stripa i upoređujući ga sa "velikom referencom" Edisonom uradio pametnu stvar. Tako će mnogi na zapadu da shvate veličinu Tesle...

(08-19-2014, 10:47 AM)Macola Wrote: Doduše, verovatnoća "slučajnog pogotka" postoji, ali se u nekim oblastima ponekad svodi na šansu ravnu šansi da ti na potkrovlju neke zgrade u Beogradu padne beli klavir na glavu, i to Rej Čarlsov iz 15.10.1969. godine, sa sve ženskim pratećim vokalom koji leži na njegovom poklopcu i da ona ima mali mladež ispod levog uva :-)

Ne da si me nasmejao Smile Smile Smile Poređenje je fenomenalno Smile

Nego otišli smo predaleko od Teslinih izuma. Vraćamo se na temu Teslina pumpa i Teslin ventil
Reply
#13
Sumnjivo je i to sto su mu pronalasci do kojih je dosao posle 1913/5. i dalje cenzurisani, samo nekoliko su javni, sve ostalo nesme ni da se pomisli da se objavi a verovatno ih ima u veliko broju.
Oko 1927-8. je dao prototip aviona koji moze horizontalno da uzlece i da lebdi.
Sa Marijom Kiri je izvodio eksperimente za zaustavljane radijacije radijuma 226, i uspeo u tome, o cemu postoje i zapisi sa sve postupcima i formulama u muzeju.

1935. dao instrukcije RolsRojs-u da izradi automobil bez motornog pogona,samo sa 4 el.motora i taj se automobil vozio Njujorkom nekoliko dana bez dolivanja bilo kakvog goriva.(ne znam koliko je tacno,ovo sam procitao u nekom americkom casopisu iz 1936. god, ne mogu da ga nadjem i da postavim)
Pre Rendgena pronasao X zrake...
Zaraziti nekog cekanjem je najbolji nacin vladavine nad njim
Reply
#14
(08-19-2014, 12:35 PM)buca33 Wrote: Sumnjivo je i to sto su mu pronalasci do kojih je dosao posle 1913/5. i dalje cenzurisani, samo nekoliko su javni, sve ostalo nesme ni da se pomisli da se objavi a verovatno ih ima u veliko broju.

Mislim da tu nema nekih zabrana jer se sva njegova zaostavština (dokumenti) nalazi u Teslinom muzeju u Beogradu. Medjutim, on sam je zapise o pronalascima koje je smatrao opasnim ako bi došli u ruke neodgovornih političara i generala šifrovao. Ta šifra do sada nije provaljena. Tesla nije imao mnogo poverenja u tu vrstu ljudi, a od tada je sve postalo samo još gore - bacili su atomske bombe na Japan bez nekog velikog razloga.
Sećam se da je pred agresiju NATO iz 1999. obaveštajna služba Pentagona nervozno pretraživala arhive da bi našla nešto više o "zracima smrti" kojima se Tesla bavio i koji se verovatno nalaze medju njegovim šifrovanim papirima.
Reply
#15
(08-19-2014, 01:07 PM)Braca Wrote: Mislim da tu nema nekih zabrana jer se sva njegova zaostavština (dokumenti) nalazi u Teslinom muzeju u Beogradu.

Braco da li si 100% siguran u ovo?
Posle njegove smrti u hotelu Njujorker, njegovu zaostavstvinu je preneo njegov rodjak Mandic (ako se ne varam) u Jugoslaviju. A sta je bilo izmedju toga i ko je sve posetio tu hotelsku sobu, ne znamo.
Reply
#16
(08-19-2014, 01:31 PM)Gosha Wrote:
(08-19-2014, 01:07 PM)Braca Wrote: Mislim da tu nema nekih zabrana jer se sva njegova zaostavština (dokumenti) nalazi u Teslinom muzeju u Beogradu.

Braco da li si 100% siguran u ovo?
Posle njegove smrti u hotelu Njujorker, njegovu zaostavstvinu je preneo njegov rodjak Mandic (ako se ne varam) u Jugoslaviju. A sta je bilo izmedju toga i ko je sve posetio tu hotelsku sobu, ne znamo.

Naravno, ne mogu da budem siguran u to, ali to je bio njegov testament. Pored toga, u to vreme obaveštajna služba Američke vojske nije bila nešto naročito, a Tesla je već bio skoro zaboravljen. Da su nešto tada vredeli ne bi im bio potreban engleski motor za Mustang P51, a i torpeda bi im eksplodirala pri svakom pogotku, što su postigli tek 1942. godine.

Edit: Medjutim, od "demokratskih promena" iz 2000. godine nema više nikavih garancija da neko nije pretresao tu arhivu.

(08-19-2014, 12:35 PM)buca33 Wrote: 1935. dao instrukcije RolsRojs-u da izradi automobil bez motornog pogona,samo sa 4 el.motora i taj se automobil vozio Njujorkom nekoliko dana bez dolivanja bilo kakvog goriva.(ne znam koliko je tacno,ovo sam procitao u nekom americkom casopisu iz 1936. god, ne mogu da ga nadjem i da postavim)

Ima o tome jedan spis od jednog njegovog rodjaka koji se vozio sa njim. Taj čovek nije imao tehnička znanja i samo je opisao šta se pri toj vožnji dešavalo. Pokušaću da nadjem taj dokument...
Reply
#17
http://www.novosti.rs/dodatni_sadrzaj/cl...ijeu-Tesla
Reply
#18
Hvala za ovaj link, enaB.

Nisam znao za ove detalje i moraću da osvežim informacije o Tesli.

Pozdrav
Reply
#19
Nema na čemu. Ja sam ovo onako dodao, informativno, interesantan stariji tekst na tu temu, a istina je verovatno "negde tamo" Smile Ko zna šta je i kako ustvari bilo.
Reply
#20
@Braca
"Ima o tome jedan spis od jednog njegovog rodjaka koji se vozio sa njim. Taj čovek nije imao tehnička znanja i samo je opisao šta se pri toj vožnji dešavalo. Pokušaću da nadjem taj dokument..."

O tome sam i ja čitao u knjizi o Tesli. Kako je taj rođak opisao Tesla je ubacio nešto iz svog kofera u neko postolje u kabini i vozili su se tako sto kad se pritisne gas auto kreće bez ikakvog paljenja i da po oduzimanju staje. Da je sve to njemu bilo čudno i da je na kraju vožnje Tesla to isto izvadio iz postolja i kazao kako će to uskoro zaživeti. Vozili su se sve vreme u okolini elektrane kod Nijagarinih vodopada. Taj rodjak je takođe rekao kako je Tesla u to vreme već bio paranoičan. Ovo sve pišem po sećanju...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)