Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Daljinsko zakljucavanje otkljucavanje
#1
Da li je neko pravio daljinsko zakljucavanje za auto, Ja sam pravio daljinsko paljenje i gasenje sijalice kao sto je na slici, ali za auto treba da pokrece motorice u vratima naprijed i nazad. Ima li neko ideju kako to izvesti bez PIC eva? Pozz


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#2
Mislim da to moze da se uradi duplim relejem, stim sto ces morati da ugradis granicni prekidac, da se motor iskljuci kad dodje u krajnji polozaj.

Nesto po ovom principu


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#3
Quote: Htio bi da izbjegnem prekidace , a ako ikako moze i releje ,da signal ide 1 sekundu u motoric ulijevi i 1sekundu u desno ,koliko je potrebn da se otkljuca i zakljuca.

Sa tranzistorima npr ovako!


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#4
Uzmi komplet elektroniku iz autica na daljinski i umesto onih prekidaca stavi tastere a na ovoj semi sto si postavio stavi neki kond koji ce da napravi zadrsku jednu sekundu. Jedino tako najjeftinije mozes da prodjes.
Reply
#5
Mogu da ga zamislim kako daljinski oa autiće na baterije nosi kao privezak na ključevima od auta.... Big Grin
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#6
(08-02-2014, 02:04 PM)samuki Wrote: Da li je neko pravio daljinsko zakljucavanje za auto, Ja sam pravio daljinsko paljenje i gasenje sijalice kao sto je na slici, ali za auto treba da pokrece motorice u vratima naprijed i nazad. Ima li neko ideju kako to izvesti bez PIC eva? Pozz

pa PIC nije ovde samo kao logika koja otvara-zatvara već služi kao IC-prijemnik. ako sam dobro shvatio tebi treba daljinski a ne žičani upravljač?
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#7
Da daljinsko zakljucavqnje sa jednim tasterom, kad jednom pritisnem otkljucava a ponovo isti taster pritisnem i zakljuca.
Reply
#8
Pogledaj malo MC145026/027
Reply
#9
Nije problem u transmisiji ono je sa Tsop1807 prijem i 555 u predaji nego mi je problem da se motor ukljuci 1sec ulijevo i kad ponivo dobije signal 1sec u desno .
Reply
#10
Zašto izbegavati mikrokontrolere? Ako želiš možemo zajednički da izradimo kod za ovo što ti treba? Ako si za, tu sam da pomognem.
Ako je problem cena, pogledaj PIC10F200-I/P, ako je problem programator, naćićemo neki prost Smile.

Moguće je svakako uraditi ovo i na klasičan način upotrebnom flip-flopova i monostabilih multivibratora, ali je po meni takav način prekomplikovan.

Ako se savlada mikrokontroler, za neki naredni projekat će biti sve lakše i lakše.
Reply
#11
Nemam programator za PIC eve a mislim da se moze napraviti sa flip flopovima. Hvala na ponudi .
Reply
#12
(08-02-2014, 07:16 PM)samuki Wrote: Nemam programator za PIC eve a mislim da se moze napraviti sa flip flopovima. Hvala na ponudi .

Pa onda knjigu (google) u sake pa navali.
Reply
#13
Uporan sam, ne zameri Smile

Jednostavan programator baziran na JDM programatoru je recimo ovaj:
https://www.olimex.com/Products/PIC/Prog...2c-sch.gif

Softver koji ga podržava je recimo ovaj:
http://picpgm.picprojects.net/

Iako toplo preporučujem PicKit2 programator mislim da ovaj gore može poslužiti. Bitan preduslov da bi ovaj jednostavan programator radio je da imaš neki PC računar sa COM portom u desktop varijanti. Laptopovi neće uvek da sarađuju zbog nižeg napona na COM portovima.

Nešto komplikovanija verzija je i čuveni AllPIC programator koji je "žario" i "palio" do pre par godina...
http://www.elektronika.rs.ba/data/projek...ri/allpic/
Reply
#14
Ma PIC u ruke i navali na knjige o programiranju! Smile

Imas onu temu na forumu oko PicKit2 programatora, odlicna proverena spravica koja radi preko USB tako da mozes sad bilo koji racunar za to da iskoristis.

Tu ti je i "proverena" ekipa za PIC i imas pomoc gde god da zaglavis. Iskoristi to!!!
Reply
#15
Moracu i ja da se malo bacam u programiranje. Odlicno znam C++ ili C# ne znam koji je jezik jer ni profa ne zna koji nam je predavao. Ne bih da se hvalim al najbolji sam u odeljenju. Jel mi to dobra osnova ili da ucim jos nesto?

Jel moze sa JDM da se programira PIC 12F629
Reply
#16
(08-03-2014, 02:51 AM)duuka97 Wrote: Moracu i ja da se malo bacam u programiranje. Odlicno znam C++ ili C# ne znam koji je jezik jer ni profa ne zna koji nam je predavao.

Pa sad, C++ i C# se prilično razlikuju. Nije mi jasno kako to "profa" nije uočio?!

Elem, moja preporuka za embedded aplikacije je C jezik, koji se pak razlikuje od C++. Međutim obzirom da imaš dobre rezultate u školi C ćeš prilično "lagano" da donaučiš Smile

"Kernighan, Brian W.; Dennis M. Ritchie (February 1978). The C Programming Language" knjiga je dovoljna da kreneš sa C-om i mikrokontrolerima.
http://en.wikipedia.org/wiki/The_C_Programming_Language

Pronaći ćeš je već na Google'u, postoji i prevedena na naše jezike.
Za početak možeš koristiti besplatne alate MPLAB 9.82 ili noviji MPLABX i XC8 kompajler. Oba ćeš naći na http://www.microchip.com.

MikiKG je krenuo sa odličnim tekstovima na temu pisanja programa pod ovom kompajlerima-kontrolerima, pa pogledaj na forumu temu o tome.

(08-03-2014, 02:51 AM)duuka97 Wrote: Jel moze sa JDM da se programira PIC 12F629

Moja preporuka je PicKit2, ali ako mora onda provereno može AllPIC (poboljšan JDM) jer postoji problem kod ovih mikrokontrolera ako se koristi interni oscilator i isključi reset pin!
Reply
#17
C# je ono sto se pravi i koristi uglavnom na Windowsu, .NET platforma, verovatno ste to ucili u skoli Wink

C i C++ je nesto drugo, univerzalni jezici za sve i svasta za sve platforme.
C jezik je preteca C++ i osnovna razlika izmedju njih sto je C++ predvidjen za objektno programiranje, vise kao stil pisanja.
Sa novim razvojnim okruzenjima (IDE), ta razlika izmedju njih je skoro minimalna, sad mogu da se mesaju "babe i zabe" u istom programu, malo pises objektno, malo proceduralno itd, kako ti vise lezi.
U svakom slucaju treba se krenuti prvo od C posto je on osnova za C++ koji ces tokom vremena da shvatis i lako savladas.
Takodje poznavanje jezika C/C++ moze kasnije da ti bude veliki plus ako se odlucis da se upustis u WEB tehnologije poput PHP, JavaScript i slicne jer su po sintaksi skoro indenticne.

Iskreno, ko se bavi elektronikom u ovom vremenu, nepoznavanje nekog od ovih programskih jezika je veliki hendikep!
Ali nikad nije kasno, zato lagano krenite sa PIC-evima, MPLAB X, XC8 prevodiocem i pocnite da se sa tim igrate.
Jednom kada se shvati srz toga bicete odusevljeni kako i sta sve moze da se napravi uz minimalni napor.

Za ove proste sklopove (da ne kazem zezalice), tipa vremenci, razne ON/OFF kontrole i slicno, mikrokontroleri su "rodjeni"!
Reply
#18
Ta knjiga ok Keringana i Ričija je bila na sajmu tehnike u Beogradu za neke baš sitne pare, tipa 400 dinara (ne isplati se za te novce da se izbulje oči pored ekrana), ja uzeo, napisaću posle i ko je izdavač, verujem da i dalje ta knjiga može da se nadje priločno povoljno, napravih i PK2, ali ništa ozbiljnije od "Hello World!" na protobordu nisam uspeo da napravim, sve kao sutra ću to malo da pogledam, ali uvek bude malo sutra. Neka, doći će i to na red.

C# smo i mi "učili" u školi, ali daleko je to od ozbiljnog programiranja. Doduše nije ni naša krivica što neko u elektrotehničkoj školi misli da za manje od 50 sati tokom 4 godine može da napravi ozbiljnog programera. A profu da ne komentarišemo, ako taj nezna razliku izmedju C++ i C# teško da si ti uspeo bilo šta da savladaš na nastavi, osim ako se nisi baš dobro potrudio, pa svaki dan vežbao i pokušao nešto da naučiš. Ako ti je za utehu, svuda je stanje isto, u ET školi možeš uz dobrog profesora eventualno da naučiš OET i neke osnove iz elektronike, sve ostalo je manje više gubljenje vremena, čisto da se popuni fond časova.
Reply
#19
Ma profa sigurno zna koji jezik, al smo mi imai knjigu za C# a radili smo zadatke na DevC++. Dacu vam neki primer pa procenite koji je to jezik:

#include <stdio.h>
main()
{
int a,b;
scanf("%d%d",&a&b);
printf("%d%d",a,b);
scanf("%d");
}

Neki mali primer ima jos toga puno ja mislim da je to c++.
Reply
#20
@duuka97 To je definitivno C kod (kao što Miki reče, pisali ste C kod u C++).

@samuki
Jedno od pojednostavljenih rešenja samuki-jevog problema je ovaj (nisam testirao, pisano je napamet):
Može se koristiti XC8 kompajler.

Code:
#include "htc.h" // Zameniti " znakovima manje-veće
#include "delay.h"

#define ULAZNI_PIN_TRIS    TRISB0
#define ULAZNI_PIN        RB0
#define RELE_1_TRIS     TRISB1
#define RELE_1_IO         PORTB1
#define RELE_2_TRIS     TRISB2
#define RELE_2_IO         PORTB2

bit FlipFlopFlag;
bit Debounce;

void main(void)
{
    RELE_1_TRIS = 0; // Podesavamo da je RELE 1 pin IZLAZNI
    RELE_2_TRIS = 0; // Podesavamo da je RELE 2 pin IZLAZNI
    ULAZNI_PIN_TRIS = 1; // Podesavamo da ulazni pin bude ulazni pin
    FlipFlopFlag = 0;
    
    while(1) ////////////////////// GLAVNA PETLJA PROGRAMA
    {
        DelayMs(10); // Cekamo 10mS, jer nema razloga da nam se petlja vrti suvise brzo, dobijamo neku vrstu filtra za digitalni ulaz
        
        if(ULAZNI_PIN == 0) // Ako detektuje daljinski zahtev, podrazumeva se da je aktivnno stanje na nuli, bolja imunost na smetnje
        {
            if(Debounce == 1) // Da sprecimo lazna okidanja
            {
                Debounce = 0;
                if(FlipFlopFlag == 1)
                {
                    RELE_1_IO = 1;
                    DelayS(1); // Sacekaj 1 sekundu
                }
                else if(FlipFlopFlag == 0)
                {
                    RELE_2_IO = 1;
                    DelayS(1); // Sacekaj 1 sekundu
                }
                RELE_1_IO = 0; // Iskljuci izlaz 1
                RELE_2_IO = 0; // Iskljuci izlaz 2
    
                FlipFlopFlag ^= 1; // ako je 1 prelazi u 0, ako je 0 prelazi u 1 i tako u krug
            }
        }
        else
        {
            Debounce = 1;
        }
    }
}
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)