Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
merenje brzine pojačala uz pomoć kvadratnog signala na osciloskopu
#11
(03-02-2015, 03:15 PM)Macola Wrote: Rade,

Nemam ja ništa protiv pojačavača bez globalne FB. Takvi na primer rade kao kanalni pojačavači najbržih CRT osciloskopa i to u rasponu od 0Hz do nekoliko stotina MHz sa tolerancijom manjom od 0.1dB.
Samo što je opterećenje savršeno pravilnih karakteristika kod osciloskopa.

Takođe ima audio pojačavača bez globalne NFB, koji predivno sviraju kada se lepo sklope sa kutijama, prostorijom i ostalom opremom.

Hedonizam je ovde u pitanju, ukusi su različiti i moje je mišljenje da svako treba da radi upravo onako kako je njemu prijatno.

Ono što sam ispričao oko NFB u raznim postovima do sada i na raznim temama je pravljenje poređenja naprava sa globalnom NFB i bez globalne NFB (a bezuslovno sa mnogo jakih lokalnih NFB jer drugačije ne može osim sa lampama jer su jedino one temperaturno stabilne u širokim granicama :-).

Pojačavač koji nema globalnu NFB je pojačavač koji je predviđen za opterećenje sa vrlo konstantnim karakteristikama u čitavom frekventnom rasponu u kom treba da radi.
Jedino tako će proslediti verno ono što uđe u njega.
Kod kompleksnog modula impendanse zvučnika je to veoma teško izvodljivo čak i sa ultralinearnim poslednjim stepenom koji ima veoma jaku lokalnu NFB (to će samo ublažiti nelinearnosti).

No, opet ću se vratiti na prvobitnu priču.

Pitanje je kome je od interesa da pojačavač verno i precizno prosledi ulazni signal?
Ako se to nekom ne sviđa,onda sve te precizne mere gube svrhu.  

Kao što volim da slušam ultraprecizne pojačavače, isto tako volim da slušam i mog malog cevaša od 2 x 4W i da slatko uživam u njegovom zvuku sa par posto THD.

Svaki od njih je lep na svoj način, a ja sam u svakom slučaju savršeno svestan šta kad slušam i mogu da uživam u oba ta načina i ako su dijametralno suprotni kao pristup.

I crnke i plavuše, a i riđe. Zašto da ne? :-).

OK tu se slažemo oko toga da ako nema globalne , postoje lokalne .....koje opet same po sebi ne utiču na zvuk .
Precizna merenja nemaju baš mnogo veze sa audijem jer se pokazalo mnogo puta da se merni testovi ne poklapaju svaki put sa slušnim testovima .......i to je ono oko čega ja stalno vodim bitku sa elektroničarima ........elektronika služi svojoj svrsi i ako se radi o pojačalu onda se testira na slušanje a ako je merna tehnika onda ima neke druge prioritete.

Što se stabilnosti i regularnosti opterećenja pojačala bez globalne NFB , pa ja to testiram skoro svakodnevno jer se bavim kutijama i gde se dešava da faze idu i od +60 do - 60 stepeni a impedanca i ispod 3 oma i nema problema osim što se malo više greje / odatle potiče moje ubeđenje da se čuje promena polariteta jer mi se dešavalo više puta da obrnem konektore prilikom prelaska sa merenja na slušanje kada sam posebno koncentrisan i normalno je da sam uočio promenu / .

Što se tiče ultra preciznih pojačala tu je ista stvar kao i sa ultrapreciznim i detaljnim kutijama .....oni umaraju slušaoca jer je sam stereo efekat sam po sebi lažan a dobija se igrom sa dva zvučnika .
Ta slika koja se stvara je neprirodna i sama po sebi traži određenu koncetraciju . Ako ima previše veštačkih detalja onda sve to skupa postaje kontraproduktivno jer te umara umesto da te odmara .
I tu treba po malo tražiti uzroke motiva da se misli i tvrdi da zvučno bolje rade pojačala bez NFB .......RECIMO IMAJU PO MALO CEVNI ZVUK koji ima malo veća izobličenja ali ona rastu lagano , tj ima se mekani kliping ......
Reply


Messages In This Thread
RE: merenje brzine pojačala uz pomoć kvadratnog signala na osciloskopu - by Rade - 03-02-2015, 04:13 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)