Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trofazni ispravljac za pojacala
Nikakva šteta, samo će napon napajanja da opadne i ništa više, a Bato MM nema problema sa tim, delovaće UV protekcija ako bude prenizak.
Ako se stave manji bulk elko, ripple će biti veliki bez jedne faze i UV zaštita će čujno da isključuje, nalik nekom krckanju, bez ikakve opasnosti po zvučnike.
Jasan znak da nema jedne faze.

Ako se stave veliki bulk elko onda će napon da opadne ne previše i nećemo ni znati da nema jedne od faza ako slušamo manjom snagom.

Pametnije je da znamo kad nema jedne faze.

Može se na primer ipak vezati nula za zvezdište primara. Tada napon neće vidljivo opasti.
Onda bi trebali veći bulk elko, možda upola od monofazne verzije..
Mana tog spoja je što u slučaju kidanja nule nemamo nikakvu imunost, kao i svi ostali monofazni uređaji u kući.

Kada nije spojeno zvezdište ta sprava ne j*bava "strujni udar" zbog mršenja žica na banderi ili kidanja nule!
Sve ostalo monofazno može da pocrkava po kući, ali taj bez zvezdišta to neće ni da primeti, kao da se ništa nije dogodilo. :-)

U svakom slučaju nema nikave opasnosti bez jedne faze.
Reply
Za svaku fazu mogu da se stave tinjalice ili neke signalne sijalice, da bi se znalo sta ima, a sta nema ..
А у руке Мандушића Вука биће свака пушка убојита ...
https://www.youtube.com/user/Marshallov/videos

Reply
Može, što da ne.
Mislim, dobro je znati da nema jedne od faza, jer smo to i pravili zbog ozbilnih prednosti trofaznog napajanja :-).

Sad jbg, trofazno napajanje je komplikovanije ali je profi.

Taj lik kome sam uradio Denone na trofaznu inicijalno me je pitao za zaštitu od strujnog udara koji mu je dva puta u roku od mesec dana popržio sve po kući, pa i dotične Denone (inače je nastradalo pola ulice jer se nula otkinula kod tafostanice).
Nije on pojma imao o osobinama trofaznog napajanja.

Predložio sam mu trofazno (međufazno napajanje) kao imuno na strujni udar i izložio ostale prednosti.

Naime, on ima izbor oba napajanja jer su Denonovi trafoi ostali unutra a trofazni sistem je napolju.

Posle par proba i upoređenja, nije mu više palo na pamet da se vrati na monofaznu...

On inače ne "šeta" uređaje zbog raznih proba. Ne mrda ih iz kuće pa mu ni malo ne smeta polica na kojima stoje denon monoblokovi, a koja je napunjena trofaznim napajanjem. Tamo sam samo konektorom "militarcem" doveo već ispravljen DC na postojeće bulk elko od Denona.

Ostalo je rastavljivo, trofazni sistem je napolju, a kada se otkači onda Denon može po starom, a ne smeta ni ako bi oba napajanja radila zajedno mada ne služi ničemu :-).
Reply
Eto tako Smile
А у руке Мандушића Вука биће свака пушка убојита ...
https://www.youtube.com/user/Marshallov/videos

Reply
Uvek se može dograditi spoljni trofazni sistem na već postojeći, samo se trofazni trafoi i ispravljači postave napolju i jednim konektorom dovede "sirov" nefiltriran DC iz trofazniog sistema, pravo na bulk elkos-e.

Evo primera kako se to može na najbolji način izvesti i sa najboljom filtracijom na svakom pojedinačnom bulk (6 pulse na svakom).

.pdf   Ext_6pulse.pdf (Size: 21,33 KB / Downloads: 60)

Tako mogu čak i oba sistema raditi istovremeno, doduše bez svrhe ali mogu, ili svaki od njih pojedinačno.
Reply
Uf al se ovde rasplamsalo. Jos cemo mi razgovarati o ovome.

Macola, da li Eprom mota trofazne transformatore?
Reply
Na žalost ne, ali može se to sa tri monofazna od 1/3 potrebne snage, ili tri 1/3 snage toroida napakovanih jedan na drugi (kompaktno rešenje).

Trofazne radi Stefanović trafo iz Niša.
Reply
Ispadne prilicno skupo sa tri monofazna trafoa (gledano u odnosu na jedan monofazni trafo identicne snage).

Kontaktiracu STF trafo. Trazicu im predracuna za dva trofazna trafoa 200VA, prim 3x230VAC, sek 3x20VACopt pa cu da vam napisem cenu ovde da znamo na cemu smo.
Reply
(09-03-2014, 07:47 PM)BeliNinja Wrote: Ispadne prilicno skupo sa tri monofazna trafoa (gledano u odnosu na jedan monofazni trafo identicne snage).

Kontaktiracu STF trafo. Trazicu im predracuna za dva trofazna trafoa 200VA, prim 3x230VAC, sek 3x20VACopt pa cu da vam napisem cenu ovde da znamo na cemu smo.

Ako već radiš trofazni onda možeš bez problema primare u trouglu za 3 x 400Vac.

Onaj predlog sa tri trafoa i vezom zvezda omogućuje korišćenje lako nabavljivih i već postojećih trafoa sa primarom na 230Vac.

To je jedini razlog.

Uostalom, kada koristiš tri monofazna, sasvim je dovoljno za jedan kanal (monoblok) Bato MM tri komada od po 50VA, pogotovo na trofaznoj varijanti.
U 6 pulse sistemu trafoi su drastično manje opterećeni udarnim strujama, pa nema nikakve potrebe za "preticanjem" kao kod monofaznog gde se zbog udarnih struja napumpava višak snage.

Tako.
Nije mi poznata razlika u ceni između 3 od 50Va i jednog od 200VA, moraću da pitam pa ću reći.
Evo baš sada moram kod Eproma da podignem neki trafo za mene, pa ću ga pitati. Za oko najviše sat imaš info o cenama.
Reply
Bulje trougao?

Bolje trougao?

Sad vidim ovaj pdf gore, da li je bolje ispravljanje sa dva diodna mosta ili moze i sa jednim?

Maki, pogledaj trafco sajt pa ce ti biti jasno za cene. Jeste da su torusi ali nije bolja prica ni sa EI trafoima, mozda malo jeftinije.
Reply
(09-03-2014, 08:11 PM)BeliNinja Wrote: Bulje trougao?

Bolje trougao?

Sad vidim ovaj pdf gore, da li je bolje ispravljanje sa dva diodna mosta ili moze i sa jednim?

Maki, pogledaj trafco sajt pa ce ti biti jasno za cene. Jeste da su torusi ali nije bolja prica ni sa EI trafoima, mozda malo jeftinije.

Dok nisam otišao...

Sa jedim trofaznim mostom (jedan grec + 1/2 drgog greca, jevtinije ) imaš od +Vcc do -Vcc 6 pulse ispravljanje, a ka srednjem
izvodu svaka Vcc grana ima 3 pulse ispravljanje.

Ono kako sam nacrtao je najbolja moguća opcija za taj broj sekundara na trafou sa 6 pulse ispravljanjem po svakoj polugrani napajanja.

Naravno, moguća je i 12 pulse izvedba, skoro bez talasnosti, samo bi trebalo po 4 sekundara na svakom trafou i 4 trofazna greca ukupno. Postoji i ta opcija koja je savršena, ali je prilično komplikovana i nema potrebe za pojačavač sa visokom PSRR.

Tu će savršeno raditi čak i 1N5408 jer je opterećena 1/3 ukupne izlazne struje, tj. možeš sa tim 1N računati na max 9A struje, a to je dovoljno.

One su baš jevtine a ništa im ne fali.
Užasno jača opcija su 4 kockasta greca, na dva mesta po 1+1/2, gde možeš raunati na još 50% struje od one koja piše na grecu.

Zvezda ili trugao na primaru, sasvim sve jedno. U principu ti se samo razlikuju naponi pojedinačnih primara 3 x 230 zvezda, 3 x 400 trougao.
Fazni stav svih sekundara nije isti prema mrežnom naponu, zavisno od veze primara, ali to u ovom slučaju nema nikakvog značaja.
Reply
Mislim da cu se zadrzati na 6pulse da ne tupim bas toliko.
Iskreno, nemam ja ni zvucnike gde cu da cujem razliku izmedju trofaznog i monofaznog BatoMMa tako da necu da previse preterujem Smile dovoljno je sto u trenutnom stanu moram da iskljucim sporet da bih imao slobodnu 3faznu uticnicu. Kuci mi to nije frka, tamo i u kupatilu imam 3fazni suho Big Grin
Reply
(09-03-2014, 08:48 PM)BeliNinja Wrote: Mislim da cu se zadrzati na 6pulse da ne tupim bas toliko.
Iskreno, nemam ja ni zvucnike gde cu da cujem razliku izmedju trofaznog i monofaznog BatoMMa tako da necu da previse preterujem Smile dovoljno je sto u trenutnom stanu moram da iskljucim sporet da bih imao slobodnu 3faznu uticnicu. Kuci mi to nije frka, tamo i u kupatilu imam 3fazni suho Big Grin

Postoje i trofazni produžni kablovi, a i razvodnici :-)

Nego, sada dođoh od Eproma.

Trafo od 50VA sa skrin pregradom je 1170din. Trafo od 200VA je 2600din.

Dakle 3510din prema 2600din, dakle razlika je 910 dinara ili oko malo manje od 8 eura između trofaznog 150VA i monofaznog trafoa od 200VA (čitaj kao podjedanka sposobnost ka pojačavaču).

Tako stoji stanje kod njega.

Treba ti još 12 kom dioda npr. P600K (6A 800V), da ne ciketanišeš sa amperima i da imaš rezervu do 18A. Koštaju celih 16.8 din po komadu, zbirno 201,6din.
Treba ti i 4 komada 1000/63 ht(105*C) koji su 52,8 din, tj zbirno 211,2 din.

To ukupno daje sledeće:
trafoi 3510 + diode 201,6 + bulk elkos 211.2 din
= 3922,8 dinara za jedan monoblok.

Valjalo bi uporediti to sa cenom monofaznog kompleta 200VA trafo, 10000+ uF/63, i grec kockica.

Baš me zanima razlika, evo pokušaću.

trafo monofazni 200VA 2600, elko 10000/63 ht 696 din, grec kockica 25A 132 din.

zbirno 2600 + 696 + 132 = 3428 dinara za jedan monoblok.

Sad znamo da je razlika u tom delu opreme čitavih 494.8 dinara ili oko nešto malo preko 4 eura.
Ne bih rekao da je baš previše "opasna" razlika.

E sad, prekidači utikači, tu već ima razlike. ali samo zamisli da kupuješ jedan "Oyaide" muški monofazni utikač od 100 eura pa će ti biti lakše :-)

Pozz

P.S.

Nego Ninja, kako ćeš da mi se navikneš na zujanje od 300Hz? Zvuči kao BMW šestak na punom gasu u trećoj :-)

Šalim se malo, neće to ni da zucne, samo pravi neće ti biti žao, a iz zezanja možeš da probaš bez bulk elko, samo ostavi one decouplinge na Bato MM.
Probaj pa nam javi da saznamo može li to :-)
Reply
Za one entuzijaste koji bi hteli potpunu perfekciju ispravljača evo 12 pulse ispravljača za split napajanje.
Zanemarljiva talasnost na izlazu i neznatni preostali ripple od 600Hz.
Takav ispravljač ima izuzetno iskorišćenje i veoma čist talasni oblik prema mreži.
Bez obzira na mnogo upotrebljenih dioda iskorišćenje mu je veliko zbog cos-phi koji je skoro 1 (THD oko 1% svega).
Jedino što je prilično komplikovan, inače mu je cena uvećana u odnosu na 6 pulse samo za dva trofazna greca i dvostruko više sekundarnih namotaja (to več neznatno uvećava cenu trafoa).

.pdf   split_12pulse.pdf (Size: 24,27 KB / Downloads: 36)

Bliža saznanja o proračunima i ostalom možete naći u knjizi "Tiristorski pretvarači" autora Dr R.Radetića.
Evo jedne sličice[1] koja pokazuje talasne oblike.

09-03-2014, 11:21 PM

[1] Korišćena literatura: "Tiristorski pretvarači" Dr R.Radetić

P.S.

Kod ovakvog ispravljača je bukvalno bespotreban bulk elko. Jedino je neophodan decoupling za sam pojačavač, blisko uz pojačavač i to od par stotina uF svega.
Uzgred, pošto se ponaša kao termogeno opterećenje ka mreži, sa standardnim kućnim limitatorima od 25A, ovakvim ispravljačem se sme crpsti oko 17KW iz mreže.

Kod monofaznog napajanja to nije umnožak struje i napona u klasičnom smislu. Tamo je cos-phi veoma loš i već kod nešto iznad 1KW opterećenja sa standardnim monofaznim ispravljačima i velikim bulk elko na izlazu ima značajnih problema sa opterećenjem jedne faze.

Evo pročitajte nešto o problemu cos-phi od jedne od najeminentnijih firmi na svetu, za pojačavače snage:

http://www.halcro.com/productsDM88.php

Pogledati link na istoj stranici: "Power factor correct power supply "
Reply
Fantazija!
I jos u zvezdi trafo …

A jel ovo isto znaci da su potrebne jos slabije diode u 12 impulsnoj verziji?
Reply
Ne. Diode isto kao kod 6 pulse podnose oko trećinu nominalne izlazne struje.

Samo tu nema potrebe za preterivanjem kao kod monofaznog, gde diode podnose po 6-20 puta veće udarne struje od nominalne.

Kod 6 pulse nema tako snažnih udarnih efekata i faktor sigurnosti za diode je dovoljan u granicama od 1.5 od Iout/3, kod 12 pulse još manje od toga. Nema potrebe za masivnim kondovima i diode rade kao kod termogenih potrošača, tj. iskorišćava se iz njih ono što piše na njima.

U principu mogu malo slabije diode kod 12 pulse u odnosu na 6 pulse.
Kod 12 pulse realno se može bez frke ostvariti izlaznih 8A kontinualno (od teoretskih 9A) sa setom od svih 1N540x. Kod 6 pulse možda oko kontinualnih 7A od teoretskih 9A sa istim diodama.

To je na primer pri +-50V oko 800W (12 pulse) ili oko 700W (6 pulse) sa običnim 1N540x!

Za Bato MM bi diode 1N540x bile hladne kao taštine (punicine) grudi :-), a kao što sam rekao Ninji, stavi se komplet od P600K i ne boli glava. Sve hladno kao kamen i na 6 i na 12 pulse, sa ozbiljnom rezervom.

Evo nađoh jednu komparativnu tabelu oko osobina raznih trofaznih ispravljača.

Zanimljivo je videti ripple i opterećenje dioda, kao i form factor.

09-04-2014, 12:28 AM
Reply
Prosle godine sam u stf trafo placao 1000din standardni trafo od 30va 12-0-12v.

Bas me zanima sta ce da kazu za trofazni od 150va recimo.
Reply
(09-04-2014, 04:42 AM)BeliNinja Wrote: Prosle godine sam u stf trafo placao 1000din standardni trafo od 30va 12-0-12v.

Bas me zanima sta ce da kazu za trofazni od 150va recimo.

Imaš nekoliko postova iznad cene Eproma.
Reply
Sve sam iscitao.

Kasnije saljem mail stf trafo, koje mi je ludilo na poslu...
Reply
Trofazni trafo sa 3 primara 230V ili 400V i 6 sekundara 20V 1.5A bi bio oko 150e. Radio bi se na 3UI75 ili 3UI90. Odgovor od stefanovic.

Dakle to otpada 200%

Verovatno ce tu uleteteti varijanta Eprom i 3 x 50VA monofazni.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 2 Guest(s)