Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Desulfator
#41
(07-17-2014, 05:07 PM)mickeyzg Wrote:
(07-06-2014, 07:44 PM)Macola Wrote: Jeli Samuki, a šta ti tu rade DVA jezgra???

Na šemi sam jasno napisao bifilarno motani L1 i L2, ...

Big GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig Grin
Samuki opet po svom, ne sluša starije i iskusnije Big Grin
Nije to nekad loše, ali košta, brate...
Vise sam gledao na semu Smile a nije me nista kostalo samo skinuo jednu jezgru Smile
Reply
#42
Jučer sam uhvatio trenutak da sastavim desulfator. Radio sam po ovoj šemi iz priloga:


Pločica po kojoj je složen desulfator:


Napravljene su 2 izmjene, prva je 4 zener diode 12V 1.3W u seriju pošto nisam imao 24V. I druga izmjena je umjesto UF4007 stavio sam PR1503, nemam UF4007 gdje kupiti trenutno...
Međutim nešto nije OK, imam 4.3V izmeću S i G i naravno pregrijavam FET, pa mogu sklop držati upaljenim tek 2-3 sec. Pregledao pločicu i veze su sve OK. Sumnjajući na problem sa FET-om skinuo sam ga i stavio drugi, imao sam isti napon između S i G. Odlemio izlazni namotaj i provjerio još jednom da li sam napravio grešku pri spajanju i sve je bilo OK. Akumulator je malo lošiji on je na oko 11.5V trenutno. Ostavio sam sve da prenoći pa ću danas dalje tražiti problem. Imam pitanje za Macolu:
Mora li baš UF4007 dioda ili može i PR1503?
Ako motam sa žicom 1mm ostaje proračun 24 namotaja na žuto /bijeloj jezgri 26mm?

Pozz
Glupost je najneobicnija od svih bolesti - od nje ne pati bolesnik, nego svi ostali.
Reply
#43
Ne smije se nista grijati , jedino ako ste prikljucili na ispravljac onda se grije, ako imate osciloskop izmjeri frekvenciju, dioda brza 1A, 1000v .Koji Fet si upotrebio ?
Reply
#44
Spojeno na akumulator 12V 75Ah... Nemam osciloskop. IRFZ44n
Glupost je najneobicnija od svih bolesti - od nje ne pati bolesnik, nego svi ostali.
Reply
#45
Sad sam iZmjerio izmedju G i S ima 0,7v . i trebao bi da zuji .
Reply
#46
Kojom si zicom motao ferit?. Nisam danas imao vremena da se pozabavim sa desulfatorom.. Ako ti nije problem izmjeri napon između 2k2 i B od Q1 u odnosu na - napajanja. A ako imaš sa čim i frekvenciju na istom mjestu. Hvala na infu i pozz
Glupost je najneobicnija od svih bolesti - od nje ne pati bolesnik, nego svi ostali.
Reply
#47
(12-08-2014, 09:10 AM)vodjang Wrote: Jučer sam uhvatio trenutak da sastavim desulfator. Radio sam po ovoj šemi iz priloga:


Pločica po kojoj je složen desulfator:


Napravljene su 2 izmjene, prva je 4 zener diode 12V 1.3W u seriju pošto nisam imao 24V. I druga izmjena je umjesto UF4007 stavio sam PR1503, nemam UF4007 gdje kupiti trenutno...
Međutim nešto nije OK, imam 4.3V izmeću S i G i naravno pregrijavam FET, pa mogu sklop držati upaljenim tek 2-3 sec. Pregledao pločicu i veze su sve OK. Sumnjajući na problem sa FET-om skinuo sam ga i stavio drugi, imao sam isti napon između S i G. Odlemio izlazni namotaj i provjerio još jednom da li sam napravio grešku pri spajanju i sve je bilo OK. Akumulator je malo lošiji on je na oko 11.5V trenutno. Ostavio sam sve da prenoći pa ću danas dalje tražiti problem. Imam pitanje za Macolu:
Mora li baš UF4007 dioda ili može i PR1503?
Ako motam sa žicom 1mm ostaje proračun 24 namotaja na žuto /bijeloj jezgri 26mm?

Pozz

Zdravo drugar,

Umeso UF4007 može PR1503 za takvu aplikaciju.
Debljina žice neće uticati na broj navoja već samo na temperaturu namotaja, a u ovom slučaju čak ni to neće biti primetno.
Sasvim je ok 4 zenerice od 12V/1.3W.

Ne vidim razlog zašto ti to ne radi. Najverovatnije si nešto pogrešio u sklapanju.
Moguće je da nisi vodio računa o tačkama na namotajima.

Kao što naš drug Samuki kaže, tu ne treba ništa da se greje a treba da se čuje tiho zujanje.

Pozz
Reply
#48
(12-08-2014, 07:27 PM)Macola Wrote:
(12-08-2014, 09:10 AM)vodjang Wrote: Jučer sam uhvatio trenutak da sastavim desulfator. Radio sam po ovoj šemi iz priloga:


Pločica po kojoj je složen desulfator:


Napravljene su 2 izmjene, prva je 4 zener diode 12V 1.3W u seriju pošto nisam imao 24V. I druga izmjena je umjesto UF4007 stavio sam PR1503, nemam UF4007 gdje kupiti trenutno...
Međutim nešto nije OK, imam 4.3V izmeću S i G i naravno pregrijavam FET, pa mogu sklop držati upaljenim tek 2-3 sec. Pregledao pločicu i veze su sve OK. Sumnjajući na problem sa FET-om skinuo sam ga i stavio drugi, imao sam isti napon između S i G. Odlemio izlazni namotaj i provjerio još jednom da li sam napravio grešku pri spajanju i sve je bilo OK. Akumulator je malo lošiji on je na oko 11.5V trenutno. Ostavio sam sve da prenoći pa ću danas dalje tražiti problem. Imam pitanje za Macolu:
Mora li baš UF4007 dioda ili može i PR1503?
Ako motam sa žicom 1mm ostaje proračun 24 namotaja na žuto /bijeloj jezgri 26mm?

Pozz

Zdravo drugar,

Umeso UF4007 može PR1503 za takvu aplikaciju.
Debljina žice neće uticati na broj navoja već samo na temperaturu namotaja, a u ovom slučaju čak ni to neće biti primetno.
Sasvim je ok 4 zenerice od 12V/1.3W.

Ne vidim razlog zašto ti to ne radi. Najverovatnije si nešto pogrešio u sklapanju.
Moguće je da nisi vodio računa o tačkama na namotajima.

Kao što naš drug Samuki kaže, tu ne treba ništa da se greje a treba da se čuje tiho zujanje.

Pozz

Ok, hvala na infu. Cim uhvatim trenutak pregledaću sve. Svako dobro i hvala jos jednom
Glupost je najneobicnija od svih bolesti - od nje ne pati bolesnik, nego svi ostali.
Reply
#49
Na 2k2 ima 7,5v a frekvencija na izlazu pin 3 je 1 khz. pozz
Reply
#50
(12-08-2014, 09:58 PM)samuki Wrote: Na 2k2 ima  7,5v  a frekvencija na izlazu pin 3 je 1 khz. pozz

Ok, hvala na infu samuki. Ako stignem sutra cu sjesti za radni stol pa pregledati sve. Danas sam citav dan neki loš, a pritisak mi je 150\110 tek sad mi se to malo normalizovalo, pa ako sutra budem ok ići ću u radionicu. Pozz
Glupost je najneobicnija od svih bolesti - od nje ne pati bolesnik, nego svi ostali.
Reply
#51
Ma ima da proradi , Smile
Reply
#52
Sredio sam problem. Jedan BC je puštao između E i C 38 MOhm-a, kad sam ih ispitivao nisam odradio test preko 20 MOhm-a a obično to odradim na 200MOhm-a kad ugrađujem rabljene komponente. Trafo zujka i malo se grije a test
pokazuje 53.8V na kontaktima DVM. Frekvencija je nešto ispod 1KHz. trenutno je spojen na akumulator zajedno sa punjačem pa pratim stanje... Pozz
Glupost je najneobicnija od svih bolesti - od nje ne pati bolesnik, nego svi ostali.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)