Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Potrebna donacija za malog lampaša :-)
#21
(05-10-2014, 04:58 PM)Aca93 Wrote: .. i jos neke manje sa kojih su se oznake izbrisale...
Od cega su ne znam, verovatno kao za neki tv.

Na lampama kada se izbrise oznaka, moze da se uradi caka sa stavljanjem u frizider sa se dobro ohladi i onda se izvadi i "hukne" (vodena para) u nju i tako pocne da se nazire oznaka koja je tu bila Wink
Reply
#22
A dosta lampi se može prepoznati na osnovu fizičke građe i otpora grejnog vlakna (iskusni).
Reply
#23
Ima shema lampaskog pojacala u casopisu Sam svoj Majstor sa el84i ecc83 .


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#24
Ok korisna shema.

Nisam siguran ali mislim da je ova Macolina konstrukcija malo specificna, nije iskljuceno da unutra ima i nekih IC-ova Wink
Reply
#25
Ima i nacrt plocice , kako se mota izlazni trafo i timer sa 555.
Reply
#26
(05-12-2014, 01:38 PM)samuki Wrote: Ima i nacrt plocice , kako se mota izlazni trafo i timer sa 555.

Ima šema lampaških pojačala, na milione.

Moj SE 2 x 4W nije klasična izvedba.
Iako se više ne sećam šta sam pravio pre mnogo godina, sasvim sam siguran da konstrukcija ne može biti klasika, jer to više ne bih bio ja.

Inače, ne bi bilo loše da otvoriš temu o cevnim pojačavačima, gde bi se postavljale razne šeme cevnih pojačala, jer ima dosta ljudi koji to vole.

Pozz
Reply
#27
Da se vratimo na temu.
Pronasao sam NOS EM80 mislim da su Ei. Lampe su u BG, pa sad da ne bi isle za Kg preko nisa, mozda bi neko mogao da ih preuzme u Bg-u i posalje za Kg. Ne treba nista da se plati, ja cu vec nesto iskompenzovati sa prodavcem (dugo vec saradjujemo na obostrano zadovoljstvo).
Macola bi mogao samo da plati postarinu od Bg-a do Kg-a
Reply
#28
Rado ću platiti i lampe i poštarinu, nema potrebe da kompenzuješ bilo šta.
Već sam ti zahvalan za traženje.

"Donacija" je bila samo simpatična metafora.

Ono što mi je bilo potrebno je da ih nađem, da ne čekam 4 nedelje od "distrelec".
Pošalji na Mikijevu adresu (dogovorićete se na PP), jer ja skoro nikad nisam kod kuće, a ja ću kod Mikija ostaviti potrebnu količinu novca.

Hvala prijatelju!
Reply
#29
Sutra stizu jos 9 komada EM80 ... Smile
Reply
#30
Hvala hvala!

Meni treba 2 kom. Možda će još neko praviti slično pa neće naškoditi taj višak :-)
Reply
#31
Ako ista znaci mogu da preuzmem to i posaljem na Mikijevu adresu. Smile
Reply
#32
Naravno. Ostaviću kod Mikija novac za to, da može platiti pouzećem.
Reply
#33
Lampe bi trebalo da stignu sutra kod mikija. Aca je danas poslao iz BG-a. Trebalo bi da su nove, ja ih nisam video ali verujem coveku sa kojim sam se dogovorio.
Reply
#34
Super Gošo! Veliko Hvala! Zadržaću taj par novih.

Uzeo sam sinoć od Mikija i 10 komada polovnih. Evo za pola sata ću da ih probam.

Napraviću parove.

Meni 2 kom kao rezerva pored te dve nove, ostalo može forumašima koji bi nešto sa njima da prave.

Ujedno ću da skinem šemu od mog lampašića i postavim je na forum.
Reply
#35
Lampe su nove, doduse nisu u kutijama, ali mi se na prvi pogled cini da nisu nikada radile. Spakovao sam ih najbolje sto sam mogao, zamotao u kesu, pa stavio u pucketavu kovertu, tako da se nadam da nece biti problema.

Covek deluje vrlo korektno, ima jos novih EM80 kao i EM84, i mislim da bi ih ustupio po koretnoj ceni, daleko boljoj nego sto moze u ITC-u da se uzme od Distrelec-a.
Reply
#36
:-(

Totalni fijasko!

Sada imam 13 indikatorskih cevi (magično oko).

Od toga:
- jedna je UM80 sa nekompatibilnim naponom grejanja od 19 (ne znam da li je ispravna)
-dve EM80 bez ikakve emisije.
-tri komada sa totalno oštećenim elektrodama, gde slika na zaslonu ne liči na ono kako treba da izgleda (jedna od njih je i ona moja što dobro svetli i što ste je videli na skupu u Kg)
-4 komada koje imaju ispravnu sliku i može se napraviti koliko toliko upotrebljiva dva para, ali se mogu videti samo u mraku
-tri komada, koje se takođe vide samo u mraku, rade ali imaju deformisane elektrode, pa im je slika na zaslonu kriva na jednu stranu.

Dakle, od 13 komada ni jedna ne valja, a samo jedna se vidi u osvetljenoj prostriji, i ta jedna ima neispravan elektrodni sistem :-(

Čekamo sad ove dve nove od Goše pa ćemo videti.
Ako ni to ne uspe, onda Distrelec i čekanje nekoliko nedelja, sa nadom da će te biti ok.

Jbg. starost je najgora bolest.

Pokušaću da "bombardujem" katode na one tri što se vide u mraku a imaju krive elektrode. Ako na njima uspe, možda "probudim" emisiju na još kojoj...
Mada mi se čini da nije toliko slaba emisija katoda koliko mislim da se "pohabao" fosforescentni sloj na zaslonima.
Reply
#37
(05-14-2014, 06:06 PM)Macola Wrote: Super Gošo! Veliko Hvala! Zadržaću taj par novih.

Uzeo sam sinoć od Mikija i 10 komada polovnih. Evo za pola sata ću da ih probam.

Napraviću parove.

Meni 2 kom kao rezerva pored te dve nove, ostalo može forumašima koji bi nešto sa njima da prave.

Ujedno ću da skinem šemu od mog lampašića i postavim je na forum.

da,Gosha je stvarno izuetan čovjek. neću reći zašto jer je priča poduga ali se pokazao kao izuzetan ČOVJEK prije svega. drago mi je što sam ga upoznao! Smile
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#38
Nego, skinuo sam šemu od svog maleckog lampaša.

Nije mi bilo lako pošto sam ga pravio ovako:



Napakovao sam ga za jednu noć, pre par decenija..
Sastavio sam ga od onog što sam imao tada pri ruci, sutradan natrimovao da solidno svira, i to je to.

Evo šemice:


.pdf   lampasic.pdf (Size: 23,14 KB / Downloads: 60)

Komponente nisu kritične. Moj komad ima izlazne trafoe od starih radija, mrežni trafo takođe od starog radija. Čak trafoi nisu od istih modela radija i nešto se malo fizički razlikuju, no tu je jaka povratna veza sredila te malene razlike.

Neki od vas su čuli da to i ne svira tako loše, mada nismo imali odgovarajuće zvučnike za tu vrstu pojačala...
Ono što ga razlikuje od priličnog broja lampaša je da ima sasvim solidan i čvrst bas, sasvim solidne visoke, vrlo pristojnu prostornu sliku.
Sve je to zbog jake globalne NFB i trimovanja iste, samo to.
Zbog oporavka krajeva opsega i boljeg faznog stava, žrtvovana je čitava 1/5 moguće izlazne snage.

Veza je skoro klasična, osim Zobel na primaru (koji i nije uobičajen na tim trafoima od radija) i što ima "tvrdu" globalnu povratnu vezu sa HF kompenzacijom i dosta nisku ulaznu impendansu za lampaša (47K) jer sam ga pravio za CD plejer, i to je tada bio neki Kenwood koji je imao baš veliki izlazni nivo.
Posle me je mrzelo da ga otvaram i bilo šta menjam.

Stabilizatori su sa par Mosfet-a. U njemu je 2SK685, ali ne mora taj, može i neki IRF za bar 400V i bar par ampera. Uopšte nije kritično.

Ukoliko bi neko hteo da ga proba bez globalne NFB, dovoljno je samo da se ukloni R12. Tada će razviti svih 5W i imati mnogo veće pojačanje.
Naravno, zvučaće tada kao i svaki obični SE sa EL84 od 5W.
Onda kada sam ga napravio, bio sam stavio dupli prekidačić, kojim sam po želji ukidao globalnu NFB, radi demonstracije njene moći.

Naravno, svi do jednog koji su slušali taj eksperiment, a bilo ih je poprilično i to sa veoma različitim ukusima, složili su se na keca da globalna NFB izuzetno ispravlja stvari.
To je tada bio neki moj vid borbe oko fame sa "no feedback" A class SE pojačalima...

To je to.

Pozz
Reply
#39
Jednostavno , ko ima stari radio moze napraviti bez Vu metra , Smile za cas. A ja svoju Melodiju bacio i ona je imala Oko Smile
Reply
#40
(05-14-2014, 09:43 PM)samuki Wrote: Jednostavno , ko ima stari radio moze napraviti bez Vu metra , Smile za cas. A ja svoju Melodiju bacio i ona je imala Oko Smile

He he, ta Melodija je imala mrežni trafo i izlazni trafo, osim magičnog oka :-).

Kod mog lampaša su jedan izlazni trafo i mrežni trafo od Melodije, a drugi izlazni trafo čini mi se od RR230.

Mnogo lakše nego da motaš :-).

Naravoučanije: ne bacajte stare cevne radioaparate :-)

Poz Samuki

Inače, stvarno je jednostavno. Sa onim letvicama iz radioaparata i 3D gradnjom to se sastavi za jedno veče kad imaš kutiju sa namontiranim trafoima i podnožjima za cevi.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)