Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Društvene mreže uopštenog tipa (tiiiit, ono što se cenzuriše :-)
#21
Ma koliko taj FB i generalno to sve lose utice na mlade, evo par primera iz realnog zivota:

Sa jednim mladjim kolegom sa posla, nesto pricali oko tablet racunara, ja pricam da bih uzeo jedan da mogu da citam neke knjige koje imam u PDF formatu, kad me on pogleda "mrko", u fazonu "kakve knjige, da citas?!" Smile Jos ispadoh blesav u drustvu, "aci ga lud covek, cita knjige" Smile
To se samo "cepa" DC (sta god da je to - neka online igrica) po ceo dan … uzas …

Ili jos gore, sa jednom rodjakom pricam isto tako nesto oko "novih tehnologija", ja spomenu E-mail da treba nesto da posaljem, kad ona, "ko to jos koristi E-mail !!!" … Auuuu Mile, o cemu se ovde radi … Jel' sam toliko mator, u cemu je fora …
Zaprepascen ja je pitam pa dobro kako razmenjujete poruke, SMS? Ma jok, FB i Instagram … strasno …

E zbog svega ovoga sam se ja "zalozio" da ovaj oblik "digitalnog druzenja" zadrzim makar u obliku ovog naseg foruma a kroz pravo uzivo druzenje to i fizicki podignemo na neki nivo koje ove gore spomenute nove tehnologije totalno nemaju to za cilj nego nesto, ko zna sta, drugo ...
Reply
#22
Aj'd još da zabiberim, ako ostavimo po strani edukaciju u intelektualnom smislu tehničkih, ekonomskih i ostalih nauka, mnogooo veći problem je (po rečima stručnjaka) da deca koristeći fb, tw, i slične društvene mreže ne razvijaju socijalnu inteligenciju.
Ona je JAKO bitna da kada se sa ti klinci sretnu na ulici, u kafići ili gdegod, sa realnim problemom u verbalnoj komunikaciji sa nekom incidentnom osobom taj verbalni sukob prelazi u tragični oružani sukob u afektu. Na društvenim mrežama mnogo je lakše nekom "sasuti" u odnosu na lice-u-lice konflikt... ima dosta primera na ovu temu....

Ali, da nije sve tako sivo, evo jednog zanimljivog primera:
http://mondo.rs/a688636/Mob-IT/Vesti/Raz...lajka.html

Uzgred, još jedna po meni prednost čitanja knjiga je da usporava hiper-aktivnost današnjice, tako da je mnogo bolja solucija od čisto internet čitanja instant poruka/informacija...

Macola, moraćemo nekako da te nateramo da konačno izdaš neku knjigu u papiru Smile

Poz...
Reply
#23
He he, možda ćemo svi ovako :-)

http://www.youtube.com/watch?feature=pla...fNp37zFn9Q
Reply
#24
(05-06-2014, 08:29 PM)npejcic Wrote: Aj'd još da zabiberim, ako ostavimo po strani edukaciju u intelektualnom smislu tehničkih, ekonomskih i ostalih nauka, mnogooo veći problem je (po rečima stručnjaka) da deca koristeći fb, tw, i slične društvene mreže ne razvijaju socijalnu inteligenciju.
Ona je JAKO bitna da kada se sa ti klinci sretnu na ulici, u kafići ili gdegod, sa realnim problemom u verbalnoj komunikaciji sa nekom incidentnom osobom taj verbalni sukob prelazi u tragični oružani sukob u afektu. Na društvenim mrežama mnogo je lakše nekom "sasuti" u odnosu na lice-u-lice konflikt... ima dosta primera na ovu temu....

Ali, da nije sve tako sivo, evo jednog zanimljivog primera:
http://mondo.rs/a688636/Mob-IT/Vesti/Raz...lajka.html

Uzgred, još jedna po meni prednost čitanja knjiga je da usporava hiper-aktivnost današnjice, tako da je mnogo bolja solucija od čisto internet čitanja instant poruka/informacija...

Macola, moraćemo nekako da te nateramo da konačno izdaš neku knjigu u papiru Smile

Poz...

Nebojsa, na zalost....tako je.!!
Reply
#25
Prijetelji se stječu, a ne dodaju. Toliko od društvenim mrežama.
Reply
#26
(05-06-2014, 08:57 PM)ziki Wrote: Prijetelji se stječu, a ne dodaju. Toliko od društvenim mrežama.

To si 1000% u pravu!
Reply
#27
Ja nema Face, taj Instagram (ili tako nesto) nisam video u zivotu, niti znam kako izgleda a jos manje me zanima.

Skoro naletim negde na netu na karikaturu...
Stoji nekoliko klinaca u krugu i nekim motkama onako bojazljivo gurkaju knjige koje stoje na zemlji: "j.... sta je ovo?"
Reply
#28
Kao pripadnik mladje generacije mogu samo da potvrdim da je na zalost sve to istina.

Posto zivim sa jos 300 ljudi mog uzrasta mogu da prosudim koliki je uticaj interneta na mentalni razvoj pojedinaca. Nazalost mojoj generaciji internet (velikoj vecini, recimo 90%) sluzi za drustvene mreze i to one opste o kojima je ovde rec i online igrice. I sam sam jedno vreme imao profil na facebook-u i posle nekih stvari koje sam video deaktivirao sam ga.

Upravo ono o cemu Miki prica, ta vecina o kojoj pricamo je e-mail napravila da bi mogli da pristupe drustvenim mrezama. Kad sam na jednom zasedanju skolskog parlamenta spomenuo da se napravi skolski forum, gde bi mogli jedni drugima da pomazemo, da profesofi dele skripte i slicno, vecina me je gledala bledo i sa podsmehom, u fazonu "Sta je to?".

Druga stvar koja se odnosi na mentalni razvoj. Dovoljno je da pogledate sta sve ljudi radi za "lajk". Tako sticu samopouzdanje, a neverovatno do koje se mere ide, da devojke sa 15, 16, 17 godina postavljaju slike na kojima su polu gole. Zamislite kada sretnete prijatelja i on umesto neke uobicajne teme postavljanje pitanje "Jel si mi lajkovao novu sliku na profilu?". Tu su i konfliktne situacije o kojima Nebojsa prica.

Nepismenost se siri u sirokim razmerama, takodje zahvaljujuci internetu.

Uticaj na muzicki ukus je takodje velika, neki kazu da o tome ne treba raspravljati, slazem se, ali u svemu postoje neke granice. Ajde na zurkama pa nekako i moze da prodje ta muzika, ali zamislite kad neko legne sa slusalicama na spavanje i slusa neku Boga pitaj muziku najbogatije nam televizije u drzavi. To vec nije stvar ukusa nego vaspitanja.

Postoji jos gomila primera, sada ne mogu ni da se setim svega, a i da se setim to ne moze da stane na forum.

Mali je broj onih kojima internet sluzi za edukaciju, zabavu u nekim normalnim okvirima, sto je alarmantno.

Ne zelim da ja sad pravim pametan, jer i ja pripadam toj generaciji, ali smatram da spadam u onih 10%, koji su na zalost u senci onih 90%, a to je tako nazalost u svim sverama u zivotu.
Reply
#29
Aco, bitno je da ovih 10% ne popušta pred onih 90%. Borićemo se koliko god možemo. Zato smo i pokrenuli ovu temu (Macola) jer na ovaj način potvrđujemo da imamo slična ili ista razmišljanja na temu. Možda nas nije samo 10% već više, obrazložiću:

Moramo da gledamo na dešavanja oko nas i iz sledećeg ugla, (moj lični utisak): Postoje zaista puno ljudi koji zahvaljujući novac-filozofiji dobro profitiraju od intelekta ljudi koji preovlađuju kao publika mass-medija. Međutim, u mom gradu postoji recimo festival jazz i srodne muzike, koji svakog leta okupi priličan broj ljubitelja ove muzike - više hiljada. U nekom momentu se pitam gde se kriju svi ovi ljudi kada nije vreme festivala? Zaključak je da oni ipak postoje, samo što se ne eksponiraju u društvu dovoljno!

A citiraću i Igora Brakusa koji kritikuje reality emisije: "Apsolutno me je baš briga što naš narod to voli. Narod voli ono što mu se servira. Lako će da zavoli rock and roll ako ga budete puštali"... tako da je rešenje da se propagira što više ova druga "čudna" kultura i muzika...
Reply
#30
To se svakako slazem, apropo Nisvila, u jednom Vojvodjanskom selu se svakog Avgusta odrzava festival Rok muzike gde se u selo od 200-300 stanovnika u 2 dana pojavi vise od 5000 ljudi i to su pozitivni primeri. Ti ljudi i te kako postoje, ali je mozda problem u tome sto je glupom coveku lakse da kaze glupost nego pametnom da kaze nesto pametno. Trudim se da bar u mojoj okolini ucinim nesto po tom pitanju i to ima pozitivnog ucinka.
Reply
#31
@azecevice "ali je mozda problem u tome sto je glupom coveku lakse da kaze glupost nego pametnom da kaze nesto pametno"

Istina Sad
Reply
#32
Sećam se kad sam priman u JNA.Ti mali praviš nešto sa lampama? Ćale ti je bio ****** u ***** tenkovskoj brigadi? Burazer (od tetke) ****** ? Ideš u *** kafić sa ****? Kasnije mi taj burazer prepričao sličnu priču al su ga isprepitali 10 god pre(toliko je stariji). Toliko o privatnosti nekad.

Odonda imam neki strah od tih sranija i trudim se sačuvati sebe danas u ovom vremenu. Svestan sam da IP teško mogu sakriti i da hoću (TOR browserom možda).
Sve manje sam "srećan" kad mi zazvoni mobilni. Bilo rodbina il posao. Mojih slika nema kojekuda i srećan sam što mislim da je tako.

Sad sam sa neke slave i malo smo kenijali o toj temi. Kad za dan-dva dođem sebi misliću i o ovom što sad napisah.
I can't be sorry, if I ain't always a saint
Like to be a nice guy, but don't blame me if I ain't
Reply
#33
ne slažem se sa dobrim dijelom vaših izlaganja i ne mislim da neka društvena mreža može u tako značajnoj meri da pokvari čovjeka,kao ni da je 90% fb članova bitno drugačijeg nivoa razmišljanja od ostalih 10% koji jesu članovi te grupe.
jedna od težih klasifikacija koju smo sebi kao jedinke stvorili je podjela na "nas" ili "njih" i to nam se proteže kroz sve sfere života a upravo to je ono što recimo meni ponajviše smeta. ili si delija ili si grobar,ili si vjernik ili si nevjernik, ili si ovo ili si ono. od svega toga ja biram "ili".
razlozi su sledeći: među svojih oko 180 prijatelja na fb oko 40-50 je rodbina, još toliko je školskih iz svih škola kroz koje sam upravo zbog nekih podjela morao da prođem,20ak su nekadašnje komšije sa kojima se i dalje radi družim iako su mi sad 380km daleko i svi ostali su mahom ljudi koje sam upoznao baš po ovakvim mjestima. nemam želju ni namjeru da bilo koga od njih prozovem ogovaračima niti lošim ljudima u bilo kojem smislu.
nije da nisam imao takve među fb prijateljima,ali sam ih brzo prepoznao i lako izbacio iz te mrežne grupe pod mojim nalogom. prvi koje sam poizbacivao su kako rekoh gore sve komšije koje žive na 25km od mene i to baš iz razloga što i kad se nađemo na kafi nemamo o čemu da pričamo jer sam sve već vidjeo na fb,a njih pojačala ne interesuju. drugi dio razloga za izbacivanje "iz prijatelja" je kad komšija ili bilo ko drugi napiše "neki ljudi ovo,a mi drugi to kako treba". ako nema snage da kaže direktno onda je dvoličan a takav mi ne treba ni na fb ni bez njega.
kad sve to čovjek "sažvaće",izbaci nepoželjne i ostavi poželjne grupa zvana fb može postati jedna prijatna "pojava" koja se itekako može koristiti za ubrzanu pisanu komunikaciju i podjelu dokumenata u realnom vremenu, što je mora se priznati u prednosti u odnosu na e-mail. iskreno, nije da ne koristim e-mail ali preko 70% prepiske obavljam ovde na forumu,preko Skype pa onda i preko fb,tim redom.
ljudi koji olajavaju druge,skidaju se pa postavljaju slike(najgori primjer Dzastin Biber i njegovo govno) to bi radili i bez fb,na ovaj ili onaj način,ali kao takvi nisu pod moranje da budu u našim životima.
iz svih tih razloga na prvoj stranici mojeg fb naloga sad možete naći nekoliko viceva,zanimljivih i smešnih slika,nekoliko slika uradisam uređaja,pisane vijesti o situaciji u Ukrajini, dešavanja u našoj zemlji i svijetu. dešava se da ljudi postave slike rođendana svoje djece, desi se i neka tužna vijest a sve to vidim kao zdrav način komunikacije - treba samo "izmoderirati" prvo svoj stav a onda i nalog.
eto,rekoh i ja koju na ovu temu,nadam se da se ne ljutite zbog iskrenosti i stava,nije fb za pet godina pokvario mentalitet naše djece već mi koji ga 10 godina prije nismo odgajili i negovali na pravi način,treba to prihvatiti kao i činjenicu da upravo sad da ugase fb ti nece popraviti nas ni našu decu.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#34
Nema razloga da si bilo ko ljuti, tu smo da diskutujemo. Mislim da ovde niko sebe ne smatra nekom "visom rasom" kad spomene "nas" ili ""njih". Za dosta stvari jesi u pravu, ali smatram ipak da internet kao celina nije doneo nista dobro mladjoj generaciji (govorim o velikoj vecini, a uzorak su ljudi koji zive samnom u istom prostoru). Internet moze bili jako korisna stvar, ako je pametno koristimo. Desava se da se na par ari deca koja zive jedni sa drugima otudjuju i to jeste donekle stvar vaspitanja, ali mnogo je vise stvar internet kulture. Vecinu vise nista ne interesuje u zivotu, zamisli kad bi umesto jedne partije Dote ili LOL-a (online igre) ti isti klinci izasli na partiju basketa ili fudbala. Mislim da bi to bilo mnogo normalnije i zdravije. Teze je naci 10 ljudi za basket nego 10 za neku online igru. A to stvara neku vrstu zavisti, menja mladog coveka iz korena usta sam vise puta imao prilike da se uverim. Koriscenje interneta u edukativne svrhe je skoro nikakvo. Umesto da mi vladamo nad internetom, internet je poceo da vlada nad nama. Budala je oduvek bilo i bice ih, samo su pojavom drustvenim mreza dobili pozornicu.
Reply
#35
@HMAP "nije fb za pet godina pokvario mentalitet naše djece već mi koji ga 10 godina prije nismo odgajili i negovali na pravi način,treba to prihvatiti kao i činjenicu da upravo sad da ugase fb ti nece popraviti nas ni našu decu"

Apsolutno se slažem sa ovim, iz mog ugla fb je samo omasovio mogućnost popularizacije "budalaština", nije krivo oruđe već oni koji se time služe. Mnogi su kupovali računare samo da bi se priključili fb zajednici i mnogi od njih nemaju granice u svojim namerama putem fb, za razliku od recimo prezentacije istih na gradskim trgovima, putem štampe ili do skora TV-a. Ako bi se to radilo u nekim užim krugovima onda nije tako strašno... Uz malo novca fb sada omogućava plaćene - forsirane reklame, tek će biti dar-mara oko toga.

Inače u pravu si da ne bi trebali da se delimo na nas i ostale, možda smo previše grubo to sročili.

Možda ovako da pojasnim: Prednost nas i ovog foruma (a i počivšeg) je upravo ova ljudska komunikacija i konstruktivna rasprava.
Na mnogo drugih mesta već bi se "zakrvili" oko naših stavova. E po tom pitanju bih slobodno mogao da kažem da delim nas i njih.
Nadam se da se razmemo Smile
Reply
#36
heh ma daleko bilo da se ljutim,nema ljutnje ni trunke - samo sam rekao šta mislim,opuštencija Smile
.
ima tačaka u kojima fb zna biti opasan po imovinu,naročito kad se napiše "divno je na moru,nadam se da će biti i narednih sedam dana " i sve to potkrijepi slikom: laki prsti jedva čekaju prazan stan... Smile treba biti i oprezan,svakako.
.
uvijek je bilo a i biće nas ovakvih i onakvih,mada ja ostajem ubijeđen da makar našoj djeci možemo i trebamo da formiramo svijest na neki pristojan način: kao takvi neće upasti u zamke koje vrebaju na svakom koraku a pojavom interneta svakako da je (i) toga mnogo više. internet je sveukupno jedan veliki mač sa dve izuzetno oštre oštrice - može pomoći ali i žestoko unazaditi.

takođe stoji da se pojavom masovne elektronike(počelo sa sega mega) tereni ostajali prazniji,to sam osjetio još 1997me. baš je bila ta situacija. opet,ja nisam imao pojma koliko ne znam oko elektronike dok nisam baš preko neta upoznao BAS stranicu,es forum i dobar dio vas tamo. onda,baš iz razloga zbog kojih internet jeste zlo, Dude je oformio je onaj forum - tako da izlazi da iz nekog zla uvijek izađe i neko dobro,a i obratno. king i jang,to je to...

takođe stoji da se pojavom masovne elektronike(počelo sa sega mega) tereni ostajali prazniji,to sam osjetio još 1997me. baš je bila ta situacija. opet,ja nisam imao pojma koliko ne znam oko elektronike dok nisam baš preko neta upoznao BAS stranicu,es forum i dobar dio vas tamo. onda,baš iz razloga zbog kojih internet jeste zlo,nakon što je Dude oformljen je onaj forum - tako da izlazi da iz nekog zla uvijek izađe i neko dobro,a i obratno. jing i jang,to je to...
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#37
Imam fb i ranije ga koristio vise ali je to uglavnom bilo oko dogovaranja sa prijateljima...

Sad udjem 1-2 dnevno ako se setim prelistam malo i stavim like na neku sliku rodjaka ili prijatelja kad neko objavi smesan ili zanimljiv snimak, vic i tako to, nikad mi zasmetao nije ali ga nikad nisam ni koristio toliko mnogo.

Oni/e koji se skidaju i stave sliku oni tako izadju u kafic tako da ih na ovaj nacin samo vise ljudi vide, generalno gledano kad ga tako koriste jeste zlo ali su ga takvi ljudi i napravili da on takav bude...
Reply
#38
Dragi moj prijatelju Hmap,

Od kad je sveta izumi se upotrebljavaju i zloupotrebljavaju. To ne zavisi od izuma već od korisnika.

Kod onih 10% i 90% nema razlike po kvalitetu. U obe grupacije se kvalitet može kretati u rasponu od 0-100%.
Biće da si pogrešno shvatio priču.

Ono što razlikuje te dve grupe (nazovimo ih 10 i 90) je oblast interesovanja.

Manju grupu 10 (otkud znam kolika je tačno, ali simbolično) vezuju specijalizovana i konkretna interesovanja (nešto određeno).

Veću grupu 90 vezuju uopštena interesovanja (bilo šta što je zabavno).

Masa velike grupacije 90, zamagljuje upotrebnu vrednost manje grupacije, ubacujući veliki "šum" u njihov "signal"

Upotrebnu snagu manje i veće grupacije ću ti demostrirati kroz par zamišljenih eksperimenata.

- Zamisli da moraš okupiti sve predstavnike pojedinih porodica u tvojoj ulici.
problem: već se pojavljuje problem kako ih okupiti i ko se već smatra predstavnikom svoje porodice.
- Pod pretpostavkom da si ih uspešno skupio na gomilu, saopštiš ima da treba da se dogovore pred čijom kapijom treba da se iskopa šaht od kanalizacije iz nekog tamo razloga (recimo da postoji jak razlog).

Poješću poklopac od tog šahta ako uspeju da se dogovore u roku od tri sata, jer se to kosi sa svačijim pojedinačnim interesom, a verujem da se neće dogovoriti nikada...

Ako ih jedna glava, sa jakim autoritetom, povede, i kaže im kratko i jasno da se to mora kopati na tački X i navede bilo kakav razlog koji zvuči opravdano, sa elementima koji obuhvataju makar i najsitniji prividan interes koji je zajednički za čitavu grupu. -Uradiće to bez problema, u najkraćem roku.

Zamišljeni eksperiment demonstrira veću snagu pojedinca od čitave "nevođene" grupe.

Velika količina ljudi na nekom zajedničkom prostoru, makar to bio i virtuelni prostor, može imati veliku upotrebnu snagu jedino u razorne, destruktivne svrhe, gde preovlada instikt čopora, bez mnogo razmišljanja.
Dovoljno je da se nakupi kritična masa oko neke zajedničke ideje, da se pojavi par desetina delegiranih galamdžija, koji će urlati neke popaljive parole, i razularena gomila će za tren pregaziti sve pred sobom i sve do temelja razvaliti i zapaliti, i ne znajući stvarno zašto to čini...

Ljudi ne vole da odgovorno razmišljaju. Radije se prepustaju tuđem vođstvu (čopor).

To je ono što je opasno kod tih mega udruživanja. Lagano i neosetno se oblikuje zajednički model razmišljanja.
Ljudi počinju da brane stvari, protiv kojih su bili neku godinu pre...

Pozz
Reply
#39
ha ha ha kako si me lijepo nasmijao sa ovom uporedbom sa komšilukom iz ulice Smile Smile istina je živa to što si rekao po pitanju njih,sa tom razlikom što bi najverovatnije baš ja "presudio" da šaht bude ispred moje kuće i to samo da bi oni kasnije bili zavidni,a nađe se povod i za to Smile Big Grin
.
ne znam kako plastičnije da približim kako izgleda moj fb nalog sad, nego da kažem ovako: obično forum na kojem rado boravimo i koji rado čitamo dolazimo zbog načina njegovog uređenja od strane urednika (skup moderatora i administratora,tj njihovog načina vođenja) pa samim tim i atmosferom među clanovima.
.
ako urednici ignorišu zakulisne radnje pojedinaca dozvoljavajući im da finansijski/materijalno iskorištavaju ostale članove(zeon Rider i ES forum konkretno,te njegovi administratori/supermoderatori) usput tretirajući ostale kao tupane (ZAS011) onda to mjesto napuste Aca93,44250, TDA i ostalih par ljudi koji su tu održavali teme i trošili svoje vrijeme. ES forum postane pust prazan hladan podrum.
kod fb je situacija obrnuta jer pokretač naloga je i jedini Administrator/supermoderator/moderator koji to mjesto uređuje na način koji njemu odgovara pa sam određuje ko će na njegivoj stranici pisati.
dakle,i sadrzaj foruma i fb kao društvenih medija regulisu urednici /vlasnici po svojim nahođenjima, sa tim razlikom što fb birw a forum bude odabran.
.
moj fb nalog mogu da otvorim u bilo koje vrijeme i pred bilo kim bez obzirana godine,pol,položaj jer sam ga tako uredio. diyaudio.rs mogu takođe otvoriti po prvoj strani pred bilo kim,ali za razliku od mojeg fb naloga u određenim temama ne mogu baš da se zadržim nešto dugo,iako su tamo ljudi sa istim idejama,težnjama i sklonostima.
.
dakle,mišljenja sam (ništa ne forsiram) da je sve stvar uređenja, naravno da prihvatam drugačija razmišljanja i odluke. evo,mi smo se odlično razumjeli i prije ove teme,verujem da se i sad dobro kontamo a ne sumnjam da ćemo tako i nastaviti bez obzira na drugačije viđenje ove sitnice.
.
Smile
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#40
Svakako,

Vreme i tehnologija donose svoje tokove. Ne može se večito van sveta.
Razumeli smo se prilično dobro. Ne osećam pripadnost tamo.

Ne bih da tamo smetam.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)