Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
#61

Moj prvi automobil i ujedno najzabavniji koji sam imao (pored Mazde MX-3 i Honde CRX)...

120HP na oko 900kg.

oko 7,4s od 0-100km/h...

Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#62

Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#63

dobar auto,baš dobar auto samo mi ga godine gaze po limariji... inače sposoban da potroši 5,4 litara bezolovnog na 100km sa svih svojih 900kg i do 125km/h vožnje,teško prevaziđen auto....

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#64

Ti imaš AE92 "neuništivu". Smile

Ovaj je stariji jednu generaciju.

Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#65

ma mislim samo da je kraća verzija,inače veliki sam ljubitelj japanske tehnike kako god okreneš Smile a ni nijemci mi nisu daleki ni strani Smile

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#66

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#67
<p></p>
Reply
#68

Hahahaha!

Ti izorem njivu za 5 minuta pa da idemo na pivo pred zadrugu?

Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#69

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#70

Сухој ПАК ФА (рус. Перспективный авиационный комплекс фронтовой авиации), под радном ознаком Т-50, је програм руског ловца пете генерације. У питању је врхунац свега савременог што руска авијација може да представи: авион поседује изузетно смањену уочљивост (тј. stealth карактеристике), нове конструкционе материјале и систем вештачке интелигенције којим самостално анализира ситуацију и предлаже пилоту неколико варијанти за дејство. Овим ремек-делом авио инжењеринга руска авијација је стигла и престигла фамозни амерички авион F-22 Raptor, као и F-35 Lightning. Руски државни врх поставио је развој овог авиона као државни стратегијски приоритет. Планирано је да се руско ратно ваздухопловство опреми са најмање 70 оваквих авиона у што краћем временском периоду.

Програм Сухој ПАК ФА се одвија у оквиру међународне сарадње Русије, Индије и Бразила. Индија издваја изузетно много финансијских средстава за овај прокејат, јер и сама планира да се опскрби борбеним авионима пете генерације до 2018. У развоју, као и у будућој производњи, учествује више компанија, под окриљем Уједињене авио-производне корпорације, на челу са компанијом Сухој. Када Сухој ПАК ФА буде уведен у оперативну употребу после 2015. године замениће у руском ваздухопловству постојеће ловце МиГ-29 и Су-27. Први лет Сухоја ПАК ФА, у трајању од 45 минута успешно је извршен 29. јануара 2010. године, на далеком истоку Русије, у граду Комсомољск на Амуру. Тренутно су на испитивању 4 летна прототипа од укупно 6 произведених апарата ПАК ФА.

Информације о самом пројекту ПАК ФА су још увек веома оскудне, у домену војних тајни. Ипак, неки детаљи су познати, као нпр. то да је у изради Т-50 први пут употребљен читав спектар најсавременијих полимерских карбон-фибера који су два пута лакши од алуминијума аналогне чврстине, око 5 пута лакши од челика и два пута лакши од титанијума. 70% оплате ПАК-ФА израђено је од нових материјала. Тако је овај авион у просеку 4 пута лакши од сличних авиона грађених уобичајеним материјалима, чиме се постиже већа носивост убојитих средстава. Поред суперманеварских способности, овај авион има и изузетно смањену радарску, оптичку и инфрацрвену уочљивост, што све заједно чини овај авион изузетно неухватљивим за противничка ПВО средства. Радар са новом активном фазираном антенском решетком, са електронским скенирањем, који је монтиран на ПАК-ФА пружа овом авиону могућност да прати сва збивања у ваздуху и на земљи у кругу од неколико стотина километара, тако да му ништа не може промаћи. Поред свега овога, по читавом трупу авиона монтирано је неколико десетина најразличитијих сензора којим авион не само да надзире околну ситуацију, већ и размењује податке у реалном времену са системима управљања на земљи, а истовремено и унутар авијацијске групе. Од технолошких чудеса, ту је и фамозни ''електронски пилот'' вештачке интелигенције који самостално анализира ситуацију и предлаже пилоту могућности дејства. При томе је занатан део летних и борбених информација приказан у форми симбола и знакова чиме се пилоту олакшава разумевање и брзина деловања. Уређај који посебно забрињава западне стручњаке јесте нови оптички детектор за откривање циљева типа ОЛС-50т који поседује напредније карактеристике од сличних уређаја монтираних на авионе F-22 и F-35.

Подаци о мотору за прототип и за каснију серијску верзију мотора су више него оскудни, а и међусобно се не слажу по расположивим изворима. Очекивало се да ће на првом пробном лету авион поседовати конвенционални мотор типа Сатурн 117С, али је употребљена модернизована варијанта Сатурн АЛ41Ф1 са дигиталном контролом рада. Процењује се да је максимална брзина ПАК-ФА већа од два маха, по неким изворима и преко 2.5 маха. ПАК-ФА нема могућност вертикалног полетања и слетања као његов амерички конкурент F-35 Lightning, али зато може да користи полетно-слетну стазу дужине свега 300-400 метара. У плану је и израда морнаричке верзије овог авиона, за дејства са носача авиона.

Наоружање овог авиона је пре свега смештено у унутрашње одсеке како би се обезбедиле стелтне карактеристике. Процењује се да се у унутрашње спремнике наоружања може сместити до 8 пројектила ваздух-ваздух типа Р-77 или две вођене авиобомбе масе 1500 kg. Ипак, ПАК-ФА поседује и 10 спољних везних тачака носивости до 7500 kg масе убојитих средстава, опреме у контејнерима или резервоара са горивом. Од тога су 6 линија за ракете ваздух–ваздух Р-74М и Р-77М. Најављено је да ће ПАК-ФА бити опремљен и далекометним ракетама, способним да дејствују по циљевима удаљеним 400 km. Поред свега овога, ПАК-ФА поседује и авионски топ калибра 30 mm, борбеног комплета 350-400 граната.

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#71

kobra na 360°

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#72
<p>Ajde neko od masinske struke neka kaze sta misli... Ako je ovo tacno alal vera... ako nije alal vera za przenje Smile</p>
<p>&nbsp;</p>
<p></p>
Reply
#73
<p>Nisam od te struke ali mislim da fali dihtung tj. vise njih...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ali je uradjeno za svaku pohvalu Wink</p>
Reply
#74
<p>Vrlo moguće da radi bez ijednog dihtunda zbog aluminijuma i mesinga, mada mora biti pedantno odrađeno, sve u mikron.</p>
"Ako kaniš pobjediti, ne smiješ izgubiti" - Grunf
Reply
#75
<p>Moguce mada, kao sto i sam kazes, mora biti odradjeno mnogo precizno!</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ako je to uspeo u kucnoj radinosti onda nemam reci...</p>
Reply
#76
<p>a gdje je dim iz auspuha , i svjecice &nbsp;?</p>
Reply
#77

Dim iz auspuha ne mora da bude vidljiv, ako koristi alkohol, recimo.

A svećice? Izgleda da je zaboravio na njih.... Big Grin

Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#78
(10-07-2013, 07:19 PM)TDA Wrote: <p>Dim iz auspuha ne mora da bude vidljiv, ako koristi alkohol, recimo.</p>
<p>A svećice? Izgleda da je zaboravio na njih.... Big Grin</p>


a mozda je Dizelaš Smile
Reply
#79

Dizel bez dima! Big Grin

Pazi, konstrukcija je sasvim moguća. Ima više ovakvih naprava na netu.

Sigurno smo mi nešto propustili, ili konstruktor nije želeo da nam prikaže...

Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#80
Sudeci po poslednjem slajdu u klipu, dosta vremena je utrošeno za pravljenje ovog motora.<br>
Rekao bih da je majstor precizni mehaničar, tako da sve mora biti pod konac.<br>
Ono što mene interesuje je kako je rešena stublina u cilindrima, ako je ona mesingana kao i sam cilindar neće biti dugog veka, jer bi karike oljuštile mesing čas posla, ali ako je majstor ubacio neki tvrđi materijal kao stublinu to je već druga priča.<br>
Inaače jako zanimljiv projekat, trebalo je imati živaca i veeelikog znanja za ovako nešto.
"Ako kaniš pobjediti, ne smiješ izgubiti" - Grunf
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)